March 27-28, 2015
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run UnSeeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Kyle Kraus   Unattached 4:55.49 4:58.47
1 Ben Hendricks JR-3 Marian (Ind.) 5:11.51 4:07.23
2 Jake Schlessinger SO-2 Emory 3:00.03 4:10.03
3 Clayton Orender JR-3 Taylor 4:57.35 4:11.99
4 Josh Traynelis JR-3 Emory 4:09.80 4:12.32
5 Marcus Lafleur SO-2 Clayton State 4:26.90 4:14.19
6 Eliot Kaufmann FR-1 Covenant 5:02.15 4:16.06
7 Troy Hickom SO-2 Clayton State 3:04.45 4:16.18
8 Nathan Reeves SR-4 Columbus St. 4:07.35 4:17.65
9 Timothy McOmber SO-2 Birmingham-Southern 3:59.75 4:17.79
10 Kevin Anderson SO-2 Grinnell 4:10.75 4:18.50
11 Frederick Higgins FR-1 Tuskegee 3:16.50 4:18.55
12 James Slavik FR-1 Columbus St. 3:34.61 4:18.56
13 Amiel Emerson JR-3 U. of the South 5:25.81 4:18.58
14 Tucker Hilley SR-4 Emmanuel (Ga.) 5:02.55 4:18.59
15 Blake Jorgensen   Atlanta Track Club 4:18.68 4:18.68
16 Matt Battaglia SO-2 Nazareth 5:13.38 4:18.99
17 Sam Cohen SO-2 Emory 3:53.26 4:19.17
18 Jordan Santa Maria FR-1 Mobile 5:15.38 4:20.64
19 Trevor Turner Senior GC&SU 4:54.72 4:20.81
20 Rashaun Tanner SR-4 Emmanuel (Ga.) 4:13.60 4:21.44
21 Jesse Patrick SO-2 Anderson (S.C.) 3:16.44 4:21.92
22 Josh Vahle JR-3 Taylor 5:01.73 4:22.37
23 Kevin Witt FR-1 Nazareth 3:45.21 4:24.95
24 Josh Thompson FR-1 GRU Augusta 4:22.30 4:24.95
25 Dejon Brooks   Atlanta Track Club 5:41.19 4:26.55
26 Michael Warrick Senior GC&SU 4:16.06 4:26.72
27 Sam Sly SO-2 Taylor 5:03.96 4:28.99
28 Paul Brown SR-4 Methodist 5:38.38 4:37.36
29 Colby Quinn FR-1 Mobile 5:15.09 4:41.33
30 Doug Anderson SR-4 Grinnell 6:07.80 4:45.11
31 Collin Davis-Johnson JR-3 Grinnell 6:11.02 4:45.40
32 Justin Jantomaso SO-2 Covenant 4:28.94 4:49.18
33 Eric Hoover SO-2 Anderson (S.C.) 5:47.26 4:56.80
34 TREVON STRANGE JR-3 Tuskegee 4:58.88 5:01.89
35 Colin Mauer FR-1 Oglethorpe 5:48.75 5:05.92
36 David Dixon FR-1 Tuskegee 7:06.09 5:27.76
Men 1500m Run UnSeeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ben Hendricks JR-3 Marian (Ind.) 3:05.43 4:44.32 4:07.23 4:31.96 3:02.95 3:44.98
2 Jake Schlessinger SO-2 Emory 4:32.54 5:20.04 4:10.03 3:47.53 4:02.53 5:00.04
3 Clayton Orender JR-3 Taylor 5:02.39 3:14.04 4:11.99 4:37.19 4:39.71 5:20.03
4 Josh Traynelis JR-3 Emory 5:02.79 4:14.85 4:12.32 3:49.62 3:01.67 4:32.51
5 Marcus Lafleur SO-2 Clayton State 5:30.45 3:03.02 4:14.19 4:04.03 5:22.83 5:30.45
7 Troy Hickom SO-2 Clayton State 5:07.42 3:07.02 4:16.18 5:04.86 4:05.94 5:25.35
8 Nathan Reeves SR-4 Columbus St. 4:35.69 5:14.34 4:17.65 4:12.50 5:34.95 3:49.31
9 Timothy McOmber SO-2 Birmingham-Southern 5:22.24 4:59.04 4:17.79 4:15.22 4:28.11 3:31.39
12 James Slavik FR-1 Columbus St. 4:26.32 3:08.75 4:18.56 4:23.74 3:06.17 4:15.98
13 Amiel Emerson JR-3 U. of the South 5:12.89 4:16.00 4:18.58 4:54.79 4:59.96 4:13.41
15 Blake Jorgensen   Atlanta Track Club 4:13.51 3:03.67 4:18.68 5:18.18 4:10.92 3:21.77
20 Rashaun Tanner SR-4 Emmanuel (Ga.) 5:03.27 4:03.14 4:21.44 5:21.58 5:29.42 3:03.01
25 Dejon Brooks   Atlanta Track Club 5:46.52 3:41.24 4:26.55 4:42.55 5:38.52 4:31.89
Men 1500m Run UnSeeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Eliot Kaufmann FR-1 Covenant 5:07.28 4:51.91 5:20.08 4:16.06
14 Tucker Hilley SR-4 Emmanuel (Ga.) 3:06.19 4:52.21 3:57.91 4:18.59
16 Matt Battaglia SO-2 Nazareth 3:24.61 3:42.74 5:34.10 4:18.99
17 Sam Cohen SO-2 Emory 5:16.19 5:08.42 5:13.60 4:19.17
18 Jordan Santa Maria FR-1 Mobile 3:59.79 4:28.46 4:31.07 4:20.64
19 Trevor Turner Senior GC&SU 3:52.12 3:54.73 3:15.61 4:20.81
22 Josh Vahle JR-3 Taylor 3:37.77 4:01.38 4:11.88 4:22.37
23 Kevin Witt FR-1 Nazareth 4:24.95 4:59.40 4:54.10 4:24.95
24 Josh Thompson FR-1 GRU Augusta 4:48.80 4:48.80 4:24.95 4:24.95
27 Sam Sly SO-2 Taylor 5:01.27 5:36.24 5:33.55 4:28.99
Men 1500m Run UnSeeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Kyle Kraus   Unattached 4:58.47 4:07.73
10 Kevin Anderson SO-2 Grinnell 4:18.50 4:57.28
11 Frederick Higgins FR-1 Tuskegee 4:18.55 5:02.51
21 Jesse Patrick SO-2 Anderson (S.C.) 4:21.92 4:16.69
26 Michael Warrick Senior GC&SU 4:26.72 4:42.73
28 Paul Brown SR-4 Methodist 4:37.36 3:19.70
29 Colby Quinn FR-1 Mobile 4:41.33 5:17.91
30 Doug Anderson SR-4 Grinnell 4:45.11 4:33.71
31 Collin Davis-Johnson JR-3 Grinnell 4:45.40 5:53.90
32 Justin Jantomaso SO-2 Covenant 4:49.18 5:09.43
33 Eric Hoover SO-2 Anderson (S.C.) 4:56.80 3:45.57
34 TREVON STRANGE JR-3 Tuskegee 5:01.89 5:20.01
35 Colin Mauer FR-1 Oglethorpe 5:05.92 4:10.86
36 David Dixon FR-1 Tuskegee 5:27.76 5:14.65