April 24-25, 2015
|
Ashland U. - Ashland, OH

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Aaron Howkins FR-1 Akron 4:30.65 3:50.29 5:06.26 2:48.57 2:50.94 3:57.41 4:44.90
2 Patrick Kunkel SO-2 Ohio State 3:59.20 4:47.04 3:52.03 3:11.36 2:54.62 3:59.20 4:37.48
3 Jacob Sussman SR-4 Ashland 4:40.65 4:35.85 3:45.48 3:07.10 4:09.47 3:59.87 5:02.24
4 Dylan Papp JR-3 Akron 3:19.88 4:22.49 2:50.98 4:27.30 5:03.42 4:00.81 4:36.94
5 Joshua Davis SR-4 Ashland 5:07.06 4:47.72 4:28.38 5:02.23 3:25.52 4:01.78 5:11.90
6 Brandon Mesnard SR-4 Ashland 3:55.33 5:03.25 4:19.59 3:50.47 4:09.88 4:02.60 4:51.12
7 Aubrey Jordan SO-2 Ashland 5:16.85 4:03.73 4:08.61 4:30.54 2:55.49 4:03.73 4:28.11
8 Trevor Norris SO-2 Akron 4:17.76 4:30.15 4:05.37 4:22.71 4:05.37 4:07.84 4:47.50
9 William Cutler SO-2 Ashland 3:45.64 4:37.71 4:00.52 4:35.23 4:05.47 4:07.95 4:07.95
10 Joseph White Senior Unattached 3:16.75 4:46.41 3:46.64 4:14.04 4:21.51 4:09.05 4:06.56
11 Jeremy Parsons FR-1 Slippery Rock 4:37.22 4:32.22 4:39.71 2:54.82 3:49.76 4:09.74 5:07.18
12 John Hutnyan SO-2 Youngstown St. 2:58.19 5:08.70 3:05.72 3:43.37 4:23.52 4:10.97 3:40.86
13 Charlie Frank JR-3 Slippery Rock 3:04.95 4:56.42 4:26.02 5:11.62 3:55.62 4:13.35 5:11.62
14 Ethan Widder Junior Unattached 4:16.65 4:36.97 3:10.58 3:35.99 5:02.38 4:14.10 4:11.56
15 Deondre Martin FR-1 Malone 4:57.58 3:03.13 4:06.71 4:49.95 3:41.28 4:14.34 3:20.93
16 Doug French JR-3 Ohio Dominican 4:37.74 4:14.80 3:06.01 3:06.01 3:41.68 4:14.80 3:51.87
17 Tyler Lance FR-1 Ashland 5:21.67 3:44.66 3:47.21 3:49.77 5:26.78 4:15.29 3:16.58
18 Chad Ellis FR-1 Ohio Dominican 3:06.84 5:37.35 3:30.20 3:19.82 5:14.00 4:19.50 5:29.57
19 Jacob Will FR-1 Findlay 4:37.75 5:16.69 5:21.88 5:27.07 3:01.71 4:19.58 5:29.67
20 Benjamin Stassen SO-2 Oberlin 5:05.26 5:23.52 3:02.63 4:18.30 4:05.25 4:20.90 3:15.68
21 Craig Stout FR-1 Notre Dame (Ohio) 3:58.40 3:58.40 5:17.87 5:31.12 3:42.51 4:24.89 3:31.92
22 Nick Murphy Freshman Unattached 5:26.70 4:17.65 3:40.46 3:05.93 3:56.40 4:25.61 3:11.24
23 Brendan Walburn JR-3 Ohio Dominican 3:28.86 4:41.16 5:34.72 4:03.67 5:32.04 4:27.77 4:54.55
24 Connor Calllahan JR-3 Ohio Dominican 5:10.98 3:26.43 3:31.79 4:25.40 5:37.78 4:28.08 3:53.23
25 Aaron Cingle SO-2 Findlay 4:31.51 3:08.18 4:55.71 3:29.68 3:59.25 4:28.82 5:49.47
26 Eric Riesterer SO-2 Walsh 4:56.40 3:56.57 5:48.06 5:42.62 4:18.33 4:31.92 3:42.98
27 Braden Burke FR-1 Lake Erie 3:25.89 4:31.77 5:34.91 3:58.83 5:51.38 4:34.51 4:45.49
28 Luke Sadecky SO-2 West Liberty 3:51.03 5:21.79 3:37.28 3:51.03 4:54.29 4:35.03 3:29.03
29 Andrew Beier SO-2 Ohio Dominican 5:04.69 3:49.91 4:06.53 5:40.70 3:44.37 4:36.99 5:21.31
30 Garret Coombs SO-2 Oberlin 6:03.74 3:32.65 5:02.19 3:18.66 4:31.41 4:39.80 5:30.17
31 Tyler Higgins SO-2 Ohio Dominican 5:15.96 3:23.12 5:32.88 3:20.30 3:51.33 4:42.10 5:30.06
32 Trenton Miller FR-1 Notre Dame (Ohio) 5:56.95 3:37.03 3:45.60 5:22.69 5:14.12 4:45.56 4:11.30
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Aaron Howkins FR-1 Akron 3:02.81 4:16.41 3:57.41 3:55.04 3:05.18
2 Patrick Kunkel SO-2 Ohio State 3:04.19 3:44.85 3:59.20 3:04.19 3:25.72
3 Jacob Sussman SR-4 Ashland 4:45.45 3:26.29 3:59.87 4:38.25 4:47.85
4 Dylan Papp JR-3 Akron 4:03.22 4:46.57 4:00.81 5:10.65 4:39.34
5 Joshua Davis SR-4 Ashland 4:35.63 4:01.78 4:01.78 3:18.26 4:01.78
6 Brandon Mesnard SR-4 Ashland 3:04.38 4:29.29 4:02.60 3:40.77 5:10.53
7 Aubrey Jordan SO-2 Ashland 4:28.11 3:36.92 4:03.73 4:35.42 4:20.80
8 Trevor Norris SO-2 Akron 4:10.32 4:45.02 4:07.84 3:38.10 4:57.41
11 Jeremy Parsons FR-1 Slippery Rock 3:34.78 3:39.78 4:09.74 4:32.22 4:59.69
12 John Hutnyan SO-2 Youngstown St. 4:36.07 4:03.44 4:10.97 3:43.37 2:55.68
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 William Cutler SO-2 Ashland 4:47.63 3:15.88 4:07.95 4:05.47 3:18.36 5:19.86
10 Joseph White Senior Unattached 5:01.35 3:51.62 4:09.05 4:16.53 4:28.98 4:43.92
13 Charlie Frank JR-3 Slippery Rock 4:03.22 5:16.69 4:13.35 3:30.28 3:35.35 3:53.09
14 Ethan Widder Junior Unattached 3:53.78 3:46.15 4:14.10 4:16.65 3:00.41 5:15.09
15 Deondre Martin FR-1 Malone 3:28.56 4:32.15 4:14.34 3:15.85 5:17.93 3:38.74
16 Doug French JR-3 Ohio Dominican 4:37.74 3:36.58 4:14.80 5:00.67 3:23.84 4:22.45
17 Tyler Lance FR-1 Ashland 3:34.45 4:43.38 4:15.29 3:34.45 3:34.45 5:01.25
18 Chad Ellis FR-1 Ohio Dominican 4:19.50 4:37.67 4:19.50 5:01.02 4:19.50 4:42.86
24 Connor Calllahan JR-3 Ohio Dominican 3:37.15 5:48.51 4:28.08 5:35.10 4:28.08 4:44.17
27 Braden Burke FR-1 Lake Erie 5:15.69 4:29.02 4:34.51 4:34.51 5:23.93 4:48.24
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Jacob Will FR-1 Findlay 4:19.58
20 Benjamin Stassen SO-2 Oberlin 4:20.90
21 Craig Stout FR-1 Notre Dame (Ohio) 4:24.89
22 Nick Murphy Freshman Unattached 4:25.61
23 Brendan Walburn JR-3 Ohio Dominican 4:27.77
25 Aaron Cingle SO-2 Findlay 4:28.82
26 Eric Riesterer SO-2 Walsh 4:31.92
28 Luke Sadecky SO-2 West Liberty 4:35.03
29 Andrew Beier SO-2 Ohio Dominican 4:36.99
30 Garret Coombs SO-2 Oberlin 4:39.80
31 Tyler Higgins SO-2 Ohio Dominican 4:42.10
32 Trenton Miller FR-1 Notre Dame (Ohio) 4:45.56