March 21-22, 2014
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Michael Kurvach   Unattached 4:07.60 -
0 Jay Stephenson   Unattached 4:04.19 -
0 Sloan Ware   Unattached 4:12.79 -
0 Timothy Rossi   Unattached 4:27.24 -
0 Carlos Galindo   Atlanta Track Club 4:10.50 -
0 Ayreon Azcue   Unattached 4:16.25 -
1 Daniel Garcia FR-1 Kennesaw State 3:55.15 10
2 James Rogers SR-4 Hope 3:56.70 8
3 Mike Walker SR-4 Lee (Tenn.) 3:56.89 6
4 Douglas Taylor JR-3 Marian (Ind.) 4:00.46 5
5 Leonel Ayala JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:00.57 4
6 Nathan Reeves JR-3 Columbus St. 4:01.16 3
7 Paul VanGrinsven JR-3 Wis.-Stout 4:01.21 2
8 Christian Johnson FR-1 Emory 4:02.36 1
9 Job Kemboi SO-2 Clayton State 4:02.77 -
10 Benjamin Zank JR-3 Hope 4:02.91 -
11 Nate Kolacia SO-2 Grinnell 4:03.18 -
12 Alex Fleischhacker SR-4 Emory 4:03.73 -
13 Kyle Mills JR-3 Wis.-Stout 4:04.07 -
14 Chad Whitehead FR-1 Tennessee Wesleyan 4:05.19 -
15 Brandon Cromer FR-1 Emory 4:06.12 -
16 Brandon Davis SR-4 Berry 4:06.29 -
17 John-Paul Williamson SO-2 Lindsey Wilson 4:06.32 -
18 Zach Angel JR-3 Grinnell 4:07.49 -
19 Tyler Henkemeyer FR-1 Wis.-Stout 4:07.66 -
20 Ryan James SR-4 Berry 4:08.40 -
21 Dylan Ford SO-2 Campbellsville 4:08.66 -
22 Ian McIsaac FR-1 Emory 4:08.91 -
23 Taylor Whitmore JR-3 Hannibal-LaGrange 4:09.72 -
24 Brian Menzie JR-3 Huntington 4:09.89 -
25 Jacob Simmons SO-2 Tennessee Wesleyan 4:10.31 -
26 Sam Berendsen FR-1 Berry 4:10.67 -
27 David Smith SR-4 Montevallo 4:10.78 -
28 Jacob Kuntz SR-4 Wittenberg 4:11.02 -
29 Wade Westbrook SR-4 Wittenberg 4:11.93 -
30 Carson Massey JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:12.52 -
31 John White SO-2 Birmingham-Southern 4:12.98 -
32 Eric Baker FR-1 Huntington 4:13.47 -
33 Ben Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 4:14.34 -
34 Austin Presnell FR-1 Huntington 4:14.69 -
35 John Bedsworth JR-3 Hannibal-LaGrange 4:15.13 -
36 Kyle Anderson SO-2 Hope 4:15.87 -
37 Timothy McOmber FR-1 Birmingham-Southern 4:16.17 -
38 Marcus Lafleur FR-1 Clayton State 4:16.26 -
39 Samuel Hawkins FR-1 Tennessee Wesleyan 4:17.33 -
40 Jake Schlessinger FR-1 Emory 4:17.59 -
41 Paul Orr Sophomore GC&SU 4:17.91 -
42 Grant Murphy FR-1 Emory 4:18.40 -
43 Jesse McGowan SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:18.50 -
44 Foster Johnstone FR-1 Birmingham-Southern 4:18.73 -
45 Keenen Hindes FR-1 Lee (Tenn.) 4:19.00 -
46 Joey Hartlage SO-2 Campbellsville 4:19.03 -
47 Caleb Young SR-4 Tennessee Wesleyan 4:19.43 -
48 Garry Korir SO-2 Lindsey Wilson 4:19.63 -
49 Sam Cohen FR-1 Emory 4:20.04 -
50 Terris Elliott SO-2 Lee (Tenn.) 4:20.55 -
51 Chris Hanson SR-4 Marian (Ind.) 4:20.66 -
52 Greg Smithson FR-1 Lindsey Wilson 4:21.58 -
53 Matt Lozancich JR-3 Clayton State 4:22.13 -
54 Andrew Daw FR-1 Hannibal-LaGrange 4:22.71 -
55 Jeff Chen FR-1 Emory 4:24.77 -
56 Drew Welch SR-4 Southern Wesleyan 4:24.79 -
57 Eddie Burden JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:25.12 -
58 Troy Hickom FR-1 Clayton State 4:25.17 -
59 William Smiley FR-1 Clark Atlanta 4:26.39 -
60 Josh Thatcher SR-4 Southern Wesleyan 4:26.61 -
61 Colin Dowdell FR-1 Grinnell 4:26.65 -
62 Levi Dorsett FR-1 Montevallo 4:26.71 -
63 Stephen Spearman FR-1 Southern Wesleyan 4:26.97 -
64 Travis Jones SO-2 Otterbein 4:27.40 -
65 Matthew Tippins Sophomore GC&SU 4:27.55 -
66 Jude Stieglitz SO-2 Marian (Ind.) 4:27.99 -
67 Jamal Willis FR-1 Oglethorpe 4:28.64 -
68 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 4:30.46 -
69 Tanner Thomason JR-3 Clayton State 4:31.49 -
70 Zack Walsh JR-3 Montevallo 4:32.26 -
71 Nick Shear SR-4 Southern Wesleyan 4:34.05 -
72 Michael Ziegler Junior GC&SU 4:34.15 -
73 Christopher Williams FR-1 Columbus St. 4:39.23 -
74 Hirsh Gaikwad Senior Emory 4:40.20 -
75 Matthew Ellwood SO-2 West Georgia 4:50.60 -
76 Richard James FR-1 Clark Atlanta 4:51.61 -
77 Blair Major SR-4 Tuskegee 4:54.64 -
78 Richard Wilson FR-1 Clark Atlanta 4:56.52 -
79 Hayden Sorrels FR-1 Lindsey Wilson 4:56.86 -
80 Brandon Lee SR-4 Tuskegee 4:57.78 -
81 Craig Melissas SR-4 Emory 4:57.90 -
82 Travis Fite SO-2 Columbus St. 4:58.30 -
83 norman cervantes SO-2 Oglethorpe 5:06.68 -
84 Lovester Posey SR-4 Tuskegee 5:46.75 -
  Natan Reuter SO-2 Kennesaw State DNF -
Men 1500m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Jay Stephenson   Unattached 4:04.19 -
1 Daniel Garcia FR-1 Kennesaw State 3:55.15 10
2 James Rogers SR-4 Hope 3:56.70 8
3 Mike Walker SR-4 Lee (Tenn.) 3:56.89 6
4 Douglas Taylor JR-3 Marian (Ind.) 4:00.46 5
5 Leonel Ayala JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:00.57 4
6 Nathan Reeves JR-3 Columbus St. 4:01.16 3
8 Christian Johnson FR-1 Emory 4:02.36 1
9 Job Kemboi SO-2 Clayton State 4:02.77 -
11 Nate Kolacia SO-2 Grinnell 4:03.18 -
  Natan Reuter SO-2 Kennesaw State DNF -
Men 1500m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Sloan Ware   Unattached 4:12.79 -
0 Michael Kurvach   Unattached 4:07.60 -
7 Paul VanGrinsven JR-3 Wis.-Stout 4:01.21 2
10 Benjamin Zank JR-3 Hope 4:02.91 -
12 Alex Fleischhacker SR-4 Emory 4:03.73 -
14 Chad Whitehead FR-1 Tennessee Wesleyan 4:05.19 -
15 Brandon Cromer FR-1 Emory 4:06.12 -
16 Brandon Davis SR-4 Berry 4:06.29 -
18 Zach Angel JR-3 Grinnell 4:07.49 -
20 Ryan James SR-4 Berry 4:08.40 -
25 Jacob Simmons SO-2 Tennessee Wesleyan 4:10.31 -
29 Wade Westbrook SR-4 Wittenberg 4:11.93 -
33 Ben Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 4:14.34 -
50 Terris Elliott SO-2 Lee (Tenn.) 4:20.55 -
51 Chris Hanson SR-4 Marian (Ind.) 4:20.66 -
Men 1500m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Carlos Galindo   Atlanta Track Club 4:10.50 -
13 Kyle Mills JR-3 Wis.-Stout 4:04.07 -
17 John-Paul Williamson SO-2 Lindsey Wilson 4:06.32 -
19 Tyler Henkemeyer FR-1 Wis.-Stout 4:07.66 -
21 Dylan Ford SO-2 Campbellsville 4:08.66 -
22 Ian McIsaac FR-1 Emory 4:08.91 -
24 Brian Menzie JR-3 Huntington 4:09.89 -
28 Jacob Kuntz SR-4 Wittenberg 4:11.02 -
30 Carson Massey JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:12.52 -
42 Grant Murphy FR-1 Emory 4:18.40 -
47 Caleb Young SR-4 Tennessee Wesleyan 4:19.43 -
Men 1500m Run Seeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Ayreon Azcue   Unattached 4:16.25 -
27 David Smith SR-4 Montevallo 4:10.78 -
31 John White SO-2 Birmingham-Southern 4:12.98 -
32 Eric Baker FR-1 Huntington 4:13.47 -
34 Austin Presnell FR-1 Huntington 4:14.69 -
35 John Bedsworth JR-3 Hannibal-LaGrange 4:15.13 -
36 Kyle Anderson SO-2 Hope 4:15.87 -
38 Marcus Lafleur FR-1 Clayton State 4:16.26 -
39 Samuel Hawkins FR-1 Tennessee Wesleyan 4:17.33 -
40 Jake Schlessinger FR-1 Emory 4:17.59 -
48 Garry Korir SO-2 Lindsey Wilson 4:19.63 -
49 Sam Cohen FR-1 Emory 4:20.04 -
53 Matt Lozancich JR-3 Clayton State 4:22.13 -
55 Jeff Chen FR-1 Emory 4:24.77 -
62 Levi Dorsett FR-1 Montevallo 4:26.71 -
68 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 4:30.46 -
Men 1500m Run Seeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
23 Taylor Whitmore JR-3 Hannibal-LaGrange 4:09.72 -
26 Sam Berendsen FR-1 Berry 4:10.67 -
37 Timothy McOmber FR-1 Birmingham-Southern 4:16.17 -
41 Paul Orr Sophomore GC&SU 4:17.91 -
45 Keenen Hindes FR-1 Lee (Tenn.) 4:19.00 -
54 Andrew Daw FR-1 Hannibal-LaGrange 4:22.71 -
57 Eddie Burden JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:25.12 -
58 Troy Hickom FR-1 Clayton State 4:25.17 -
65 Matthew Tippins Sophomore GC&SU 4:27.55 -
70 Zack Walsh JR-3 Montevallo 4:32.26 -
78 Richard Wilson FR-1 Clark Atlanta 4:56.52 -
84 Lovester Posey SR-4 Tuskegee 5:46.75 -
Men 1500m Run Seeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Timothy Rossi   Unattached 4:27.24 -
44 Foster Johnstone FR-1 Birmingham-Southern 4:18.73 -
46 Joey Hartlage SO-2 Campbellsville 4:19.03 -
52 Greg Smithson FR-1 Lindsey Wilson 4:21.58 -
59 William Smiley FR-1 Clark Atlanta 4:26.39 -
61 Colin Dowdell FR-1 Grinnell 4:26.65 -
66 Jude Stieglitz SO-2 Marian (Ind.) 4:27.99 -
69 Tanner Thomason JR-3 Clayton State 4:31.49 -
72 Michael Ziegler Junior GC&SU 4:34.15 -
74 Hirsh Gaikwad Senior Emory 4:40.20 -
76 Richard James FR-1 Clark Atlanta 4:51.61 -
77 Blair Major SR-4 Tuskegee 4:54.64 -
81 Craig Melissas SR-4 Emory 4:57.90 -
Men 1500m Run Seeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
43 Jesse McGowan SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:18.50 -
56 Drew Welch SR-4 Southern Wesleyan 4:24.79 -
60 Josh Thatcher SR-4 Southern Wesleyan 4:26.61 -
63 Stephen Spearman FR-1 Southern Wesleyan 4:26.97 -
64 Travis Jones SO-2 Otterbein 4:27.40 -
67 Jamal Willis FR-1 Oglethorpe 4:28.64 -
71 Nick Shear SR-4 Southern Wesleyan 4:34.05 -
73 Christopher Williams FR-1 Columbus St. 4:39.23 -
75 Matthew Ellwood SO-2 West Georgia 4:50.60 -
79 Hayden Sorrels FR-1 Lindsey Wilson 4:56.86 -
80 Brandon Lee SR-4 Tuskegee 4:57.78 -
82 Travis Fite SO-2 Columbus St. 4:58.30 -
83 norman cervantes SO-2 Oglethorpe 5:06.68 -