February 21, 2014
|
RIT-Gordon FH - Rochester, NY
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Felipe Yanez FR-1 Buffalo State 1:54.18 2:07.89 2:22.73
2 Jake Lafaver SR-4 Nazareth 1:56.26 1:26.04 2:02.08
3 Spencer Patterson SO-2 St. Lawrence 1:57.00 1:27.75 2:28.59
4 Austin Becker SO-2 Buffalo State 1:57.76 1:30.68 2:31.91
5 Alex Ngabo JR-3 Buffalo State 1:57.80 1:57.80 2:11.94
6 Harrison Sloan SO-2 St. Lawrence 1:57.90 2:04.98 2:19.13
7 Evan Garvey FR-1 St. Lawrence 1:58.50 1:24.14 2:26.94
8 Nicholas Reinsdorf JR-3 Oswego State 1:59.02 1:34.03 2:22.83
9 Nick Watson Junior Unattached 1:59.20 2:00.40 1:30.60
10 Bumkuth Jiak SO-2 Buffalo State 1:59.43 1:28.38 2:07.79
11 Corey Hahnl SR-4 St. Lawrence 1:59.54 2:15.08 1:57.15
12 Grant Whitney FR-1 Hamilton 1:59.63 2:31.93 1:59.63
13 Patrick Shenal FR-1 Fredonia 2:00.25 2:26.71 1:53.04
14 Joseph Smith FR-1 St. Lawrence 2:00.28 1:36.23 2:30.35
15 Steven DenBleyker JR-3 Oswego State 2:01.11 1:57.48 2:08.38
16 Charles Bascom   Unattached 2:01.89 1:44.83 1:59.46
17 Dylan Gaeta SO-2 Rochester 2:02.29 1:34.17 1:42.73
18 Robert Cooper FR-1 Fredonia 2:02.39 2:21.98 2:21.98
19 Sean Day SR-4 Brockport St. 2:02.87 2:22.53 2:39.74
20 Vincent Melia Sophomore Unattached 2:03.44 1:27.65 2:33.07
21 Sam Reedy   Niagara XC 2:03.87 1:26.71 2:13.78
22 Matt Pond   Niagara XC 2:04.90 2:17.39 1:59.91
23 Nick Barbara FR-1 Brockport St. 2:05.01 1:37.51 1:51.26
24 Brian Suhr   Unattached 2:05.34 2:12.86 1:37.77
25 Jabril Muhammad SO-2 Buffalo State 2:06.65 2:42.12 2:23.12
26 Alex Meritt JR-3 Oswego State 2:07.22 2:39.03 2:36.48
27 Ken Ryan SO-2 Buffalo State 2:07.29 2:09.84 1:54.57
28 Tyler Angioli FR-1 Delhi 2:07.70 2:12.81 2:40.91
29 Ben Seiderman SR-4 Brockport St. 2:08.25 2:05.69 1:33.63
30 Sean Lyons SO-2 Oswego State 2:08.60 1:40.31 2:40.75
31 Rich Arcuri FR-1 Delhi 2:08.92 1:37.98 2:05.06
32 Nick Orlowski   Niagara XC 2:10.12 2:11.43 2:45.26
33 John Nolis FR-1 Delhi 2:11.33 2:36.29 2:10.02
34 McQuade Milligan FR-1 St. John Fisher 2:12.86 2:34.12 2:52.72
35 Ryan Lamb   Niagara XC 2:13.86 2:37.96 2:23.23
36 Chris Clemons SR-4 Buffalo State 2:13.95 1:51.18 2:46.10
37 Daniel Cleary FR-1 St. John Fisher 2:14.45 1:35.46 1:43.53
38 Jose Ramos SR-4 St. John Fisher 2:14.75 1:49.15 2:41.70
39 Joseph Moda FR-1 Mohawk Valley CC 2:16.53 2:42.47 1:50.59
40 Jordan Friedman SR-4 Alfred State 2:16.59 2:24.79 2:54.84
41 Cory Kitson SO-2 Delhi 2:18.31 2:07.25 2:16.93
42 Tyler Wilkie FR-1 St. John Fisher 2:20.50 2:44.39 2:52.82
43 Scott Seyboth SO-2 Alfred State 2:24.20 3:01.70 2:01.13
44 Danny Ruddy FR-1 St. John Fisher 2:26.51 2:13.33 2:33.84
45 Lukus Becker   Bulldogs TC 2:29.39 2:24.91 2:35.37
46 Taylor Bailey FR-1 Mohawk Valley CC 2:34.08 2:26.38 3:04.90
  Andrew Mandelbaum SO-2 Hamilton DQ DQ DQ
  Jeffrey Wells SO-2 St. John Fisher DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Felipe Yanez FR-1 Buffalo State 1:54.18 1:35.92 2:17.02 1:48.48
2 Jake Lafaver SR-4 Nazareth 1:56.26 1:48.13 2:03.24 2:19.52
3 Spencer Patterson SO-2 St. Lawrence 1:57.00 2:26.25 1:57.00 1:44.13
4 Austin Becker SO-2 Buffalo State 1:57.76 2:29.56 1:54.23 1:53.05
5 Alex Ngabo JR-3 Buffalo State 1:57.80 2:27.25 1:28.35 2:15.47
6 Harrison Sloan SO-2 St. Lawrence 1:57.90 1:31.97 1:34.32 2:25.02
8 Nicholas Reinsdorf JR-3 Oswego State 1:59.02 1:54.26 2:12.12 1:48.31
10 Bumkuth Jiak SO-2 Buffalo State 1:59.43 2:19.74 2:24.51 1:41.52
14 Joseph Smith FR-1 St. Lawrence 2:00.28 1:55.47 2:23.14 1:24.20
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Evan Garvey FR-1 St. Lawrence 1:46.65 1:58.50
11 Corey Hahnl SR-4 St. Lawrence 2:16.28 1:59.54
12 Grant Whitney FR-1 Hamilton 1:33.32 1:59.63
13 Patrick Shenal FR-1 Fredonia 2:05.06 2:00.25
15 Steven DenBleyker JR-3 Oswego State 2:22.91 2:01.11
16 Charles Bascom   Unattached 2:32.37 2:01.89
18 Robert Cooper FR-1 Fredonia 1:33.02 2:02.39
25 Jabril Muhammad SO-2 Buffalo State 1:31.19 2:06.65
27 Ken Ryan SO-2 Buffalo State 2:17.48 2:07.29
36 Chris Clemons SR-4 Buffalo State 1:49.84 2:13.95
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Nick Watson Junior Unattached 1:59.20
17 Dylan Gaeta SO-2 Rochester 2:02.29
19 Sean Day SR-4 Brockport St. 2:02.87
20 Vincent Melia Sophomore Unattached 2:03.44
21 Sam Reedy   Niagara XC 2:03.87
22 Matt Pond   Niagara XC 2:04.90
24 Brian Suhr   Unattached 2:05.34
32 Nick Orlowski   Niagara XC 2:10.12
  Andrew Mandelbaum SO-2 Hamilton DQ
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Nick Barbara FR-1 Brockport St. 2:05.01
26 Alex Meritt JR-3 Oswego State 2:07.22
28 Tyler Angioli FR-1 Delhi 2:07.70
29 Ben Seiderman SR-4 Brockport St. 2:08.25
30 Sean Lyons SO-2 Oswego State 2:08.60
31 Rich Arcuri FR-1 Delhi 2:08.92
35 Ryan Lamb   Niagara XC 2:13.86
37 Daniel Cleary FR-1 St. John Fisher 2:14.45
39 Joseph Moda FR-1 Mohawk Valley CC 2:16.53
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
33 John Nolis FR-1 Delhi 2:48.11 1:59.51 2:11.33 1:50.32
34 McQuade Milligan FR-1 St. John Fisher 1:56.92 2:32.79 2:12.86 2:08.88
38 Jose Ramos SR-4 St. John Fisher 2:22.84 1:49.15 2:14.75 2:28.23
40 Jordan Friedman SR-4 Alfred State 1:39.71 2:12.50 2:16.59 1:58.84
41 Cory Kitson SO-2 Delhi 2:23.85 1:43.74 2:18.31 1:38.20
42 Tyler Wilkie FR-1 St. John Fisher 2:05.05 2:58.44 2:20.50 2:24.72
43 Scott Seyboth SO-2 Alfred State 1:51.04 2:11.23 2:24.20 2:05.46
44 Danny Ruddy FR-1 St. John Fisher 2:49.96 2:04.54 2:26.51 2:30.91
45 Lukus Becker   Bulldogs TC 2:14.46 2:36.86 2:29.39 2:14.46
46 Taylor Bailey FR-1 Mohawk Valley CC 2:20.22 1:47.86 2:34.08 2:57.20
  Jeffrey Wells SO-2 St. John Fisher DNF DNF DNF DNF