April 11-12, 2014
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA

Women 1500m Run UCO

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Katie Wetzstein SO-2 South Dakota 4:14.55 4:50.14 3:33.50 4:33.71 5:03.82 3:58.13 5:09.30
2 Amber Eichkorn SO-2 South Dakota 5:17.24 4:46.90 5:58.62 4:35.86 4:13.80 3:57.24 5:20.00
3 Kristin Brondbo SR-4 Augustana (S.D.) 5:25.15 5:55.72 4:07.34 4:37.90 3:36.77 6:01.27 4:32.35
4 Kyle Blakeslee SR-4 Augustana (S.D.) 4:46.27 4:43.43 5:48.62 4:43.43 5:00.44 3:49.58 5:06.11
5 Meritxell Delga Do SO-2 Augustana (S.D.) 5:26.08 5:51.59 6:02.94 4:43.54 4:20.86 5:48.76 4:03.85
6 Kaitlyn Yoerg JR-3 Augustana (S.D.) 3:33.64 4:42.01 5:19.04 4:44.85 3:53.58 5:10.49 4:04.98
7 Nicole Schmidt SO-2 South Dakota 5:29.62 4:26.56 4:35.16 4:46.62 5:00.96 5:52.55 5:23.88
8 Brittany Young SR-4 Dickinson St. 4:28.76 4:20.09 4:37.42 4:48.98 5:03.43 4:25.87 4:14.31
9 Jessica Feldman SO-2 South Dakota 4:21.23 3:28.98 3:23.18 4:50.25 5:39.60 5:57.01 3:31.89
10 Justine Van Zee FR-1 Dordt 5:43.09 5:11.11 5:51.81 4:50.75 5:31.46 4:01.33 3:58.42
11 Cassidy Soli FR-1 Augustana (S.D.) 6:04.14 4:07.62 5:55.40 4:51.31 5:43.75 3:41.40 4:04.70
12 Kelsey Lewis FR-1 Dordt 3:56.06 3:44.41 4:01.89 4:51.43 5:32.23 5:17.66 5:32.23
13 Britni Waller SR-4 South Dakota 4:11.44 5:42.08 5:27.46 4:52.37 5:39.15 3:36.36 5:21.61
14 Rachel Huffman FR-1 Sioux Falls 4:06.33 4:59.11 6:00.69 4:53.24 6:00.69 4:38.58 5:54.82
15 Jilanne Doom JR-3 South Dakota 4:50.87 5:46.69 5:49.63 4:53.80 5:05.56 5:43.75 5:49.63
16 Kendra Woytassek FR-1 Northern State 4:47.74 6:13.76 4:15.11 4:56.63 5:47.06 4:06.21 4:56.63
17 Christa Lysne FR-1 Jamestown 3:48.06 6:21.09 5:03.07 5:00.07 4:54.07 3:51.06 5:57.09
18 Kayla Byl SO-2 Dordt 5:42.11 4:42.09 3:39.07 5:00.09 5:18.10 6:15.12 4:33.09
19 Reanna Jereb SO-2 Gillette 6:09.51 4:18.36 5:06.42 5:00.41 5:45.48 4:42.39 5:48.48
20 Breanna Mathes   Unattached 5:28.38 3:33.90 3:39.92 5:01.26 4:07.04 3:33.90 5:49.47
21 Ashly George FR-1 Dickinson St. 5:25.94 4:55.76 5:28.96 5:01.79 5:41.03 4:16.53 4:43.69
22 Brielle Davis SO-2 Gillette 6:01.38 4:41.75 5:49.13 5:06.25 5:33.82 3:40.50 6:13.63
23 Stacey McDonald FR-1 Northern State 5:00.16 6:23.71 5:34.20 5:09.44 6:11.33 6:05.14 4:35.41
24 Whitney Kuyper SO-2 Northern State 4:32.76 5:03.76 4:20.36 5:09.95 3:49.37 5:56.45 5:00.66
25 Mandy O'Malley FR-1 Mount Marty 4:02.04 4:05.14 5:19.61 5:10.30 5:04.10 3:49.63 3:40.32
26 Jordyn Hudelson SO-2 Mount Marty 6:18.72 5:10.42 3:49.71 5:10.42 6:34.24 5:44.57 4:36.28
27 Kaylee Fly SR-4 Mount Marty 4:11.95 6:16.36 5:39.04 5:11.04 5:35.93 6:25.69 3:43.95
28 Makala Diggs SO-2 Gillette 3:53.49 3:41.04 5:14.44 5:11.32 4:55.76 4:37.08 4:09.06
29 Bethany Larson FR-1 Morningside 5:50.18 5:50.18 5:09.54 5:12.66 4:57.03 3:41.99 5:15.79
30 Hailee Heitkamp JR-3 Sioux Falls 4:39.32 4:55.01 4:42.46 5:13.84 4:14.21 5:23.26 4:17.35
31 Skyler Lippman SR-4 Wayne St. (Neb.) 5:30.93 3:40.62 4:02.68 5:15.17 6:49.73 5:56.15 5:21.48
32 Myrissa Clark SO-2 Gillette 3:45.21 4:20.10 4:26.44 5:17.19 4:23.27 6:36.49 4:29.62
33 Carly Holmstrom SO-2 South Dakota 3:47.34 5:23.40 4:25.76 5:20.19 5:45.81 4:41.77 6:17.83
34 Tiffany Shepherd FR-1 Morningside 6:37.11 6:05.09 5:26.66 5:20.25 5:45.87 4:45.03 6:43.52
35 Joleen Wilhelm JR-3 Northwestern (Iowa) 6:18.80 4:16.81 3:57.55 5:21.01 4:07.18 4:07.18 5:59.54
36 Jasmine Glasgo FR-1 Morningside 5:37.41 4:10.65 4:01.01 5:21.34 5:50.26 6:38.47 3:44.94
37 Brooke Grooters FR-1 Jamestown 5:00.34 5:10.03 6:30.76 5:22.94 4:50.65 5:00.34 6:01.70
38 Laura Kunz FR-1 Sioux Falls 5:53.07 6:18.98 4:38.57 5:23.91 5:46.59 6:18.98 5:27.15
39 Cassie Burnside SR-4 Morningside 6:52.59 5:18.38 5:28.12 5:24.87 6:52.59 5:02.13 5:11.88
40 Ariel Turnquist SR-4 Morningside 5:03.03 5:42.13 7:00.32 5:25.83 4:46.73 4:49.99 5:55.16
41 Kylie Herlihy FR-1 Sioux Falls 5:36.38 5:03.72 6:18.84 5:26.58 6:15.57 7:01.29 4:57.19
42 Samantha Bandstra FR-1 Dordt 4:38.21 5:37.12 5:43.67 5:27.30 5:27.30 6:09.85 6:03.31
43 Mariah Wills FR-1 Morningside 6:19.47 6:35.97 4:17.38 5:29.97 6:49.17 6:49.17 6:09.57
44 Haley Gowery SO-2 Briar Cliff 4:59.51 5:09.49 4:19.57 5:32.78 5:59.41 5:39.44 4:06.26
45 Elizabeth Kube SO-2 Morningside 5:43.11 4:26.49 5:39.78 5:33.11 3:53.18 6:06.43 5:43.11
46 Alli Young FR-1 Dordt 4:43.55 6:20.29 4:36.88 5:33.58 6:33.63 5:50.26 6:53.64
47 Halie Hoch SO-2 Morningside 7:16.37 7:12.96 4:32.73 5:40.91 6:08.19 6:42.28 6:52.51
48 Kelli Huenecke SO-2 Sioux Falls 4:12.75 4:36.66 4:53.74 5:41.55 7:10.36 4:57.15 4:43.49
49 Tasha Lechtenberg SO-2 Morningside 5:14.93 4:47.54 6:50.78 5:42.31 4:09.89 5:59.43 5:04.66
50 Laura Camacho JR-3 Wayne St. (Neb.) 6:32.77 5:47.98 6:43.10 5:44.53 6:53.44 6:53.44 6:18.99
51 Anastasia Gentles SO-2 Dakota State 5:09.31 6:15.34 4:31.08 5:47.53 5:09.31 4:41.50 5:02.36
52 Andrea Kontor SO-2 Briar Cliff 5:10.23 5:45.09 7:12.23 5:48.57 6:12.97 4:49.32 5:10.23
53 Maria Owen SO-2 Gillette 6:00.09 7:03.02 4:15.21 5:49.60 4:22.20 4:46.68 6:42.04
54 Leah Oien FR-1 Jamestown 7:18.37 6:46.80 5:36.67 5:50.69 4:33.54 6:01.21 6:29.27
55 Emily Faber FR-1 Gillette 4:37.60 7:08.70 5:26.80 5:51.39 6:01.94 7:33.30 5:19.77
56 Sarah McKeon SO-2 Southwestern CC 6:04.51 6:08.05 4:53.73 5:53.89 4:50.19 4:28.96 4:25.42
57 Libby Hurley-Boyd SO-2 Southwestern CC 4:46.69 7:02.29 8:19.78 6:27.42 4:42.82 7:44.91 6:50.67
58 Abigail Goetz   Briar Cliff 7:45.88 8:19.46 8:53.04 6:59.71 7:16.50 6:13.55 8:36.25
  Dawn Gildersleeve SR-4 Northwestern (Iowa) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kelsey Barrett SO-2 South Dakota DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run UCO Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
33 Carly Holmstrom SO-2 South Dakota 6:40.24 5:00.98 5:20.19
35 Joleen Wilhelm JR-3 Northwestern (Iowa) 4:48.91 3:57.55 5:21.01
36 Jasmine Glasgo FR-1 Morningside 5:56.69 6:28.83 5:21.34
39 Cassie Burnside SR-4 Morningside 5:24.87 5:15.13 5:24.87
40 Ariel Turnquist SR-4 Morningside 4:20.67 5:19.32 5:25.83
41 Kylie Herlihy FR-1 Sioux Falls 4:11.47 5:26.58 5:26.58
42 Samantha Bandstra FR-1 Dordt 4:51.30 6:42.58 5:27.30
43 Mariah Wills FR-1 Morningside 5:16.78 5:13.48 5:29.97
44 Haley Gowery SO-2 Briar Cliff 4:59.51 3:52.95 5:32.78
45 Elizabeth Kube SO-2 Morningside 5:39.78 5:13.13 5:33.11
46 Alli Young FR-1 Dordt 4:03.52 6:43.64 5:33.58
47 Halie Hoch SO-2 Morningside 6:08.19 5:03.41 5:40.91
48 Kelli Huenecke SO-2 Sioux Falls 5:34.72 6:19.12 5:41.55
49 Tasha Lechtenberg SO-2 Morningside 7:01.05 6:37.08 5:42.31
50 Laura Camacho JR-3 Wayne St. (Neb.) 5:06.64 5:13.53 5:44.53
51 Anastasia Gentles SO-2 Dakota State 5:19.73 5:05.83 5:47.53
52 Andrea Kontor SO-2 Briar Cliff 5:20.69 4:28.40 5:48.57
53 Maria Owen SO-2 Gillette 4:57.16 4:39.68 5:49.60
54 Leah Oien FR-1 Jamestown 7:32.39 4:19.51 5:50.69
55 Emily Faber FR-1 Gillette 6:47.62 6:37.07 5:51.39
56 Sarah McKeon SO-2 Southwestern CC 5:50.36 6:22.21 5:53.89
57 Libby Hurley-Boyd SO-2 Southwestern CC 5:25.44 7:41.03 6:27.42
58 Abigail Goetz   Briar Cliff 5:56.76 7:58.47 6:59.71
Women 1500m Run UCO Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Nicole Schmidt SO-2 South Dakota 4:35.16 5:46.81 4:46.62 3:55.03 5:18.15 5:29.62 3:46.43
9 Jessica Feldman SO-2 South Dakota 3:31.89 3:26.08 4:50.25 5:16.38 6:11.52 5:22.18 6:08.62
14 Rachel Huffman FR-1 Sioux Falls 4:23.92 4:15.12 4:53.24 6:00.69 6:18.28 4:53.24 5:07.91
15 Jilanne Doom JR-3 South Dakota 5:05.56 5:46.69 4:53.80 4:47.93 5:23.18 4:59.68 3:37.42
16 Kendra Woytassek FR-1 Northern State 5:23.33 4:26.97 4:56.63 4:21.04 3:48.41 5:55.96 6:13.76
17 Christa Lysne FR-1 Jamestown 5:18.08 4:21.06 5:00.07 5:12.08 4:06.06 5:45.08 5:06.08
19 Reanna Jereb SO-2 Gillette 6:30.54 6:03.50 5:00.41 3:51.32 5:36.46 3:39.30 6:09.51
20 Breanna Mathes   Unattached 6:22.60 5:07.29 5:01.26 6:22.60 6:31.64 4:46.20 4:49.21
21 Ashly George FR-1 Dickinson St. 4:04.45 4:01.44 5:01.79 3:34.27 6:17.24 6:26.30 5:19.90
22 Brielle Davis SO-2 Gillette 6:10.57 4:44.82 5:06.25 4:17.25 6:13.63 3:40.50 5:55.25
23 Stacey McDonald FR-1 Northern State 6:26.80 3:58.27 5:09.44 5:28.01 5:49.67 5:12.54 3:36.61
24 Whitney Kuyper SO-2 Northern State 4:26.56 5:00.66 5:09.95 3:36.97 6:30.54 6:11.94 6:18.14
25 Mandy O'Malley FR-1 Mount Marty 4:29.97 6:43.39 5:10.30 4:45.48 3:55.83 5:44.44 6:15.47
26 Jordyn Hudelson SO-2 Mount Marty 4:30.07 5:32.15 5:10.42 5:16.63 5:10.42 3:40.40 5:44.57
27 Kaylee Fly SR-4 Mount Marty 5:14.15 4:11.95 5:11.04 6:25.69 5:57.70 6:44.36 4:21.28
29 Bethany Larson FR-1 Morningside 5:25.17 4:41.40 5:12.66 6:40.21 4:07.01 6:43.34 5:00.16
30 Hailee Heitkamp JR-3 Sioux Falls 3:39.69 5:57.78 5:13.84 5:26.40 6:04.06 4:42.46 5:42.09
31 Skyler Lippman SR-4 Wayne St. (Neb.) 6:15.06 6:11.90 5:15.17 4:40.51 3:50.08 4:59.42 6:21.36
32 Myrissa Clark SO-2 Gillette 5:58.43 4:23.27 5:17.19 4:58.16 5:17.19 5:48.91 3:57.90
34 Tiffany Shepherd FR-1 Morningside 4:16.20 4:35.42 5:20.25 4:09.80 4:13.00 4:22.61 4:22.61
37 Brooke Grooters FR-1 Jamestown 5:29.40 5:00.34 5:22.94 3:58.98 6:33.99 4:21.59 5:58.47
38 Laura Kunz FR-1 Sioux Falls 6:41.65 6:51.37 5:23.91 5:36.87 5:01.24 4:19.13 4:41.81
  Dawn Gildersleeve SR-4 Northwestern (Iowa) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kelsey Barrett SO-2 South Dakota DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run UCO Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Katie Wetzstein SO-2 South Dakota 4:47.40 4:33.71
2 Amber Eichkorn SO-2 South Dakota 5:33.79 4:35.86
3 Kristin Brondbo SR-4 Augustana (S.D.) 5:19.59 4:37.90
4 Kyle Blakeslee SR-4 Augustana (S.D.) 3:18.40 4:43.43
5 Meritxell Delga Do SO-2 Augustana (S.D.) 4:18.03 4:43.54
6 Kaitlyn Yoerg JR-3 Augustana (S.D.) 3:45.04 4:44.85
8 Brittany Young SR-4 Dickinson St. 5:03.43 4:48.98
10 Justine Van Zee FR-1 Dordt 5:43.09 4:50.75
11 Cassidy Soli FR-1 Augustana (S.D.) 3:47.23 4:51.31
12 Kelsey Lewis FR-1 Dordt 3:41.49 4:51.43
13 Britni Waller SR-4 South Dakota 5:45.00 4:52.37
18 Kayla Byl SO-2 Dordt 5:06.10 5:00.09
28 Makala Diggs SO-2 Gillette 5:26.89 5:11.32