April 4- 5, 2014
|
High Point - High Point, NC

Men 800 M Part.

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Gratton Fisher SR-4 North Carolina 1:55.64 2:09.52 1:30.20
2 Dustin Stewart SR-4 Belmont Abbey 1:56.43 1:47.12 2:24.38
3 Tyron Alston SR-4 UNC-Greensboro 1:56.44 2:18.57 2:19.73
4 William Ivey JR-3 Furman 1:57.21 2:05.42 1:56.04
5 Ian McIsaac FR-1 Emory 1:57.35 2:03.22 1:36.23
6 Luke Goodrich FR-1 High Point 1:57.83 1:42.52 1:47.23
7 Will McDuffie FR-1 Davidson 1:57.84 1:51.95 2:00.20
8 Ryan Horgan SO-2 Wake Forest 1:58.16 2:02.89 2:24.16
9 Eric Weiner JR-3 Emory 1:58.19 1:40.47 1:36.92
10 Chase Stevens FR-1 UNC-Asheville 1:58.47 2:28.09 1:44.26
11 Mackenzie Johnston JR-3 Col. of Charleston 1:58.50 1:33.62 2:11.54
12 Sebastian Paniagua SR-4 UNC-Asheville 1:58.53 1:47.87 1:43.13
13 JonMichael Hilsheimer SO-2 Duke 1:58.80 1:50.49 2:16.62
14 Dustin Ross JR-3 GRU Augusta 1:59.00 2:16.85 1:56.62
15 Kevin Delaney JR-3 Emory 1:59.16 1:50.82 2:30.15
16 Codjo Gbedo SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:59.31 1:28.29 2:05.28
17 Caleb Watson FR-1 GRU Augusta 1:59.34 1:34.28 2:10.08
18 Jonathan Hodge SO-2 UNC-Greensboro 1:59.49 2:09.05 2:04.27
19 Sodiq Amusat FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:59.96 2:11.96 1:46.77
20 Jeremy Gower SO-2 UNC-Asheville 2:00.20 2:26.65 1:36.16
21 Matthew Bomkamp Junior Unattached 2:00.31 1:35.05 2:12.35
22 John Elwood SO-2 UNC-Greensboro 2:00.44 2:02.85 1:43.58
23 Austin Edmonds JR-3 Barton 2:00.58 1:34.06 1:58.17
24 Josh Traynelis SO-2 Emory 2:00.90 2:26.29 1:42.77
25 Chris Murphy SO-2 UNC-Greensboro 2:01.07 1:28.39 2:34.97
26 Andrew Hemingway SO-2 Emory 2:01.25 2:02.47 1:49.13
27 Jeff LaCoste JR-3 High Point 2:01.37 1:58.95 2:23.22
28 Ian Richardson JR-3 Furman 2:01.40 1:28.63 2:13.54
29 Brandon Cain SO-2 UNC-Greensboro 2:01.89 1:35.08 2:09.21
30 Francis Corson FR-1 Davidson 2:02.14 1:25.50 1:40.16
31 Patrick Osborne SO-2 UNC-Asheville 2:02.54 2:38.08 2:04.99
32 Caleb Smith FR-1 UNC-Asheville 2:02.66 1:54.08 2:34.56
33 Charles Koontz FR-1 Lenoir-Rhyne 2:02.67 1:44.27 1:51.63
34 Marquis Bennett SO-2 N. Carolina A&T 2:02.70 2:30.93 2:34.61
35 Cody McNeely FR-1 Lees-McRae 2:03.06 1:38.45 1:44.61
36 Dakarai Shipp SO-2 UNC-Greensboro 2:03.15 1:44.68 2:05.62
37 Nyall Islam SO-2 Duke 2:03.23 2:02.00 1:57.07
38 Yacine Gharbi FR-1 Barton 2:03.39 2:20.67 2:39.18
39 Greg Coward FR-1 N.C. Central 2:03.57 1:56.16 1:27.74
40 Bryce Conway JR-3 GRU Augusta 2:03.86 2:32.35 1:34.14
41 Michael Davis SR-4 Lees-McRae 2:04.88 1:42.41 1:47.40
42 Alphonso Boone FR-1 Shaw 2:05.28 2:01.53 2:42.87
43 David Guthrie SO-2 UNC-Greensboro 2:05.61 2:06.87 2:14.41
44 Paul Brown JR-3 Methodist 2:05.96 2:19.82 2:04.70
45 Justin Brown FR-1 St. Andrews 2:06.19 1:37.17 1:29.60
46 Perry Cabean SO-2 N. Carolina A&T 2:06.30 1:37.26 1:48.62
47 Geoffrey Korir FR-1 UNC-Greensboro 2:06.44 1:28.51 2:24.15
48 DayQuan Chapman FR-1 Shaw 2:06.77 1:38.88 2:29.59
49 Aaron Cronk SO-2 Gardner-Webb 2:07.60 1:30.60 1:47.19
50 Nick Williams FR-1 High Point 2:08.00 2:40.00 2:27.20
51 Luar Lopez FR-1 Barton 2:08.52 1:59.53 1:29.97
52 Daniel Strutton JR-3 Barton 2:08.68 2:06.11 1:36.51
53 Blake Lassiter   NC State University Club Track 2:08.68 2:40.85 2:30.56
54 Justin Loy SR-4 Gardner-Webb 2:08.77 2:22.94 1:36.58
55 Ryan Caulley SO-2 Belmont Abbey 2:09.16 2:24.66 2:29.83
56 Andrew Tyler FR-1 Col. of Charleston 2:09.48 1:55.24 2:01.72
57 Nick Rogers JR-3 Gardner-Webb 2:11.95 2:05.36 1:42.92
58 Alex Jividan FR-1 Concord 2:12.17 1:54.99 2:20.10
59 Tyler Amerson FR-1 Barton 2:13.83 2:40.60 2:45.95
60 Charles Coleman FR-1 Lees-McRae 2:13.84 2:44.63 2:19.20
61 Michael Hare FR-1 St. Andrews 2:14.54 1:35.53 2:18.58
62 Marcus Jones   NC State University Club Track 2:15.03 2:21.79 1:54.78
63 Greg Redden   NC State University Club Track 2:15.44 2:28.99 2:31.70
64 Lucas Albright FR-1 Guilford 2:17.73 2:03.96 2:54.92
65 Nick Davis SO-2 High Point 2:20.16 2:46.79 1:45.12
66 Brenden Sherrill FR-1 Lees-McRae 2:21.29 2:41.07 2:56.62
67 Sean Condon FR-1 Lees-McRae 2:23.19 2:04.58 2:58.99
68 Andrew Ramsey SO-2 UNC-Greensboro 2:28.46 2:50.73 2:59.64
69 Quint Simones FR-1 Guilford 2:29.06 3:13.78 2:21.61
  Saeed Jones JR-3 N. Carolina A&T DNF DNF DNF
Men 800 M Part. Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Gratton Fisher SR-4 North Carolina 1:55.64
3 Tyron Alston SR-4 UNC-Greensboro 1:56.44
4 William Ivey JR-3 Furman 1:57.21
8 Ryan Horgan SO-2 Wake Forest 1:58.16
13 JonMichael Hilsheimer SO-2 Duke 1:58.80
14 Dustin Ross JR-3 GRU Augusta 1:59.00
16 Codjo Gbedo SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:59.31
31 Patrick Osborne SO-2 UNC-Asheville 2:02.54
Men 800 M Part. Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Dustin Stewart SR-4 Belmont Abbey 1:56.43 1:30.82 1:58.76 1:56.43 1:57.60
6 Luke Goodrich FR-1 High Point 1:57.83 1:55.48 1:53.12 1:37.80 1:54.30
7 Will McDuffie FR-1 Davidson 1:57.84 2:19.06 2:29.66 1:37.81 2:11.98
11 Mackenzie Johnston JR-3 Col. of Charleston 1:58.50 2:22.20 2:10.35 1:24.14 2:03.24
12 Sebastian Paniagua SR-4 UNC-Asheville 1:58.53 1:58.53 1:56.16 2:11.57 2:06.83
15 Kevin Delaney JR-3 Emory 1:59.16 1:29.37 1:44.86 1:52.01 2:05.12
23 Austin Edmonds JR-3 Barton 2:00.58 1:48.53 2:34.35 1:26.82 1:53.35
26 Andrew Hemingway SO-2 Emory 2:01.25 2:04.89 1:34.58 2:19.44 2:17.02
37 Nyall Islam SO-2 Duke 2:03.23 2:30.34 2:37.74 1:54.61 1:33.66
Men 800 M Part. Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Ian McIsaac FR-1 Emory 1:57.35 1:58.53 2:31.39 2:16.13 1:23.32 1:24.50
9 Eric Weiner JR-3 Emory 1:58.19 2:32.47 2:13.56 1:39.28 2:19.47 2:01.74
10 Chase Stevens FR-1 UNC-Asheville 1:58.47 2:19.80 1:45.44 1:33.60 1:31.23 1:39.52
17 Caleb Watson FR-1 GRU Augusta 1:59.34 1:37.86 1:59.34 1:36.67 2:05.31 2:07.70
18 Jonathan Hodge SO-2 UNC-Greensboro 1:59.49 2:16.22 2:18.61 1:34.40 2:24.59 1:48.74
19 Sodiq Amusat FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:59.96 2:29.95 2:10.76 2:25.16 2:05.96 1:31.17
21 Matthew Bomkamp Junior Unattached 2:00.31 1:25.42 1:37.46 1:33.85 2:30.39 2:19.56
22 John Elwood SO-2 UNC-Greensboro 2:00.44 1:33.95 1:54.42 1:24.31 1:49.60 2:32.96
24 Josh Traynelis SO-2 Emory 2:00.90 2:11.79 2:00.90 2:25.08 1:36.72 1:35.52
25 Chris Murphy SO-2 UNC-Greensboro 2:01.07 2:04.71 2:25.29 2:31.34 1:39.28 2:30.13
29 Brandon Cain SO-2 UNC-Greensboro 2:01.89 1:39.95 2:17.74 1:53.36 2:11.65 1:49.71
Men 800 M Part. Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Jeremy Gower SO-2 UNC-Asheville 2:00.20 2:02.61 1:36.16 2:29.05 1:36.16 2:35.06
28 Ian Richardson JR-3 Furman 2:01.40 1:43.19 2:03.83 2:20.83 1:37.12 2:34.18
30 Francis Corson FR-1 Davidson 2:02.14 1:54.82 2:19.24 1:34.05 1:56.04 1:58.48
33 Charles Koontz FR-1 Lenoir-Rhyne 2:02.67 2:02.67 1:56.54 1:58.99 2:17.39 2:34.57
34 Marquis Bennett SO-2 N. Carolina A&T 2:02.70 2:08.84 1:46.75 1:56.57 1:46.75 2:27.24
36 Dakarai Shipp SO-2 UNC-Greensboro 2:03.15 1:48.38 2:15.47 2:25.32 1:42.22 2:35.17
38 Yacine Gharbi FR-1 Barton 2:03.39 2:07.10 1:39.95 2:37.94 2:28.07 2:28.07
39 Greg Coward FR-1 N.C. Central 2:03.57 2:32.00 2:07.28 2:15.93 2:33.23 1:33.92
42 Alphonso Boone FR-1 Shaw 2:05.28 2:32.85 1:46.49 2:31.59 1:47.74 2:39.11
44 Paul Brown JR-3 Methodist 2:05.96 1:49.59 1:34.47 2:17.30 1:59.67 1:53.37
48 DayQuan Chapman FR-1 Shaw 2:06.77 2:04.24 1:42.69 2:20.72 1:41.42 2:14.38
52 Daniel Strutton JR-3 Barton 2:08.68 2:33.13 1:59.68 2:26.70 2:02.25 1:32.65
56 Andrew Tyler FR-1 Col. of Charleston 2:09.48 2:37.97 2:23.73 1:50.06 1:30.64 1:50.06
Men 800 M Part. Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 Caleb Smith FR-1 UNC-Asheville 2:02.66 1:30.77 1:27.09
35 Cody McNeely FR-1 Lees-McRae 2:03.06 2:01.83 1:29.84
40 Bryce Conway JR-3 GRU Augusta 2:03.86 1:42.81 1:29.18
43 David Guthrie SO-2 UNC-Greensboro 2:05.61 2:04.36 1:40.49
50 Nick Williams FR-1 High Point 2:08.00 2:29.76 1:29.60
51 Luar Lopez FR-1 Barton 2:08.52 1:55.67 1:59.53
55 Ryan Caulley SO-2 Belmont Abbey 2:09.16 1:34.29 2:41.45
57 Nick Rogers JR-3 Gardner-Webb 2:11.95 1:40.29 2:47.58
61 Michael Hare FR-1 St. Andrews 2:14.54 2:15.89 1:38.22
65 Nick Davis SO-2 High Point 2:20.16 1:50.73 2:32.78
Men 800 M Part. Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
41 Michael Davis SR-4 Lees-McRae 1:51.15 2:04.88 2:33.61 2:02.39 2:04.88 1:33.66
47 Geoffrey Korir FR-1 UNC-Greensboro 1:39.89 1:38.63 2:35.53 1:39.89 2:06.44 2:27.94
53 Blake Lassiter   NC State University Club Track 2:42.14 2:02.25 2:25.41 1:39.09 2:08.68 2:40.85
54 Justin Loy SR-4 Gardner-Webb 1:46.88 1:53.32 2:15.21 2:12.64 2:08.77 2:42.25
60 Charles Coleman FR-1 Lees-McRae 1:52.43 2:54.00 2:44.63 2:24.55 2:13.84 2:47.30
62 Marcus Jones   NC State University Club Track 2:31.24 1:39.93 1:39.93 2:51.49 2:15.03 2:05.58
63 Greg Redden   NC State University Club Track 1:59.19 1:45.65 2:01.90 2:30.34 2:15.44 2:37.11
66 Brenden Sherrill FR-1 Lees-McRae 2:34.01 2:18.47 2:22.71 2:22.71 2:21.29 2:34.01
Men 800 M Part. Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Jeff LaCoste JR-3 High Point 2:06.23 1:48.02 2:29.29 1:31.03 2:01.37 2:20.79 2:26.86
45 Justin Brown FR-1 St. Andrews 2:17.55 1:56.10 2:33.96 1:28.34 2:06.19 1:44.74 2:13.77
46 Perry Cabean SO-2 N. Carolina A&T 2:07.57 2:20.20 2:39.14 1:41.04 2:06.30 2:17.67 1:44.83
49 Aaron Cronk SO-2 Gardner-Webb 1:52.29 2:02.50 2:25.47 2:15.26 2:07.60 1:51.02 2:29.30
58 Alex Jividan FR-1 Concord 2:37.29 2:14.82 2:46.54 1:43.10 2:12.17 1:51.03 2:29.36
59 Tyler Amerson FR-1 Barton 2:28.56 1:55.10 2:04.47 2:08.48 2:13.83 2:03.13 2:48.63
64 Lucas Albright FR-1 Guilford 2:24.62 1:55.70 1:50.19 2:34.26 2:17.73 1:48.81 2:41.15
67 Sean Condon FR-1 Lees-McRae 2:58.99 1:48.83 1:54.56 2:31.79 2:23.19 2:47.54 2:04.58
68 Andrew Ramsey SO-2 UNC-Greensboro 1:43.93 2:56.67 2:06.20 2:50.73 2:28.46 2:46.28 2:52.22
69 Quint Simones FR-1 Guilford 2:46.95 2:03.72 2:52.91 2:51.42 2:29.06 2:45.46 2:23.10
  Saeed Jones JR-3 N. Carolina A&T DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF