April 11, 2015
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Cabell Willis   Georgetown Running Company 14:47.47 16:25.10
2 Raymond Ofman JR-3 Indiana (Pa.) 14:50.58 15:08.40
3 Patrick Reilly FR-1 Lehigh 14:51.27 15:35.84
4 Ryan Archer SO-2 Carnegie Mellon 14:51.68 13:13.60
5 Peter Murray JR-3 Bucknell 14:53.97 13:24.58
6 Kyle Collins JR-3 Fredonia 14:54.86 12:58.53
7 Jon Gusew SO-2 Edinboro 14:54.96 13:52.32
8 Stephen Gomez JR-3 Ithaca 14:55.28 16:15.86
9 Luke Regan FR-1 Allegheny 14:57.39 13:54.58
10 Nathan Ennist 6 Philadelphia Runner Track 14:57.91 17:30.56
11 Alexander Balla FR-1 Shippensburg 14:58.44 13:01.65
12 Spencer Johnson SO-2 Marist 14:58.45 19:19.00
13 Brendan Wortner JR-3 Geneseo St. 14:58.50 16:19.37
14 Chris Sauvageau SR-4 Canisius 14:58.81 16:19.71
15 Derek Palafox JR-3 Buffalo 15:00.57 10:48.41
16 Tom Cunningham JR-3 Stevens Institute 15:02.76 11:44.16
17 Ryan Auld FR-1 Carnegie Mellon 15:03.52 17:28.09
18 Nicholas Libbi JR-3 Shippensburg 15:03.97 18:22.85
19 Stewart Reich   Georgetown Running Company 15:04.05 16:07.34
20 Matt Guetzlaff JR-3 Juniata 15:04.54 12:12.68
21 Logan Kempney SR-4 Edinboro 15:04.73 14:01.40
22 Brian Bollens JR-3 Carnegie Mellon 15:05.00 15:32.15
23 Alex Diltz JR-3 Lock Haven 15:05.10 12:40.29
24 Alex Kramer SO-2 Geneseo St. 15:05.22 12:04.18
25 Jeremy Parsons FR-1 Slippery Rock 15:05.25 16:53.88
26 Andrew Cerrito   Unattached 15:06.08 15:06.08
27 Eamon Cullinane SR-4 Carnegie Mellon 15:06.47 17:40.57
28 Alex Archer SO-2 Pittsburgh 15:07.13 19:21.13
29 Dylan Mountain Junior Unattached 15:07.54 16:47.37
30 Naimbai Njerakey SO-2 Walsh 15:07.58 17:23.72
31 Luke Giugliano SO-2 Bucknell 15:08.58 11:21.44
32 John Crowe JR-3 Susquehanna 15:09.08 18:01.81
33 Sean Phillips SO-2 Ithaca 15:09.91 11:58.83
34 Anthony Lupia SO-2 Oneonta 15:10.11 14:06.41
35 Paul Crowe SR-4 Susquehanna 15:11.06 15:11.06
36 Elliot Thorkelson FR-1 John Carroll 15:11.28 16:05.96
37 Nick LeFavor SO-2 La Salle 15:11.85 13:40.67
38 Christian Kazanjian FR-1 Duquesne 15:11.95 18:41.70
39 Wade Miller   Unattached 15:12.80 19:37.52
40 Harrison Schettler SO-2 Shippensburg 15:13.00 13:50.83
41 Jackson Davis JR-3 Gettysburg 15:13.02 16:07.81
42 Ryan Smathers FR-1 Army 15:13.45 15:59.13
43 Carter Smith FR-1 Allegheny 15:14.74 15:05.60
44 Matt Thiessen JR-3 Walsh 15:15.55 17:42.04
45 Chris Mullin SO-2 Shippensburg 15:16.61 12:31.62
46 Zachary Simmons JR-3 Dickinson 15:17.45 18:39.29
47 Jacob Fetterman FR-1 Lock Haven 15:18.27 14:04.81
48 Stefan Morton SO-2 Marist 15:19.01 11:20.07
49 Billy Posch   Marist Alumni Racing Team 15:19.10 14:05.58
50 Sawyer Palonder JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:19.35 12:06.29
51 Alexander Predhome SO-2 Dickinson 15:19.73 13:47.76
52 Charlie Frank JR-3 Slippery Rock 15:20.58 15:57.41
53 Alec Lederer SO-2 East Stroudsburg 15:21.18 12:26.16
54 Matthew Herbert JR-3 Geneseo St. 15:21.48 16:53.63
55 Aaron Lauer FR-1 Pittsburgh 15:22.26 14:17.71
56 Michael Anvelt JR-3 Canisius 15:22.60 18:36.35
57 Nathaniel Kozyra SO-2 Binghamton 15:22.68 15:41.14
58 Jean-Paul Scott SO-2 Oneonta 15:22.94 12:09.13
59 Luke Munyan SR-4 Muhlenberg 15:23.09 14:27.71
60 Andrew Zeccola SR-4 Rochester 15:24.17 16:28.87
61 William Bordash FR-1 Bucknell 15:25.00 11:15.25
62 Nathan Cody JR-3 Gettysburg 15:26.32 13:16.64
63 Mathew Moody JR-3 Adelphi 15:28.45 17:29.15
64 Matthew Gill FR-1 Binghamton 15:29.00 18:44.09
65 Andrew Kirna JR-3 Bucknell 15:29.05 16:43.38
66 Eli Howard JR-3 Dickinson 15:29.63 12:05.12
67 Jade Marhaba JR-3 Binghamton 15:29.91 15:29.91
68 Nathaniel Howe Freshman Unattached 15:31.66 14:07.81
69 Galen Snyder SO-2 Canisius 15:32.48 15:23.16
70 John Valeri FR-1 Army 15:32.59 19:25.74
71 Mathew Nelson SO-2 Monmouth 15:32.66 15:41.99
72 Jackson Zaremba SR-4 Walsh 15:33.97 13:13.88
73 Nicholas Hirdt FR-1 Lehigh 15:34.18 20:14.44
74 Joseph Pane SR-4 Carnegie Mellon 15:37.08 19:59.47
75 Ryan Grace FR-1 Lehigh 15:37.50 19:31.88
76 Matt Byrnes SR-4 Geneseo St. 15:37.76 15:19.01
77 Zachary Iannarelli JR-3 Monmouth 15:38.14 18:55.15
78 Caleb Cordell JR-3 Indiana (Pa.) 15:38.41 19:14.25
79 Ryan Hughes FR-1 Pittsburgh 15:38.55 20:10.73
80 Matthew Ferry SO-2 Dickinson 15:38.81 14:23.71
81 Chad Bomgardner FR-1 Lebanon Valley 15:39.50 17:51.03
82 Mike Custance JR-3 Geneseo St. 15:39.69 20:21.60
83 Sam Cooper JR-3 Elizabethtown 15:41.11 13:57.59
84 Andrew Jarombek SO-2 St. Lawrence 15:41.28 18:11.89
85 Conor Dimond FR-1 Juniata 15:41.58 18:40.48
86 CJ Bauer SO-2 Kutztown 15:42.50 15:04.80
87 Alex Zubko JR-3 East Stroudsburg 15:44.20 11:29.27
88 Andy Fleming SO-2 Oneonta 15:44.74 19:40.93
89 Ryan Aug FR-1 York (Pa.) 15:45.01 19:22.37
90 Alec Brand SO-2 Shippensburg 15:45.65 11:20.87
91 Jesse Perrone FR-1 Cortland St. 15:46.44 17:21.09
92 James English FR-1 Monmouth 15:47.02 18:28.02
93 Ryan Louther FR-1 Indiana (Pa.) 15:48.07 18:00.80
94 Tom Flannery SO-2 Stevens Institute 15:48.62 12:57.87
95 Tom Eickelberg Senior Unattached 15:49.29 11:23.49
96 Jack Miller FR-1 Penn State 15:52.63 16:59.32
97 Quashaun Willis JR-3 Mansfield 15:54.74 14:09.72
98 Dan Isenebrg JR-3 Susquehanna 15:54.98 15:07.24
99 Dustin Adams   Unattached 15:55.28 12:34.68
100 Chaz Abad SR-4 Geneseo St. 15:57.07 11:38.67
101 Matthew Taddeo SO-2 Bucknell 15:57.70 17:43.05
102 John Inglis JR-3 Kutztown 15:57.85 15:00.38
103 Austin Coneys JR-3 Buffalo 16:01.38 17:27.91
104 Chris Brandt   Unattached 16:01.60 18:54.69
105 Steve Lafferty JR-3 Seton Hill 16:02.99 19:34.85
106 Colin Radabaugh FR-1 Wheeling Jesuit 16:03.04 13:48.22
107 Jesse Capellaro SO-2 Ithaca 16:07.04 11:45.94
108 Daniel Neiswender FR-1 Bloomsburg 16:08.52 15:20.10
109 Clayton Blose SR-4 Lock Haven 16:12.35 15:43.18
110 Chris Banko SO-2 Stevens Institute 16:12.43 12:09.33
111 David Strauss   Unattached 16:14.04 19:48.33
112 Joe Molek SR-4 Wheeling Jesuit 16:15.20 11:22.64
113 Branden Warders FR-1 Adelphi 16:22.44 19:48.76
114 Alex Watson SR-4 Kutztown 16:24.74 15:05.96
115 Connor Dolan SR-4 Adelphi 16:33.25 21:11.36
116 Sean Luzzi FR-1 Misericordia 16:50.62 18:31.69
117 Aashaun Khedaru FR-1 Adelphi 17:48.53 22:37.04
  Levi Snedegar   Wheeling Jesuit DNF DNF
  Dan Buccino FR-1 East Stroudsburg DNF DNF
  Brian Taylor JR-3 Kutztown DNF DNF
  Tim Flanagan JR-3 La Salle DNF DNF
  Casey Gilboy JR-3 Lehigh DNF DNF
  Nicholas Ward SR-4 Lehigh DNF DNF
  Kevin Brandon   Philadelphia Runner Track DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
42 Ryan Smathers FR-1 Army 12:10.76 11:52.50 19:01.82 15:13.45
44 Matt Thiessen JR-3 Walsh 12:39.91 18:46.13 16:47.11 15:15.55
70 John Valeri FR-1 Army 13:50.01 14:17.99 20:03.05 15:32.59
77 Zachary Iannarelli JR-3 Monmouth 14:04.33 10:56.70 15:47.53 15:38.14
80 Matthew Ferry SO-2 Dickinson 12:59.22 13:17.99 12:40.44 15:38.81
81 Chad Bomgardner FR-1 Lebanon Valley 11:25.84 18:19.22 16:26.48 15:39.50
84 Andrew Jarombek SO-2 St. Lawrence 13:57.74 12:33.03 17:53.06 15:41.28
85 Conor Dimond FR-1 Juniata 11:36.77 18:49.90 13:39.18 15:41.58
86 CJ Bauer SO-2 Kutztown 16:20.20 14:08.25 16:57.90 15:42.50
88 Andy Fleming SO-2 Oneonta 15:44.74 17:28.67 19:03.14 15:44.74
91 Jesse Perrone FR-1 Cortland St. 14:30.73 13:33.94 19:52.52 15:46.44
92 James English FR-1 Monmouth 15:28.08 12:47.09 15:47.02 15:47.02
93 Ryan Louther FR-1 Indiana (Pa.) 12:57.42 11:22.61 14:13.27 15:48.07
94 Tom Flannery SO-2 Stevens Institute 19:45.78 17:51.94 18:01.43 15:48.62
95 Tom Eickelberg Senior Unattached 13:55.38 20:34.08 14:42.84 15:49.29
97 Quashaun Willis JR-3 Mansfield 19:34.33 14:19.27 16:32.93 15:54.74
98 Dan Isenebrg JR-3 Susquehanna 20:31.93 11:08.49 15:07.24 15:54.98
101 Matthew Taddeo SO-2 Bucknell 14:50.67 18:02.21 14:31.51 15:57.70
104 Chris Brandt   Unattached 15:51.99 11:32.36 20:11.62 16:01.60
108 Daniel Neiswender FR-1 Bloomsburg 16:18.21 15:58.84 20:59.08 16:08.52
109 Clayton Blose SR-4 Lock Haven 17:39.87 20:15.44 11:49.82 16:12.35
110 Chris Banko SO-2 Stevens Institute 12:38.50 17:59.40 17:49.68 16:12.43
111 David Strauss   Unattached 17:22.23 11:21.83 11:51.05 16:14.04
112 Joe Molek SR-4 Wheeling Jesuit 11:42.15 13:09.92 18:21.98 16:15.20
113 Branden Warders FR-1 Adelphi 14:24.55 12:46.31 20:18.23 16:22.44
115 Connor Dolan SR-4 Adelphi 17:32.85 15:43.59 14:24.13 16:33.25
116 Sean Luzzi FR-1 Misericordia 12:37.97 13:08.29 17:10.84 16:50.62
117 Aashaun Khedaru FR-1 Adelphi 21:54.30 21:11.55 13:42.77 17:48.53
  Dan Buccino FR-1 East Stroudsburg DNF DNF DNF DNF
  Levi Snedegar   Wheeling Jesuit DNF DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Nicholas Libbi JR-3 Shippensburg 13:51.66 18:49.97 15:13.01 12:30.30 15:03.97 14:54.93
41 Jackson Davis JR-3 Gettysburg 18:24.76 16:16.94 19:46.93 15:22.15 15:13.02 10:57.38
43 Carter Smith FR-1 Allegheny 16:37.07 12:20.94 12:48.39 18:17.69 15:14.74 14:19.86
48 Stefan Morton SO-2 Marist 17:55.25 17:55.25 17:27.68 16:50.92 15:19.01 16:14.15
50 Sawyer Palonder JR-3 St. Vincent (Pa.) 19:18.39 14:15.00 17:46.45 13:29.03 15:19.35 11:29.52
51 Alexander Predhome SO-2 Dickinson 17:28.50 11:11.41 16:14.92 17:10.10 15:19.73 19:00.47
54 Matthew Herbert JR-3 Geneseo St. 16:44.42 13:49.34 15:30.70 14:07.77 15:21.48 19:39.50
57 Nathaniel Kozyra SO-2 Binghamton 11:50.47 18:45.67 19:41.03 18:17.99 15:22.68 15:04.23
58 Jean-Paul Scott SO-2 Oneonta 12:55.27 15:41.40 12:27.59 19:32.14 15:22.94 11:41.44
61 William Bordash FR-1 Bucknell 18:30.00 11:24.50 11:43.00 15:34.25 15:25.00 11:43.00
62 Nathan Cody JR-3 Gettysburg 12:58.11 11:16.22 11:34.74 15:17.06 15:26.32 13:16.64
64 Matthew Gill FR-1 Binghamton 13:18.94 15:47.58 14:23.97 10:50.30 15:29.00 11:55.33
67 Jade Marhaba JR-3 Binghamton 19:13.09 13:38.32 18:08.00 13:19.73 15:29.91 16:25.71
68 Nathaniel Howe Freshman Unattached 16:08.93 12:34.65 12:25.33 16:08.93 15:31.66 12:43.97
69 Galen Snyder SO-2 Canisius 11:02.06 15:04.51 12:53.96 16:37.76 15:32.48 16:56.41
71 Mathew Nelson SO-2 Monmouth 19:44.48 13:40.74 17:05.93 14:55.36 15:32.66 14:08.72
74 Joseph Pane SR-4 Carnegie Mellon 17:48.28 15:27.71 11:24.07 11:33.44 15:37.08 18:35.13
76 Matt Byrnes SR-4 Geneseo St. 18:26.56 12:48.97 13:54.61 18:17.18 15:37.76 15:00.25
78 Caleb Cordell JR-3 Indiana (Pa.) 14:42.11 14:51.49 18:46.10 19:33.02 15:38.41 12:21.35
83 Sam Cooper JR-3 Elizabethtown 18:30.51 11:55.25 12:51.71 16:09.35 15:41.11 12:23.48
87 Alex Zubko JR-3 East Stroudsburg 19:02.49 11:00.94 18:53.04 19:59.14 15:44.20 18:24.72
89 Ryan Aug FR-1 York (Pa.) 19:12.92 19:22.37 13:51.61 11:58.21 15:45.01 15:26.11
96 Jack Miller FR-1 Penn State 15:24.06 19:31.74 17:46.95 13:39.27 15:52.63 17:56.48
100 Chaz Abad SR-4 Geneseo St. 18:01.49 17:42.35 15:28.36 16:35.36 15:57.07 13:33.51
102 John Inglis JR-3 Kutztown 17:04.90 14:02.91 17:24.06 12:46.28 15:57.85 14:02.91
106 Colin Radabaugh FR-1 Wheeling Jesuit 18:17.87 11:33.39 12:11.91 19:54.17 16:03.04 16:31.94
107 Jesse Capellaro SO-2 Ithaca 19:49.46 14:49.68 20:28.14 13:03.31 16:07.04 14:49.68
114 Alex Watson SR-4 Kutztown 13:47.19 20:21.08 18:13.07 21:20.17 16:24.74 13:07.80
  Brian Taylor JR-3 Kutztown DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Chris Sauvageau SR-4 Canisius 10:56.14 14:58.81
16 Tom Cunningham JR-3 Stevens Institute 16:05.96 15:02.76
17 Ryan Auld FR-1 Carnegie Mellon 14:27.38 15:03.52
19 Stewart Reich   Georgetown Running Company 13:24.61 15:04.05
20 Matt Guetzlaff JR-3 Juniata 17:56.41 15:04.54
22 Brian Bollens JR-3 Carnegie Mellon 17:11.70 15:05.00
23 Alex Diltz JR-3 Lock Haven 14:01.75 15:05.10
24 Alex Kramer SO-2 Geneseo St. 14:29.02 15:05.22
27 Eamon Cullinane SR-4 Carnegie Mellon 18:16.83 15:06.47
28 Alex Archer SO-2 Pittsburgh 16:01.56 15:07.13
29 Dylan Mountain Junior Unattached 18:27.20 15:07.54
31 Luke Giugliano SO-2 Bucknell 11:21.44 15:08.58
32 John Crowe JR-3 Susquehanna 15:09.08 15:09.08
34 Anthony Lupia SO-2 Oneonta 12:26.29 15:10.11
35 Paul Crowe SR-4 Susquehanna 19:44.38 15:11.06
39 Wade Miller   Unattached 19:10.13 15:12.80
40 Harrison Schettler SO-2 Shippensburg 13:23.44 15:13.00
47 Jacob Fetterman FR-1 Lock Haven 11:28.71 15:18.27
49 Billy Posch   Marist Alumni Racing Team 15:37.49 15:19.10
52 Charlie Frank JR-3 Slippery Rock 16:43.44 15:20.58
53 Alec Lederer SO-2 East Stroudsburg 13:49.07 15:21.18
55 Aaron Lauer FR-1 Pittsburgh 12:17.81 15:22.26
56 Michael Anvelt JR-3 Canisius 18:54.80 15:22.60
59 Luke Munyan SR-4 Muhlenberg 19:50.79 15:23.09
60 Andrew Zeccola SR-4 Rochester 18:56.73 15:24.17
65 Andrew Kirna JR-3 Bucknell 10:50.34 15:29.05
72 Jackson Zaremba SR-4 Walsh 12:55.20 15:33.97
75 Ryan Grace FR-1 Lehigh 12:20.63 15:37.50
82 Mike Custance JR-3 Geneseo St. 14:24.52 15:39.69
90 Alec Brand SO-2 Shippensburg 12:45.98 15:45.65
99 Dustin Adams   Unattached 19:06.34 15:55.28
105 Steve Lafferty JR-3 Seton Hill 16:12.62 16:02.99
Men 5000m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cabell Willis   Georgetown Running Company 16:33.97 17:44.97 14:47.47 10:21.23 12:52.10
2 Raymond Ofman JR-3 Indiana (Pa.) 11:16.84 12:45.90 14:50.58 11:07.94 10:41.22
3 Patrick Reilly FR-1 Lehigh 14:24.54 15:44.75 14:51.27 15:35.84 10:23.89
4 Ryan Archer SO-2 Carnegie Mellon 10:33.10 15:36.27 14:51.68 14:33.85 17:05.44
5 Peter Murray JR-3 Bucknell 11:28.36 14:36.09 14:53.97 15:38.67 16:32.31
6 Kyle Collins JR-3 Fredonia 17:44.89 11:20.10 14:54.86 17:26.99 17:35.94
7 Jon Gusew SO-2 Edinboro 14:01.27 16:42.36 14:54.96 17:09.21 14:54.96
8 Stephen Gomez JR-3 Ithaca 11:20.42 18:03.29 14:55.28 17:09.58 11:20.42
9 Luke Regan FR-1 Allegheny 14:30.47 15:15.34 14:57.39 13:18.68 15:51.24
10 Nathan Ennist 6 Philadelphia Runner Track 10:28.54 16:27.71 14:57.91 17:12.60 14:13.02
11 Alexander Balla FR-1 Shippensburg 11:49.77 14:31.49 14:58.44 14:58.44 14:31.49
12 Spencer Johnson SO-2 Marist 12:16.73 11:58.76 14:58.45 14:49.47 12:07.75
13 Brendan Wortner JR-3 Geneseo St. 16:55.31 11:13.88 14:58.50 10:37.94 11:22.86
15 Derek Palafox JR-3 Buffalo 14:24.55 13:48.53 15:00.57 17:15.66 13:57.53
21 Logan Kempney SR-4 Edinboro 15:59.02 16:26.16 15:04.73 11:45.69 15:49.97
25 Jeremy Parsons FR-1 Slippery Rock 15:59.57 12:22.31 15:05.25 12:58.52 11:00.84
26 Andrew Cerrito   Unattached 18:52.60 16:09.51 15:06.08 19:28.85 18:07.30
30 Naimbai Njerakey SO-2 Walsh 13:09.60 17:50.95 15:07.58 11:02.54 10:44.39
33 Sean Phillips SO-2 Ithaca 11:31.54 15:09.91 15:09.91 17:44.60 13:38.92
36 Elliot Thorkelson FR-1 John Carroll 11:59.92 14:43.95 15:11.28 12:36.37 12:54.59
37 Nick LeFavor SO-2 La Salle 18:41.58 19:36.29 15:11.85 14:17.14 11:23.89
38 Christian Kazanjian FR-1 Duquesne 14:17.24 17:28.75 15:11.95 17:10.51 13:49.88
45 Chris Mullin SO-2 Shippensburg 17:15.77 15:53.28 15:16.61 19:51.60 19:33.26
46 Zachary Simmons JR-3 Dickinson 11:09.74 13:09.01 15:17.45 11:18.92 18:57.64
63 Mathew Moody JR-3 Adelphi 18:15.58 18:43.43 15:28.45 10:49.92 10:59.20
66 Eli Howard JR-3 Dickinson 19:31.34 11:46.52 15:29.63 17:39.78 18:44.86
73 Nicholas Hirdt FR-1 Lehigh 10:53.93 16:39.58 15:34.18 11:49.98 14:19.45
79 Ryan Hughes FR-1 Pittsburgh 17:31.18 14:51.63 15:38.55 18:36.88 19:14.42
103 Austin Coneys JR-3 Buffalo 14:25.25 15:22.93 16:01.38 16:49.45 18:06.36
  Tim Flanagan JR-3 La Salle DNF DNF DNF DNF DNF
  Casey Gilboy JR-3 Lehigh DNF DNF DNF DNF DNF
  Nicholas Ward SR-4 Lehigh DNF DNF DNF DNF DNF
  Kevin Brandon   Philadelphia Runner Track DNF DNF DNF DNF DNF