March 13-14, 2015
|
Birmingham-Southern - Birmingham, AL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Donny Barnes SO-2 Montevallo 15:05.56 16:27.06 15:50.84 13:44.06 15:59.90 12:58.79 11:01.06
2 Mitchell Klingler   Unattached 15:11.09 18:22.42 10:46.88 17:36.87 17:09.54 10:46.88 18:22.42
3 Victor Onyaga FR-1 West Alabama 15:22.41 14:36.29 17:50.00 16:54.66 14:45.52 14:45.52 16:26.98
4 Zachary Zandbergen SR-4 Hope 15:22.86 12:18.29 11:13.69 17:22.84 17:59.75 11:22.92 13:32.12
5 Andrew Rylaarsdam SO-2 Calvin 15:22.94 15:59.86 13:59.88 17:50.61 17:50.61 14:36.80 13:59.88
6 Jonathan Gingrich SR-4 Calvin 15:23.00 18:09.14 19:13.75 19:22.98 10:46.10 12:18.40 18:18.37
7 Josh Ferguson SR-4 Calvin 15:33.76 16:11.11 18:49.85 13:41.71 12:36.35 20:04.55 14:56.41
8 Christopher Roberts SO-2 Birmingham-Southern 15:38.36 17:02.82 17:30.97 18:27.27 16:06.51 11:53.16 15:10.21
9 Mark De Jong FR-1 Calvin 15:43.13 15:33.70 17:36.31 16:49.15 14:08.82 20:16.64 11:19.06
10 Logan Stockton SO-2 U. of the South 15:46.09 20:01.54 15:08.25 18:55.31 20:01.54 18:45.85 18:08.01
11 Matthew Rolain JR-3 Hope 15:52.86 11:07.01 11:07.01 13:58.52 19:32.02 18:53.91 13:48.99
12 Jordan Kramer JR-3 Calvin 15:54.47 19:43.55 20:21.73 20:21.73 14:47.66 15:16.30 17:10.83
13 Jarett Mason SO-2 Birmingham-Southern 16:01.75 13:47.11 20:21.43 16:40.22 18:54.87 17:09.08 18:35.63
14 Julian Morrison SO-2 Hope 16:07.07 13:32.34 11:36.29 14:01.35 15:28.39 11:16.95 18:51.48
15 Timothy McOmber SO-2 Birmingham-Southern 16:13.48 12:58.79 18:39.51 11:21.44 20:16.85 19:18.45 14:36.14
16 Leland Cook FR-1 Hope 16:13.98 12:39.71 16:33.46 13:47.89 16:23.72 15:15.55 13:57.63
17 Matthew Plantinga SO-2 Calvin 16:15.86 15:07.55 18:12.97 12:50.93 17:04.66 17:53.45 16:06.11
18 Justin Peifer FR-1 Birmingham-Southern 16:20.00 13:13.80 18:17.60 20:05.40 18:27.40 14:32.20 11:45.60
19 Matthew Whitis   Atlanta Track Club 16:37.37 18:47.03 13:07.93 20:16.80 18:37.06 13:07.93 17:57.16
20 Andrew Givan FR-1 Montevallo 16:39.38 21:29.20 11:39.57 17:39.35 12:49.53 21:39.20 16:39.38
21 Alex Dermody FR-1 Albion 16:40.17 21:00.22 19:00.20 14:40.15 13:00.14 11:50.12 21:30.22
22 Drew Snider SO-2 Albion 16:51.37 12:38.53 16:31.15 17:52.06 18:22.40 18:52.74 15:50.69
23 David Barnett SO-2 Belhaven 16:53.33 16:43.20 12:09.60 17:23.73 20:36.27 14:01.07 19:45.60
24 Jourdan Redden SO-2 U. of the South 16:54.17 13:00.91 17:55.02 13:51.62 16:54.17 21:48.28 12:10.21
25 Alex Guillory SO-2 Mobile 16:59.68 14:36.93 21:04.41 17:30.27 17:40.47 18:51.85 20:54.21
26 Thorburn McGee SR-4 Belhaven 17:01.00 22:07.30 12:04.91 17:52.05 13:26.59 13:16.38 19:23.94
27 Benjamin Storment JR-3 Belhaven 17:02.40 21:18.00 14:18.82 15:50.84 13:07.25 15:30.39 20:26.88
28 Cody Parker FR-1 Piedmont 17:02.70 19:15.65 12:47.03 21:08.15 19:25.88 16:42.25 19:05.43
29 Kenny Slavik SR-4 West Alabama 17:05.11 16:24.11 15:43.11 18:06.62 14:21.10 12:59.09 18:27.12
30 Connor Marullo JR-3 Montevallo 17:08.25 14:03.17 17:28.82 14:34.02 19:01.36 21:45.88 14:03.17
31 Colby Quinn FR-1 Mobile 17:37.00 20:57.83 19:54.41 19:01.56 22:54.10 22:01.25 18:08.71
32 Frainc Russell FR-1 Spring Hill 17:50.90 15:42.40 13:44.60 14:27.43 21:25.08 16:57.36 21:35.79
33 Terry Cronin SR-4 U. of the South 17:59.28 20:41.18 17:05.32 20:51.97 22:07.52 15:06.60 18:42.46
34 Landon Delozier SO-2 Mobile 17:59.65 21:35.58 21:46.38 16:44.08 20:30.81 17:05.67 19:47.62
35 Jon Wylie SO-2 Albion 18:06.70 15:01.97 23:10.98 21:11.44 22:05.78 17:12.37 13:13.30
36 Christian Lawton SO-2 Belhaven 18:40.90 19:59.37 15:30.35 17:33.65 19:36.95 14:00.68 17:33.65
  Jefferson Duroseau Freshman Concordia-Selma DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Donny Barnes SO-2 Montevallo 15:05.56
2 Mitchell Klingler   Unattached 15:11.09
3 Victor Onyaga FR-1 West Alabama 15:22.41
4 Zachary Zandbergen SR-4 Hope 15:22.86
5 Andrew Rylaarsdam SO-2 Calvin 15:22.94
6 Jonathan Gingrich SR-4 Calvin 15:23.00
7 Josh Ferguson SR-4 Calvin 15:33.76
8 Christopher Roberts SO-2 Birmingham-Southern 15:38.36
9 Mark De Jong FR-1 Calvin 15:43.13
17 Matthew Plantinga SO-2 Calvin 16:15.86
  Jefferson Duroseau Freshman Concordia-Selma DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Logan Stockton SO-2 U. of the South 15:46.09 17:30.16
11 Matthew Rolain JR-3 Hope 15:52.86 15:43.34
12 Jordan Kramer JR-3 Calvin 15:54.47 14:19.03
13 Jarett Mason SO-2 Birmingham-Southern 16:01.75 12:39.79
14 Julian Morrison SO-2 Hope 16:07.07 19:30.16
15 Timothy McOmber SO-2 Birmingham-Southern 16:13.48 18:39.51
16 Leland Cook FR-1 Hope 16:13.98 14:46.33
18 Justin Peifer FR-1 Birmingham-Southern 16:20.00 12:15.00
19 Matthew Whitis   Atlanta Track Club 16:37.37 12:38.01
21 Alex Dermody FR-1 Albion 16:40.17 16:40.17
22 Drew Snider SO-2 Albion 16:51.37 17:11.60
29 Kenny Slavik SR-4 West Alabama 17:05.11 21:52.14
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Andrew Givan FR-1 Montevallo 12:49.53 16:39.38
23 David Barnett SO-2 Belhaven 14:21.33 16:53.33
24 Jourdan Redden SO-2 U. of the South 18:35.59 16:54.17
25 Alex Guillory SO-2 Mobile 16:08.70 16:59.68
26 Thorburn McGee SR-4 Belhaven 13:36.80 17:01.00
27 Benjamin Storment JR-3 Belhaven 17:53.52 17:02.40
28 Cody Parker FR-1 Piedmont 21:08.15 17:02.70
30 Connor Marullo JR-3 Montevallo 14:23.73 17:08.25
31 Colby Quinn FR-1 Mobile 14:05.60 17:37.00
32 Frainc Russell FR-1 Spring Hill 17:18.78 17:50.90
33 Terry Cronin SR-4 U. of the South 23:23.07 17:59.28
34 Landon Delozier SO-2 Mobile 21:57.18 17:59.65
35 Jon Wylie SO-2 Albion 17:55.84 18:06.70
36 Christian Lawton SO-2 Belhaven 22:36.29 18:40.90