February 6- 7, 2015
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anna Simone SR-4 Duquesne 56.31
2 Victoria Abdul FR-1 Ursuline (Ohio) 56.79
3 Jen Shiley JR-3 Youngstown St. 56.88
4 Abby O'Connell JR-3 Duquesne 56.92
5 Lexie Nowakowski JR-3 Slippery Rock 58.88
6 Ciara Jarrett Senior Unattached 59.07
7 Adaobi Mgdobille JR-3 Ursuline (Ohio) 59.09
8 Jena Toner FR-1 Bloomsburg 59.13
9 Lauren Harvey SO-2 Slippery Rock 59.32
10 Nicole Burlinson JR-3 Ursuline (Ohio) 59.45
11 Jamie Kenney FR-1 Bucknell 59.52
12 Jayona Dent SO-2 Detroit 59.53
13 Kim Watterson JR-3 Duquesne 59.56
14 Sydney Sterling SO-2 Oakland 59.56
15 Katie Teed FR-1 Slippery Rock 1:00.49
16 Allison Hall JR-3 California (Pa.) 1:00.53
17 Samantha Szewczak SO-2 Lock Haven 1:00.81
18 Christina Hill FR-1 Va. Military Institute 1:00.99
19 Cassaundra Swartzbaugh JR-3 Slippery Rock 1:01.00
20 Sarah Gottschalk FR-1 Bloomsburg 1:01.04
21 Annegret Nehl FR-1 Duquesne 1:01.11
22 Josette Dawson FR-1 Slippery Rock 1:01.20
23 Elyse Pettaway SO-2 Bucknell 1:01.31
24 Elizabeth Brennan SR-4 Lock Haven 1:01.61
25 Amanda Sacha SO-2 Ohio U. 1:01.75
26 Jayme Ritchie FR-1 Youngstown St. 1:01.77
27 Anna Michael SO-2 Ohio U. 1:01.81
28 Andrea Koenigsknecht FR-1 Oakland 1:01.86
29 Deborah Allison FR-1 Va. Military Institute 1:01.90
30 Nadiya Morgan Sophomore Unattached 1:01.93
31 Cassidy Barshinger FR-1 Lock Haven 1:01.95
32 Anna Black FR-1 Bucknell 1:02.21
33 Alex Burch SO-2 Wheeling Jesuit 1:02.48
34 Erica Hans SO-2 Slippery Rock 1:02.49
35 Tori Thomson SO-2 Youngstown St. 1:02.80
36 Erika Armstead JR-3 Ohio U. 1:02.94
37 Maria Tennant SO-2 Wheeling Jesuit 1:03.28
38 Alyssa Barthelmes SO-2 Bloomsburg 1:03.30
39 Lavonte Powell FR-1 Youngstown St. 1:03.43
40 Katie Sabatino FR-1 Bucknell 1:03.46
41 Gabriella Kain JR-3 Ohio U. 1:03.54
42 Tajah Smith SO-2 Ohio U. 1:03.69
43 Ashlyn Myers JR-3 Youngstown St. 1:03.70
44 Alani Letang JR-3 Detroit 1:03.71
45 Emily Dempsey JR-3 Seton Hill 1:03.95
46 Rachel Carr FR-1 Lock Haven 1:04.27
47 Kayla Swartz SO-2 Bloomsburg 1:05.63
48 Alyn Fuchs FR-1 Lock Haven 1:05.79
49 Corey Atkinson FR-1 Hagerstown CC 1:08.70
50 Valissa Ebersole FR-1 Hagerstown CC 1:13.51
51 Elizabeth Chodak SO-2 Canisius 1:23.76
  Keshawnna Burts Sophomore Unattached DQ
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anna Simone SR-4 Duquesne 56.31 58.00 1:09.27 50.12 1:08.14 1:07.58
2 Victoria Abdul FR-1 Ursuline (Ohio) 56.79 49.41 1:00.77 40.32 57.93 1:03.61
3 Jen Shiley JR-3 Youngstown St. 56.88 51.76 1:05.98 1:07.12 45.51 1:03.14
4 Abby O'Connell JR-3 Duquesne 56.92 52.37 1:06.03 1:04.89 1:08.88 57.49
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Lexie Nowakowski JR-3 Slippery Rock 58.88
6 Ciara Jarrett Senior Unattached 59.07
8 Jena Toner FR-1 Bloomsburg 59.13
10 Nicole Burlinson JR-3 Ursuline (Ohio) 59.45
13 Kim Watterson JR-3 Duquesne 59.56
21 Annegret Nehl FR-1 Duquesne 1:01.11
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Adaobi Mgdobille JR-3 Ursuline (Ohio) 59.09 51.41
9 Lauren Harvey SO-2 Slippery Rock 59.32 1:02.88
11 Jamie Kenney FR-1 Bucknell 59.52 1:12.62
12 Jayona Dent SO-2 Detroit 59.53 1:00.13
23 Elyse Pettaway SO-2 Bucknell 1:01.31 45.99
38 Alyssa Barthelmes SO-2 Bloomsburg 1:03.30 50.64
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Christina Hill FR-1 Va. Military Institute 1:16.24 43.31 51.24 1:00.99 42.70 43.92
29 Deborah Allison FR-1 Va. Military Institute 52.62 44.57 1:03.14 1:01.90 1:17.38 47.05
30 Nadiya Morgan Sophomore Unattached 1:00.70 43.97 1:07.51 1:01.93 1:11.84 52.03
33 Alex Burch SO-2 Wheeling Jesuit 1:07.48 1:20.60 1:01.86 1:02.48 51.24 1:16.23
  Keshawnna Burts Sophomore Unattached DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Sydney Sterling SO-2 Oakland 43.48 59.56 1:07.31
15 Katie Teed FR-1 Slippery Rock 55.05 1:00.49 53.84
19 Cassaundra Swartzbaugh JR-3 Slippery Rock 1:10.76 1:01.00 44.53
22 Josette Dawson FR-1 Slippery Rock 47.13 1:01.20 58.76
28 Andrea Koenigsknecht FR-1 Oakland 1:02.48 1:01.86 57.53
44 Alani Letang JR-3 Detroit 1:01.80 1:03.71 1:06.90
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Allison Hall JR-3 California (Pa.) 1:12.64 1:05.98 1:18.69 1:00.53
17 Samantha Szewczak SO-2 Lock Haven 1:01.42 1:14.19 1:08.72 1:00.81
20 Sarah Gottschalk FR-1 Bloomsburg 1:07.76 1:16.91 1:10.20 1:01.04
25 Amanda Sacha SO-2 Ohio U. 52.49 47.55 53.11 1:01.75
32 Anna Black FR-1 Bucknell 53.50 44.80 1:15.28 1:02.21
37 Maria Tennant SO-2 Wheeling Jesuit 1:17.21 44.93 1:01.39 1:03.28
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Jayme Ritchie FR-1 Youngstown St. 1:15.98 1:01.77 1:11.66
35 Tori Thomson SO-2 Youngstown St. 1:15.99 1:02.80 52.76
40 Katie Sabatino FR-1 Bucknell 1:18.69 1:03.46 1:22.50
43 Ashlyn Myers JR-3 Youngstown St. 52.24 1:03.70 1:22.18
45 Emily Dempsey JR-3 Seton Hill 1:08.43 1:03.95 54.36
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Elizabeth Brennan SR-4 Lock Haven 1:01.61 43.13
27 Anna Michael SO-2 Ohio U. 1:01.81 46.36
31 Cassidy Barshinger FR-1 Lock Haven 1:01.95 46.47
34 Erica Hans SO-2 Slippery Rock 1:02.49 45.62
39 Lavonte Powell FR-1 Youngstown St. 1:03.43 1:19.93
42 Tajah Smith SO-2 Ohio U. 1:03.69 1:06.88
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
41 Gabriella Kain JR-3 Ohio U. 1:03.54 1:13.71 1:03.54
46 Rachel Carr FR-1 Lock Haven 52.06 46.28 1:04.27
47 Kayla Swartz SO-2 Bloomsburg 1:12.85 48.57 1:05.63
48 Alyn Fuchs FR-1 Lock Haven 1:13.03 1:19.61 1:05.79
49 Corey Atkinson FR-1 Hagerstown CC 1:01.83 57.03 1:08.70
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Erika Armstead JR-3 Ohio U. 1:02.94 59.17 57.91
50 Valissa Ebersole FR-1 Hagerstown CC 1:13.51 1:06.90 1:05.43
51 Elizabeth Chodak SO-2 Canisius 1:23.76 1:25.44 1:20.41