April 11-12, 2014
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Neeia Cooperwood JR-3 Morningside 1:02.06 55.41 57.08 59.85
2 Carina Hofmeister SO-2 Augustana (S.D.) 1:08.51 56.62 52.66 1:02.85
3 Kendra Knight SR-4 Sioux Falls 1:08.81 57.82 49.73 1:08.23
4 Lauren Spranger SO-2 Northwestern (Iowa) 46.28 57.84 1:07.10 1:00.74
5 Megan Walhof JR-3 Northwestern (Iowa) 1:15.50 58.07 54.01 51.11
6 Anne Parsley JR-3 Augustana (S.D.) 43.35 58.57 48.62 1:09.12
7 Amber Ewers JR-3 South Dakota 41.79 58.86 55.33 59.45
8 Robyn Blount SO-2 Dordt 46.46 59.56 57.18 53.01
9 Rachel Weinandt JR-3 South Dakota 45.52 59.89 58.70 1:11.27
10 CiErra Garrett SO-2 South Dakota 1:16.93 1:00.10 1:18.13 50.49
11 Charissa Etrheim SO-2 Augustana (S.D.) 42.11 1:00.15 1:06.77 1:01.96
12 Marisa Broersma SO-2 Dordt 1:13.29 1:00.57 51.49 1:15.72
13 Marissa Stanton SR-4 Dickinson St. 1:02.01 1:00.79 1:11.13 55.32
14 Jayna Specht SR-4 Briar Cliff 1:04.13 1:01.07 51.30 49.47
15 Shelby Snare SR-4 Dickinson St. 51.97 1:01.14 42.80 59.92
16 DeAsia Garrett SO-2 South Dakota 53.33 1:01.29 46.58 1:01.29
17 Ashley Olson FR-1 Dickinson St. 44.25 1:01.45 54.08 52.85
18 Gabbi Kates SR-4 Briar Cliff 51.05 1:01.50 1:19.95 51.05
19 Allison Schreiner SO-2 Morningside 1:02.76 1:01.53 1:03.38 59.07
20 Marisa Shady FR-1 South Dakota St. 49.40 1:01.74 1:19.03 53.72
21 Erica Meyer SR-4 South Dakota St. 59.39 1:01.86 50.73 1:14.85
22 Danielle Hart FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:10.60 1:02.47 1:03.10 59.98
23 Taylor Hudson FR-1 Morningside 48.76 1:02.51 51.26 1:21.27
24 Ellen Wulf SO-2 Wayne St. (Neb.) 1:00.84 1:02.72 1:19.66 57.71
25 Alyssa Sanders JR-3 Jamestown 1:03.37 1:02.74 1:18.43 57.72
26 Elizabeth Hemsworth SO-2 Faith Baptist Bible 59.68 1:02.82 45.23 55.91
27 Kayla Sveen SO-2 Dakota State 47.70 1:03.59 45.15 51.51
28 Melissa Barella FR-1 Augustana (S.D.) 52.79 1:03.60 1:20.78 1:09.33
29 Mary Alderson FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:05.58 1:03.67 45.21 1:06.22
30 Bailey Kennedy FR-1 Northwestern (Iowa) 1:15.09 1:04.73 52.44 1:16.39
31 Shayna Tonderum FR-1 Dickinson St. 53.77 1:04.78 1:01.55 1:16.44
32 Halie Hoch SO-2 Morningside 51.86 1:06.48 1:05.82 1:03.16
33 Kirstin Berg FR-1 Morningside 1:05.91 1:07.94 1:03.19 1:28.33
34 Caitlin Bossio SO-2 Jamestown 1:05.89 1:13.21 1:32.98 1:07.36
34 Emily Faber FR-1 Gillette 1:13.95 1:13.21 1:13.21 56.38
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
32 Halie Hoch SO-2 Morningside 1:17.12 53.85 51.19 1:06.48 47.20
33 Kirstin Berg FR-1 Morningside 1:26.29 1:07.26 53.00 1:07.94 1:03.87
34 Emily Faber FR-1 Gillette 1:12.48 1:12.48 1:35.18 1:13.21 1:10.29
34 Caitlin Bossio SO-2 Jamestown 1:31.52 1:25.66 51.25 1:13.21 1:30.05
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Allison Schreiner SO-2 Morningside 1:01.53 1:15.69 43.69
20 Marisa Shady FR-1 South Dakota St. 1:01.74 1:15.94 56.80
21 Erica Meyer SR-4 South Dakota St. 1:01.86 1:02.48 1:20.42
23 Taylor Hudson FR-1 Morningside 1:02.51 1:11.27 59.39
25 Alyssa Sanders JR-3 Jamestown 1:02.74 54.59 1:16.55
27 Kayla Sveen SO-2 Dakota State 1:03.59 1:22.04 1:16.95
30 Bailey Kennedy FR-1 Northwestern (Iowa) 1:04.73 1:11.85 54.38
31 Shayna Tonderum FR-1 Dickinson St. 1:04.78 1:01.55 1:09.32
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 CiErra Garrett SO-2 South Dakota 1:15.13 45.08 1:04.31 1:00.10
13 Marissa Stanton SR-4 Dickinson St. 1:08.09 1:09.91 1:07.48 1:00.79
17 Ashley Olson FR-1 Dickinson St. 44.86 1:10.06 59.61 1:01.45
18 Gabbi Kates SR-4 Briar Cliff 1:13.19 1:19.95 1:08.27 1:01.50
22 Danielle Hart FR-1 Wayne St. (Neb.) 58.73 53.10 54.98 1:02.47
24 Ellen Wulf SO-2 Wayne St. (Neb.) 1:05.23 1:00.84 1:16.52 1:02.72
28 Melissa Barella FR-1 Augustana (S.D.) 54.70 1:10.60 1:20.14 1:03.60
29 Mary Alderson FR-1 Wayne St. (Neb.) 50.94 54.12 1:08.13 1:03.67
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Megan Walhof JR-3 Northwestern (Iowa) 59.24 51.69 58.07 43.56
6 Anne Parsley JR-3 Augustana (S.D.) 1:02.67 49.79 58.57 1:00.92
9 Rachel Weinandt JR-3 South Dakota 1:03.49 1:06.48 59.89 1:16.66
11 Charissa Etrheim SO-2 Augustana (S.D.) 51.73 1:00.76 1:00.15 1:04.97
12 Marisa Broersma SO-2 Dordt 1:12.08 44.83 1:00.57 1:18.75
14 Jayna Specht SR-4 Briar Cliff 1:09.62 46.42 1:01.07 1:13.29
15 Shelby Snare SR-4 Dickinson St. 58.09 1:09.09 1:01.14 1:18.87
26 Elizabeth Hemsworth SO-2 Faith Baptist Bible 1:04.08 44.61 1:02.82 1:11.62
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Neeia Cooperwood JR-3 Morningside 55.41 58.74 45.44 40.45 59.29 51.54 1:11.48
2 Carina Hofmeister SO-2 Augustana (S.D.) 56.62 46.43 49.26 59.46 1:02.29 52.09 51.53
3 Kendra Knight SR-4 Sioux Falls 57.82 43.95 46.84 1:08.81 42.79 1:08.23 54.93
4 Lauren Spranger SO-2 Northwestern (Iowa) 57.84 1:01.89 1:04.78 1:13.46 53.80 56.69 48.59
7 Amber Ewers JR-3 South Dakota 58.86 1:14.76 1:12.40 48.86 1:14.17 46.50 57.69
8 Robyn Blount SO-2 Dordt 59.56 51.82 1:10.88 51.82 45.87 1:12.67 1:16.24
16 DeAsia Garrett SO-2 South Dakota 1:01.29 42.91 42.91 49.65 45.97 58.84 53.94