May 8- 9, 2014
|
North Central - Naperville, IL

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Jesus Escareno   Exhibition 12:45.92 10:38.26 11:16.56 13:11.45 10:06.35 13:24.21
1 Jordan Carpenter JR-3 Wis.-Oshkosh 8:04.37 9:04.23 10:36.75 6:48.18 6:31.85 11:20.29
2 James Waterman SR-4 Wheaton (Ill.) 8:26.25 9:04.35 11:42.22 8:42.58 7:42.70 8:20.81
3 Nick Knudson JR-3 Nebraska-Kearney 8:21.55 9:05.16 6:54.33 7:43.39 11:05.10 6:32.52
4 Joe Niemiec SR-4 Cedarville 7:23.09 9:07.02 8:12.32 8:23.26 9:39.85 9:28.90
5 Adam Togami SO-2 Wabash 10:22.62 9:10.99 11:50.78 10:11.60 7:15.29 11:12.21
6 Ryan Root SR-4 North Central (Ill.) 7:26.40 9:18.00 8:22.20 10:36.12 7:43.14 6:47.34
7 David Dixon SR-4 Case Western 11:33.49 9:19.26 8:34.52 10:15.19 11:50.26 9:13.67
8 Keith Sands SO-2 Augustana (Ill.) 11:45.38 9:19.82 9:42.22 8:46.23 11:00.59 10:32.60
9 Brent Gaither JR-3 North Central (Ill.) 11:06.75 9:25.04 11:01.10 9:36.34 8:22.89 6:46.83
10 Ethan Adlfinger FR-1 North Central (Ill.) 9:13.78 9:25.08 10:32.89 6:46.86 10:38.54 8:11.62
11 Tyler Busch SR-4 Augustana (Ill.) 12:18.81 9:28.31 11:10.61 9:56.73 9:56.73 8:59.90
12 Dominick Reed JR-3 Adrian 9:22.74 9:28.42 9:00.00 9:00.00 11:05.06 9:45.48
13 Luke Hickman JR-3 Hillsdale 10:42.61 9:28.68 12:02.23 10:42.61 9:45.74 11:05.36
14 Tommy Skosky FR-1 Columbia College 7:57.71 9:28.70 10:31.26 10:31.26 12:07.94 10:08.51
15 Christian Johnson FR-1 Emory 7:24.37 9:29.70 12:09.22 7:35.76 6:44.49 7:01.58
16 Ken Hoffman SO-2 North Central (Ill.) 11:06.63 9:29.77 7:30.12 8:32.80 8:15.70 11:12.33
17 Kameron Casey SO-2 Indianapolis 11:37.77 9:31.94 11:20.61 11:14.89 12:12.09 11:49.21
18 Ian Lofgren JR-3 Olivet Nazarene 9:32.14 9:32.14 7:20.55 11:15.13 11:43.74 11:15.13
19 Victor Pataky SO-2 Centre 11:51.26 9:33.59 10:25.22 8:19.03 7:50.35 8:19.03
20 Tyler Brinks FR-1 Hope 7:10.38 9:33.84 7:44.81 11:22.87 11:05.66 8:47.94
21 Paul Lewis SR-4 Albion 12:08.88 9:33.92 12:03.14 9:05.23 8:30.79 8:30.79
22 Alessandro Mazza JR-3 Lewis 9:11.46 9:34.43 11:29.32 11:12.09 7:22.32 10:20.39
23 Eric Knutson JR-3 Wis.-Eau Claire 8:14.15 9:34.59 12:26.97 9:17.36 9:05.86 11:29.51
24 Michael Stocker SR-4 Manchester 9:46.31 9:34.81 8:20.09 9:23.32 7:28.36 10:38.04
25 Scott King JR-3 Taylor 10:56.60 9:35.96 9:35.96 12:28.75 10:16.28 10:22.04
26 Caleb Bernhardt SR-4 Olivet Nazarene 9:59.00 9:35.96 8:03.81 12:22.99 9:47.48 7:58.05
27 Griffin Brunk SR-4 U. of Chicago 12:13.47 9:37.53 8:57.11 9:31.76 9:02.88 11:44.59
28 Kit Anderson JR-3 NW Missouri 8:37.88 9:41.88 9:24.43 9:12.79 11:26.62 10:05.16
29 Samuel Butler SR-4 U. of Chicago 9:36.86 9:42.68 12:20.01 8:32.76 8:38.59 9:42.68
30 Will Rial SR-4 John Carroll 8:04.01 9:43.14 10:58.95 11:51.43 10:35.63 9:43.14
31 Kase Schalois FR-1 Ohio Northern 11:46.86 9:44.18 8:45.77 8:16.56 9:09.13 11:35.18
32 Kevin Vollrath JR-3 U. of Chicago 11:00.23 9:44.27 8:22.48 10:01.80 7:12.36 8:28.32
33 Mitchell Gilbert SR-4 North Central (Ill.) 6:51.83 9:48.32 8:43.61 12:33.05 8:49.49 12:09.52
34 Mark Berton SR-4 Ohio Northern 11:17.31 9:48.96 11:52.65 7:39.39 6:58.17 11:58.54
35 Adam Berry FR-1 Ohio Northern 9:56.45 9:50.54 12:12.27 8:16.06 8:10.15 11:54.56
36 Brad Kline SR-4 Wilmington (Ohio) 10:31.05 9:55.33 7:02.69 7:08.64 9:07.71 12:53.93
37 Ben Miller SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 11:57.35 9:57.79 10:03.77 12:51.15 10:45.62 11:45.40
38 Gunnar Sterne JR-3 Illinois-Chicago 11:27.77 9:58.06 8:34.34 8:52.28 12:39.54 7:34.53
39 Alex Stockwell SR-4 Augustana (Ill.) 8:05.09 9:58.87 8:29.04 7:47.12 8:41.02 9:04.98
40 Mason McKinney FR-1 Wabash 9:53.95 9:59.95 8:35.96 8:47.96 7:05.97 10:47.95
41 Paul Tokar SR-4 Wheaton (Ill.) 10:01.63 10:07.70 9:00.86 8:42.63 8:36.55 10:32.01
42 Benjamin McMillan SR-4 Indianapolis 10:06.04 10:18.40 10:49.32 12:03.53 12:03.53 8:39.46
43 Graham Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 12:35.01 10:23.97 11:51.33 10:36.45 8:25.42 9:52.78
44 Austin Wright FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 11:08.06 10:24.35 11:39.28 12:41.71 10:11.87 9:28.16
45 Matt Swanson SO-2 Aurora 12:54.35 10:24.47 10:30.72 13:19.33 12:10.63 9:09.54
46 Robert Mette SR-4 North Central (Ill.) 13:37.37 10:33.62 12:34.01 8:26.90 11:49.66 11:05.31
47 Teddy Stocking JR-3 Wheaton (Ill.) 9:28.22 10:38.44 10:00.14 9:40.98 12:20.59 7:46.07
48 Nick Avila FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 13:29.52 10:47.61 11:58.85 13:42.47 10:02.28 11:07.04
49 Cody Lee JR-3 Illinois-Chicago 11:38.87 10:53.15 8:42.52 7:50.27 11:12.75 9:28.24
50 Peter Lau SR-4 Illinois Tech 11:58.90 10:53.54 8:55.91 9:15.51 10:33.94 8:49.37
51 Milan Johnson SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 12:14.16 11:19.77 10:38.99 12:14.16 13:35.73 12:48.14
  Isaac Trostle SR-4 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Neil Klinger   EXH-Cedarville DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jordan Carpenter JR-3 Wis.-Oshkosh 9:04.23
2 James Waterman SR-4 Wheaton (Ill.) 9:04.35
3 Nick Knudson JR-3 Nebraska-Kearney 9:05.16
4 Joe Niemiec SR-4 Cedarville 9:07.02
5 Adam Togami SO-2 Wabash 9:10.99
6 Ryan Root SR-4 North Central (Ill.) 9:18.00
7 David Dixon SR-4 Case Western 9:19.26
8 Keith Sands SO-2 Augustana (Ill.) 9:19.82
9 Brent Gaither JR-3 North Central (Ill.) 9:25.04
10 Ethan Adlfinger FR-1 North Central (Ill.) 9:25.08
11 Tyler Busch SR-4 Augustana (Ill.) 9:28.31
12 Dominick Reed JR-3 Adrian 9:28.42
13 Luke Hickman JR-3 Hillsdale 9:28.68
21 Paul Lewis SR-4 Albion 9:33.92
22 Alessandro Mazza JR-3 Lewis 9:34.43
28 Kit Anderson JR-3 NW Missouri 9:41.88
34 Mark Berton SR-4 Ohio Northern 9:48.96
  Neil Klinger   EXH-Cedarville DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Jesus Escareno   Exhibition 10:38.26
15 Christian Johnson FR-1 Emory 9:29.70
16 Ken Hoffman SO-2 North Central (Ill.) 9:29.77
17 Kameron Casey SO-2 Indianapolis 9:31.94
18 Ian Lofgren JR-3 Olivet Nazarene 9:32.14
19 Victor Pataky SO-2 Centre 9:33.59
20 Tyler Brinks FR-1 Hope 9:33.84
23 Eric Knutson JR-3 Wis.-Eau Claire 9:34.59
24 Michael Stocker SR-4 Manchester 9:34.81
25 Scott King JR-3 Taylor 9:35.96
27 Griffin Brunk SR-4 U. of Chicago 9:37.53
29 Samuel Butler SR-4 U. of Chicago 9:42.68
30 Will Rial SR-4 John Carroll 9:43.14
31 Kase Schalois FR-1 Ohio Northern 9:44.18
36 Brad Kline SR-4 Wilmington (Ohio) 9:55.33
37 Ben Miller SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 9:57.79
40 Mason McKinney FR-1 Wabash 9:59.95
  Isaac Trostle SR-4 Augustana (Ill.) DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Tommy Skosky FR-1 Columbia College 11:50.88 11:39.51 9:28.70 11:39.51 10:19.89
26 Caleb Bernhardt SR-4 Olivet Nazarene 9:07.17 9:01.41 9:35.96 12:05.71 6:43.18
32 Kevin Vollrath JR-3 U. of Chicago 10:42.70 11:00.23 9:44.27 9:50.12 10:48.54
33 Mitchell Gilbert SR-4 North Central (Ill.) 7:50.66 8:43.61 9:48.32 12:15.40 6:57.71
35 Adam Berry FR-1 Ohio Northern 8:04.25 7:17.00 9:50.54 9:50.54 10:31.88
38 Gunnar Sterne JR-3 Illinois-Chicago 7:34.53 12:33.56 9:58.06 10:16.01 7:16.59
39 Alex Stockwell SR-4 Augustana (Ill.) 11:28.70 7:47.12 9:58.87 11:28.70 12:58.54
41 Paul Tokar SR-4 Wheaton (Ill.) 8:24.40 11:32.78 10:07.70 10:25.94 9:55.55
42 Benjamin McMillan SR-4 Indianapolis 11:32.61 9:16.56 10:18.40 9:22.75 8:58.01
43 Graham Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 12:59.97 13:18.69 10:23.97 13:31.17 10:05.25
44 Austin Wright FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:30.60 11:58.01 10:24.35 12:22.98 8:50.70
45 Matt Swanson SO-2 Aurora 10:36.96 8:38.31 10:24.47 10:43.21 12:29.37
46 Robert Mette SR-4 North Central (Ill.) 9:49.27 9:42.93 10:33.62 10:14.62 12:08.67
47 Teddy Stocking JR-3 Wheaton (Ill.) 11:23.13 10:19.29 10:38.44 8:05.22 13:05.29
48 Nick Avila FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 13:48.94 13:35.99 10:47.61 11:26.47 11:13.52
49 Cody Lee JR-3 Illinois-Chicago 11:58.47 12:11.53 10:53.15 9:28.24 13:23.38
50 Peter Lau SR-4 Illinois Tech 12:57.72 13:17.32 10:53.54 9:41.65 8:10.16
51 Milan Johnson SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 14:09.72 13:22.13 11:19.77 12:00.56 14:16.51