May 8- 9, 2014
|
North Central - Naperville, IL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 David Rumsey SR Dark Horse Track Club 3:51.20 3:58.35
0 Luke Sullivan Junior Exhibition 3:08.96 4:08.63
0 Greg Netols Senior Illinois Track Club 4:14.39 3:59.99
0 Declan McDonnell   Exhibition 3:17.45 4:13.13
0 Kevin Hearne Senior Illinois Track Club 4:44.12 4:15.96
0 Alex Sweatman Sophomore Exhibition 3:44.61 4:15.23
0 Kyle Staven Sophomore Exhibition 4:48.92 4:04.84
0 Zachary Boehmke Senior Illinois Track Club 5:26.30 4:25.28
0 Steven Grousnick Senior Exhibition 5:19.60 4:05.84
1 McKena Ramos FR-1 Wis.-Oshkosh 4:25.73 3:45.19
2 Jani Lane SO-2 Michigan Tech 3:28.41 3:46.53
3 Ryan Cox SO-2 NW Missouri 3:13.65 3:50.53
4 Brett Haffner JR-3 Wheaton (Ill.) 3:32.39 3:50.85
5 Josh Clark SO-2 Washington U. 3:23.81 3:51.60
6 Dawson Miller JR-3 Wis.-Whitewater 3:14.58 3:51.64
7 Aron Sebhat SO-2 North Central (Ill.) 4:54.87 3:52.18
8 Andrew Padgett JR-3 Washington U. 3:59.54 3:52.56
9 Matt Muth JR-3 North Central (Ill.) 4:43.95 3:52.74
10 Nick Boyce JR-3 Wabash 3:52.76 3:52.76
11 James Rogers SR-4 Hope 4:40.86 3:54.05
11 Ryan Gustafson SR-4 Cedarville 4:24.48 3:54.05
13 Tim Grundmayer FR-1 NW Missouri 4:52.99 3:54.39
14 Cole Wellnitz FR-1 Nebraska-Kearney 4:48.49 3:54.54
15 Sam Leschisin JR-3 Wis.-Milwaukee 4:53.68 3:54.94
16 Erik Rosvold SO-2 Wis.-Eau Claire 4:42.32 3:55.26
17 Keegan Buttimer JR-3 Augustana (Ill.) 3:13.46 3:55.92
18 Tanner Osing FR-1 Augustana (Ill.) 3:39.47 3:55.99
19 Dan Krob SO-2 Illinois Wesleyan 4:26.79 3:56.09
20 Jerod Schoneman SO-2 Nebraska-Kearney 3:37.50 3:56.41
21 Joey Santillo FR-1 St. Francis (Ill.) 4:54.81 3:57.75
22 Fabian House SO-2 Wabash 3:05.99 3:58.44
23 Alek Erwin SR-4 Wilmington (Ohio) 5:05.23 3:58.46
24 Janis Pastars SO-2 St. Xavier 4:35.01 3:59.14
25 Photis Karkalis SR-4 Illinois-Chicago 3:38.20 3:59.78
26 Brian Menzie JR-3 Huntington 4:57.46 3:59.88
27 Mitchell Gilbert SR-4 North Central (Ill.) 4:48.14 4:00.11
28 Matt Meyers FR-1 Aurora 4:45.88 4:00.23
29 Andrew Albert SR-4 Indiana Wesleyan 2:53.21 4:00.56
30 Thomas Windle JR-3 Adrian 2:48.84 4:01.20
31 Kevin Buntman SR-4 Wis.-Whitewater 3:10.69 4:01.38
32 Andrew Mclain JR-3 Lewis 3:42.55 4:01.90
33 Nicholas Nielsen FR-1 U. of Chicago 3:38.00 4:02.22
34 Devin Sander SO-2 Columbia College 2:49.59 4:02.26
35 Wick Cunningham FR-1 NW Missouri 2:59.31 4:02.30
36 Calvin Robinson SO-2 Aurora 4:04.88 4:02.45
37 Juliano Lodi JR-3 North Central (Ill.) 3:26.12 4:02.49
38 Kevin Sparks SR-4 Washington U. 4:36.52 4:02.56
39 Caleb Ford SR-4 Washington U. 4:41.70 4:02.84
40 Dennis Haak JR-3 Wis.-Stevens Point 3:05.18 4:03.65
41 Justin Eilerman SR-4 Findlay 4:11.28 4:03.96
42 Nathan Knautz JR-3 Wheaton (Ill.) 5:12.40 4:04.06
43 Alex Odenkirk JR-3 Augustana (Ill.) 4:56.26 4:04.84
44 Garrett Boggs SO-2 Wheaton (Ill.) 3:16.12 4:05.14
45 James Rizzo FR-1 North Central (Ill.) 3:48.26 4:05.44
46 Eric Wymer SO-2 Ohio Northern 5:09.65 4:05.75
47 Andrew Montague SR-4 Illinois Tech 4:16.46 4:06.59
48 David Hebert JR-3 Wis.-Stevens Point 4:37.34 4:07.62
49 Sean Smith SR-4 Lewis 5:03.24 4:08.55
50 Patrick Lannen SR-4 Wheaton (Ill.) 3:04.50 4:09.32
51 Nate Wendt FR-1 Augustana (Ill.) 3:14.50 4:09.36
52 Danny Bahret JR-3 St. Francis (Ill.) 3:44.55 4:09.50
53 Zachary Herrera FR-1 North Central (Ill.) 3:39.70 4:09.65
54 Jacob Vahle SO-2 Wheaton (Ill.) 5:02.09 4:09.66
55 Dereck Woodcock FR-1 Wheaton (Ill.) 4:05.76 4:10.77
56 Dru Rozewicki FR-1 North Central (Ill.) 2:58.48 4:11.37
57 Drew Schmitt SR-4 Aurora 4:47.04 4:11.79
58 D.J. Wolfram FR-1 Aurora 4:07.27 4:12.31
59 Jeff Potat FR-1 Calumet-St. Joseph 4:13.55 4:13.55
60 Saul Lopez FR-1 North Park 5:07.66 4:14.26
61 Justin Horneker JR-3 Fontbonne 4:04.53 4:14.71
62 Danny Headley JR-3 North Central (Ill.) 3:27.42 4:16.07
63 Josh Hilton SO-2 Defiance 4:11.16 4:16.28
64 Ethan Harris SR-4 Wheaton (Ill.) 4:16.55 4:16.55
65 Kent Smith SR-4 Wheaton (Ill.) 4:45.48 4:17.19
66 Andreas Geiger SO-2 Wheaton (Ill.) 3:34.03 4:17.86
67 Christian Sellars SO-2 Fontbonne 5:15.00 4:20.33
68 Nicholas Aeppel JR-3 U. of Chicago 3:37.09 4:21.55
69 Matthew Kachlik JR-3 North Central (Ill.) 5:17.76 4:22.61
70 Daniel Robles FR-1 North Central (Ill.) 5:23.06 4:24.80
71 Ryan McDowell SR-4 U. of Chicago 3:08.32 4:25.24
72 Colin Losey SO-2 U. of Chicago 3:19.65 4:26.19
73 Gabe Korinek JR-3 Principia 5:19.73 4:28.68
74 Matthew Blake SR-4 Lewis 4:17.79 4:34.24
75 Jimmy Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 3:43.52 4:35.94
76 Dan Morgan FR-1 Aurora 3:32.62 4:36.12
77 Adam Gurke FR-1 Roosevelt 5:20.91 4:36.64
78 Kent Lindbergh JR-3 Wheaton (Ill.) 4:39.91 4:37.13
79 Troy Harness FR-1 Roosevelt 4:55.38 4:38.66
80 Kevin Price SR-4 Aurora 5:32.09 4:48.77
81 Mark Martinez SR-4 Benedictine (Ill.) 4:39.23 4:50.86
82 Cody McDougall FR-1 Aurora 4:10.57 4:58.29
83 David Schousen SO-2 Elmhurst 3:35.63 4:59.48
84 Daniel Alferes FR-1 Oakton CC 4:56.86 5:02.91
85 Ervin Ruiz FR-1 Oakton CC 6:55.81 5:22.33
  Calvin VanRyzin SO-2 Wis.-Stevens Point DNF DNF
  Tom Scott Senior Running2Win DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 McKena Ramos FR-1 Wis.-Oshkosh 3:45.19
2 Jani Lane SO-2 Michigan Tech 3:46.53
3 Ryan Cox SO-2 NW Missouri 3:50.53
4 Brett Haffner JR-3 Wheaton (Ill.) 3:50.85
5 Josh Clark SO-2 Washington U. 3:51.60
6 Dawson Miller JR-3 Wis.-Whitewater 3:51.64
7 Aron Sebhat SO-2 North Central (Ill.) 3:52.18
9 Matt Muth JR-3 North Central (Ill.) 3:52.74
11 Ryan Gustafson SR-4 Cedarville 3:54.05
14 Cole Wellnitz FR-1 Nebraska-Kearney 3:54.54
15 Sam Leschisin JR-3 Wis.-Milwaukee 3:54.94
18 Tanner Osing FR-1 Augustana (Ill.) 3:55.99
22 Fabian House SO-2 Wabash 3:58.44
41 Justin Eilerman SR-4 Findlay 4:03.96
  Tom Scott Senior Running2Win DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 David Rumsey SR Dark Horse Track Club 3:58.35 4:57.94
10 Nick Boyce JR-3 Wabash 3:52.76 4:11.38
11 James Rogers SR-4 Hope 3:54.05 4:57.25
13 Tim Grundmayer FR-1 NW Missouri 3:54.39 3:26.27
16 Erik Rosvold SO-2 Wis.-Eau Claire 3:55.26 3:48.21
17 Keegan Buttimer JR-3 Augustana (Ill.) 3:55.92 3:32.33
19 Dan Krob SO-2 Illinois Wesleyan 3:56.09 3:20.68
20 Jerod Schoneman SO-2 Nebraska-Kearney 3:56.41 3:23.32
23 Alek Erwin SR-4 Wilmington (Ohio) 3:58.46 3:53.69
25 Photis Karkalis SR-4 Illinois-Chicago 3:59.78 3:16.62
32 Andrew Mclain JR-3 Lewis 4:01.90 4:01.90
33 Nicholas Nielsen FR-1 U. of Chicago 4:02.22 3:47.69
40 Dennis Haak JR-3 Wis.-Stevens Point 4:03.65 4:47.51
49 Sean Smith SR-4 Lewis 4:08.55 3:51.16
  Calvin VanRyzin SO-2 Wis.-Stevens Point DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Kyle Staven Sophomore Exhibition 4:04.84
8 Andrew Padgett JR-3 Washington U. 3:52.56
21 Joey Santillo FR-1 St. Francis (Ill.) 3:57.75
24 Janis Pastars SO-2 St. Xavier 3:59.14
29 Andrew Albert SR-4 Indiana Wesleyan 4:00.56
30 Thomas Windle JR-3 Adrian 4:01.20
31 Kevin Buntman SR-4 Wis.-Whitewater 4:01.38
35 Wick Cunningham FR-1 NW Missouri 4:02.30
36 Calvin Robinson SO-2 Aurora 4:02.45
39 Caleb Ford SR-4 Washington U. 4:02.84
43 Alex Odenkirk JR-3 Augustana (Ill.) 4:04.84
45 James Rizzo FR-1 North Central (Ill.) 4:05.44
52 Danny Bahret JR-3 St. Francis (Ill.) 4:09.50
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Luke Sullivan Junior Exhibition 5:15.76 5:18.25 4:08.63 3:43.77
0 Greg Netols Senior Illinois Track Club 4:43.19 4:33.59 3:59.99 3:19.20
0 Steven Grousnick Senior Exhibition 3:01.93 5:14.68 4:05.84 4:25.51
26 Brian Menzie JR-3 Huntington 3:50.29 5:07.05 3:59.88 4:40.66
27 Mitchell Gilbert SR-4 North Central (Ill.) 3:48.11 4:48.14 4:00.11 3:12.09
28 Matt Meyers FR-1 Aurora 3:29.00 4:14.65 4:00.23 2:57.77
34 Devin Sander SO-2 Columbia College 3:33.19 3:25.93 4:02.26 3:55.00
37 Juliano Lodi JR-3 North Central (Ill.) 3:45.52 4:04.92 4:02.49 4:21.89
38 Kevin Sparks SR-4 Washington U. 3:14.05 4:48.65 4:02.56 4:21.97
44 Garrett Boggs SO-2 Wheaton (Ill.) 3:35.73 3:06.31 4:05.14 4:56.62
46 Eric Wymer SO-2 Ohio Northern 4:03.30 3:53.47 4:05.75 2:54.49
47 Andrew Montague SR-4 Illinois Tech 3:02.48 3:39.47 4:06.59 3:00.01
50 Patrick Lannen SR-4 Wheaton (Ill.) 5:16.64 5:24.12 4:09.32 4:34.26
57 Drew Schmitt SR-4 Aurora 3:44.10 3:23.95 4:11.79 3:54.17
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Kevin Hearne Senior Illinois Track Club 4:15.96 3:32.45
0 Alex Sweatman Sophomore Exhibition 4:15.23 5:01.18
42 Nathan Knautz JR-3 Wheaton (Ill.) 4:04.06 5:02.64
48 David Hebert JR-3 Wis.-Stevens Point 4:07.62 3:05.72
51 Nate Wendt FR-1 Augustana (Ill.) 4:09.36 3:46.92
53 Zachary Herrera FR-1 North Central (Ill.) 4:09.65 3:27.21
54 Jacob Vahle SO-2 Wheaton (Ill.) 4:09.66 3:24.73
55 Dereck Woodcock FR-1 Wheaton (Ill.) 4:10.77 4:08.27
56 Dru Rozewicki FR-1 North Central (Ill.) 4:11.37 3:28.64
59 Jeff Potat FR-1 Calumet-St. Joseph 4:13.55 3:32.99
60 Saul Lopez FR-1 North Park 4:14.26 3:15.78
61 Justin Horneker JR-3 Fontbonne 4:14.71 4:50.37
65 Kent Smith SR-4 Wheaton (Ill.) 4:17.19 3:05.18
66 Andreas Geiger SO-2 Wheaton (Ill.) 4:17.86 3:10.82
78 Kent Lindbergh JR-3 Wheaton (Ill.) 4:37.13 5:04.85
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Declan McDonnell   Exhibition 4:23.26 4:51.10 3:17.45 4:40.98 4:13.13 5:13.89 4:40.98
0 Zachary Boehmke Senior Illinois Track Club 3:53.45 3:34.88 3:29.58 4:01.41 4:25.28 4:46.51 5:36.91
58 D.J. Wolfram FR-1 Aurora 5:22.96 4:45.11 3:54.65 3:44.56 4:12.31 4:19.88 3:26.90
62 Danny Headley JR-3 North Central (Ill.) 4:54.48 4:49.36 5:27.77 4:26.32 4:16.07 4:41.68 3:29.98
63 Josh Hilton SO-2 Defiance 5:30.61 3:58.34 4:57.29 3:09.65 4:16.28 4:23.97 5:07.54
64 Ethan Harris SR-4 Wheaton (Ill.) 3:07.29 5:15.56 3:20.11 3:02.15 4:16.55 5:25.82 3:38.07
67 Christian Sellars SO-2 Fontbonne 4:59.38 3:49.09 3:33.47 4:28.14 4:20.33 4:22.94 4:12.52
68 Nicholas Aeppel JR-3 U. of Chicago 4:47.71 4:50.32 4:13.71 5:26.94 4:21.55 5:08.63 3:16.17
69 Matthew Kachlik JR-3 North Central (Ill.) 5:36.14 4:19.99 4:41.00 4:30.49 4:22.61 5:12.51 4:56.75
73 Gabe Korinek JR-3 Principia 3:24.20 3:32.26 5:11.67 3:18.83 4:28.68 5:25.11 5:08.99
76 Dan Morgan FR-1 Aurora 3:38.14 3:24.33 4:44.41 5:53.44 4:36.12 3:18.81 3:18.81
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
70 Daniel Robles FR-1 North Central (Ill.) 4:24.80 3:55.68 3:26.55
71 Ryan McDowell SR-4 U. of Chicago 4:25.24 4:22.59 3:29.54
72 Colin Losey SO-2 U. of Chicago 4:26.19 5:00.80 5:43.39
74 Matthew Blake SR-4 Lewis 4:34.24 5:37.32 5:01.67
75 Jimmy Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:35.94 3:54.55 5:17.33
77 Adam Gurke FR-1 Roosevelt 4:36.64 4:25.58 4:36.64
79 Troy Harness FR-1 Roosevelt 4:38.66 3:59.65 4:24.73
80 Kevin Price SR-4 Aurora 4:48.77 4:40.11 6:09.63
81 Mark Martinez SR-4 Benedictine (Ill.) 4:50.86 6:06.49 5:43.22
82 Cody McDougall FR-1 Aurora 4:58.29 6:03.92 5:37.07
83 David Schousen SO-2 Elmhurst 4:59.48 5:23.44 4:41.52
84 Daniel Alferes FR-1 Oakton CC 5:02.91 4:56.86 5:12.00
85 Ervin Ruiz FR-1 Oakton CC 5:22.33 4:04.97 6:26.80