February 13-14, 2015
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Robert Brockmueller SR-4 Sioux Falls 14:33.37
2 William Brockmueller SR-4 Sioux Falls 14:40.13
3 Joel Reichow JR-3 South Dakota St. 14:42.88
4 Glen Ellingson JR-3 Augustana (S.D.) 14:44.74
5 Chris Jessop SR-4 U-Mary 14:46.43
6 Nathan Hauge JR-3 Augustana (S.D.) 14:49.69
7 Keegan Carda JR-3 Augustana (S.D.) 14:53.25
8 Adam Braun SR-4 Augustana (S.D.) 14:54.01
9 Jason Dowell SR-4 MSU-Moorhead 14:54.80
10 Isaac Allen JR-3 South Dakota 14:55.04
11 Mark Abrams JR-3 Morningside 14:57.08
12 Jeremy VanVeen   Unattached 14:58.70
13 Matt Horan JR-3 Sioux Falls 15:00.12
14 Cody Christ JR-3 MSU-Moorhead 15:00.45
15 Mubarik Musa SO-2 South Dakota 15:01.67
16 Cory Logsdon   Unattached 15:04.65
17 Cody Baele FR-1 Iowa Central CC 15:13.62
18 Andrew Fields FR-1 Nebraska-Kearney 15:14.28
19 Kendall Murie JR-3 Black Hills St. 15:15.26
20 Nick Larsen FR-1 Augustana (S.D.) 15:15.66
21 Mike Krsnak   Unattached 15:19.54
22 Josiah Swanson SR-4 Minnesota State 15:19.71
23 York Thomas   Unattached 15:20.39
24 Seth Ulvestad SR-4 Black Hills St. 15:22.23
25 Asher Catterall FR-1 Gillette 15:23.51
26 Grady Anderson SR-4 North Dakota St. 15:24.03
27 Mark Harries SR-4 North Dakota 15:24.07
28 Gage McSpadden SR-4 Black Hills St. 15:26.83
29 Connor Danielson FR-1 North Dakota 15:29.37
30 Brice Cowman FR-1 South Dakota 15:29.57
31 Thomas Neale JR-3 U-Mary 15:35.12
32 Jacob Benson Freshman Unattached 15:41.13
33 Hunter Kopff SR-4 Northern State 15:43.49
34 Cody Herman Sophomore Unattached 15:45.64
35 Lane Tibbs FR-1 Dakota Wesleyan 15:46.16
36 Donald Decker FR-1 Black Hills St. 15:48.28
37 Chris Lawson JR-3 St. Scholastica 15:48.70
38 Justin Brueggemann JR-3 Wayne St. (Neb.) 15:48.77
39 Joel Cartwright JR-3 Minot State 15:50.81
40 Bart Johnson   Unattached 15:51.40
41 Darin Baltezore SO-2 North Dakota 15:51.87
42 Nic Ganzeveld FR-1 Iowa Central CC 15:52.39
43 Matthew Longen FR-1 Minnesota State 15:54.47
44 Clay Danielson FR-1 Northern State 15:58.25
45 Ryan Bauermeister FR-1 South Dakota 16:00.24
46 Nathan Meiners SO-2 Unattached 16:03.17
47 Aidan Theard FR-1 Dickinson St. 16:04.45
48 Blake Wooten SO-2 SW Minnesota St. 16:05.63
49 Matthew Schilmoeller FR-1 South Dakota 16:10.12
50 Titus Kerengo FR-1 Iowa Western CC 16:14.03
51 Sam Anderson JR-3 Concordia-St. Paul 16:15.14
52 Kipp Kinsley SO-2 South Dakota St. 16:16.10
53 Marquis Cox SO-2 Iowa Central CC 16:17.48
54 Jacob Gallagher SO-2 St. Scholastica 16:19.29
55 Joshua Monson SR-4 Mount Marty 16:20.84
56 Alex Solheim SO-2 SW Minnesota St. 16:28.00
57 Jeremiah Panec FR-1 Dakota Wesleyan 16:33.20
58 Nathan Boggess SR-4 Wayne St. (Neb.) 16:38.63
59 Ben Brockmueller SO-2 Dordt 16:39.71
60 Corbin Lehn SO-2 Wayne St. (Neb.) 16:40.81
61 Wyatt Johansen Freshman Unattached 17:00.62
62 Isaac Reiss JR-3 Dickinson St. 17:16.57
63 Tyler Karl FR-1 Concordia-St. Paul 17:18.72
64 Nick Lawson FR-1 Sioux Falls 17:27.43
65 Connor Bollweg Freshman Unattached 17:39.15
66 David Te Krony SO-2 Dordt 17:44.17
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
32 Jacob Benson Freshman Unattached 20:14.06 12:42.32 15:41.13 11:36.44 19:36.42
34 Cody Herman Sophomore Unattached 17:58.03 19:42.05 15:45.64 18:54.77 20:00.97
35 Lane Tibbs FR-1 Dakota Wesleyan 17:01.86 11:59.09 15:46.16 14:02.09 13:05.32
42 Nic Ganzeveld FR-1 Iowa Central CC 12:32.39 11:44.77 15:52.39 18:05.73 19:02.87
43 Matthew Longen FR-1 Minnesota State 16:04.02 20:02.64 15:54.47 13:50.39 15:25.84
45 Ryan Bauermeister FR-1 South Dakota 16:19.45 18:24.28 16:00.24 14:24.22 16:00.24
48 Blake Wooten SO-2 SW Minnesota St. 14:48.38 20:45.67 16:05.63 20:26.35 18:11.17
49 Matthew Schilmoeller FR-1 South Dakota 15:11.92 17:08.33 16:10.12 15:31.32 16:00.42
50 Titus Kerengo FR-1 Iowa Western CC 12:00.79 17:02.74 16:14.03 11:21.82 16:23.77
51 Sam Anderson JR-3 Concordia-St. Paul 13:48.87 13:58.62 16:15.14 17:23.40 16:24.90
53 Marquis Cox SO-2 Iowa Central CC 14:49.51 16:07.71 16:17.48 18:53.88 13:21.54
54 Jacob Gallagher SO-2 St. Scholastica 11:54.89 12:04.68 16:19.29 16:09.50 17:18.05
55 Joshua Monson SR-4 Mount Marty 17:19.69 19:56.63 16:20.84 11:56.02 16:11.04
56 Alex Solheim SO-2 SW Minnesota St. 15:18.84 12:01.24 16:28.00 11:51.36 21:04.64
57 Jeremiah Panec FR-1 Dakota Wesleyan 12:14.97 16:53.07 16:33.20 13:54.29 16:03.41
59 Ben Brockmueller SO-2 Dordt 21:19.63 17:09.71 16:39.71 20:59.64 15:09.74
60 Corbin Lehn SO-2 Wayne St. (Neb.) 15:00.73 17:00.83 16:40.81 11:50.58 18:30.90
61 Wyatt Johansen Freshman Unattached 19:33.72 20:45.16 17:00.62 18:52.89 21:25.99
62 Isaac Reiss JR-3 Dickinson St. 13:07.80 20:43.89 17:16.57 14:20.36 21:25.35
63 Tyler Karl FR-1 Concordia-St. Paul 21:07.24 16:06.01 17:18.72 16:37.18 12:38.27
64 Nick Lawson FR-1 Sioux Falls 21:38.82 13:26.53 17:27.43 12:55.10 12:34.15
65 Connor Bollweg Freshman Unattached 15:42.65 21:00.39 17:39.15 21:53.35 16:25.01
66 David Te Krony SO-2 Dordt 16:50.97 14:11.34 17:44.17 22:10.22 20:13.16
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Cody Baele FR-1 Iowa Central CC 15:41.03 19:11.17 15:13.62 16:44.99
19 Kendall Murie JR-3 Black Hills St. 14:29.50 18:45.77 15:15.26 12:12.21
24 Seth Ulvestad SR-4 Black Hills St. 18:17.46 19:22.01 15:22.23 15:49.90
25 Asher Catterall FR-1 Gillette 19:23.63 11:41.87 15:23.51 14:00.40
26 Grady Anderson SR-4 North Dakota St. 14:56.31 19:15.04 15:24.03 19:33.52
27 Mark Harries SR-4 North Dakota 17:33.44 15:14.83 15:24.07 17:24.20
28 Gage McSpadden SR-4 Black Hills St. 12:58.54 15:36.10 15:26.83 11:35.13
29 Connor Danielson FR-1 North Dakota 17:39.49 13:00.67 15:29.37 11:18.44
30 Brice Cowman FR-1 South Dakota 19:49.85 20:08.45 15:29.57 12:32.96
31 Thomas Neale JR-3 U-Mary 19:47.61 13:33.56 15:35.12 19:28.90
36 Donald Decker FR-1 Black Hills St. 18:20.01 11:13.28 15:48.28 12:10.18
38 Justin Brueggemann JR-3 Wayne St. (Neb.) 15:10.82 12:10.56 15:48.77 16:45.70
39 Joel Cartwright JR-3 Minot State 16:28.85 17:54.42 15:50.81 17:35.40
40 Bart Johnson   Unattached 18:52.17 11:53.55 15:51.40 15:22.86
41 Darin Baltezore SO-2 North Dakota 13:29.09 16:39.47 15:51.87 12:22.46
44 Clay Danielson FR-1 Northern State 20:07.40 12:17.86 15:58.25 13:53.68
46 Nathan Meiners SO-2 Unattached 14:17.23 19:15.81 16:03.17 15:24.65
47 Aidan Theard FR-1 Dickinson St. 13:59.08 16:52.68 16:04.45 14:56.94
58 Nathan Boggess SR-4 Wayne St. (Neb.) 13:38.88 21:28.24 16:38.63 13:18.91
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Brockmueller SR-4 Sioux Falls 13:32.24 11:21.23 13:14.77 18:37.92 15:08.31 14:33.37
2 William Brockmueller SR-4 Sioux Falls 11:26.51 12:19.31 17:00.95 12:54.52 18:28.97 14:40.13
3 Joel Reichow JR-3 South Dakota St. 17:57.12 18:41.26 13:23.42 12:21.62 11:55.14 14:42.88
4 Glen Ellingson JR-3 Augustana (S.D.) 15:20.13 12:32.03 11:47.80 11:21.25 18:25.93 14:44.74
5 Chris Jessop SR-4 U-Mary 16:23.94 13:53.25 16:41.67 15:04.16 16:23.94 14:46.43
6 Nathan Hauge JR-3 Augustana (S.D.) 12:54.03 14:49.69 13:56.31 14:58.59 18:05.43 14:49.69
7 Keegan Carda JR-3 Augustana (S.D.) 19:21.23 15:02.19 15:28.98 16:40.44 18:36.57 14:53.25
8 Adam Braun SR-4 Augustana (S.D.) 16:14.47 15:56.59 18:19.64 16:59.18 12:39.91 14:54.01
9 Jason Dowell SR-4 MSU-Moorhead 16:33.23 15:57.44 11:11.10 15:39.54 18:56.40 14:54.80
10 Isaac Allen JR-3 South Dakota 13:07.64 15:57.70 16:24.55 11:56.04 17:09.30 14:55.04
11 Mark Abrams JR-3 Morningside 12:33.55 18:32.38 17:29.59 13:54.29 10:54.87 14:57.08
12 Jeremy VanVeen   Unattached 11:05.04 15:25.67 16:01.61 12:07.95 13:55.80 14:58.70
13 Matt Horan JR-3 Sioux Falls 12:09.10 11:51.10 17:51.15 14:42.12 16:03.13 15:00.12
14 Cody Christ JR-3 MSU-Moorhead 11:06.34 17:24.53 12:54.39 13:21.40 15:45.48 15:00.45
15 Mubarik Musa SO-2 South Dakota 18:38.07 15:55.77 16:04.79 16:22.82 11:16.26 15:01.67
16 Cory Logsdon   Unattached 13:52.28 17:38.44 16:53.21 16:17.03 18:23.68 15:04.65
18 Andrew Fields FR-1 Nebraska-Kearney 16:27.43 19:02.85 16:54.85 16:18.28 15:23.43 15:14.28
20 Nick Larsen FR-1 Augustana (S.D.) 16:56.39 17:14.70 10:40.97 12:12.53 17:33.01 15:15.66
21 Mike Krsnak   Unattached 13:29.20 16:33.11 11:02.07 13:47.59 11:29.66 15:19.54
22 Josiah Swanson SR-4 Minnesota State 12:24.97 14:33.73 13:47.74 11:38.98 15:56.50 15:19.71
23 York Thomas   Unattached 19:28.90 10:53.48 17:10.84 19:38.10 17:20.04 15:20.39
33 Hunter Kopff SR-4 Northern State 14:37.45 13:50.28 16:58.97 15:43.49 11:19.32 15:43.49
37 Chris Lawson JR-3 St. Scholastica 19:07.93 13:35.89 20:33.31 13:26.40 13:54.86 15:48.70
52 Kipp Kinsley SO-2 South Dakota St. 19:41.09 11:52.56 18:03.48 13:39.93 18:13.24 16:16.10