February 14, 2015
|
Susquehanna-Garrett Sports Complex - Selinsgrove, PA
|
200m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cynthia Adams SR-4 Lebanon Valley 2:13.19 1:59.88 2:29.18 2:07.87 2:07.87 1:54.55
2 Amy Viti JR-3 Misericordia 2:14.93 2:23.03 2:29.78 1:56.04 1:42.55 2:00.09
3 Hannah Chappell-Dick JR-3 Eastern Mennonite 2:15.07 2:40.74 2:02.92 1:56.16 1:49.41 2:02.92
4 Ashley West JR-3 Susquehanna 2:15.08 1:38.61 1:39.96 2:01.58 1:49.42 1:44.02
5 Allison Hall JR-3 California (Pa.) 2:19.37 1:55.68 2:11.01 1:43.14 2:43.07 3:01.19
6 Emily Dusellier SO-2 West Chester 2:19.70 1:50.37 2:53.23 2:42.06 2:49.04 1:46.18
7 Amanda Eisman JR-3 West Chester 2:20.69 1:48.34 2:01.00 2:43.20 2:47.43 2:20.69
8 Christina Smith JR-3 Gwynedd-Mercy 2:21.08 1:48.64 3:03.41 2:46.48 2:38.01 2:12.62
9 Julie Heisey SO-2 Messiah 2:25.18 1:56.15 3:02.93 1:57.60 2:15.02 1:45.99
10 Chloe Allen-Gorman JR-3 McDaniel 2:25.24 2:55.74 3:01.55 2:33.96 2:12.17 1:56.20
11 Liliana Arnold FR-1 Washington and Lee 2:25.39 2:32.66 2:15.22 3:06.10 2:00.68 3:00.29
12 Emily Davidson FR-1 Muhlenberg 2:25.44 1:49.08 1:56.36 3:09.08 2:05.08 2:28.35
13 Allison Lewis FR-1 West Chester 2:25.56 2:18.29 2:24.11 2:09.55 3:09.23 2:11.01
14 Rebecca Race JR-3 Dickinson 2:25.64 2:34.38 2:44.58 2:00.89 2:51.86 2:59.14
15 Kaylyn West FR-1 East Stroudsburg 2:26.21 2:42.30 1:55.51 2:02.82 1:46.74 2:37.91
16 Lauren Decker SO-2 Lebanon Valley 2:26.38 2:38.09 2:10.28 1:51.25 1:51.25 2:10.28
17 Caitlin Farrell FR-1 Dickinson 2:26.80 2:12.12 1:51.57 2:50.29 1:42.76 3:03.50
18 Kelsey Brady FR-1 Elizabethtown 2:27.19 3:08.41 2:38.97 2:06.59 3:09.88 2:37.50
19 Shannon Kuseryk SO-2 York (Pa.) 2:27.25 2:27.25 2:44.92 2:37.56 2:39.03 2:25.78
20 Claire Thornton JR-3 Muhlenberg 2:27.29 1:53.42 1:50.47 2:19.93 2:39.08 2:31.71
21 Amanda Long JR-3 Millersville 2:27.30 2:42.03 1:59.32 2:02.26 2:03.74 2:22.89
22 Hope Decker FR-1 East Stroudsburg 2:27.45 2:55.47 1:43.22 1:52.07 2:53.99 2:40.72
23 Sarah Grow FR-1 Lebanon Valley 2:27.51 2:34.89 1:52.11 2:40.79 1:52.11 2:55.54
24 Beth Dauer SO-2 DeSales 2:27.89 2:33.81 2:53.04 3:10.78 2:19.02 3:09.30
25 Erin Parker SR-4 Bridgewater (Va.) 2:28.37 2:19.47 3:09.92 2:23.92 2:40.24 2:32.83
26 Emily Cronise SO-2 York (Pa.) 2:28.57 2:28.57 2:19.66 2:28.57 3:02.75 2:10.75
27 Bridget Krumholz JR-3 Catholic 2:28.92 2:34.88 1:44.25 2:19.99 2:05.10 2:31.90
28 Aniya Gibbs SO-2 Millersville 2:29.12 2:33.60 2:44.04 2:00.79 2:32.11 2:57.46
29 Abby Labar JR-3 DeSales 2:30.22 2:55.76 3:13.79 2:06.19 1:48.16 2:21.21
30 Emily Noonan JR-3 Brockport St. 2:30.55 2:50.13 3:08.19 2:30.55 1:57.43 2:04.96
31 Michelle Churchman SR-4 DeSales 2:30.79 1:56.11 2:32.30 2:44.37 3:06.98 1:54.60
32 Emily Mellman JR-3 Bridgewater (Va.) 2:31.00 2:41.57 2:41.57 2:12.88 2:02.31 3:07.24
33 Violet Yox SR-4 Brockport St. 2:31.06 2:43.15 2:47.68 2:15.96 2:41.64 2:00.85
34 Catherine Fonvielle SO-2 Washington and Lee 2:32.68 2:55.59 3:01.69 3:09.33 2:18.94 3:07.80
35 Kate Dodds SR-4 Bloomsburg 2:32.77 2:26.66 2:00.69 1:51.53 2:17.50 1:46.94
35 Brittany Williams FR-1 Eastern Mennonite 2:32.77 2:51.11 2:55.69 2:40.41 1:56.11 2:58.74
37 Jacquelyn Bamberski SO-2 Misericordia 2:32.85 2:22.15 2:03.81 3:01.90 3:01.90 3:17.18
38 Juni Schirch JR-3 Eastern Mennonite 2:32.97 2:58.98 3:08.16 2:29.91 2:43.68 2:40.62
39 Emily Senning JR-3 Messiah 2:33.04 2:26.92 2:03.97 2:45.29 3:14.36 2:49.88
40 Grace Adams FR-1 Franklin & Marshall 2:33.26 3:11.58 3:05.45 2:37.86 1:47.29 3:03.92
41 Cassiah Sahl SR-4 Muhlenberg 2:33.55 2:01.31 2:38.16 2:22.81 2:27.41 2:18.20
42 Lanie Swanhart JR-3 Stevenson 2:33.72 3:06.01 2:16.81 2:47.56 3:07.54 3:10.62
43 Kathleen Kaste FR-1 Salisbury 2:34.41 3:00.66 2:52.94 2:06.62 2:31.33 2:40.59
44 Lia Chak FR-1 Elizabethtown 2:34.96 3:16.80 2:45.81 3:21.45 1:56.22 2:41.16
45 Becky Chominsky FR-1 Catholic 2:34.98 1:59.34 3:19.93 3:05.98 3:09.08 3:01.33
46 Shelby O'Riley SR-4 Susquehanna 2:35.36 2:41.58 2:22.94 2:57.11 2:33.81 2:26.04
47 Adriana Frayne-Reixa SO-2 Dickinson 2:35.82 2:59.20 2:42.06 2:49.85 3:16.34 2:23.36
48 Heather Spadola JR-3 East Stroudsburg 2:35.84 3:22.60 3:08.57 2:57.66 2:37.40 2:14.03
49 Kimberly Hilfrank SR-4 Franklin & Marshall 2:36.80 2:57.19 2:35.24 2:43.08 2:19.56 2:02.31
50 Kristin Taylor FR-1 Brockport St. 2:38.71 2:21.26 2:37.13 2:00.62 3:23.15 2:21.26
51 Allyson Kopera FR-1 Juniata 2:39.45 3:24.10 2:01.19 2:29.89 2:17.13 2:44.24
52 Anna Benecke FR-1 Gwynedd-Mercy 2:39.58 2:23.63 3:21.07 2:01.28 3:03.52 2:50.75
53 Christine Hughes FR-1 Moravian 2:39.65 3:06.79 2:26.88 2:34.86 2:38.06 3:16.37
54 Victoria Doll SO-2 Susquehanna 2:39.81 3:02.19 2:35.02 2:25.43 3:18.17 2:31.82
55 Olivia Powell SR-4 Gettysburg 2:40.00 2:27.20 3:02.40 3:21.60 2:00.00 2:40.00
56 Alicia Lesneski SO-2 Alvernia 2:40.35 2:48.37 2:49.98 2:09.89 2:57.99 3:26.86
57 Mallory Reed JR-3 Franklin & Marshall 2:41.22 3:03.79 2:57.35 2:42.84 3:21.53 2:07.37
58 Bryn Allston SR-4 Frostburg State 2:41.37 2:36.53 2:22.01 2:39.76 3:28.17 2:28.46
59 Emily Gross FR-1 McDaniel 2:41.99 1:56.64 2:24.18 3:16.01 2:37.13 3:25.73
60 Emily Mesaris FR-1 Misericordia 2:42.43 3:24.67 3:21.42 3:14.92 3:08.42 2:16.45
61 Julianna Falso FR-1 Susquehanna 2:42.44 2:40.82 2:11.58 1:55.34 2:44.07 2:32.70
62 Cassandra Ryan FR-1 Alfred State 2:42.86 2:42.86 1:58.89 2:55.89 2:07.03 3:17.06
63 Jecenia Duran JR-3 Juniata 2:45.12 2:05.50 2:56.68 2:20.36 2:31.91 3:16.50
64 Vanessa Hurst FR-1 Juniata 2:45.26 3:13.36 2:58.48 2:05.60 3:15.01 2:00.64
65 Bridget Golato SR-4 Gettysburg 2:45.41 2:02.41 2:23.91 2:47.07 2:10.68 3:08.57
66 Brianna Brynes SO-2 Alfred State 2:47.57 2:39.20 3:24.44 2:04.01 3:16.06 2:24.11
67 Kayla Novak SO-2 Elizabethtown 2:47.98 2:12.71 2:34.55 3:14.86 1:59.27 2:17.75
68 Brianna Navarro JR-3 Catholic 2:48.52 2:08.08 3:10.43 3:30.65 2:01.34 3:37.39
69 Lizzie Robinson FR-1 Bryn Mawr 2:49.09 3:27.98 2:32.19 2:05.13 2:06.82 3:04.31
70 Christine Homont JR-3 Gwynedd-Mercy 2:55.26 2:35.99 3:33.82 2:06.19 3:40.83 2:11.45
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
55 Olivia Powell SR-4 Gettysburg 3:05.60 2:49.60 2:40.00 3:15.20 2:51.20
57 Mallory Reed JR-3 Franklin & Marshall 3:08.63 2:46.06 2:41.22 2:44.45 3:10.24
58 Bryn Allston SR-4 Frostburg State 1:54.58 2:34.92 2:41.37 1:54.58 2:04.26
60 Emily Mesaris FR-1 Misericordia 3:11.67 2:18.07 2:42.43 2:14.82 2:06.70
62 Cassandra Ryan FR-1 Alfred State 3:26.84 2:29.84 2:42.86 2:16.81 2:00.52
63 Jecenia Duran JR-3 Juniata 2:56.68 2:59.98 2:45.12 2:05.50 3:33.01
64 Vanessa Hurst FR-1 Juniata 2:45.26 1:58.99 2:45.26 2:12.21 3:03.44
65 Bridget Golato SR-4 Gettysburg 2:15.64 2:42.11 2:45.41 2:32.18 2:18.95
66 Brianna Brynes SO-2 Alfred State 2:27.47 3:27.79 2:47.57 2:45.90 2:27.47
67 Kayla Novak SO-2 Elizabethtown 2:53.02 2:16.07 2:47.98 2:46.30 2:12.71
68 Brianna Navarro JR-3 Catholic 2:13.13 3:25.60 2:48.52 2:35.04 3:07.06
69 Lizzie Robinson FR-1 Bryn Mawr 3:33.06 3:26.29 2:49.09 3:27.98 2:40.64
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Kathleen Kaste FR-1 Salisbury 2:34.41
46 Shelby O'Riley SR-4 Susquehanna 2:35.36
49 Kimberly Hilfrank SR-4 Franklin & Marshall 2:36.80
50 Kristin Taylor FR-1 Brockport St. 2:38.71
51 Allyson Kopera FR-1 Juniata 2:39.45
52 Anna Benecke FR-1 Gwynedd-Mercy 2:39.58
53 Christine Hughes FR-1 Moravian 2:39.65
54 Victoria Doll SO-2 Susquehanna 2:39.81
56 Alicia Lesneski SO-2 Alvernia 2:40.35
59 Emily Gross FR-1 McDaniel 2:41.99
61 Julianna Falso FR-1 Susquehanna 2:42.44
70 Christine Homont JR-3 Gwynedd-Mercy 2:55.26
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Bridget Krumholz JR-3 Catholic 2:21.48 2:45.31 2:17.01 3:13.60 1:57.65 2:28.92
28 Aniya Gibbs SO-2 Millersville 3:00.44 2:50.00 2:33.60 2:52.98 2:55.97 2:29.12
30 Emily Noonan JR-3 Brockport St. 1:54.42 2:45.61 2:47.11 2:54.64 2:12.49 2:30.55
34 Catherine Fonvielle SO-2 Washington and Lee 2:32.68 1:59.09 2:54.06 2:47.95 2:12.84 2:32.68
37 Jacquelyn Bamberski SO-2 Misericordia 1:50.06 2:23.68 2:00.76 2:31.33 2:25.21 2:32.85
38 Juni Schirch JR-3 Eastern Mennonite 2:45.21 1:47.08 2:32.97 1:54.73 1:59.32 2:32.97
40 Grace Adams FR-1 Franklin & Marshall 2:51.66 2:04.14 1:50.35 2:45.52 3:19.24 2:33.26
42 Lanie Swanhart JR-3 Stevenson 2:24.50 3:07.54 3:07.54 3:07.54 2:56.78 2:33.72
44 Lia Chak FR-1 Elizabethtown 2:16.37 1:57.77 3:15.25 2:08.62 2:58.21 2:34.96
45 Becky Chominsky FR-1 Catholic 2:41.18 2:44.28 2:16.39 2:13.29 2:08.64 2:34.98
47 Adriana Frayne-Reixa SO-2 Dickinson 2:23.36 3:13.22 2:26.47 3:19.45 2:42.06 2:35.82
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Julie Heisey SO-2 Messiah 2:25.18 2:30.99 2:09.21 2:22.28
11 Liliana Arnold FR-1 Washington and Lee 2:25.39 2:42.84 2:22.49 3:00.29
15 Kaylyn West FR-1 East Stroudsburg 2:26.21 2:02.82 2:17.44 2:17.44
17 Caitlin Farrell FR-1 Dickinson 2:26.80 2:16.53 2:53.23 1:47.17
19 Shannon Kuseryk SO-2 York (Pa.) 2:27.25 2:00.75 2:40.51 2:00.75
23 Sarah Grow FR-1 Lebanon Valley 2:27.51 2:24.56 3:05.87 2:34.89
24 Beth Dauer SO-2 DeSales 2:27.89 1:46.48 2:54.51 2:51.56
29 Abby Labar JR-3 DeSales 2:30.22 3:06.28 2:51.25 2:43.74
31 Michelle Churchman SR-4 DeSales 2:30.79 2:39.84 1:54.60 2:26.27
39 Emily Senning JR-3 Messiah 2:33.04 2:39.17 2:40.70 2:29.98
41 Cassiah Sahl SR-4 Muhlenberg 2:33.55 2:33.55 2:32.02 2:08.99
48 Heather Spadola JR-3 East Stroudsburg 2:35.84 3:22.60 2:35.84 2:49.87
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Allison Lewis FR-1 West Chester 3:04.87 1:46.26 3:00.50 2:22.65 2:25.56 2:35.75
14 Rebecca Race JR-3 Dickinson 3:03.51 2:46.03 3:06.42 1:50.69 2:25.64 1:59.43
16 Lauren Decker SO-2 Lebanon Valley 2:35.17 1:43.93 1:54.18 2:42.49 2:26.38 3:02.98
21 Amanda Long JR-3 Millersville 3:11.49 2:00.79 3:05.60 2:37.62 2:27.30 2:19.94
22 Hope Decker FR-1 East Stroudsburg 1:46.17 1:56.49 2:08.29 1:50.59 2:27.45 1:55.02
25 Erin Parker SR-4 Bridgewater (Va.) 1:48.31 3:08.43 2:28.37 1:48.31 2:28.37 2:49.15
26 Emily Cronise SO-2 York (Pa.) 2:21.15 2:41.95 2:34.52 2:44.92 2:28.57 2:44.92
32 Emily Mellman JR-3 Bridgewater (Va.) 2:24.96 2:14.39 2:21.94 3:16.30 2:31.00 2:46.10
33 Violet Yox SR-4 Brockport St. 1:56.32 2:56.74 2:46.17 2:25.02 2:31.06 2:26.53
35 Brittany Williams FR-1 Eastern Mennonite 2:28.19 3:06.38 2:20.55 2:25.14 2:32.77 2:58.74
35 Kate Dodds SR-4 Bloomsburg 2:51.11 3:07.91 2:41.94 1:57.64 2:32.77 2:15.97
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cynthia Adams SR-4 Lebanon Valley 2:13.19 1:34.57 2:53.15 1:38.56 2:34.50
2 Amy Viti JR-3 Misericordia 2:14.93 2:32.47 1:50.65 2:39.22 1:34.46
3 Hannah Chappell-Dick JR-3 Eastern Mennonite 2:15.07 2:44.79 2:09.67 2:36.69 1:48.06
4 Ashley West JR-3 Susquehanna 2:15.08 1:37.26 2:46.15 1:46.72 2:36.70
5 Allison Hall JR-3 California (Pa.) 2:19.37 2:45.85 1:58.47 2:59.79 2:37.49
6 Emily Dusellier SO-2 West Chester 2:19.70 1:50.37 1:53.16 2:46.25 1:54.56
7 Amanda Eisman JR-3 West Chester 2:20.69 2:15.07 2:09.44 2:27.73 2:34.76
8 Christina Smith JR-3 Gwynedd-Mercy 2:21.08 1:52.87 2:08.39 2:47.89 1:40.17
10 Chloe Allen-Gorman JR-3 McDaniel 2:25.24 2:44.13 1:51.84 2:44.13 1:47.48
12 Emily Davidson FR-1 Muhlenberg 2:25.44 1:51.99 2:41.44 2:35.62 1:51.99
18 Kelsey Brady FR-1 Elizabethtown 2:27.19 3:01.05 2:16.89 2:09.53 2:02.17
20 Claire Thornton JR-3 Muhlenberg 2:27.29 1:47.53 2:27.29 2:19.93 2:43.50