April 11, 2015
|
Nazareth - Rochester, NY

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James Paris SR-4 Colgate 5:16.91 5:04.62 3:23.90 5:02.17 4:05.66 4:03.21 3:55.84
2 Austin Becker JR-3 Buffalo State 3:52.85 4:47.35 4:30.01 2:55.88 4:07.71 3:03.31 4:47.35
3 Jesse Coull JR-3 Union (N.Y.) 4:13.18 3:08.64 3:40.91 4:50.41 4:08.21 2:56.23 2:58.72
4 James Bailey FR-1 RIT 3:08.94 2:59.00 5:05.78 5:13.24 4:08.60 5:18.21 4:53.35
5 Andrew Bernardo SR-4 RIT 2:57.74 3:37.79 4:57.90 3:02.74 4:10.33 3:12.76 3:27.78
6 Cody Hawkins JR-3 Colgate 3:17.99 5:18.28 3:38.03 3:12.97 4:10.61 4:25.65 3:55.58
7 Connor Hayward JR-3 Fredonia 4:00.23 5:08.51 4:00.23 5:08.51 4:12.87 3:52.64 3:27.36
8 Nick Orlowski Senior Niagara 3:55.53 3:17.54 5:08.97 4:53.77 4:13.25 5:29.23 5:16.57
9 Sean Beney FR-1 Le Moyne 3:05.14 3:17.82 3:15.28 3:33.04 4:13.61 3:50.79 4:49.12
10 Evan Magnussen SR-4 St. John Fisher 4:31.97 5:25.34 3:46.22 3:38.59 4:14.17 4:52.30 3:46.22
11 Stefano Agostino FR-1 RIT 5:05.94 5:26.34 4:37.90 3:03.57 4:14.95 4:07.31 5:16.14
12 Daniel Cleary SO-2 St. John Fisher 3:06.21 5:03.55 4:45.69 4:48.24 4:15.08 3:34.27 4:40.59
13 Kenneth Wamui SR-4 RIT 5:04.45 5:27.48 5:17.25 4:31.19 4:15.84 4:23.52 4:46.54
14 Peter DeWeirdt FR-1 Hamilton 4:34.12 4:39.24 2:59.33 4:26.43 4:16.18 3:22.39 2:59.33
15 Joe Chapman JR-3 Geneseo St. 3:58.88 3:02.37 4:16.86 4:34.84 4:16.86 4:34.84 4:57.96
16 Patrick Neureuter JR-3 Nazareth 4:16.89 5:03.13 4:52.86 5:10.84 4:16.89 4:04.05 3:07.53
17 David Freeman JR-3 Hamilton 5:23.87 3:28.21 5:00.74 5:34.16 4:17.04 3:17.92 4:37.61
18 John Sullivan JR-3 Geneseo St. 3:26.41 5:09.62 4:51.56 3:23.83 4:18.01 3:31.57 5:07.04
19 Robert Jeffrey FR-1 Le Moyne 3:40.15 4:21.59 4:06.05 4:50.08 4:19.00 4:16.41 3:19.43
20 Jamie Light   UB XC and Track Club 4:47.49 4:57.85 3:24.61 5:31.52 4:19.00 3:40.15 4:31.95
21 Mathew Roder FR-1 Alfred 5:29.05 4:08.73 5:26.46 3:29.87 4:19.09 3:11.73 3:37.64
22 Kyle Reid SR-4 RIT 3:56.03 3:56.03 3:35.28 5:03.47 4:19.37 4:11.59 4:06.41
23 Carson Ayers FR-1 Mansfield 5:32.60 5:30.00 3:40.87 5:35.20 4:19.84 5:24.80 4:43.23
24 Alex Hall SO-2 Alfred 5:30.19 3:04.60 4:40.79 5:19.79 4:19.99 3:25.40 3:33.20
25 Kyle Gallo FR-1 Alfred 3:35.90 3:07.28 5:25.14 4:12.31 4:20.11 4:40.92 5:04.33
26 Andrew Sinclair FR-1 Hamilton 3:51.63 5:12.30 5:25.32 4:38.47 4:20.25 3:56.83 5:25.32
27 Grant Salk JR-3 RIT 3:04.84 4:46.37 3:33.47 5:38.43 4:20.33 4:48.97 5:04.59
28 Connor Pulvidente FR-1 Geneseo St. 4:41.28 3:23.15 3:57.00 3:20.54 4:20.44 5:25.55 4:15.24
29 Adrian Hamouda SR-4 RIT 4:44.03 5:04.87 5:04.87 5:28.32 4:20.57 3:59.73 4:23.18
30 Kevin Murray SR-4 Buffalo State 3:41.69 4:07.77 4:36.46 3:10.40 4:20.81 4:31.25 4:59.94
31 Kevin Witt FR-1 Nazareth 5:36.45 4:52.11 5:39.06 5:36.45 4:20.81 5:33.84 3:33.87
32 John Bernstein SR-4 Rochester 3:31.28 3:49.53 3:41.71 3:41.71 4:20.83 5:23.43 4:23.44
33 Max Unterhalter SR-4 Union (N.Y.) 4:05.74 4:44.95 4:31.88 4:52.79 4:21.42 3:21.30 3:03.00
34 Seth Baker SO-2 RIT 4:57.33 4:52.07 4:02.07 4:54.70 4:23.12 5:18.38 5:21.01
35 Jeremy Rushok SO-2 Daemen 4:23.62 4:02.53 5:05.80 5:26.89 4:23.62 3:17.72 3:38.81
36 Barrett Celecki FR-1 Mohawk Valley CC 3:12.52 3:04.61 5:42.84 5:00.64 4:23.72 3:17.79 3:30.98
37 Erik Diehl FR-1 Alfred 3:52.10 4:05.28 3:31.00 3:49.46 4:23.74 4:02.64 4:13.19
38 Alex Schmitt FR-1 St. John Fisher 4:42.75 5:25.03 3:04.98 4:32.18 4:24.25 5:17.10 3:12.91
39 Joseph Suhay   UB XC and Track Club 4:43.15 5:33.43 4:08.75 3:42.28 4:24.62 4:59.02 3:10.53
40 Jake Greenberg SO-2 Rochester 4:36.89 3:30.33 3:59.62 4:58.19 4:26.24 5:27.48 3:17.02
41 Brody Witaszek FR-1 Le Moyne 3:27.86 5:01.13 4:34.48 3:51.84 4:26.48 3:17.20 3:09.20
42 Luke Dunkelberg FR-1 St. John Fisher 3:28.29 4:51.07 3:17.61 5:01.75 4:27.03 3:36.30 3:36.30
43 Mitchell Finitz JR-3 Union (N.Y.) 5:13.15 3:34.12 3:47.51 5:31.89 4:27.65 3:10.04 3:52.86
44 Tevin Johnson Freshman Bryant & Stratton 5:45.50 3:23.55 5:16.04 5:02.65 4:27.83 4:03.73 4:33.19
45 Timothy Englehart FR-1 Colgate 3:23.59 4:30.56 3:34.31 4:43.96 4:27.88 3:12.88 4:51.99
46 Carl Daigler FR-1 Roberts Wesleyan 5:29.89 3:29.20 4:33.57 5:43.30 4:28.20 3:18.47 3:42.61
47 Sean Brais   UB XC and Track Club 4:57.83 5:21.98 3:23.92 3:07.82 4:28.31 3:29.29 5:03.19
48 Jordan Bender   Niagara 4:14.91 3:56.13 3:45.39 4:09.54 4:28.32 5:08.57 3:29.29
49 Sam Heraghty FR-1 Geneseo St. 3:40.32 3:59.13 4:09.88 5:33.17 4:28.68 3:51.07 3:32.26
50 Matt McCann FR-1 Daemen 3:13.45 4:39.43 4:39.43 4:47.49 4:28.68 5:11.67 3:56.44
51 Arthur Schutzberg SO-2 Union (N.Y.) 3:08.46 4:31.92 3:48.84 5:41.91 4:29.22 3:19.23 3:13.84
52 Charles Easttey SO-2 Houghton 5:32.18 5:24.08 4:57.07 4:00.36 4:30.06 5:32.18 5:15.97
53 Kyle Calogero SO-2 Mansfield 3:38.81 5:26.86 3:33.41 3:17.20 4:30.13 4:13.93 3:17.20
54 Andrew Bogdan SR-4 RIT 4:57.53 4:14.26 3:49.91 3:41.80 4:30.48 5:11.06 3:33.68
55 Grigoriy Gressel JR-3 RIT 4:52.35 4:49.64 5:27.54 5:30.25 4:30.69 3:39.26 4:38.81
56 Matt Prohaska SO-2 Rochester 3:34.18 5:00.94 3:50.45 5:33.47 4:31.11 5:14.49 5:33.47
57 Jacob Murray SO-2 Nazareth 5:22.68 3:12.53 4:01.34 4:20.32 4:31.16 3:28.80 4:14.89
58 Joshua Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 4:56.38 5:37.16 5:34.44 3:56.56 4:31.90 4:21.03 5:42.60
59 Zach Eustance SR-4 Daemen 4:18.86 5:02.46 3:59.79 3:43.44 4:32.48 5:26.98 4:35.21
60 Sam Morrett SO-2 Herkimer County CC 3:35.38 4:38.09 4:16.28 4:46.27 4:32.63 3:57.19 3:40.83
61 Kyle Smith SO-2 Rochester 5:27.93 5:41.59 5:41.59 4:57.87 4:33.27 5:55.26 5:06.07
62 Erik Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 4:39.26 5:28.54 5:31.28 5:55.92 4:33.78 3:36.29 3:41.77
63 Jay Humphreys FR-1 RIT 5:46.20 4:54.00 3:37.06 3:15.08 4:34.76 5:32.46 3:20.58
64 Kevin Roginson FR-1 Daemen 3:50.93 3:26.19 5:21.65 3:45.43 4:34.91 4:07.42 4:23.92
65 Brandon Emmett FR-1 Mansfield 5:30.94 4:24.75 5:36.46 5:17.15 4:35.78 3:13.05 5:58.52
66 Jeff Schmidt SR-4 Fredonia 5:22.82 5:28.34 4:38.67 4:35.91 4:35.91 3:32.45 4:52.47
67 Philip Martin FR-1 Union (N.Y.) 4:40.25 3:17.01 5:46.84 4:29.15 4:37.47 5:46.84 4:37.47
68 Luke Deboer JR-3 Houghton 4:27.51 5:12.09 4:24.72 4:30.29 4:38.65 4:30.29 4:21.94
69 Ethan Osborne SO-2 Nazareth 6:00.53 4:33.89 3:29.61 4:28.30 4:39.48 4:36.69 4:25.51
70 John Rueckel SO-2 RIT 5:21.49 4:36.76 3:26.87 3:38.05 4:39.55 4:31.17 4:00.42
71 Connor Butters SO-2 Mohawk Valley CC 4:06.62 3:47.00 4:43.05 4:09.42 4:40.24 4:34.64 5:36.29
72 David DelValle FR-1 Daemen 4:23.82 5:05.91 4:01.36 4:54.69 4:40.65 4:29.43 5:05.91
73 Kelt Wilska SO-2 Hamilton 5:53.57 3:54.77 4:37.20 3:20.83 4:42.85 4:28.71 4:51.34
74 Matthew Cregan SO-2 Daemen 4:26.64 6:08.75 4:18.13 4:32.31 4:43.65 5:43.22 3:58.27
75 Daniel Schulz SO-2 Houghton 4:57.60 3:54.65 5:11.91 5:11.91 4:46.15 3:26.03 5:46.25
76 Cam Kelleher SR-4 Union (N.Y.) 4:34.94 3:49.12 3:54.84 6:09.45 4:46.39 4:17.76 6:00.86
77 Kris Newell FR-1 Nazareth 4:16.71 4:16.71 5:31.70 6:06.31 4:48.43 5:14.39 4:25.36
78 Andrew Attori FR-1 Union (N.Y.) 4:11.31 4:34.42 4:19.98 4:48.86 4:48.86 4:57.53 4:08.42
79 Max Spence FR-1 Union (N.Y.) 4:23.12 4:05.58 6:08.37 5:47.90 4:52.35 4:28.97 4:14.35
80 Chaz Ormond JR-3 Houghton 4:47.07 6:17.87 5:16.36 4:20.70 4:52.92 4:35.35 4:52.92
81 Gregory Ashe FR-1 Herkimer County CC 4:53.72 3:43.23 5:34.84 3:57.92 4:53.72 4:27.29 4:27.29
82 Norman Clayton FR-1 Herkimer County CC 3:59.35 6:09.37 5:13.22 5:42.77 4:55.49 3:59.35 5:04.36
83 Jon Wilmont SO-2 Mohawk Valley CC 4:17.58 5:07.92 6:24.90 5:25.68 4:56.07 5:43.45 3:56.86
84 Brendan Doyle   Niagara 4:14.80 5:25.90 4:44.42 5:25.90 4:56.27 3:42.21 5:22.94
85 Philip Tanner SO-2 Herkimer County CC 6:23.11 3:44.48 6:23.11 4:11.42 4:59.30 5:14.27 4:11.42
86 Tommy Lannon SO-2 Nazareth 4:46.66 5:20.20 4:00.91 5:29.35 5:04.95 5:56.80 3:42.62
87 Brandon Moore Freshman Bryant & Stratton 4:00.34 6:33.28 3:38.49 4:47.15 5:12.12 5:55.82 3:57.22
88 Jace LaPuma FR-1 Herkimer County CC 4:05.24 5:30.13 6:20.44 4:14.68 5:14.41 6:36.16 5:14.41
89 Nolan Bouchane   UB XC and Track Club 3:40.69 3:56.45 5:31.03 3:53.30 5:15.26 4:43.74 5:27.87
90 Josh Paoni FR-1 Herkimer County CC 6:48.75 5:07.38 7:01.83 4:47.76 5:27.00 6:12.78 5:46.62
91 Aidan Snyder FR-1 Finger Lakes CC 7:09.63 5:53.62 5:27.18 4:17.78 5:30.48 5:53.62 4:50.83
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James Paris SR-4 Colgate 4:52.34 3:46.01 3:41.10 4:20.40 4:57.25 5:19.36 4:05.66
2 Austin Becker JR-3 Buffalo State 4:49.82 4:30.01 4:30.01 5:17.07 4:07.71 3:05.79 4:07.71
3 Jesse Coull JR-3 Union (N.Y.) 3:08.64 4:55.37 4:42.96 5:00.34 4:23.11 4:42.96 4:08.21
4 James Bailey FR-1 RIT 5:10.75 3:31.31 4:45.89 5:18.21 4:35.95 3:06.45 4:08.60
5 Andrew Bernardo SR-4 RIT 5:12.92 4:32.86 2:57.74 4:42.88 5:10.41 3:30.28 4:10.33
7 Connor Hayward JR-3 Fredonia 4:48.28 5:28.74 3:02.07 5:21.15 3:27.36 5:16.09 4:12.87
8 Nick Orlowski Senior Niagara 4:05.66 3:37.80 3:07.41 4:43.64 3:12.47 3:22.60 4:13.25
14 Peter DeWeirdt FR-1 Hamilton 4:57.17 3:35.20 4:13.62 3:48.00 4:34.12 3:32.63 4:16.18
18 John Sullivan JR-3 Geneseo St. 3:23.83 5:32.84 5:27.68 4:59.30 5:17.36 3:23.83 4:18.01
23 Carson Ayers FR-1 Mansfield 5:24.80 5:17.01 4:14.65 3:33.07 5:30.00 3:59.06 4:19.84
27 Grant Salk JR-3 RIT 4:41.16 5:38.43 3:56.90 4:09.92 5:20.21 3:46.49 4:20.33
30 Kevin Murray SR-4 Buffalo State 5:10.37 5:31.23 3:46.91 4:36.46 4:23.42 4:36.46 4:20.81
32 John Bernstein SR-4 Rochester 4:28.66 3:05.19 4:49.53 4:49.53 3:46.93 3:23.45 4:20.83
35 Jeremy Rushok SO-2 Daemen 3:59.90 5:40.07 3:28.26 3:15.08 4:36.81 4:02.53 4:23.62
48 Jordan Bender   Niagara 4:47.11 5:08.57 5:24.67 3:13.19 3:07.83 5:27.35 4:28.32
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Cody Hawkins JR-3 Colgate 4:10.61
10 Evan Magnussen SR-4 St. John Fisher 4:14.17
11 Stefano Agostino FR-1 RIT 4:14.95
13 Kenneth Wamui SR-4 RIT 4:15.84
15 Joe Chapman JR-3 Geneseo St. 4:16.86
17 David Freeman JR-3 Hamilton 4:17.04
21 Mathew Roder FR-1 Alfred 4:19.09
22 Kyle Reid SR-4 RIT 4:19.37
28 Connor Pulvidente FR-1 Geneseo St. 4:20.44
31 Kevin Witt FR-1 Nazareth 4:20.81
33 Max Unterhalter SR-4 Union (N.Y.) 4:21.42
34 Seth Baker SO-2 RIT 4:23.12
43 Mitchell Finitz JR-3 Union (N.Y.) 4:27.65
49 Sam Heraghty FR-1 Geneseo St. 4:28.68
59 Zach Eustance SR-4 Daemen 4:32.48
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Sean Beney FR-1 Le Moyne 3:02.60 4:13.61
12 Daniel Cleary SO-2 St. John Fisher 4:53.35 4:15.08
16 Patrick Neureuter JR-3 Nazareth 3:33.22 4:16.89
26 Andrew Sinclair FR-1 Hamilton 3:56.83 4:20.25
29 Adrian Hamouda SR-4 RIT 4:17.97 4:20.57
36 Barrett Celecki FR-1 Mohawk Valley CC 4:55.37 4:23.72
37 Erik Diehl FR-1 Alfred 4:02.64 4:23.74
41 Brody Witaszek FR-1 Le Moyne 3:46.51 4:26.48
45 Timothy Englehart FR-1 Colgate 4:46.64 4:27.88
53 Kyle Calogero SO-2 Mansfield 3:14.50 4:30.13
54 Andrew Bogdan SR-4 RIT 3:22.86 4:30.48
55 Grigoriy Gressel JR-3 RIT 3:44.68 4:30.69
56 Matt Prohaska SO-2 Rochester 3:20.63 4:31.11
63 Jay Humphreys FR-1 RIT 4:07.29 4:34.76
66 Jeff Schmidt SR-4 Fredonia 3:51.77 4:35.91
71 Connor Butters SO-2 Mohawk Valley CC 4:59.86 4:40.24
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Robert Jeffrey FR-1 Le Moyne 4:24.18 4:06.05 4:08.64 4:19.00
20 Jamie Light   UB XC and Track Club 5:03.03 3:45.33 3:37.56 4:19.00
40 Jake Greenberg SO-2 Rochester 4:55.53 4:47.54 4:07.61 4:26.24
46 Carl Daigler FR-1 Roberts Wesleyan 3:37.25 5:16.48 4:25.52 4:28.20
50 Matt McCann FR-1 Daemen 3:56.44 3:16.14 4:07.19 4:28.68
52 Charles Easttey SO-2 Houghton 4:11.16 3:46.85 5:13.27 4:30.06
57 Jacob Murray SO-2 Nazareth 5:09.13 3:15.24 5:00.99 4:31.16
61 Kyle Smith SO-2 Rochester 3:22.22 3:38.62 3:35.89 4:33.27
65 Brandon Emmett FR-1 Mansfield 4:35.78 5:41.97 3:51.66 4:35.78
69 Ethan Osborne SO-2 Nazareth 5:52.15 4:50.66 5:43.76 4:39.48
72 David DelValle FR-1 Daemen 4:40.65 3:44.52 5:45.20 4:40.65
73 Kelt Wilska SO-2 Hamilton 4:45.68 5:08.31 4:59.83 4:42.85
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
39 Joseph Suhay   UB XC and Track Club 5:06.96 3:55.52 4:21.98 4:24.62 3:23.76 3:13.18
47 Sean Brais   UB XC and Track Club 4:41.73 4:14.90 5:03.19 4:28.31 4:25.63 5:24.66
51 Arthur Schutzberg SO-2 Union (N.Y.) 3:51.53 4:21.15 3:32.69 4:29.22 5:49.99 5:28.45
58 Joshua Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 4:29.19 3:29.37 5:26.28 4:31.90 5:20.85 4:01.99
62 Erik Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 3:14.39 5:28.54 3:14.39 4:33.78 4:20.09 4:39.26
64 Kevin Roginson FR-1 Daemen 5:32.65 4:54.16 4:01.92 4:34.91 5:54.64 3:31.68
67 Philip Martin FR-1 Union (N.Y.) 4:09.73 3:33.66 4:23.60 4:37.47 6:00.72 5:44.07
68 Luke Deboer JR-3 Houghton 4:55.37 4:47.01 3:20.63 4:38.65 4:08.00 5:45.53
74 Matthew Cregan SO-2 Daemen 3:46.92 5:43.22 4:18.13 4:43.65 5:46.06 3:44.09
75 Daniel Schulz SO-2 Houghton 4:31.85 4:46.15 5:14.77 4:46.15 5:40.52 5:46.25
76 Cam Kelleher SR-4 Union (N.Y.) 3:34.80 5:03.58 4:37.80 4:46.39 4:00.57 5:03.58
77 Kris Newell FR-1 Nazareth 4:05.17 3:30.56 6:14.96 4:48.43 4:45.55 5:05.74
78 Andrew Attori FR-1 Union (N.Y.) 3:48.20 4:40.20 5:26.42 4:48.86 4:25.76 3:45.31
84 Brendan Doyle   Niagara 4:56.27 3:36.28 6:01.45 4:56.27 3:54.06 3:39.24
86 Tommy Lannon SO-2 Nazareth 5:47.65 4:25.31 4:46.66 5:04.95 5:04.95 4:34.46
89 Nolan Bouchane   UB XC and Track Club 5:27.87 5:21.57 5:49.94 5:15.26 4:34.28 6:08.86
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Alex Hall SO-2 Alfred 5:35.39 4:19.99 3:25.40 5:04.19
25 Kyle Gallo FR-1 Alfred 4:40.92 4:20.11 4:20.11 3:09.88
38 Alex Schmitt FR-1 St. John Fisher 4:58.61 4:24.25 5:14.46 3:47.26
42 Luke Dunkelberg FR-1 St. John Fisher 3:12.27 4:27.03 4:51.07 4:11.01
44 Tevin Johnson Freshman Bryant & Stratton 4:14.44 4:27.83 3:55.69 5:24.08
60 Sam Morrett SO-2 Herkimer County CC 3:13.57 4:32.63 4:57.17 4:40.81
70 John Rueckel SO-2 RIT 5:07.51 4:39.55 4:28.37 5:15.90
79 Max Spence FR-1 Union (N.Y.) 4:34.81 4:52.35 6:11.29 3:53.88
80 Chaz Ormond JR-3 Houghton 3:36.76 4:52.92 3:48.48 4:20.70
81 Gregory Ashe FR-1 Herkimer County CC 4:33.16 4:53.72 5:08.41 6:21.84
82 Norman Clayton FR-1 Herkimer County CC 3:35.71 4:55.49 3:59.35 5:04.36
83 Jon Wilmont SO-2 Mohawk Valley CC 3:59.82 4:56.07 4:56.07 5:31.60
85 Philip Tanner SO-2 Herkimer County CC 6:02.16 4:59.30 4:23.39 4:02.44
87 Brandon Moore Freshman Bryant & Stratton 5:18.37 5:12.12 5:55.82 5:40.21
88 Jace LaPuma FR-1 Herkimer County CC 6:48.74 5:14.41 6:04.72 6:14.15
90 Josh Paoni FR-1 Herkimer County CC 4:11.79 5:27.00 6:06.24 6:29.13
91 Aidan Snyder FR-1 Finger Lakes CC 6:33.28 5:30.48 5:47.01 5:53.62