April 11, 2015
|
Nazareth - Rochester, NY

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ryan Le Tourneau Freshman Genesee Valley Harriers 1:57.31 2:13.74 1:24.47
2 Matt Battaglia SO-2 Nazareth 1:58.57 2:09.25 2:19.92
3 Ben Griffin SO-2 Oswego State 1:59.07 1:32.88 1:28.12
4 Minte Kassu JR-3 Rochester 1:59.09 2:09.81 2:20.53
5 Tyler Van Leeuwen   Niagara 1:59.19 2:34.95 2:17.07
6 Joseph DiFabio JR-3 Rochester 1:59.67 2:35.58 2:17.62
7 Nicholas Reinsdorf SR-4 Oswego State 1:59.74 2:09.32 2:27.28
8 Freddie Liederbach   Niagara 2:00.18 1:37.35 2:30.23
9 Grant Whitney SO-2 Hamilton 2:00.36 2:16.01 1:29.07
10 James Felice FR-1 St. John Fisher 2:00.53 2:18.61 2:06.56
11 Kevin Murray SR-4 Buffalo State 2:01.59 2:33.21 2:24.70
12 Adam Forti SO-2 Union (N.Y.) 2:01.84 1:42.35 2:06.72
13 James Paris SR-4 Colgate 2:02.04 1:31.53 2:16.69
14 Matt Pond   Niagara 2:02.10 2:24.08 2:21.64
15 Jesse Coull JR-3 Union (N.Y.) 2:02.36 1:37.89 1:47.68
16 Dan Jones FR-1 RIT 2:02.39 2:25.65 1:51.38
17 Brendan Kirschbaum JR-3 RIT 2:02.98 2:32.50 1:59.29
18 Tim Woods FR-1 Union (N.Y.) 2:03.30 2:02.07 2:03.30
19 McQuade Milligan SO-2 St. John Fisher 2:03.49 1:58.55 2:13.37
20 Jake Barker FR-1 RIT 2:04.22 2:05.47 2:31.55
21 Stefano Agostino FR-1 RIT 2:04.27 1:26.99 1:34.45
22 Luke Jackson FR-1 Roberts Wesleyan 2:04.53 2:36.91 1:57.06
23 Nigel Cordulla SO-2 Daemen 2:04.66 2:04.66 2:07.16
24 Dylan Gaeta JR-3 Rochester 2:04.82 2:42.27 1:43.60
25 Cody Hawkins JR-3 Colgate 2:04.99 1:56.24 2:07.49
26 Patrick Regan FR-1 Rochester 2:05.12 2:03.87 1:55.11
27 Matthew VanDeMortel SO-2 Daemen 2:05.15 1:37.62 1:43.88
28 Jonathan Stanhope FR-1 Hamilton 2:05.47 1:39.13 2:24.29
29 Kyle Jones SO-2 Mohawk Valley CC 2:05.56 2:25.65 2:25.65
30 Kyle Ruffner FR-1 Rochester 2:05.65 1:48.06 1:55.60
31 Mathew Roder FR-1 Alfred 2:05.81 2:36.01 2:20.91
32 Jon Borek   Niagara 2:06.18 2:40.25 2:33.94
33 Jonathan Lewis SR-4 Houghton 2:06.46 2:20.37 2:27.96
34 Kyle Gallo FR-1 Alfred 2:06.53 1:55.15 1:34.90
35 Edward Potter SR-4 Alfred 2:06.54 2:35.65 1:58.95
36 Steven DenBleyker SR-4 Oswego State 2:06.57 2:07.84 1:55.18
37 Evan Magnussen SR-4 St. John Fisher 2:06.66 1:57.80 2:19.33
38 Ethan Dinan SR-4 Daemen 2:06.97 1:41.58 2:06.97
39 Ben Slate   Niagara 2:07.11 2:16.01 1:30.25
40 Jake Barbara FR-1 Oswego State 2:07.66 2:40.86 1:51.07
41 Trevor Stiles SO-2 Alfred State 2:07.74 2:35.85 2:15.41
42 Carson Ayers FR-1 Mansfield 2:08.00 1:32.16 2:28.48
43 Robbie Schrenker FR-1 Roberts Wesleyan 2:08.08 1:55.28 2:00.40
44 Andrew Sinclair FR-1 Hamilton 2:08.24 1:55.42 1:46.44
45 David Freeman JR-3 Hamilton 2:08.60 1:36.45 1:59.60
46 John Bernstein SR-4 Rochester 2:08.62 2:15.06 2:04.77
47 Jonathan Pearl FR-1 Alfred State 2:09.17 1:52.38 2:16.92
48 Patrick Shenal SO-2 Fredonia 2:09.24 2:27.34 2:05.37
49 Michael Capestrani SO-2 Daemen 2:09.32 2:24.84 1:30.53
50 Andrew Hilton SO-2 Union (N.Y.) 2:09.38 2:23.62 1:49.98
51 Corey Hurley FR-1 Finger Lakes CC 2:09.42 2:31.43 1:33.19
52 Kyle Rapp SR-4 Roberts Wesleyan 2:09.76 2:33.12 1:56.79
53 Jamie Light   UB XC and Track Club 2:09.77 1:58.09 2:14.96
54 Brendan Beiersdorfer JR-3 Fredonia 2:10.06 2:13.97 2:43.88
55 Mike DiFabio FR-1 Oswego State 2:10.36 1:48.20 2:39.04
56 Vincent Melia JR-3 Fredonia 2:10.68 1:34.09 1:39.32
57 Tyler Wilkie SO-2 St. John Fisher 2:10.86 1:43.38 2:03.01
58 Joseph Suhay   UB XC and Track Club 2:11.30 2:31.00 2:09.99
59 Tevin Johnson Freshman Bryant & Stratton 2:11.56 1:38.67 2:04.99
60 Kyle Calogero SO-2 Mansfield 2:11.67 2:09.04 1:42.71
61 Peter DeWeirdt FR-1 Hamilton 2:11.84 2:43.49 2:23.71
62 Erik Diehl FR-1 Alfred 2:12.71 2:40.58 1:52.81
63 Daniel Cleary SO-2 St. John Fisher 2:13.08 2:09.09 2:11.75
64 Luke Dunkelberg FR-1 St. John Fisher 2:13.10 1:53.14 1:35.84
65 Nick Schug FR-1 St. John Fisher 2:13.14 2:23.80 1:38.53
66 Aaron Eisenhardt SO-2 Houghton 2:13.48 2:21.49 2:10.81
67 Jake Greenberg SO-2 Rochester 2:13.62 1:41.56 2:39.01
68 Nick Pino FR-1 St. John Fisher 2:13.95 1:49.84 2:54.14
69 Alex Schmitt FR-1 St. John Fisher 2:14.77 1:45.12 2:36.34
70 Josh Thorpe FR-1 Finger Lakes CC 2:15.07 2:44.79 2:08.32
71 Michael Lee SO-2 St. John Fisher 2:15.30 2:42.36 1:34.71
72 Brandon Emmett FR-1 Mansfield 2:15.72 2:55.08 1:56.72
73 Joseph Moda SO-2 Mohawk Valley CC 2:16.09 2:28.34 1:44.79
74 Jack Stelianou FR-1 St. John Fisher 2:16.73 2:01.69 1:45.29
75 Dan Thomas FR-1 Herkimer County CC 2:17.28 2:18.66 2:54.35
76 Terry Krangar JR-3 Houghton 2:17.53 2:21.66 2:42.29
77 Alex Crise JR-3 Fredonia 2:17.84 2:28.87 2:12.33
78 Logan Fine JR-3 Union (N.Y.) 2:17.93 2:02.76 1:54.49
79 Matthew Cregan SO-2 Daemen 2:18.21 2:45.86 2:12.69
80 Jeremy Vick JR-3 Union (N.Y.) 2:18.31 2:50.13 2:47.36
81 Kyle Smith SO-2 Rochester 2:18.41 2:29.49 1:52.12
82 Norman Clayton FR-1 Herkimer County CC 2:22.07 2:33.44 2:29.18
83 Nathan Sears SO-2 Union (N.Y.) 2:26.03 2:56.70 2:36.26
84 Philip Tanner SO-2 Herkimer County CC 2:31.86 1:49.34 2:19.72
85 Nolan Bouchane   UB XC and Track Club 2:35.93 3:02.44 3:14.92
86 Aidan Snyder FR-1 Finger Lakes CC 2:38.09 2:00.15 2:44.42
  Timothy Englehart FR-1 Colgate DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ryan Le Tourneau Freshman Genesee Valley Harriers 1:57.31 1:30.33 1:35.03
2 Matt Battaglia SO-2 Nazareth 1:58.57 1:49.09 2:24.66
3 Ben Griffin SO-2 Oswego State 1:59.07 2:02.65 1:56.69
6 Joseph DiFabio JR-3 Rochester 1:59.67 2:33.18 1:42.92
7 Nicholas Reinsdorf SR-4 Oswego State 1:59.74 2:09.32 2:29.68
9 Grant Whitney SO-2 Hamilton 2:00.36 1:53.14 2:20.83
10 James Felice FR-1 St. John Fisher 2:00.53 1:31.61 2:25.85
13 James Paris SR-4 Colgate 2:02.04 2:02.04 1:53.50
14 Matt Pond   Niagara 2:02.10 2:11.87 2:09.43
48 Patrick Shenal SO-2 Fredonia 2:09.24 1:34.35 2:23.46
61 Peter DeWeirdt FR-1 Hamilton 2:11.84 1:38.88 2:35.58
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Minte Kassu JR-3 Rochester 2:11.00 1:24.56 1:43.61 2:14.58 1:47.19 1:59.09 2:08.62
5 Tyler Van Leeuwen   Niagara 1:55.62 1:34.16 2:34.95 2:24.22 1:44.89 1:59.19 1:37.74
8 Freddie Liederbach   Niagara 2:08.60 2:27.83 2:33.83 1:28.94 2:20.61 2:00.18 2:32.63
11 Kevin Murray SR-4 Buffalo State 2:06.46 2:06.46 1:49.44 1:33.63 1:53.08 2:01.59 1:57.95
12 Adam Forti SO-2 Union (N.Y.) 1:46.00 2:11.59 1:53.32 1:59.41 1:32.60 2:01.84 1:52.10
15 Jesse Coull JR-3 Union (N.Y.) 2:24.39 1:42.79 1:42.79 1:55.02 1:48.90 2:02.36 2:14.60
16 Dan Jones FR-1 RIT 1:29.35 2:02.39 1:57.50 2:20.75 2:15.86 2:02.39 1:26.90
22 Luke Jackson FR-1 Roberts Wesleyan 1:44.61 2:26.95 2:08.27 1:30.91 1:59.55 2:04.53 2:40.65
23 Nigel Cordulla SO-2 Daemen 2:03.42 1:54.69 1:50.95 2:22.12 2:39.57 2:04.66 2:23.36
28 Jonathan Stanhope FR-1 Hamilton 1:36.62 1:50.42 2:14.26 1:49.16 2:24.29 2:05.47 2:15.51
39 Ben Slate   Niagara 2:31.26 2:45.25 2:35.08 1:54.40 1:35.34 2:07.11 1:34.07
43 Robbie Schrenker FR-1 Roberts Wesleyan 1:59.12 2:20.89 1:52.71 2:00.40 1:50.15 2:08.08 2:38.82
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Brendan Kirschbaum JR-3 RIT 1:27.32 2:37.42 2:02.98 2:36.19
21 Stefano Agostino FR-1 RIT 2:41.56 2:00.55 2:04.27 2:40.31
24 Dylan Gaeta JR-3 Rochester 2:29.79 2:27.29 2:04.82 2:16.06
25 Cody Hawkins JR-3 Colgate 2:34.99 1:31.25 2:04.99 1:31.25
32 Jon Borek   Niagara 1:54.83 2:44.04 2:06.18 1:42.21
34 Kyle Gallo FR-1 Alfred 1:36.17 2:20.45 2:06.53 1:56.41
36 Steven DenBleyker SR-4 Oswego State 2:24.29 2:05.31 2:06.57 1:48.85
54 Brendan Beiersdorfer JR-3 Fredonia 1:41.45 1:45.35 2:10.06 2:20.47
56 Vincent Melia JR-3 Fredonia 2:11.99 1:43.24 2:10.68 1:51.08
77 Alex Crise JR-3 Fredonia 2:09.57 1:51.65 2:17.84 2:05.44
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Jake Barker FR-1 RIT 2:04.22
26 Patrick Regan FR-1 Rochester 2:05.12
29 Kyle Jones SO-2 Mohawk Valley CC 2:05.56
30 Kyle Ruffner FR-1 Rochester 2:05.65
37 Evan Magnussen SR-4 St. John Fisher 2:06.66
40 Jake Barbara FR-1 Oswego State 2:07.66
42 Carson Ayers FR-1 Mansfield 2:08.00
46 John Bernstein SR-4 Rochester 2:08.62
47 Jonathan Pearl FR-1 Alfred State 2:09.17
53 Jamie Light   UB XC and Track Club 2:09.77
60 Kyle Calogero SO-2 Mansfield 2:11.67
62 Erik Diehl FR-1 Alfred 2:12.71
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Tim Woods FR-1 Union (N.Y.) 2:03.30 1:46.04 2:07.00
19 McQuade Milligan SO-2 St. John Fisher 2:03.49 1:27.68 2:33.13
35 Edward Potter SR-4 Alfred 2:06.54 2:29.32 2:21.73
41 Trevor Stiles SO-2 Alfred State 2:07.74 1:34.53 2:05.19
44 Andrew Sinclair FR-1 Hamilton 2:08.24 2:36.46 2:46.72
63 Daniel Cleary SO-2 St. John Fisher 2:13.08 1:51.79 2:37.04
64 Luke Dunkelberg FR-1 St. John Fisher 2:13.10 2:27.75 2:11.77
67 Jake Greenberg SO-2 Rochester 2:13.62 2:14.96 1:54.92
73 Joseph Moda SO-2 Mohawk Valley CC 2:16.09 2:24.26 2:56.92
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Matthew VanDeMortel SO-2 Daemen 2:20.17 2:05.15 2:32.69
31 Mathew Roder FR-1 Alfred 1:34.36 2:05.81 2:38.52
38 Ethan Dinan SR-4 Daemen 1:56.82 2:06.97 2:12.05
45 David Freeman JR-3 Hamilton 2:43.33 2:08.60 1:36.45
55 Mike DiFabio FR-1 Oswego State 1:56.02 2:10.36 2:32.53
57 Tyler Wilkie SO-2 St. John Fisher 1:40.77 2:10.86 2:09.56
58 Joseph Suhay   UB XC and Track Club 2:15.24 2:11.30 1:47.67
69 Alex Schmitt FR-1 St. John Fisher 1:57.25 2:14.77 1:53.21
81 Kyle Smith SO-2 Rochester 2:55.78 2:18.41 2:30.87
  Timothy Englehart FR-1 Colgate DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
33 Jonathan Lewis SR-4 Houghton 2:16.58 2:06.46
49 Michael Capestrani SO-2 Daemen 1:44.75 2:09.32
50 Andrew Hilton SO-2 Union (N.Y.) 1:37.04 2:09.38
51 Corey Hurley FR-1 Finger Lakes CC 1:46.13 2:09.42
52 Kyle Rapp SR-4 Roberts Wesleyan 2:05.87 2:09.76
66 Aaron Eisenhardt SO-2 Houghton 2:45.52 2:13.48
68 Nick Pino FR-1 St. John Fisher 2:13.95 2:13.95
76 Terry Krangar JR-3 Houghton 2:01.03 2:17.53
78 Logan Fine JR-3 Union (N.Y.) 2:38.62 2:17.93
80 Jeremy Vick JR-3 Union (N.Y.) 1:43.74 2:18.31
82 Norman Clayton FR-1 Herkimer County CC 2:22.07 2:22.07
85 Nolan Bouchane   UB XC and Track Club 1:49.16 2:35.93
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
59 Tevin Johnson Freshman Bryant & Stratton 2:11.56 2:43.14 2:51.03 2:07.62 2:33.93 2:24.72
65 Nick Schug FR-1 St. John Fisher 2:13.14 1:41.19 2:18.47 2:51.75 2:02.49 2:39.77
70 Josh Thorpe FR-1 Finger Lakes CC 2:15.07 1:52.11 2:44.79 2:52.89 2:27.23 1:35.90
71 Michael Lee SO-2 St. John Fisher 2:15.30 2:55.89 1:52.30 2:19.36 2:22.07 2:36.95
72 Brandon Emmett FR-1 Mansfield 2:15.72 2:27.94 2:29.30 2:55.08 2:34.72 2:18.44
74 Jack Stelianou FR-1 St. John Fisher 2:16.73 2:15.37 2:19.47 2:52.28 2:23.57 2:57.75
75 Dan Thomas FR-1 Herkimer County CC 2:17.28 2:37.88 2:44.74 2:24.15 2:00.81 2:07.67
79 Matthew Cregan SO-2 Daemen 2:18.21 2:32.04 1:54.72 1:40.90 2:08.54 2:14.07
83 Nathan Sears SO-2 Union (N.Y.) 2:26.03 2:12.89 3:02.54 2:49.40 2:30.41 2:01.21
84 Philip Tanner SO-2 Herkimer County CC 2:31.86 2:16.68 2:57.68 2:31.86 2:04.53 2:27.31
86 Aidan Snyder FR-1 Finger Lakes CC 2:38.09 2:38.09 2:31.77 2:53.90 3:20.78 2:58.65