April 11, 2015
|
Nazareth - Rochester, NY

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Rachel Prutsman JR-3 Roberts Wesleyan 4:55.81
2 Mackenzie Donahue SO-2 Daemen 4:56.86
3 Michelle Fish SO-2 Hamilton 4:57.15
4 Megan Keane SR-4 Colgate 4:57.96
5 Samantha VanGee SO-2 St. John Fisher 4:58.54
6 Gabrielle LeBihan JR-3 Nazareth 5:00.27
7 Joanna Friesen SO-2 Houghton 5:01.05
8 Emily Thompson SO-2 Nazareth 5:03.18
9 Emily Betts FR-1 Roberts Wesleyan 5:03.99
10 Shannon Murphy SO-2 Geneseo St. 5:06.14
11 Mary Baughman SO-2 Alfred 5:07.08
12 Sharae Smith JR-3 Buffalo State 5:09.28
13 Martine Bosch FR-1 RIT 5:09.59
14 Rebecca Easly SO-2 Colgate 5:10.58
15 Sarah Popovitch SR-4 Oswego State 5:10.85
16 Melanie Hilliard SO-2 Mansfield 5:11.52
17 Katie Laris SO-2 Oswego State 5:11.74
18 Madison Courtney FR-1 Fredonia 5:11.77
19 Sarah Anstett JR-3 Geneseo St. 5:12.61
20 Kathryn Woodworth SR-4 Rochester 5:13.37
21 Julia Johnson SO-2 Fredonia 5:13.69
22 Kennedy Lewandowski SO-2 Roberts Wesleyan 5:14.35
23 Jessica Wojtkowiak FR-1 Mansfield 5:14.87
24 Meghan DioGuardi FR-1 Colgate 5:16.15
25 Sabrina Brooks JR-3 Buffalo State 5:16.36
26 Caitlin Anthony SO-2 Hamilton 5:16.66
27 Rebekah Williams SR-4 Union (N.Y.) 5:17.29
28 Kristin Taylor Freshman Unattached 5:17.82
29 Jordan Chervin SO-2 Colgate 5:17.90
30 Lillian Meaney SO-2 Geneseo St. 5:18.06
31 Elizabeth Perry FR-1 Hamilton 5:18.38
32 Audrey McCarthy SO-2 Rochester 5:18.95
33 Melissa Whyman Freshman Unattached 5:19.40
34 Dowon Hwang FR-1 Geneseo St. 5:19.77
35 Lilly Pieper FR-1 Hamilton 5:20.02
36 Alexandria Gallagher SO-2 Mansfield 5:20.15
37 Julia Berkowicz JR-3 Roberts Wesleyan 5:20.48
38 Amy Trabert FR-1 Daemen 5:20.78
39 Jamie DiSalvo JR-3 Nazareth 5:20.86
40 Blair Meeson JR-3 Nazareth 5:21.14
41 Jennifer Crossen SO-2 RIT 5:23.03
42 Kellie Lawton JR-3 Roberts Wesleyan 5:23.45
43 Jennifer Ventrella JR-3 Union (N.Y.) 5:24.31
44 Kirsten Holmberg FR-1 Rochester 5:24.71
45 Gabby Soethout SO-2 Geneseo St. 5:24.97
46 Ashley Cheff SO-2 Daemen 5:26.20
47 Kelly Snyder JR-3 Mansfield 5:27.02
48 Abigale Uehling FR-1 Hamilton 5:27.04
49 Krystina Choinski SR-4 Hamilton 5:27.15
50 Maria Remillard FR-1 Geneseo St. 5:29.14
51 Gabrielle Schug FR-1 Le Moyne 5:29.48
52 Morgan Urbanek SO-2 Daemen 5:30.89
53 Rachel Hummel FR-1 Houghton 5:31.37
54 Lindsay Piriano FR-1 Alfred 5:32.47
55 Sara Cavanaugh SO-2 Mansfield 5:32.50
56 Katherine Robinson SO-2 Daemen 5:32.90
57 Ella Hotchkiss FR-1 Houghton 5:33.46
58 Maddie Samuell SO-2 Union (N.Y.) 5:34.73
59 Claire Ludington FR-1 Nazareth 5:36.37
60 Alex Reardon JR-3 Union (N.Y.) 5:36.59
61 Kaylea Rustay SO-2 Buffalo State 5:37.31
62 Abigail Butler   Unattached 5:38.01
63 Katie Markstein FR-1 Le Moyne 5:39.54
64 Abigail Monroe SO-2 Roberts Wesleyan 5:40.91
65 Rebekah Anderson FR-1 Houghton 5:42.57
66 Emily Bradley FR-1 Daemen 5:48.63
67 Laura Schaffer SO-2 Union (N.Y.) 5:50.22
68 Juliet Janicik SR-4 St. John Fisher 5:50.57
69 Teresa Fallon FR-1 Alfred 5:52.03
70 Gillian Murphy   UB XC and Track Club 5:56.29
71 Savannah Stevens FR-1 Le Moyne 5:56.84
72 Olivia Corder SO-2 Roberts Wesleyan 6:01.49
73 Rachel Crosley SR-4 Le Moyne 6:03.39
74 Maki Shimoda FR-1 Herkimer County CC 6:07.80
75 Sheina Kimura FR-1 Herkimer County CC 6:10.35
76 Shannon Davis SR-4 St. John Fisher 6:11.51
77 Savannah Krochalis   UB XC and Track Club 6:16.97
78 Abigail Hampson SO-2 Alfred 6:19.50
79 Katherine Gelser SO-2 Alfred State 6:43.33
80 Yu Inose FR-1 Herkimer County CC 6:59.83
81 Anna Yamamoto FR-1 Herkimer County CC 7:13.48
82 Stephanie Krusch Senior Unattached 7:13.60
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rachel Prutsman JR-3 Roberts Wesleyan 5:43.14 3:38.90 3:50.74 4:38.07 4:55.81
3 Michelle Fish SO-2 Hamilton 4:30.41 4:18.52 5:47.67 4:12.58 4:57.15
4 Megan Keane SR-4 Colgate 4:25.19 6:12.45 6:27.35 6:09.47 4:57.96
7 Joanna Friesen SO-2 Houghton 5:28.15 4:33.96 5:40.19 4:52.02 5:01.05
10 Shannon Murphy SO-2 Geneseo St. 6:28.80 3:34.30 4:29.41 5:52.07 5:06.14
11 Mary Baughman SO-2 Alfred 4:48.66 4:27.16 6:36.14 5:07.08 5:07.08
15 Sarah Popovitch SR-4 Oswego State 5:17.07 5:29.51 3:56.25 5:01.53 5:10.85
17 Katie Laris SO-2 Oswego State 4:31.22 5:02.39 6:17.21 4:00.04 5:11.74
24 Meghan DioGuardi FR-1 Colgate 4:00.28 4:31.89 6:47.84 6:22.55 5:16.15
25 Sabrina Brooks JR-3 Buffalo State 4:00.44 4:44.73 4:19.42 5:03.71 5:16.36
29 Jordan Chervin SO-2 Colgate 5:46.52 4:23.86 6:37.38 4:11.15 5:17.90
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Mackenzie Donahue SO-2 Daemen 3:30.77 5:11.71 4:56.86 3:42.65 6:08.11
5 Samantha VanGee SO-2 St. John Fisher 4:55.56 4:22.72 4:58.54 4:37.65 5:31.38
6 Gabrielle LeBihan JR-3 Nazareth 3:42.20 6:12.34 5:00.27 4:51.27 4:51.27
8 Emily Thompson SO-2 Nazareth 6:22.01 5:09.25 5:03.18 4:38.93 4:51.06
9 Emily Betts FR-1 Roberts Wesleyan 6:10.87 6:32.15 5:03.99 4:12.32 6:26.07
14 Rebecca Easly SO-2 Colgate 4:42.63 4:17.79 5:10.58 6:09.59 6:28.23
19 Sarah Anstett JR-3 Geneseo St. 5:37.62 3:45.08 5:12.61 6:02.63 5:40.75
21 Julia Johnson SO-2 Fredonia 5:07.42 4:42.33 5:13.69 5:32.52 5:04.28
22 Kennedy Lewandowski SO-2 Roberts Wesleyan 5:11.21 5:08.07 5:14.35 5:52.08 6:14.08
26 Caitlin Anthony SO-2 Hamilton 5:48.33 6:04.16 5:16.66 3:54.33 6:07.33
33 Melissa Whyman Freshman Unattached 4:25.11 6:07.31 5:19.40 5:00.24 5:38.57
44 Kirsten Holmberg FR-1 Rochester 5:44.20 5:08.48 5:24.71 6:45.89 4:13.28
49 Krystina Choinski SR-4 Hamilton 5:07.52 6:52.21 5:27.15 3:49.01 4:41.35
50 Maria Remillard FR-1 Geneseo St. 6:28.39 5:19.27 5:29.14 6:25.10 6:58.01
61 Kaylea Rustay SO-2 Buffalo State 6:04.30 5:27.19 5:37.31 6:58.27 4:46.72
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Sharae Smith JR-3 Buffalo State 6:14.23 5:09.28
13 Martine Bosch FR-1 RIT 6:33.18 5:09.59
16 Melanie Hilliard SO-2 Mansfield 6:41.86 5:11.52
18 Madison Courtney FR-1 Fredonia 4:59.30 5:11.77
20 Kathryn Woodworth SR-4 Rochester 5:07.11 5:13.37
28 Kristin Taylor Freshman Unattached 4:36.51 5:17.82
30 Lillian Meaney SO-2 Geneseo St. 5:56.23 5:18.06
32 Audrey McCarthy SO-2 Rochester 4:50.25 5:18.95
36 Alexandria Gallagher SO-2 Mansfield 6:14.58 5:20.15
37 Julia Berkowicz JR-3 Roberts Wesleyan 6:56.63 5:20.48
39 Jamie DiSalvo JR-3 Nazareth 4:45.57 5:20.86
40 Blair Meeson JR-3 Nazareth 6:57.49 5:21.14
41 Jennifer Crossen SO-2 RIT 6:05.03 5:23.03
42 Kellie Lawton JR-3 Roberts Wesleyan 5:10.52 5:23.45
54 Lindsay Piriano FR-1 Alfred 5:35.80 5:32.47
60 Alex Reardon JR-3 Union (N.Y.) 5:29.86 5:36.59
62 Abigail Butler   Unattached 6:45.62 5:38.01
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Rebekah Williams SR-4 Union (N.Y.) 5:26.81 6:17.58 5:17.29 6:17.58 6:14.41 4:20.18 5:52.20
31 Elizabeth Perry FR-1 Hamilton 3:49.24 6:15.69 5:18.38 4:46.55 4:49.73 6:47.53 5:18.38
34 Dowon Hwang FR-1 Geneseo St. 3:47.04 6:10.94 5:19.77 4:09.42 4:50.99 4:54.19 5:10.18
35 Lilly Pieper FR-1 Hamilton 6:08.03 5:20.02 5:20.02 4:48.02 4:19.22 3:53.62 3:44.02
43 Jennifer Ventrella JR-3 Union (N.Y.) 4:48.64 5:04.86 5:24.31 5:27.56 5:40.53 6:58.36 5:11.34
45 Gabby Soethout SO-2 Geneseo St. 5:18.47 6:03.97 5:24.97 5:54.22 6:55.97 4:36.23 4:42.73
46 Ashley Cheff SO-2 Daemen 5:03.37 5:09.89 5:26.20 4:34.01 3:54.87 6:57.54 6:31.44
47 Kelly Snyder JR-3 Mansfield 5:49.92 6:58.59 5:27.02 3:52.19 5:04.13 6:25.89 5:27.02
48 Abigale Uehling FR-1 Hamilton 4:54.34 5:30.31 5:27.04 4:18.37 6:42.26 4:21.64 4:34.72
56 Katherine Robinson SO-2 Daemen 4:26.32 3:59.69 5:32.90 5:22.92 6:19.51 5:09.60 6:12.85
63 Katie Markstein FR-1 Le Moyne 7:11.22 4:41.82 5:39.54 6:44.06 4:45.22 6:20.29 4:35.03
75 Sheina Kimura FR-1 Herkimer County CC 5:03.69 4:41.47 6:10.35 8:01.46 7:54.05 6:36.28 7:20.72
78 Abigail Hampson SO-2 Alfred 5:45.35 5:03.60 6:19.50 4:29.45 8:13.35 5:45.35 5:03.60
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Jessica Wojtkowiak FR-1 Mansfield 5:14.87 6:21.00 4:49.68 6:30.44
38 Amy Trabert FR-1 Daemen 5:20.78 4:35.87 4:07.00 5:30.41
52 Morgan Urbanek SO-2 Daemen 5:30.89 7:06.85 6:00.67 5:34.20
53 Rachel Hummel FR-1 Houghton 5:31.37 3:51.96 6:40.96 3:51.96
55 Sara Cavanaugh SO-2 Mansfield 5:32.50 6:39.00 6:02.43 7:12.25
57 Ella Hotchkiss FR-1 Houghton 5:33.46 5:06.79 3:53.43 4:30.11
59 Claire Ludington FR-1 Nazareth 5:36.37 4:05.55 4:02.19 6:36.92
64 Abigail Monroe SO-2 Roberts Wesleyan 5:40.91 6:42.28 5:54.55 4:05.46
65 Rebekah Anderson FR-1 Houghton 5:42.57 4:03.23 6:09.98 7:15.07
69 Teresa Fallon FR-1 Alfred 5:52.03 5:37.95 6:06.12 5:16.83
73 Rachel Crosley SR-4 Le Moyne 6:03.39 4:57.98 6:43.37 5:12.52
76 Shannon Davis SR-4 St. John Fisher 6:11.51 5:26.93 5:49.22 6:04.08
Women's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
51 Gabrielle Schug FR-1 Le Moyne 5:29.48 6:48.56 7:01.74 6:25.50 4:40.06 4:30.18 5:29.48
58 Maddie Samuell SO-2 Union (N.Y.) 5:34.73 4:17.75 4:21.09 6:01.51 5:31.39 5:18.00 4:47.87
66 Emily Bradley FR-1 Daemen 5:48.63 4:31.94 4:07.53 7:05.33 4:04.04 5:55.61 7:22.76
67 Laura Schaffer SO-2 Union (N.Y.) 5:50.22 7:14.28 4:50.69 4:57.69 5:22.21 7:17.78 7:17.78
68 Juliet Janicik SR-4 St. John Fisher 5:50.57 7:32.24 5:05.00 5:47.07 6:57.18 4:29.94 5:47.07
70 Gillian Murphy   UB XC and Track Club 5:56.29 7:32.49 4:23.66 7:18.24 5:09.98 5:09.98 5:56.29
71 Savannah Stevens FR-1 Le Moyne 5:56.84 6:32.53 5:14.02 5:31.87 5:39.00 5:46.14 6:50.37
72 Olivia Corder SO-2 Roberts Wesleyan 6:01.49 7:10.18 6:23.18 4:27.51 6:23.18 6:08.72 5:03.66
74 Maki Shimoda FR-1 Herkimer County CC 6:07.80 5:16.31 6:37.23 4:57.92 6:40.91 6:11.48 7:54.47
77 Savannah Krochalis   UB XC and Track Club 6:16.97 7:17.29 7:54.99 4:50.27 7:13.52 7:09.75 6:13.20
79 Katherine Gelser SO-2 Alfred State 6:43.33 6:27.20 7:19.63 4:50.40 5:50.90 7:47.87 6:47.37
80 Yu Inose FR-1 Herkimer County CC 6:59.83 6:59.83 6:22.05 8:44.79 6:55.64 5:52.66 6:30.45
81 Anna Yamamoto FR-1 Herkimer County CC 7:13.48 9:23.53 7:22.15 7:35.16 5:55.46 5:25.11 7:04.81
82 Stephanie Krusch Senior Unattached 7:13.60 8:18.64 6:25.91 7:13.60 7:13.60 9:23.68 8:14.31