March 28-29, 2014
|
Emory - Atlanta, GA

Men 5000m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Russell Jones   Reinhardt Track Club 17:42.88 12:39.20 16:52.26 18:13.24 17:02.39 -
0 Timothy Rossi   Unattached 17:17.57 21:52.22 16:57.22 20:00.32 21:01.36 -
1 D'Andre Smalley SO-2 Emmanuel (Ga.) 11:47.46 12:23.74 15:06.99 14:12.57 12:50.95 10
2 Matt Ursprung SO-2 Alabama-Huntsville 17:34.56 19:08.72 15:41.57 11:27.35 14:54.50 8
3 Sam Coates-Finke SO-2 Oberlin 13:50.13 13:31.27 15:43.33 15:52.77 13:21.83 6
4 Alex Gilliland FR-1 Alabama-Huntsville 13:44.69 13:06.77 15:47.91 11:22.50 18:29.06 5
5 Cody Mallchok FR-1 Columbus St. 18:17.17 18:17.17 15:54.06 11:36.47 13:59.58 4
6 Sam Beal FR-1 Cumberlands 12:25.62 13:53.92 16:21.08 12:35.44 14:23.35 3
7 Tucker Hilley SO-2 Emmanuel (Ga.) 16:10.91 19:29.05 16:30.72 17:59.89 18:59.33 2
8 Josh Moon JR-3 Cumberlands 14:45.90 14:45.90 16:35.39 21:34.01 16:15.49 1
9 Jaccob Mobbs SO-2 Columbus St. 21:24.48 20:44.65 16:35.72 12:36.75 15:16.07 -
10 Paul Orr Sophomore GC&SU 15:29.48 19:49.34 16:39.44 15:19.49 16:29.45 -
11 Mark McAlister FR-1 U. of the South 11:40.78 19:41.31 16:41.11 15:41.05 16:01.07 -
12 Gavin Ratcliffe SO-2 Oberlin 12:45.99 13:16.63 17:01.32 20:46.01 14:17.91 -
13 Tanner Thomason JR-3 Clayton State 22:06.42 15:25.41 17:08.23 19:11.62 19:52.75 -
14 Ryan Rosbury JR-3 Emmanuel (Ga.) 19:28.99 21:43.47 17:14.50 19:39.33 21:33.13 -
15 Stephen Dillon JR-3 Covenant 18:20.41 21:50.02 17:28.01 15:53.69 19:12.82 -
16 Michael Ziegler Junior GC&SU 16:20.90 13:42.69 17:34.73 12:39.41 12:39.41 -
17 Andrew Drumm JR-3 Emory 22:01.84 22:33.57 17:37.47 22:44.14 17:37.47 -
18 Dylan Price Junior GC&SU 18:41.36 16:55.57 17:37.88 22:44.67 16:13.25 -
19 Matt Gorter SR-4 Covenant 13:58.31 21:34.61 17:41.15 14:51.37 22:48.89 -
20 Clay Bowling SO-2 Cumberlands 21:54.80 20:39.36 17:57.70 21:11.69 19:23.92 -
21 Terry Cronin JR-3 U. of the South 13:55.04 16:05.17 18:04.46 19:42.07 12:49.97 -
22 Hunter Rasmussen SO-2 Covenant 23:28.94 20:23.27 18:12.20 15:28.37 23:39.86 -
23 Eli Lavender FR-1 U. of the South 23:15.07 17:37.55 18:45.05 16:18.80 23:48.82 -
24 Justin Jantomaso FR-1 Covenant 22:06.41 24:22.45 18:53.68 20:58.39 22:51.76 -
25 Jackson Lundy FR-1 U. of the South 16:06.20 24:20.80 19:10.23 13:48.17 24:20.80 -
26 Andrew Murphy JR-3 Emmanuel (Ga.) 20:23.54 20:23.54 20:11.42 21:24.11 24:01.59 -
  Stephen Bowers SR-4 Columbus St. DNF DNF DNF DNF DNF -
Men 5000m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Russell Jones   Reinhardt Track Club 15:31.28 20:24.84 13:19.69 16:52.26 21:25.57 21:25.57 12:49.32 -
1 D'Andre Smalley SO-2 Emmanuel (Ga.) 11:20.25 17:23.04 17:13.97 15:06.99 15:06.99 12:41.88 18:17.46 10
2 Matt Ursprung SO-2 Alabama-Huntsville 15:22.74 13:10.92 15:13.33 15:41.57 14:45.08 19:18.14 16:00.41 8
3 Sam Coates-Finke SO-2 Oberlin 12:25.23 17:17.67 19:39.17 15:43.33 13:31.27 18:04.83 17:45.97 6
4 Alex Gilliland FR-1 Alabama-Huntsville 15:19.48 18:00.62 13:35.21 15:47.91 20:32.29 18:00.62 19:16.45 5
5 Cody Mallchok FR-1 Columbus St. 14:28.20 11:46.01 19:33.50 15:54.06 11:26.93 20:40.28 14:28.20 4
6 Sam Beal FR-1 Cumberlands 20:26.35 20:36.16 20:16.54 16:21.08 16:21.08 11:36.57 18:58.06 3
7 Tucker Hilley SO-2 Emmanuel (Ga.) 18:59.33 18:29.61 20:38.40 16:30.72 14:51.65 17:40.07 15:11.47 2
8 Josh Moon JR-3 Cumberlands 20:34.29 14:55.86 15:35.67 16:35.39 15:35.67 14:06.09 12:26.55 1
10 Paul Orr Sophomore GC&SU 14:39.51 11:59.60 12:59.57 16:39.44 15:09.49 13:39.54 15:09.49 -
11 Mark McAlister FR-1 U. of the South 20:51.39 16:01.07 12:20.83 16:41.11 18:11.21 13:40.91 21:11.41 -
13 Tanner Thomason JR-3 Clayton State 18:09.93 18:20.21 13:01.46 17:08.23 16:47.67 15:35.69 20:23.60 -
Men 5000m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Timothy Rossi   Unattached 14:55.16 16:57.22 15:56.19 20:00.32 11:52.06 -
9 Jaccob Mobbs SO-2 Columbus St. 14:36.24 16:35.72 21:14.53 20:14.78 17:15.55 -
12 Gavin Ratcliffe SO-2 Oberlin 19:44.74 17:01.32 13:26.85 20:46.01 18:02.60 -
14 Ryan Rosbury JR-3 Emmanuel (Ga.) 19:49.68 17:14.50 17:14.50 19:08.30 20:20.71 -
15 Stephen Dillon JR-3 Covenant 12:45.05 17:28.01 22:10.98 12:24.09 22:00.50 -
16 Michael Ziegler Junior GC&SU 19:41.30 17:34.73 22:19.51 18:59.11 17:03.09 -
17 Andrew Drumm JR-3 Emory 16:55.18 17:37.47 21:08.97 15:20.00 13:44.83 -
18 Dylan Price Junior GC&SU 18:51.94 17:37.88 18:51.94 15:30.94 15:41.52 -
19 Matt Gorter SR-4 Covenant 21:55.83 17:41.15 21:55.83 13:15.87 22:17.05 -
20 Clay Bowling SO-2 Cumberlands 17:57.70 17:57.70 13:49.83 22:16.35 13:17.50 -
21 Terry Cronin JR-3 U. of the South 19:09.53 18:04.46 23:29.80 14:49.26 16:26.86 -
22 Hunter Rasmussen SO-2 Covenant 18:23.13 18:12.20 16:22.98 18:55.89 19:39.58 -
23 Eli Lavender FR-1 U. of the South 20:15.06 18:45.05 19:41.31 15:56.30 22:18.81 -
24 Justin Jantomaso FR-1 Covenant 24:11.11 18:53.68 15:18.28 23:37.10 17:34.33 -
25 Jackson Lundy FR-1 U. of the South 18:12.72 19:10.23 20:30.75 24:09.29 14:45.68 -
26 Andrew Murphy JR-3 Emmanuel (Ga.) 24:13.71 20:11.42 21:24.11 23:37.37 20:23.54 -
  Stephen Bowers SR-4 Columbus St. DNF DNF DNF DNF DNF -