April 12, 2014
|
Furman - Greenville, SC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Adam Freudenthal   GTC-Elite 15:01.37 12:58.85 13:51.36 14:35.11 16:11.38
2 Tanner Hinkle FR-1 Furman 15:31.28 16:06.42 11:51.64 14:38.56 16:41.56
3 Ahmad Nesbitt SO-2 North Greenville 17:12.76 17:48.38 12:01.16 14:50.31 10:58.83
4 Emanuel Krieg FR-1 SCAD Savannah 11:30.59 13:19.62 10:36.07 15:08.66 19:14.00
5 Tim Gill SR-4 Belmont Abbey 19:15.69 16:12.25 17:16.45 15:17.21 18:48.17
6 Paul McNeil SO-2 GC&SU 11:23.25 18:37.20 17:14.10 15:23.30 11:32.48
7 Josh Brickell   UNAT-Limestone 11:23.52 12:46.65 18:46.88 15:23.67 16:09.86
8 Jack Miller SO-2 Furman 13:37.15 12:50.73 19:11.44 15:28.58 18:15.73
9 Kristian Blaich   Atlanta Track Club 16:16.08 13:28.76 11:18.61 15:29.60 16:34.68
10 James Ryden SO-2 GC&SU 16:00.18 12:25.77 17:33.40 15:32.21 15:04.25
11 Austin Hunt FR-1 Emory 17:29.14 18:06.61 13:25.59 15:36.73 16:51.67
12 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 12:21.97 18:00.08 11:44.40 15:39.20 11:16.23
13 Michael Warrick SO-2 GC&SU 11:09.08 13:30.43 10:59.66 15:42.36 13:58.70
14 Brett Morley JR-3 North Greenville 11:06.19 18:14.45 14:54.59 15:51.69 17:55.41
15 Jesse Kemmerer SO-2 Emmanuel (Ga.) 18:57.12 12:06.23 11:08.90 15:55.56 11:18.45
16 Lukas Mees SO-2 Emory 18:21.98 12:08.27 12:08.27 15:58.24 17:53.23
17 Tyler Greathouse SR-4 Furman 11:13.43 18:26.35 20:02.55 16:02.04 17:57.49
18 Rashaun Tanner JR-3 Emmanuel (Ga.) 15:56.66 15:18.01 13:12.39 16:06.32 16:54.64
19 Matt Lange FR-1 Furman 11:16.60 18:31.56 18:12.23 16:06.57 19:00.56
20 Jordan Tager SR-4 Brevard 19:21.26 18:13.52 15:58.04 16:07.71 18:03.84
21 Michael Sisario FR-1 Emory 18:26.78 17:18.22 21:03.49 16:19.45 15:50.07
22 Ryan Caulley SO-2 Belmont Abbey 15:35.08 21:09.74 19:01.78 16:24.29 13:56.65
23 Ryan Rosbury JR-3 Emmanuel (Ga.) 16:15.36 12:09.06 15:45.81 16:25.21 20:51.22
24 Scott Swing FR-1 Limestone 17:56.68 16:17.91 16:27.78 16:27.78 21:14.24
25 Andrew Drumm JR-3 Emory 12:04.60 19:31.27 19:11.42 16:32.60 14:43.42
26 Michael Rogers SR-4 Belmont Abbey 17:11.25 13:49.05 12:28.17 16:51.03 20:43.57
27 Chase Steagall SO-2 Limestone 14:07.89 12:15.52 13:37.24 17:01.55 19:24.57
28 James Gregory FR-1 Erskine 14:55.61 19:54.14 16:48.85 17:09.43 21:16.50
29 Darren Balkey SR-4 Belmont Abbey 15:37.34 13:33.74 15:16.74 17:10.04 12:01.03
30 Dylan Price SO-2 GC&SU 13:05.02 17:54.24 18:25.23 17:12.92 17:43.91
31 Ashlet Liew   UNAT-Limestone 16:25.07 16:35.44 20:23.56 17:16.91 20:23.56
32 Vincent Harris FR-1 Erskine 22:33.34 18:53.03 15:33.70 17:29.10 18:00.58
33 Shawn Smith JR-3 Limestone 19:07.00 14:01.84 20:52.23 17:32.29 19:28.05
34 Michael Darazi FR-1 Limestone 16:19.62 17:34.97 19:11.86 17:56.50 22:36.39
35 Andrew Murphy JR-3 Emmanuel (Ga.) 17:58.48 13:34.60 20:27.64 19:07.32 18:32.90
36 Russell Webb SO-2 North Greenville 15:39.00 16:13.78 14:17.86 19:19.26 16:02.19
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Adam Freudenthal   GTC-Elite 14:35.11 16:55.13 15:18.87 17:47.64
2 Tanner Hinkle FR-1 Furman 14:38.56 18:26.99 11:16.50 14:56.14
3 Ahmad Nesbitt SO-2 North Greenville 14:50.31 13:21.28 12:18.96 11:52.25
4 Emanuel Krieg FR-1 SCAD Savannah 15:08.66 16:12.27 17:06.79 13:37.80
5 Tim Gill SR-4 Belmont Abbey 15:17.21 15:26.39 16:03.07 15:08.04
7 Josh Brickell   UNAT-Limestone 15:23.67 14:00.54 11:51.23 11:14.28
9 Kristian Blaich   Atlanta Track Club 15:29.60 11:46.50 14:05.94 17:21.16
18 Rashaun Tanner JR-3 Emmanuel (Ga.) 16:06.32 16:44.98 20:46.56 16:54.64
19 Matt Lange FR-1 Furman 16:06.57 17:52.90 19:19.89 16:45.24
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Paul McNeil SO-2 GC&SU 15:23.30 19:23.36
8 Jack Miller SO-2 Furman 15:28.58 12:50.73
10 James Ryden SO-2 GC&SU 15:32.21 11:20.52
11 Austin Hunt FR-1 Emory 15:36.73 15:18.00
12 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 15:39.20 14:33.46
13 Michael Warrick SO-2 GC&SU 15:42.36 11:46.77
14 Brett Morley JR-3 North Greenville 15:51.69 13:09.91
15 Jesse Kemmerer SO-2 Emmanuel (Ga.) 15:55.56 13:13.12
16 Lukas Mees SO-2 Emory 15:58.24 17:34.07
17 Tyler Greathouse SR-4 Furman 16:02.04 20:31.42
20 Jordan Tager SR-4 Brevard 16:07.71 14:30.94
21 Michael Sisario FR-1 Emory 16:19.45 12:53.77
22 Ryan Caulley SO-2 Belmont Abbey 16:24.29 19:01.78
23 Ryan Rosbury JR-3 Emmanuel (Ga.) 16:25.21 11:59.21
24 Scott Swing FR-1 Limestone 16:27.78 20:44.61
25 Andrew Drumm JR-3 Emory 16:32.60 12:24.45
26 Michael Rogers SR-4 Belmont Abbey 16:51.03 16:51.03
27 Chase Steagall SO-2 Limestone 17:01.55 21:27.16
28 James Gregory FR-1 Erskine 17:09.43 13:02.37
29 Darren Balkey SR-4 Belmont Abbey 17:10.04 19:03.35
30 Dylan Price SO-2 GC&SU 17:12.92 18:25.23
31 Ashlet Liew   UNAT-Limestone 17:16.91 17:06.54
32 Vincent Harris FR-1 Erskine 17:29.10 20:06.47
33 Shawn Smith JR-3 Limestone 17:32.29 14:12.36
34 Michael Darazi FR-1 Limestone 17:56.50 22:25.63
35 Andrew Murphy JR-3 Emmanuel (Ga.) 19:07.32 14:31.97
36 Russell Webb SO-2 North Greenville 19:19.26 17:34.93