March 28-29, 2014
|
Emory - Atlanta, GA

Women 5000m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Noelle Welch FR North Georgia Track Club 20:23.15 22:24.12 -
0 Lexie Miller SO North Georgia Track Club 21:24.27 22:31.86 -
0 Taylor Long FR North Georgia Track Club 18:01.30 20:42.87 -
1 Molly Martorella SR-4 Oberlin 17:12.68 17:44.61 10
2 Darcy Mascotti SR-4 Cumberlands 17:00.83 18:05.98 8
3 Lauren Taylor SR-4 Oberlin 13:13.27 18:06.67 6
4 Vicky Winslow SO-2 Alabama-Huntsville 19:04.01 18:20.01 5
5 Elise Viox JR-3 Emory 22:17.19 18:53.21 4
6 Tamara Surtees JR-3 Emory 18:43.52 18:54.86 3
7 Lindsey Toole SO-2 Emmanuel (Ga.) 17:19.79 19:02.62 2
8 Emily Beusse SO-2 North Georgia 20:39.42 19:29.26 1
9 Sophie Cemaj SO-2 Emory 17:31.22 19:41.14 -
10 Jessica Smith JR-3 Clayton State 17:33.20 19:43.37 -
11 Aileen Rivell SO-2 Emory 14:48.00 19:43.99 -
12 Rachel Pasko Sophomore GC&SU 16:48.30 19:46.23 -
13 Caroline Rotich SR-4 Columbus St. 20:43.95 19:56.10 -
14 Alyssa Hemler FR-1 Oberlin 23:43.84 20:06.64 -
15 Caitlin Connell FR-1 North Georgia 19:27.43 20:16.07 -
16 Alison Jay FR-1 Alabama-Huntsville 18:08.58 20:37.02 -
17 Spookie Eaves SO-2 Covenant 25:48.07 20:38.45 -
18 Lianna Meffert SO-2 Emory 21:56.13 20:41.63 -
19 Socorro Ruiz SO-2 Emmanuel (Ga.) 16:21.52 20:42.43 -
20 Whitney Sweet Sophomore GC&SU 14:42.72 20:43.26 -
21 Maureen McGaha FR-1 Cumberlands 21:20.57 20:43.27 -
22 Izzy Harrison JR-3 U. of the South 25:21.87 20:47.43 -
23 Shelby Gibbons SR-4 Cumberlands 23:17.70 20:47.94 -
24 Ashlee Varnson FR-1 North Georgia 20:55.74 20:55.74 -
25 Iryine Chelangat SO-2 Brewton-Parker 14:53.03 20:57.79 -
26 Esther Anderson SO-2 Covenant 17:27.39 21:01.91 -
27 Lena White   GC&SU 16:49.68 21:02.09 -
28 Heather Powell JR-3 Alabama-Huntsville 14:55.85 21:19.78 -
29 Alexandra Bingham FR-1 U. of the South 17:03.83 21:19.78 -
30 Michelle Kagei SO-2 Emory 25:45.03 21:27.52 -
31 Shelby Nelson JR-3 Columbus St. 27:35.79 21:33.58 -
32 Megan Curiel SO-2 Oberlin 28:25.78 22:23.13 -
33 Heidi Schreiber FR-1 Emmanuel (Ga.) 29:17.39 22:52.96 -
34 Emily Smith SO-2 Emmanuel (Ga.) 29:34.33 24:02.54 -
35 Ruthie Cargill SO-2 Covenant 30:16.70 24:13.36 -
  Alyssa Sale SO-2 North Georgia DNF DNF -
Women 5000m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Molly Martorella SR-4 Oberlin 14:22.34 22:21.41 15:04.92 17:44.61 21:06.89 22:10.77 21:06.89 10
2 Darcy Mascotti SR-4 Cumberlands 21:10.60 15:12.23 16:28.25 18:05.98 16:17.39 22:37.48 19:00.28 8
3 Lauren Taylor SR-4 Oberlin 16:18.01 19:11.87 21:11.41 18:06.67 13:02.41 20:27.94 22:27.47 6
4 Vicky Winslow SO-2 Alabama-Huntsville 23:50.02 14:29.01 22:00.02 18:20.01 15:57.01 20:43.02 12:50.01 5
5 Elise Viox JR-3 Emory 15:40.57 23:02.52 17:33.89 18:53.21 20:35.20 14:43.91 21:20.53 4
6 Tamara Surtees JR-3 Emory 24:23.97 21:56.44 15:53.29 18:54.86 15:53.29 14:56.54 13:48.45 3
7 Lindsey Toole SO-2 Emmanuel (Ga.) 15:59.80 20:11.18 24:22.56 19:02.62 17:31.21 24:45.41 20:22.61 2
8 Emily Beusse SO-2 North Georgia 20:39.42 20:39.42 21:26.19 19:29.26 14:48.64 15:35.41 15:47.10 1
10 Jessica Smith JR-3 Clayton State 23:28.21 16:22.20 14:12.03 19:43.37 14:35.70 16:45.87 24:51.05 -
12 Rachel Pasko Sophomore GC&SU 25:30.24 17:35.75 21:56.72 19:46.23 15:37.13 19:46.23 21:21.13 -
13 Caroline Rotich SR-4 Columbus St. 19:08.26 19:44.14 19:32.18 19:56.10 15:56.88 23:31.40 16:56.69 -
14 Alyssa Hemler FR-1 Oberlin 19:06.31 21:43.18 17:05.65 20:06.64 24:56.24 19:06.31 14:40.85 -
23 Shelby Gibbons SR-4 Cumberlands 22:02.82 24:20.09 19:20.59 20:47.94 21:50.34 18:30.67 20:22.99 -
25 Iryine Chelangat SO-2 Brewton-Parker 24:56.77 18:52.02 26:24.82 20:57.79 23:03.57 23:03.57 20:45.22 -
Women 5000m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Noelle Welch FR North Georgia Track Club 22:24.12 16:34.65 -
0 Lexie Miller SO North Georgia Track Club 22:31.86 18:28.53 -
0 Taylor Long FR North Georgia Track Club 20:42.87 25:16.31 -
9 Sophie Cemaj SO-2 Emory 19:41.14 19:52.96 -
11 Aileen Rivell SO-2 Emory 19:43.99 21:54.23 -
15 Caitlin Connell FR-1 North Georgia 20:16.07 14:59.90 -
16 Alison Jay FR-1 Alabama-Huntsville 20:37.02 24:56.80 -
17 Spookie Eaves SO-2 Covenant 20:38.45 24:21.37 -
18 Lianna Meffert SO-2 Emory 20:41.63 25:02.38 -
19 Socorro Ruiz SO-2 Emmanuel (Ga.) 20:42.43 20:17.59 -
20 Whitney Sweet Sophomore GC&SU 20:43.26 26:56.24 -
21 Maureen McGaha FR-1 Cumberlands 20:43.27 23:12.47 -
22 Izzy Harrison JR-3 U. of the South 20:47.43 23:17.13 -
24 Ashlee Varnson FR-1 North Georgia 20:55.74 23:26.43 -
26 Esther Anderson SO-2 Covenant 21:01.91 26:04.77 -
27 Lena White   GC&SU 21:02.09 24:36.65 -
28 Heather Powell JR-3 Alabama-Huntsville 21:19.78 18:46.21 -
29 Alexandra Bingham FR-1 U. of the South 21:19.78 15:08.65 -
30 Michelle Kagei SO-2 Emory 21:27.52 19:05.90 -
31 Shelby Nelson JR-3 Columbus St. 21:33.58 26:44.04 -
32 Megan Curiel SO-2 Oberlin 22:23.13 16:33.92 -
33 Heidi Schreiber FR-1 Emmanuel (Ga.) 22:52.96 18:45.83 -
34 Emily Smith SO-2 Emmanuel (Ga.) 24:02.54 28:36.63 -
35 Ruthie Cargill SO-2 Covenant 24:13.36 19:51.76 -
  Alyssa Sale SO-2 North Georgia DNF DNF -