April 12-13, 2014
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Abel Robinault SO-2 California (Pa.) 14:48.04
2 Michael Runco FR-1 Pittsburgh 14:52.97
3 Stephen Schelander   Unattached 14:53.84
4 Logan Kempney SO-2 Edinboro 14:55.35
5 Nicholas Ward JR-3 Lehigh 14:55.82
6 Naimbai Njerakey FR-1 Walsh 14:56.05
7 Mike Rankin SR-4 St. Joseph's (Pa.) 14:58.04
8 John Denison SR-4 Allegheny 14:58.75
9 Robert Radlich Senior Buffalo TC 14:59.74
10 Dustin Thomas SR-4 Edinboro 14:59.92
11 Peter Murray SO-2 Bucknell 15:00.06
12 Hunter Smith JR-3 Dickinson 15:00.43
13 Colin Creagh JR-3 Detroit 15:00.44
14 Gary Messina JR-3 Brockport St. 15:01.36
15 John Dugan JR-3 Bucknell 15:02.15
16 Ryan Leahy FR-1 Detroit 15:02.55
17 Ryan Knouse SR-4 Lehigh 15:03.26
18 Mathew Moody SO-2 Adelphi 15:04.10
19 Ryan Cooney FR-1 Lehigh 15:04.33
20 Luke Swomley SR-4 Pittsburgh 15:04.77
21 Glen Williams JR-3 Bucknell 15:05.88
22 Michael Beegle SR-4 Slippery Rock 15:06.10
23 George Degen JR-3 Carnegie Mellon 15:06.83
24 Zachary Ahart JR-3 Buffalo 15:07.70
25 Stephen Gomez SO-2 Ithaca 15:08.08
26 Cole Vandenberg FR-1 California (Pa.) 15:08.84
27 Thomas Caulfield FR-1 St. Lawrence 15:09.27
28 Sean Phillips FR-1 Ithaca 15:09.84
29 Andrew Kirna SO-2 Bucknell 15:10.10
30 Mark Weinhoffer JR-3 Dickinson 15:10.54
31 Wesley Roberts FR-1 Pittsburgh 15:10.96
32 Mike Didas JR-3 Oneonta 15:11.00
33 Nicolas Deshaies Junior Universite Laval 15:11.13
34 Christopher DeLaney SR-4 St. Francis (Pa.) 15:11.37
35 Daniel Reilly JR-3 Lehigh 15:11.83
36 Jordan McKelley JR-3 Malone 15:11.98
37 Raymond Ofman SO-2 Indiana (Pa.) 15:12.16
38 Dan Cheung FR-1 Allegheny 15:12.48
39 Jaron Martin JR-3 Slippery Rock 15:13.82
40 Pat McLaughlin   Unattached 15:13.89
41 Matt Guetzlaff SO-2 Juniata 15:14.20
42 Chris Mullin SO-2 Shippensburg 15:14.67
43 Billy Posch SR-4 Marist 15:14.74
44 Zachary Simmons SO-2 Dickinson 15:14.96
45 Chris Montgomery FR-1 Pittsburgh 15:15.01
46 Chris Fyock Senior Saucony-Team Ohio 15:15.08
47 Matt Rutt SR-4 Indiana (Pa.) 15:15.31
48 Dustin Adams   Unattached 15:16.14
49 Nicholas Hirdt FR-1 Lehigh 15:16.99
50 Zachary Despreaux SO-2 Shippensburg 15:18.61
51 Dan Gresh JR-3 Elizabethtown 15:18.91
52 John Crowe SO-2 Susquehanna 15:19.25
53 Nick Edinger   UNAT-Geneva 15:21.08
54 Jonathan Tewodros FR-1 Bucknell 15:21.90
55 Kieran Sutton FR-1 Shippensburg 15:22.53
56 Eli Howard SO-2 Dickinson 15:22.55
57 Ryan Archer FR-1 Carnegie Mellon 15:23.76
58 Ryan Moynihan JR-3 Geneseo St. 15:25.38
59 Calvin Conrad-Kline FR-1 Shippensburg 15:25.79
60 Alex Hampel SO-2 Indiana (Pa.) 15:26.57
61 Jade Marhaba SO-2 Binghamton 15:27.21
62 Alex Archer FR-1 Pittsburgh 15:27.66
63 Wade Miller   WRC 15:28.17
64 Jake Austin SR-4 Kutztown 15:28.89
65 David Klein SR-4 Dickinson 15:29.44
66 Sam Felton SR-4 Detroit 15:29.97
67 Eric Porter JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:30.32
68 Jake Hensler FR-1 Marist 15:32.21
69 Joshua Antonson JR-3 Carnegie Mellon 15:32.29
70 Nathan Smith   UNAT-Buffalo 15:32.30
71 Charlie Frank SO-2 Slippery Rock 15:32.33
72 Luke Munyan JR-3 Muhlenberg 15:32.93
73 Liam Cody SO-2 Geneseo St. 15:33.35
74 Elliot Martykiewicz SO-2 Edinboro 15:33.44
75 Brandon Mash SR-4 Susquehanna 15:33.99
76 Andrew Bernardo JR-3 RIT 15:35.46
77 Tim McConnell SR-4 Edinboro 15:36.27
78 Andrew Razanauskas SR-4 St. Vincent (Pa.) 15:36.54
79 Evan Skelton JR-3 Susquehanna 15:38.54
80 David Busby FR-1 Oneonta 15:40.55
81 Kyle Leonard FR-1 Lehigh 15:41.30
82 Shaun Kurcoba FR-1 Brockport St. 15:44.14
83 Ylli Alla JR-3 Detroit 15:44.20
84 Greg Beaudette FR-1 Indiana (Pa.) 15:44.27
85 Matthew Taddeo FR-1 Bucknell 15:44.52
86 Matt Croft SO-2 Shippensburg 15:45.22
87 Eric LiPuma Junior Marywood 15:46.41
88 Addison Monroe FR-1 Lock Haven 15:46.69
89 James Dickinson   UNAT-Buffalo 15:47.16
90 Jean-Paul Scott FR-1 Oneonta 15:47.40
91 Zachary Iannarelli SO-2 Monmouth 15:48.31
92 Spencer Johnson FR-1 Marist 15:49.56
93 Alex Zubko SO-2 East Stroudsburg 15:51.64
94 Samuel Rondeau SR-4 RIT 15:55.47
95 Tom Eickelberg Senior Western Beef Racing 15:57.10
96 Chris Brandt SR-4 Lock Haven 15:59.29
97 Dan Isenebrg SO-2 Susquehanna 16:02.68
98 Sam Horwath SR-4 Ithaca 16:07.50
99 Sam Cooper SO-2 Elizabethtown 16:11.58
100 AJ Limongelli JR-3 Misericordia 16:11.73
101 Kieran Tonero SO-2 Mount St. Mary's 16:15.12
102 Mitch Todorov SR-4 Oneonta 16:21.31
103 Ian Dorset JR-3 Marist 16:22.59
104 Chris Wilbur SR-4 Brockport St. 16:31.19
105 Shane Holcomb SR-4 Mount St. Mary's 16:34.45
106 Alex Hershman JR-3 Monmouth 16:48.34
  Arquimedes Dela Cruz   Marist Alumni Racing Team DNF
  Nick Stender JR-3 Dickinson DNF
  Max Margiotta SR-4 St. Joseph's (Pa.) DNF
  Tim Flanagan SO-2 La Salle DNF
  Pat Burns   Team Ohio DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
50 Zachary Despreaux SO-2 Shippensburg 17:27.22 19:54.20 15:18.61
54 Jonathan Tewodros FR-1 Bucknell 16:08.00 19:40.04 15:21.90
55 Kieran Sutton FR-1 Shippensburg 17:04.01 12:27.25 15:22.53
57 Ryan Archer FR-1 Carnegie Mellon 12:19.01 19:05.47 15:23.76
59 Calvin Conrad-Kline FR-1 Shippensburg 16:39.86 18:58.73 15:25.79
60 Alex Hampel SO-2 Indiana (Pa.) 13:44.65 18:50.42 15:26.57
61 Jade Marhaba SO-2 Binghamton 19:56.10 14:40.85 15:27.21
62 Alex Archer FR-1 Pittsburgh 11:26.47 14:50.56 15:27.66
68 Jake Hensler FR-1 Marist 16:28.15 18:47.98 15:32.21
69 Joshua Antonson JR-3 Carnegie Mellon 17:14.85 18:29.43 15:32.29
72 Luke Munyan JR-3 Muhlenberg 12:17.02 18:39.52 15:32.93
73 Liam Cody SO-2 Geneseo St. 15:52.02 15:52.02 15:33.35
75 Brandon Mash SR-4 Susquehanna 16:39.37 14:00.60 15:33.99
76 Andrew Bernardo JR-3 RIT 11:22.89 17:55.78 15:35.46
78 Andrew Razanauskas SR-4 St. Vincent (Pa.) 12:19.87 15:17.81 15:36.54
79 Evan Skelton JR-3 Susquehanna 11:34.52 15:01.00 15:38.54
80 David Busby FR-1 Oneonta 15:21.74 15:12.34 15:40.55
82 Shaun Kurcoba FR-1 Brockport St. 12:54.20 16:59.68 15:44.14
83 Ylli Alla JR-3 Detroit 11:29.27 15:34.76 15:44.20
84 Greg Beaudette FR-1 Indiana (Pa.) 11:29.32 17:47.03 15:44.27
85 Matthew Taddeo FR-1 Bucknell 15:25.63 11:29.50 15:44.52
86 Matt Croft SO-2 Shippensburg 20:28.79 13:42.35 15:45.22
87 Eric LiPuma Junior Marywood 16:05.34 11:40.35 15:46.41
88 Addison Monroe FR-1 Lock Haven 11:02.69 13:34.16 15:46.69
90 Jean-Paul Scott FR-1 Oneonta 11:22.13 15:09.51 15:47.40
91 Zachary Iannarelli SO-2 Monmouth 19:54.87 11:22.79 15:48.31
92 Spencer Johnson FR-1 Marist 17:24.52 12:01.67 15:49.56
93 Alex Zubko SO-2 East Stroudsburg 15:04.06 15:51.64 15:51.64
95 Tom Eickelberg Senior Western Beef Racing 13:52.68 19:27.67 15:57.10
96 Chris Brandt SR-4 Lock Haven 12:09.06 16:37.67 15:59.29
97 Dan Isenebrg SO-2 Susquehanna 12:59.77 13:38.28 16:02.68
98 Sam Horwath SR-4 Ithaca 11:26.93 19:11.33 16:07.50
99 Sam Cooper SO-2 Elizabethtown 20:43.63 16:01.87 16:11.58
100 AJ Limongelli JR-3 Misericordia 18:18.06 21:03.25 16:11.73
101 Kieran Tonero SO-2 Mount St. Mary's 12:50.35 13:39.10 16:15.12
102 Mitch Todorov SR-4 Oneonta 18:48.51 12:35.61 16:21.31
103 Ian Dorset JR-3 Marist 17:21.55 15:03.99 16:22.59
104 Chris Wilbur SR-4 Brockport St. 16:41.11 18:40.05 16:31.19
106 Alex Hershman JR-3 Monmouth 20:10.01 12:06.01 16:48.34
  Nick Stender JR-3 Dickinson DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Nicholas Ward JR-3 Lehigh 14:55.82
11 Peter Murray SO-2 Bucknell 15:00.06
12 Hunter Smith JR-3 Dickinson 15:00.43
21 Glen Williams JR-3 Bucknell 15:05.88
25 Stephen Gomez SO-2 Ithaca 15:08.08
28 Sean Phillips FR-1 Ithaca 15:09.84
30 Mark Weinhoffer JR-3 Dickinson 15:10.54
33 Nicolas Deshaies Junior Universite Laval 15:11.13
34 Christopher DeLaney SR-4 St. Francis (Pa.) 15:11.37
37 Raymond Ofman SO-2 Indiana (Pa.) 15:12.16
38 Dan Cheung FR-1 Allegheny 15:12.48
39 Jaron Martin JR-3 Slippery Rock 15:13.82
41 Matt Guetzlaff SO-2 Juniata 15:14.20
42 Chris Mullin SO-2 Shippensburg 15:14.67
44 Zachary Simmons SO-2 Dickinson 15:14.96
45 Chris Montgomery FR-1 Pittsburgh 15:15.01
46 Chris Fyock Senior Saucony-Team Ohio 15:15.08
47 Matt Rutt SR-4 Indiana (Pa.) 15:15.31
48 Dustin Adams   Unattached 15:16.14
49 Nicholas Hirdt FR-1 Lehigh 15:16.99
51 Dan Gresh JR-3 Elizabethtown 15:18.91
52 John Crowe SO-2 Susquehanna 15:19.25
56 Eli Howard SO-2 Dickinson 15:22.55
63 Wade Miller   WRC 15:28.17
64 Jake Austin SR-4 Kutztown 15:28.89
65 David Klein SR-4 Dickinson 15:29.44
66 Sam Felton SR-4 Detroit 15:29.97
67 Eric Porter JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:30.32
70 Nathan Smith   UNAT-Buffalo 15:32.30
71 Charlie Frank SO-2 Slippery Rock 15:32.33
81 Kyle Leonard FR-1 Lehigh 15:41.30
89 James Dickinson   UNAT-Buffalo 15:47.16
94 Samuel Rondeau SR-4 RIT 15:55.47
105 Shane Holcomb SR-4 Mount St. Mary's 16:34.45
  Pat Burns   Team Ohio DNF
  Max Margiotta SR-4 St. Joseph's (Pa.) DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Abel Robinault SO-2 California (Pa.) 12:17.08 14:48.04 15:14.69 14:56.92
2 Michael Runco FR-1 Pittsburgh 10:25.08 14:52.97 12:56.89 19:20.87
3 Stephen Schelander   Unattached 18:28.37 14:53.84 16:23.23 12:48.71
4 Logan Kempney SO-2 Edinboro 17:27.56 14:55.35 13:43.73 17:00.70
6 Naimbai Njerakey FR-1 Walsh 18:49.03 14:56.05 11:12.04 11:29.96
7 Mike Rankin SR-4 St. Joseph's (Pa.) 11:31.49 14:58.04 15:42.95 17:21.73
8 John Denison SR-4 Allegheny 15:25.72 14:58.75 18:07.49 14:22.80
9 Robert Radlich Senior Buffalo TC 14:41.75 14:59.74 16:29.72 17:23.70
10 Dustin Thomas SR-4 Edinboro 13:11.93 14:59.92 17:14.91 19:29.90
13 Colin Creagh JR-3 Detroit 16:12.48 15:00.44 11:15.33 12:54.38
14 Gary Messina JR-3 Brockport St. 10:30.96 15:01.36 13:22.21 14:07.28
15 John Dugan JR-3 Bucknell 16:14.33 15:02.15 13:31.94 11:43.68
16 Ryan Leahy FR-1 Detroit 12:29.12 15:02.55 15:38.66 14:35.48
17 Ryan Knouse SR-4 Lehigh 12:56.81 15:03.26 15:21.33 19:34.24
18 Mathew Moody SO-2 Adelphi 15:58.35 15:04.10 10:32.87 12:39.45
19 Ryan Cooney FR-1 Lehigh 11:54.42 15:04.33 14:55.29 15:58.59
20 Luke Swomley SR-4 Pittsburgh 14:46.68 15:04.77 10:42.39 10:33.34
22 Michael Beegle SR-4 Slippery Rock 11:28.64 15:06.10 12:50.19 18:52.63
23 George Degen JR-3 Carnegie Mellon 14:12.42 15:06.83 13:54.29 11:11.06
24 Zachary Ahart JR-3 Buffalo 18:27.40 15:07.70 13:09.70 16:38.47
26 Cole Vandenberg FR-1 California (Pa.) 15:36.11 15:08.84 16:39.73 11:57.99
27 Thomas Caulfield FR-1 St. Lawrence 12:25.61 15:09.27 14:14.72 15:09.27
29 Andrew Kirna SO-2 Bucknell 10:55.28 15:10.10 11:31.68 16:04.71
31 Wesley Roberts FR-1 Pittsburgh 18:04.05 15:10.96 17:09.39 11:32.33
32 Mike Didas JR-3 Oneonta 19:07.86 15:11.00 14:34.56 12:08.80
35 Daniel Reilly JR-3 Lehigh 12:00.35 15:11.83 17:19.49 12:18.59
36 Jordan McKelley JR-3 Malone 11:42.23 15:11.98 19:45.58 13:49.91
40 Pat McLaughlin   Unattached 11:34.56 15:13.89 16:27.01 13:42.51
43 Billy Posch SR-4 Marist 19:49.17 15:14.74 11:26.06 12:11.80
53 Nick Edinger   UNAT-Geneva 13:02.92 15:21.08 16:16.35 16:53.19
58 Ryan Moynihan JR-3 Geneseo St. 12:38.82 15:25.38 17:25.68 17:25.68
74 Elliot Martykiewicz SO-2 Edinboro 13:32.10 15:33.44 15:52.11 14:28.10
77 Tim McConnell SR-4 Edinboro 13:43.92 15:36.27 10:55.39 17:09.90
  Tim Flanagan SO-2 La Salle DNF DNF DNF DNF
  Arquimedes Dela Cruz   Marist Alumni Racing Team DNF DNF DNF DNF