April 5, 2014
|
Millersville - Millersville, PA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tim Hartung SR-4 York (Pa.) 12:41.21 18:19.52 13:00.00 14:15.19 14:52.78 15:39.76 10
2 Alex Strenta SR-4 Dickinson 17:47.38 16:03.48 15:54.03 11:48.44 19:12.39 15:44.58 8
3 Alex Diltz SO-2 Lock Haven 14:21.08 13:43.23 17:20.87 16:33.56 17:30.33 15:46.24 6
4 Benjamin Taber FR-1 Gettysburg 13:11.09 16:40.77 16:40.77 14:27.33 18:44.67 15:53.11 5
5 Matthew Hayes FR-1 York (Pa.) 13:02.51 18:55.59 19:14.67 19:05.13 13:40.68 15:54.27 4
6 David Ringwood Senior Unattached 15:16.65 15:35.75 14:38.46 20:41.30 14:09.81 15:54.84 3
7 Akshay Alaghatta FR-1 Johns Hopkins 14:11.16 12:45.08 11:57.27 19:36.31 17:03.30 15:56.35 2
8 Ryan Schwartz SO-2 Johns Hopkins 17:07.89 15:22.22 17:27.10 16:19.86 16:39.07 16:00.64 1
9 Addison Monroe FR-1 Lock Haven 13:01.06 17:21.42 19:55.70 11:14.99 14:56.78 16:04.27 -
10 Aaron Easter SO-2 Goldey-Beacom 18:51.51 16:34.95 11:22.81 11:52.08 20:48.57 16:15.44 -
11 Peter Merkel JR-3 McDaniel 14:55.13 20:29.58 16:23.66 21:18.76 18:02.03 16:23.66 -
12 Neftali Jimenez FR-1 Thaddeus Stevens 16:53.45 15:54.42 17:03.29 20:59.43 15:24.90 16:23.93 -
13 Andrew Friesema   Unattached 21:09.52 14:55.55 14:06.35 12:27.94 15:05.39 16:24.12 -
14 Nicholas Trombley SO-2 Eastern 15:26.67 20:52.00 21:01.85 16:55.40 12:29.23 16:25.82 -
15 Caleb Cordell SO-2 Indiana (Pa.) 15:48.20 20:34.63 20:34.63 19:45.24 21:04.26 16:27.70 -
16 Cole Rinehart FR-1 Dickinson 17:33.56 18:53.07 13:15.14 12:25.44 19:42.77 16:33.92 -
17 Tyler Hileman SR-4 Lock Haven 18:05.07 18:54.84 18:54.84 12:16.65 15:15.84 16:35.47 -
18 Nathan Dordai SR-4 Johns Hopkins 21:31.64 18:01.38 16:31.26 18:51.44 16:31.26 16:41.27 -
19 Christopher Sander FR-1 York (Pa.) 18:09.18 15:17.74 17:38.93 12:36.38 14:37.40 16:48.50 -
20 Matt Taylor FR-1 Hagerstown CC 19:10.95 16:59.70 20:21.62 20:21.62 13:57.97 16:49.60 -
21 James Heilman FR-1 McDaniel 21:05.12 21:55.72 14:30.40 13:49.92 16:52.09 16:52.09 -
22 Porter Mitchell Sophomore Unattached 21:16.11 11:59.08 17:23.17 15:21.63 15:21.63 16:52.78 -
23 Brooks Ward FR-1 Howard CC 14:54.96 14:04.11 18:48.87 14:34.62 15:45.81 16:57.00 -
24 Connor Simpson JR-3 York (Pa.) 16:47.80 14:15.11 18:29.60 12:33.31 15:36.55 16:57.98 -
25 George Hypolite SO-2 Hagerstown CC 15:50.52 12:36.33 13:37.65 16:00.74 14:59.42 17:02.06 -
26 Devon Pepper FR-1 York (Pa.) 19:25.43 15:20.07 12:26.28 13:07.17 22:08.99 17:02.30 -
27 Andrew Tyris FR-1 York (Pa.) 14:21.09 18:37.36 16:54.85 12:18.08 21:41.88 17:05.10 -
28 Colin Fleming FR-1 York (Pa.) 16:56.83 16:46.56 17:48.19 17:48.19 20:42.80 17:07.10 -
29 Joey Franze SO-2 Indiana (Pa.) 19:12.37 19:53.53 13:22.55 18:10.64 18:20.93 17:08.90 -
30 Federico Ghelli JR-3 Lincoln (Pa.) 20:05.16 16:18.55 14:56.15 18:01.56 14:45.85 17:10.05 -
31 Tyler Allen SO-2 Indiana (Pa.) 16:40.35 18:57.24 15:37.17 12:59.22 12:17.10 17:33.00 -
32 Emory Rowland FR-1 Hagerstown CC 16:15.89 17:30.96 20:33.26 13:13.58 15:00.82 17:52.40 -
33 Jim Agate   Unattached 22:04.35 13:59.83 16:41.34 21:21.28 15:25.97 17:56.70 -
34 Seth Umbenhauer   s.w.i.f.t. racing 12:46.73 14:56.32 23:23.87 14:02.33 14:13.13 17:59.90 -
35 Dylan Martin FR-1 Thaddeus Stevens 15:28.80 21:29.39 17:07.14 14:45.09 18:45.49 18:12.70 -
36 Colin Gordon   Eastern 13:43.80 22:53.00 20:08.24 14:05.77 14:05.77 18:18.40 -
37 Luke Kaledin SO-2 Dickinson 14:53.52 19:40.32 22:25.79 17:50.01 18:23.10 18:23.10 -
38 Kyle Glaub FR-1 Alfred State 19:59.26 22:13.76 20:21.68 23:43.42 19:36.84 18:40.80 -
39 William Martin   Immaculata 22:59.82 19:24.93 21:51.96 13:34.32 22:03.27 18:51.00 -
  Deege Rhoads JR-3 Stevenson DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tim Hartung SR-4 York (Pa.) 19:15.91 15:39.76 13:00.00 15:58.56 10
2 Alex Strenta SR-4 Dickinson 11:29.55 15:44.58 19:31.28 16:03.48 8
3 Alex Diltz SO-2 Lock Haven 16:52.48 15:46.24 11:40.22 13:43.23 6
4 Benjamin Taber FR-1 Gettysburg 12:13.90 15:53.11 16:02.65 15:34.05 5
5 Matthew Hayes FR-1 York (Pa.) 13:40.68 15:54.27 19:05.13 17:58.33 4
6 David Ringwood Senior Unattached 14:38.46 15:54.84 14:19.36 18:37.17 3
7 Akshay Alaghatta FR-1 Johns Hopkins 18:48.50 15:56.35 18:19.81 16:44.17 2
8 Ryan Schwartz SO-2 Johns Hopkins 12:38.91 16:00.64 12:48.52 19:03.17 1
9 Addison Monroe FR-1 Lock Haven 14:27.85 16:04.27 17:11.77 15:54.63 -
10 Aaron Easter SO-2 Goldey-Beacom 19:30.53 16:15.44 14:18.39 20:19.30 -
11 Peter Merkel JR-3 McDaniel 13:06.93 16:23.66 13:16.77 20:09.91 -
12 Neftali Jimenez FR-1 Thaddeus Stevens 20:00.40 16:23.93 16:23.93 15:44.58 -
13 Andrew Friesema   Unattached 21:19.36 16:24.12 17:23.17 11:38.73 -
14 Nicholas Trombley SO-2 Eastern 13:48.09 16:25.82 15:26.67 15:56.25 -
15 Caleb Cordell SO-2 Indiana (Pa.) 15:18.57 16:27.70 13:20.04 15:48.20 -
16 Cole Rinehart FR-1 Dickinson 18:23.26 16:33.92 16:43.86 20:42.40 -
17 Tyler Hileman SR-4 Lock Haven 12:16.65 16:35.47 20:44.34 19:24.70 -
18 Nathan Dordai SR-4 Johns Hopkins 21:21.63 16:41.27 16:41.27 17:11.31 -
19 Christopher Sander FR-1 York (Pa.) 19:39.95 16:48.50 17:28.84 16:48.50 -
21 James Heilman FR-1 McDaniel 13:29.68 16:52.09 21:15.24 12:08.71 -
22 Porter Mitchell Sophomore Unattached 13:20.10 16:52.78 20:45.72 15:11.51 -
24 Connor Simpson JR-3 York (Pa.) 14:04.93 16:57.98 22:03.38 19:00.14 -
25 George Hypolite SO-2 Hagerstown CC 13:06.99 17:02.06 19:04.71 17:12.28 -
30 Federico Ghelli JR-3 Lincoln (Pa.) 15:47.65 17:10.05 22:08.77 15:27.05 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
20 Matt Taylor FR-1 Hagerstown CC 14:38.36 16:49.60 16:09.22 13:07.49 -
23 Brooks Ward FR-1 Howard CC 13:33.60 16:57.00 13:13.26 16:57.00 -
26 Devon Pepper FR-1 York (Pa.) 20:16.54 17:02.30 19:25.43 19:56.10 -
27 Andrew Tyris FR-1 York (Pa.) 19:18.37 17:05.10 21:41.88 12:07.82 -
28 Colin Fleming FR-1 York (Pa.) 17:07.10 17:07.10 16:56.83 18:08.73 -
29 Joey Franze SO-2 Indiana (Pa.) 14:03.70 17:08.90 17:50.06 16:38.04 -
31 Tyler Allen SO-2 Indiana (Pa.) 19:07.77 17:33.00 17:33.00 17:43.53 -
32 Emory Rowland FR-1 Hagerstown CC 20:11.82 17:52.40 21:37.61 16:48.06 -
33 Jim Agate   Unattached 14:32.13 17:56.70 16:41.34 15:36.73 -
34 Seth Umbenhauer   s.w.i.f.t. racing 22:51.48 17:59.90 18:53.90 19:58.69 -
35 Dylan Martin FR-1 Thaddeus Stevens 16:12.51 18:12.70 12:44.89 18:45.49 -
36 Colin Gordon   Eastern 19:13.32 18:18.40 18:40.37 16:06.60 -
37 Luke Kaledin SO-2 Dickinson 17:38.98 18:23.10 15:26.61 20:13.41 -
38 Kyle Glaub FR-1 Alfred State 20:32.88 18:40.80 16:03.89 13:15.77 -
39 William Martin   Immaculata 13:56.94 18:51.00 13:23.01 22:14.58 -
  Deege Rhoads JR-3 Stevenson DNF DNF DNF DNF -