March 20-21, 2015
|
Emory - Atlanta, GA

Men 5000m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Hussen Sadik   Unattached 17:51.53 18:34.40 -
0 Ryan Purcell   Unattached 15:56.23 11:47.61 -
1 Job Kemboi JR-3 Clayton State 14:48.13 12:52.68 10
2 Clay Watson SR-4 Cedarville 14:51.28 13:57.81 8
3 Grant Murphy SO-2 Emory 14:53.15 15:55.67 6
4 Benjamin Tuttle SR-4 Cedarville 14:59.35 14:41.37 5
5 John-Paul Williamson JR-3 Lindsey Wilson 15:16.22 19:05.28 4
6 Seth Eagleson FR-1 Lee (Tenn.) 15:17.82 16:58.78 3
7 Ryan Mecca JR-3 Lincoln Memorial 15:23.58 15:23.58 2
8 Christopher Roberts SO-2 Birmingham-Southern 15:25.45 16:58.00 1
9 Dylan Forester FR-1 GRU Augusta 15:27.56 17:46.70 -
10 Jordan Flowers FR-1 Emory 15:28.81 12:41.63 -
11 Ciaran Lane SR-4 Clayton State 15:33.35 13:22.69 -
12 Chris Pirrello JR-3 Montevallo 15:37.51 13:45.01 -
13 Joey Hartlage JR-3 Campbellsville 15:43.65 12:25.49 -
14 Matt Cheney SR-4 Cedarville 15:46.37 11:30.85 -
15 Will Bond SR-4 DePauw 15:49.92 15:21.43 -
16 Joseph Beemer JR-3 Hope 15:51.20 11:05.84 -
17 Jake Schlessinger SO-2 Emory 15:53.91 20:21.01 -
18 Forrest Thayer JR-3 Cedarville 15:59.88 11:11.92 -
19 D'Andre Smalley JR-3 Emmanuel (Ga.) 16:00.53 18:34.22 -
20 Brandon Ward SR-4 Lincoln Memorial 16:02.39 15:23.90 -
21 Benjamin Pederson FR-1 Hope 16:06.38 15:27.73 -
22 Adam Sandidge FR-1 Campbellsville 16:07.16 18:12.89 -
23 Boyd Guttery SR-4 GRU Augusta 16:07.85 13:52.36 -
24 Samuel Hawkins SO-2 Tennessee Wesleyan 16:16.79 18:04.24 -
25 Cale Pirtle SO-2 Clayton State 16:23.34 15:24.34 -
26 Andrew Givan FR-1 Montevallo 16:24.00 13:36.72 -
27 Julian Morrison SO-2 Hope 16:30.85 18:09.94 -
28 Kyle Funk FR-1 Hope 16:31.93 18:11.13 -
29 Connor Marullo JR-3 Montevallo 16:34.80 20:43.50 -
30 Nick Meszaros FR-1 DePauw 16:35.08 19:44.15 -
31 Jordan Strong FR-1 Montevallo 16:37.66 16:37.66 -
32 Matt Jenkins JR-3 Lee (Tenn.) 16:47.16 13:25.73 -
33 Seth Burnette JR-3 Kentucky Wesleyan 16:50.13 15:19.22 -
34 Cody Parker FR-1 Piedmont 16:52.30 15:21.20 -
35 Ethan Raines SO-2 Wittenberg 16:56.53 18:48.35 -
36 Jacob King FR-1 Lincoln Memorial 16:57.10 21:31.72 -
37 Matthew Garcia-Lynn SO-2 Spartanburg Methodist 17:00.32 17:00.32 -
38 Tim Yates SO-2 Lee (Tenn.) 17:01.66 12:05.38 -
39 Issac Zaubi SO-2 Berry 17:09.32 15:26.39 -
40 Andrew Ziminski SR-4 Wittenberg 17:16.48 15:22.47 -
41 Jamorris Hill FR-1 Albany State 17:16.53 13:28.50 -
42 Winston Leung FR-1 Emory 17:18.27 21:06.69 -
43 John Weaks FR-1 Covenant 17:22.98 15:49.12 -
44 Troy Pace SR-4 Hannibal-LaGrange 17:24.11 12:21.32 -
45 Jervon Pack SR-4 Albany State 17:43.52 15:35.90 -
46 Austin Fowler FR-1 Berry 17:45.97 20:36.53 -
47 Michael Klein JR-3 Berry 17:48.52 20:50.17 -
48 Tyler Brockhouse JR-3 Hannibal-LaGrange 17:51.06 17:08.22 -
49 Nathaniel Reed FR-1 DePauw 17:56.00 16:40.68 -
50 Cody Hymer SO-2 Lindsey Wilson 18:01.50 23:04.32 -
51 Norman Cervantes JR-3 Clayton State 18:07.92 15:02.98 -
52 Rhett Butler FR-1 Berry 18:08.22 13:03.52 -
53 Justin Jantomaso SO-2 Covenant 18:15.35 23:00.14 -
54 Dylan Walton FR-1 Kentucky Wesleyan 18:18.11 18:51.06 -
55 Richard James SO-2 Clark Atlanta 18:24.03 14:10.11 -
56 Rashon Miller JR-3 Albany State 18:39.26 19:57.61 -
57 TREVON STRANGE JR-3 Tuskegee 18:42.25 18:42.25 -
58 Colin Mauer FR-1 Oglethorpe 18:46.21 22:31.46 -
59 Justin Woodard FR-1 Albany State 18:57.74 17:15.35 -
60 Timothy Thompson FR-1 Columbus St. 19:00.67 22:37.40 -
61 Zach Atchison FR-1 Covenant 19:04.90 24:36.93 -
62 David Dixon FR-1 Tuskegee 19:36.01 16:27.85 -
  Jaccob Mobbs JR-3 Columbus St. DNF DNF -
  Brett Pierce JR-3 Campbellsville DNF DNF -
  Tijuan Bennett FR-1 Clark Atlanta DNF DNF -
  Lance Harden   Unattached DNF DNF -
  Drake Lohnes SO-2 Denison DNF DNF -
Men 5000m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Ryan Purcell   Unattached 18:19.67 11:38.05 13:51.92 15:56.23 13:23.24 18:57.92 14:30.17 -
1 Job Kemboi JR-3 Clayton State 17:19.12 14:12.61 13:54.85 14:48.13 14:21.49 17:19.12 12:43.80 10
2 Clay Watson SR-4 Cedarville 17:13.89 11:35.20 15:18.02 14:51.28 17:49.54 13:13.24 13:22.16 8
3 Grant Murphy SO-2 Emory 12:12.39 13:14.91 15:37.81 14:53.15 16:13.54 15:37.81 12:21.32 6
4 Benjamin Tuttle SR-4 Cedarville 13:02.44 15:08.35 16:02.31 14:59.35 17:14.26 12:44.45 11:59.48 5
5 John-Paul Williamson JR-3 Lindsey Wilson 18:01.14 11:54.66 19:32.77 15:16.22 17:15.33 13:17.12 16:57.01 4
6 Seth Eagleson FR-1 Lee (Tenn.) 15:45.36 15:17.82 15:45.36 15:17.82 14:04.40 15:54.54 16:03.72 3
7 Ryan Mecca JR-3 Lincoln Memorial 17:51.36 12:28.10 12:55.81 15:23.58 16:46.71 11:51.16 16:37.47 2
8 Christopher Roberts SO-2 Birmingham-Southern 12:11.11 16:02.47 18:02.78 15:25.45 11:34.09 18:58.31 16:39.49 1
9 Dylan Forester FR-1 GRU Augusta 13:08.43 17:55.97 17:28.15 15:27.56 16:04.67 15:09.01 12:22.05 -
10 Jordan Flowers FR-1 Emory 19:48.88 12:32.34 12:04.48 15:28.81 16:05.97 10:50.17 16:33.83 -
11 Ciaran Lane SR-4 Clayton State 16:48.02 13:41.35 12:54.68 15:33.35 15:05.35 17:06.69 12:08.02 -
14 Matt Cheney SR-4 Cedarville 11:40.32 20:20.82 14:21.20 15:46.37 11:02.46 15:27.45 14:40.13 -
15 Will Bond SR-4 DePauw 17:15.42 16:56.42 13:46.43 15:49.92 11:04.95 14:33.93 15:59.42 -
19 D'Andre Smalley JR-3 Emmanuel (Ga.) 11:12.38 11:21.98 14:43.69 16:00.53 15:02.90 17:17.38 20:48.69 -
Men 5000m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
26 Andrew Givan FR-1 Montevallo 16:24.00 -
28 Kyle Funk FR-1 Hope 16:31.93 -
29 Connor Marullo JR-3 Montevallo 16:34.80 -
31 Jordan Strong FR-1 Montevallo 16:37.66 -
33 Seth Burnette JR-3 Kentucky Wesleyan 16:50.13 -
34 Cody Parker FR-1 Piedmont 16:52.30 -
36 Jacob King FR-1 Lincoln Memorial 16:57.10 -
37 Matthew Garcia-Lynn SO-2 Spartanburg Methodist 17:00.32 -
38 Tim Yates SO-2 Lee (Tenn.) 17:01.66 -
39 Issac Zaubi SO-2 Berry 17:09.32 -
40 Andrew Ziminski SR-4 Wittenberg 17:16.48 -
41 Jamorris Hill FR-1 Albany State 17:16.53 -
42 Winston Leung FR-1 Emory 17:18.27 -
43 John Weaks FR-1 Covenant 17:22.98 -
45 Jervon Pack SR-4 Albany State 17:43.52 -
46 Austin Fowler FR-1 Berry 17:45.97 -
47 Michael Klein JR-3 Berry 17:48.52 -
48 Tyler Brockhouse JR-3 Hannibal-LaGrange 17:51.06 -
49 Nathaniel Reed FR-1 DePauw 17:56.00 -
50 Cody Hymer SO-2 Lindsey Wilson 18:01.50 -
51 Norman Cervantes JR-3 Clayton State 18:07.92 -
52 Rhett Butler FR-1 Berry 18:08.22 -
53 Justin Jantomaso SO-2 Covenant 18:15.35 -
54 Dylan Walton FR-1 Kentucky Wesleyan 18:18.11 -
55 Richard James SO-2 Clark Atlanta 18:24.03 -
56 Rashon Miller JR-3 Albany State 18:39.26 -
57 TREVON STRANGE JR-3 Tuskegee 18:42.25 -
58 Colin Mauer FR-1 Oglethorpe 18:46.21 -
59 Justin Woodard FR-1 Albany State 18:57.74 -
60 Timothy Thompson FR-1 Columbus St. 19:00.67 -
61 Zach Atchison FR-1 Covenant 19:04.90 -
62 David Dixon FR-1 Tuskegee 19:36.01 -
  Tijuan Bennett FR-1 Clark Atlanta DNF -
Men 5000m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Hussen Sadik   Unattached 22:51.56 17:51.53 17:19.39 17:51.53 15:32.24 -
12 Chris Pirrello JR-3 Montevallo 11:33.76 15:37.51 16:52.51 11:24.39 14:50.64 -
13 Joey Hartlage JR-3 Campbellsville 20:26.75 15:43.65 18:42.95 16:30.84 20:26.75 -
16 Joseph Beemer JR-3 Hope 13:57.06 15:51.20 19:39.49 13:19.01 19:58.52 -
17 Jake Schlessinger SO-2 Emory 14:47.14 15:53.91 19:23.77 13:59.44 20:21.01 -
18 Forrest Thayer JR-3 Cedarville 19:02.26 15:59.88 15:02.29 15:50.29 14:04.70 -
20 Brandon Ward SR-4 Lincoln Memorial 19:53.37 16:02.39 14:06.91 11:42.55 12:49.92 -
21 Benjamin Pederson FR-1 Hope 13:41.43 16:06.38 19:19.66 18:50.67 16:16.05 -
22 Adam Sandidge FR-1 Campbellsville 20:28.30 16:07.16 11:17.02 13:51.76 14:11.10 -
23 Boyd Guttery SR-4 GRU Augusta 16:07.85 16:07.85 12:44.61 13:23.32 11:27.18 -
24 Samuel Hawkins SO-2 Tennessee Wesleyan 17:34.94 16:16.79 13:11.20 16:36.33 14:29.35 -
25 Cale Pirtle SO-2 Clayton State 18:21.34 16:23.34 11:57.84 18:11.51 14:25.34 -
27 Julian Morrison SO-2 Hope 19:19.30 16:30.85 18:49.57 20:18.75 20:08.84 -
30 Nick Meszaros FR-1 DePauw 20:14.00 16:35.08 15:45.33 20:14.00 14:15.77 -
32 Matt Jenkins JR-3 Lee (Tenn.) 15:26.59 16:47.16 20:18.67 16:27.02 14:06.02 -
35 Ethan Raines SO-2 Wittenberg 15:35.21 16:56.53 21:51.33 13:02.73 19:49.34 -
44 Troy Pace SR-4 Hannibal-LaGrange 18:47.64 17:24.11 16:31.91 16:42.35 21:45.14 -
  Jaccob Mobbs JR-3 Columbus St. DNF DNF DNF DNF DNF -
  Drake Lohnes SO-2 Denison DNF DNF DNF DNF DNF -
  Brett Pierce JR-3 Campbellsville DNF DNF DNF DNF DNF -
  Lance Harden   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -