April 19, 2014
|
Kenyon - Gambier, OH

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Josh Natalie SO-2 PSU-Behrend 4:08.86 4:08.86 5:14.74 3:27.39 4:03.98 10
2 Devin Beggs SO-2 PSU-Behrend 5:08.11 3:25.41 3:40.08 3:47.42 4:04.53 8
3 Eric Wymer SO-2 Ohio Northern 5:10.73 3:45.10 3:42.65 3:27.97 4:04.67 6
4 Robert Moreton SO-2 Oberlin 3:29.73 2:57.66 5:15.83 4:38.82 4:06.74 5
5 Martin Russ SR-4 Bluffton 3:32.14 3:17.16 4:52.00 3:49.61 4:09.57 4
6 Roy Hadfield FR-1 Wooster 3:20.45 3:50.52 4:48.15 4:38.13 4:10.56 3
7 Blake Pecoraro FR-1 Wooster 2:56.29 4:59.68 4:24.43 4:49.61 4:11.83 2
8 Willy Friedlander SR-4 Kenyon 4:30.01 3:29.45 3:47.11 3:42.06 4:12.34 1
9 Nat Fox SO-2 Kenyon 3:45.33 3:45.33 3:02.29 3:07.35 4:13.17 -
10 Daniel Sowa SO-2 Ohio Northern 4:25.87 5:11.45 4:23.34 5:03.86 4:13.21 -
11 Gabe Abud SR-4 Wooster 5:24.33 3:25.24 5:14.20 4:26.05 4:13.38 -
12 Michael Smolinski SR-4 PSU-Behrend 3:13.29 4:34.67 5:22.99 5:17.90 4:14.32 -
13 Ryan Valentine JR-3 Ohio Northern 4:05.84 3:12.06 3:24.87 5:12.42 4:16.08 -
14 Sean Allen SR-4 Otterbein 3:23.34 4:07.10 3:07.90 3:07.90 4:17.39 -
15 Denny Lydon SR-4 PSU-Behrend 3:36.25 3:54.27 3:59.41 4:07.14 4:17.43 -
16 Thomas Gerberich JR-3 Ohio Northern 3:22.84 4:43.45 4:09.64 3:02.03 4:20.04 -
17 Patrick Shipton SO-2 PSU-Behrend 5:27.82 5:25.22 5:01.80 3:17.73 4:20.17 -
18 Michael Terribile SR-4 Wooster 5:21.43 5:34.49 4:23.94 4:37.00 4:21.32 -
19 Benjamin Stassen FR-1 Oberlin 5:26.84 3:31.79 3:47.48 4:26.70 4:21.47 -
20 Hannon Ayer FR-1 Oberlin 5:01.01 4:29.60 3:42.48 4:42.68 4:21.74 -
21 Courtney Austin SO-2 Ohio Wesleyan 4:11.39 4:03.53 3:29.49 4:40.19 4:21.86 -
22 Woody Jamiel FR-1 Ohio Wesleyan 5:41.02 3:14.12 5:35.77 4:32.82 4:22.32 -
23 Patrick Dunn FR-1 Denison 5:13.89 4:44.88 3:09.92 3:52.12 4:23.77 -
24 Ethan Raines FR-1 Wittenberg 4:52.55 5:29.78 5:19.14 4:39.25 4:25.95 -
25 Caleb McCullough JR-3 Otterbein 5:29.87 5:03.27 4:28.68 5:05.93 4:26.02 -
26 Travis Siler FR-1 Bluffton 3:30.97 5:47.17 4:03.02 5:04.44 4:27.05 -
27 Matthew Dumon FR-1 Denison 4:56.54 3:52.42 3:47.08 5:41.96 4:27.15 -
28 Chris Houser   Unattached 3:31.24 5:04.83 3:55.31 5:42.26 4:27.39 -
29 Anthony Napoli SR-4 Otterbein 4:46.46 3:34.18 5:45.36 3:07.41 4:27.72 -
30 Ryan Cunningham SO-2 Muskingum 4:57.66 4:19.43 4:05.78 5:38.62 4:33.08 -
31 Adrian Ramirez SO-2 Bluffton 5:25.27 5:44.40 3:49.60 3:33.20 4:33.33 -
32 Zach Bradley SO-2 Bluffton 3:47.22 5:02.03 3:41.68 5:18.66 4:37.09 -
33 Charles Dutton FR-1 PSU-Behrend 4:14.74 3:23.79 5:28.33 4:09.08 4:43.04 -
34 Stephen Sheneman SR-4 Otterbein 3:35.56 4:52.13 5:31.84 3:58.24 4:43.62 -
35 Aram Gibson FR-1 Wooster 6:20.93 5:36.98 5:25.26 5:39.91 4:53.02 -
36 Willie Matt JR-3 Muskingum 5:05.52 4:53.66 4:35.86 5:14.42 4:56.62 -
37 Nate Weaver JR-3 Wooster 5:04.80 4:34.92 4:34.92 6:04.56 4:58.82 -
38 Patrick Brean FR-1 Bluffton 4:41.25 6:22.13 4:41.25 5:57.67 5:05.70 -
39 Samuel Waters FR-1 Wooster 6:14.90 6:37.14 6:46.67 4:39.59 5:17.71 -
  Matt Lundquist FR-1 Muskingum DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Josh Natalie SO-2 PSU-Behrend 4:03.98 10
2 Devin Beggs SO-2 PSU-Behrend 4:04.53 8
3 Eric Wymer SO-2 Ohio Northern 4:04.67 6
4 Robert Moreton SO-2 Oberlin 4:06.74 5
5 Martin Russ SR-4 Bluffton 4:09.57 4
6 Roy Hadfield FR-1 Wooster 4:10.56 3
8 Willy Friedlander SR-4 Kenyon 4:12.34 1
9 Nat Fox SO-2 Kenyon 4:13.17 -
11 Gabe Abud SR-4 Wooster 4:13.38 -
13 Ryan Valentine JR-3 Ohio Northern 4:16.08 -
15 Denny Lydon SR-4 PSU-Behrend 4:17.43 -
20 Hannon Ayer FR-1 Oberlin 4:21.74 -
22 Woody Jamiel FR-1 Ohio Wesleyan 4:22.32 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Blake Pecoraro FR-1 Wooster 3:01.32 4:11.83 5:12.27 4:19.39 2
10 Daniel Sowa SO-2 Ohio Northern 3:52.96 4:13.21 4:48.66 3:07.38 -
12 Michael Smolinski SR-4 PSU-Behrend 4:42.30 4:14.32 2:58.03 4:21.95 -
14 Sean Allen SR-4 Otterbein 5:01.15 4:17.39 3:31.06 4:43.13 -
16 Thomas Gerberich JR-3 Ohio Northern 5:14.65 4:20.04 4:12.24 4:22.64 -
17 Patrick Shipton SO-2 PSU-Behrend 5:01.80 4:20.17 4:43.59 5:17.41 -
18 Michael Terribile SR-4 Wooster 3:05.54 4:21.32 3:36.90 3:39.51 -
19 Benjamin Stassen FR-1 Oberlin 3:57.94 4:21.47 4:34.55 4:05.79 -
21 Courtney Austin SO-2 Ohio Wesleyan 4:29.72 4:21.86 5:29.95 3:26.87 -
26 Travis Siler FR-1 Bluffton 4:13.70 4:27.05 4:53.76 5:39.16 -
27 Matthew Dumon FR-1 Denison 4:11.12 4:27.15 4:00.44 3:07.01 -
31 Adrian Ramirez SO-2 Bluffton 5:17.07 4:33.33 4:41.53 5:19.80 -
32 Zach Bradley SO-2 Bluffton 3:49.99 4:37.09 4:23.24 3:13.97 -
36 Willie Matt JR-3 Muskingum 4:06.20 4:56.62 5:05.52 4:12.13 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
23 Patrick Dunn FR-1 Denison 3:28.38 5:08.61 4:07.95 4:23.77 -
24 Ethan Raines FR-1 Wittenberg 5:43.08 3:40.74 3:19.47 4:25.95 -
25 Caleb McCullough JR-3 Otterbein 4:04.74 3:40.80 5:00.61 4:26.02 -
28 Chris Houser   Unattached 3:39.26 5:26.22 3:17.87 4:27.39 -
29 Anthony Napoli SR-4 Otterbein 3:12.76 4:25.05 5:05.20 4:27.72 -
30 Ryan Cunningham SO-2 Muskingum 3:38.47 5:30.43 3:16.62 4:33.08 -
33 Charles Dutton FR-1 PSU-Behrend 5:25.50 6:02.30 3:49.27 4:43.04 -
34 Stephen Sheneman SR-4 Otterbein 4:46.46 5:11.99 4:35.12 4:43.62 -
35 Aram Gibson FR-1 Wooster 3:48.56 4:47.16 6:15.07 4:53.02 -
37 Nate Weaver JR-3 Wooster 6:22.49 4:11.01 5:01.81 4:58.82 -
38 Patrick Brean FR-1 Bluffton 3:55.39 6:37.41 6:34.36 5:05.70 -
39 Samuel Waters FR-1 Wooster 5:36.78 4:10.99 4:55.47 5:17.71 -
  Matt Lundquist FR-1 Muskingum DNF DNF DNF DNF -