February 28-March 1, 2014
|
Lehigh-Rauch FH - Bethlehem, PA
|
200m (Flat)

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Danisha Higgs SR-4 Albright 7.81 7.81 6.49 10
2 Katlyn Diffenderfer SR-4 DeSales 7.91 5.70 10.29 8
3 Ashley Braungard FR-1 Lebanon Valley 7.97 8.61 9.17 6
4 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 8.01 7.45 5.61 4
5 Heather Wanner FR-1 Alvernia 8.04 9.17 10.30 2
6 Stacey Perrins SR-4 Misericordia 8.06 8.31 9.27 1

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Danisha Higgs SR-4 Albright 8.46 5.72 7.83 9.24 10.18 7.76
2 Katlyn Diffenderfer SR-4 DeSales 9.92 8.57 7.93 9.68 5.71 10.00
3 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 6.54 7.42 7.97 7.02 8.85 9.01
4 Ashley Braungard FR-1 Lebanon Valley 9.01 7.10 7.97 5.74 8.69 6.54
5 Stacey Perrins SR-4 Misericordia 5.71 7.80 8.04 5.63 8.12 9.33
6 Heather Wanner FR-1 Alvernia 9.66 8.86 8.05 8.54 9.10 6.85
7 Liz Martin SR-4 Messiah 6.12 8.48 8.15 7.09 7.67 9.46
8 Shannon Roberts SO-2 Manhattanville 9.33 8.67 8.18 10.23 9.66 9.25
9 Sarah Downer JR-3 Misericordia 10.56 9.81 8.31 6.57 9.56 10.64
10 Kelsey O'Donnell FR-1 Misericordia 7.70 9.79 8.36 6.61 8.36 9.79
11 Kelsey Detweiler FR-1 Elizabethtown 10.94 7.91 8.41 6.14 9.26 8.16
12 Monee Hill JR-3 Stevenson 8.56 10.68 8.47 6.61 8.90 9.07
13 Emily Rogan FR-1 DeSales 7.39 6.46 8.49 6.97 8.24 9.51
14 Shea Olcheski JR-3 Albright 6.87 6.35 8.58 10.56 9.61 7.73
15 Jayda Blount FR-1 Hood 6.48 7.94 8.63 10.45 8.98 6.65
16 Katie Colt FR-1 Widener 6.92 9.72 8.75 6.57 9.89 9.98
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Danisha Higgs SR-4 Albright 7.52 7.83 7.29 6.66 9.71
4 Ashley Braungard FR-1 Lebanon Valley 10.05 7.97 7.42 8.45 9.49
7 Liz Martin SR-4 Messiah 9.21 8.15 8.64 8.81 9.21
9 Sarah Downer JR-3 Misericordia 8.06 8.31 8.40 9.06 7.90
12 Monee Hill JR-3 Stevenson 10.00 8.47 7.20 8.14 10.34
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Katlyn Diffenderfer SR-4 DeSales 7.93 9.84
5 Stacey Perrins SR-4 Misericordia 8.04 8.04
8 Shannon Roberts SO-2 Manhattanville 8.18 7.45
13 Emily Rogan FR-1 DeSales 8.49 6.46
15 Jayda Blount FR-1 Hood 8.63 8.98
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 8.13 7.97
6 Heather Wanner FR-1 Alvernia 6.93 8.05
10 Kelsey O'Donnell FR-1 Misericordia 10.62 8.36
11 Kelsey Detweiler FR-1 Elizabethtown 7.49 8.41
14 Shea Olcheski JR-3 Albright 8.24 8.58
16 Katie Colt FR-1 Widener 7.00 8.75

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Danisha Higgs SR-4 Albright 29.06 25.94 20.50 23.87 32.69 19.46 25.94 10
2 Katlyn Diffenderfer SR-4 DeSales 25.93 26.19 21.74 20.96 30.65 20.43 24.62 8
3 Shakeira Fowler SO-2 Widener 30.92 26.42 27.75 21.14 23.78 33.56 30.12 6
4 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 29.10 26.45 22.49 30.16 34.39 27.78 29.10 4
5 Heather Wanner FR-1 Alvernia 24.06 26.73 29.14 25.93 19.78 21.66 34.75 2
6 Stacey Perrins SR-4 Misericordia 20.68 26.85 19.07 28.73 22.02 25.78 30.88 1
7 Liz Martin SR-4 Messiah 29.58 27.13 31.20 22.25 21.71 27.68 32.56 -
8 Hilari Norris SO-2 Misericordia 30.91 27.35 22.98 33.92 30.64 32.00 23.80 -
9 Chelsea Young SR-4 Hood 20.13 27.57 19.85 31.99 26.75 27.02 22.61 -
10 Sarah Downer JR-3 Misericordia 32.63 27.65 24.61 32.63 33.74 26.27 27.65 -
11 Kelsey O'Donnell FR-1 Misericordia 24.44 27.77 31.66 25.55 27.22 33.88 28.05 -
12 Katie Colt FR-1 Widener 31.95 28.52 31.95 21.96 36.79 33.66 28.24 -
13 Natalie Booz FR-1 Messiah 31.90 29.00 26.10 36.83 31.90 31.03 26.97 -
14 Shea Olcheski JR-3 Albright 29.67 29.08 37.23 25.30 34.61 22.10 32.86 -
15 Maya Jackson JR-3 Hood 37.34 29.17 29.47 28.88 36.76 33.84 30.05 -
16 Katie cappuccino FR-1 DeSales 26.02 29.56 26.61 23.65 26.61 33.11 24.54 -
17 Ashley Barnes SO-2 Hood 22.78 29.97 26.08 21.58 21.88 30.57 34.47 -
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
14 Shea Olcheski JR-3 Albright 25.30 27.34 29.08 24.72 -
15 Maya Jackson JR-3 Hood 27.72 30.92 29.17 28.01 -
16 Katie cappuccino FR-1 DeSales 29.56 27.49 29.56 38.14 -
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Sarah Downer JR-3 Misericordia 31.25 27.38 26.27 25.72 27.65 35.67 24.34 -
12 Katie Colt FR-1 Widener 30.81 25.96 23.96 28.81 28.52 28.24 25.39 -
13 Natalie Booz FR-1 Messiah 35.96 37.70 23.49 26.39 29.00 33.93 25.81 -
17 Ashley Barnes SO-2 Hood 37.47 25.18 32.67 30.57 29.97 28.78 21.88 -
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
5 Heather Wanner FR-1 Alvernia 26.73 20.05 26.73 33.15 2
7 Liz Martin SR-4 Messiah 19.00 28.76 27.13 31.75 -
8 Hilari Norris SO-2 Misericordia 28.45 26.53 27.35 27.90 -
9 Chelsea Young SR-4 Hood 34.19 34.74 27.57 25.64 -
11 Kelsey O'Donnell FR-1 Misericordia 25.55 25.55 27.77 35.27 -
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Danisha Higgs SR-4 Albright 23.87 19.46 24.91 19.72 29.32 25.94 10
2 Katlyn Diffenderfer SR-4 DeSales 26.46 24.88 30.12 25.67 29.07 26.19 8
3 Shakeira Fowler SO-2 Widener 19.03 21.14 26.42 21.40 28.27 26.42 6
4 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 21.43 27.78 32.01 20.64 32.54 26.45 4
6 Stacey Perrins SR-4 Misericordia 23.63 23.10 27.39 24.44 32.76 26.85 1

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Amy Viti SO-2 Misericordia 45.23 1:12.83 1:15.18 58.73 1:02.85 46.40 56.97 10
2 Alexis Groce FR-1 Elizabethtown 53.32 42.66 56.87 59.24 53.32 47.40 55.69 8
3 Brittany Diehl JR-3 Widener 1:03.53 51.06 46.91 59.37 1:03.53 52.25 45.72 6
4 Mary Fairchild FR-1 Misericordia 47.02 45.82 1:05.71 1:00.28 1:11.13 47.02 1:15.96 4
5 Amanda Miller SO-2 DeSales 1:13.88 47.84 1:10.24 1:00.55 46.63 1:09.03 1:18.11 2
6 Chelsea Young SR-4 Hood 1:17.69 1:06.76 48.56 1:00.69 1:00.09 1:07.98 45.52 1
7 Kelty Fairchild FR-1 Misericordia 1:09.62 54.08 1:17.08 1:02.16 55.95 1:00.92 1:01.54 -
8 Alexis Lanzillotti JR-3 Manhattanville 1:07.62 53.72 1:15.20 1:03.19 47.40 54.98 49.92 -
9 Kathyrn O'Hara JR-3 Lebanon Valley 46.60 1:05.24 58.59 1:06.57 1:10.57 55.26 59.92 -
10 Erica Thomas FR-1 DeSales 1:22.85 53.65 59.76 1:07.91 1:15.38 1:28.29 1:24.21 -
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Kelty Fairchild FR-1 Misericordia 46.00 1:02.16 56.57 1:17.08 1:02.16 1:18.33 43.52 -
8 Alexis Lanzillotti JR-3 Manhattanville 1:20.89 1:11.41 53.08 55.61 1:03.19 1:01.93 56.24 -
9 Kathyrn O'Hara JR-3 Lebanon Valley 49.27 1:25.21 1:09.90 59.92 1:06.57 1:24.55 1:05.91 -
10 Erica Thomas FR-1 DeSales 1:16.06 50.94 1:16.06 1:22.18 1:07.91 48.22 1:17.42 -
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Amy Viti SO-2 Misericordia 1:11.65 58.73 58.73 48.75 1:15.77 10
2 Alexis Groce FR-1 Elizabethtown 56.28 1:06.95 59.24 53.32 49.77 8
3 Brittany Diehl JR-3 Widener 1:16.00 1:13.62 59.37 56.41 53.44 6
4 Mary Fairchild FR-1 Misericordia 50.64 1:15.35 1:00.28 1:08.72 48.23 4
5 Amanda Miller SO-2 DeSales 57.53 1:11.45 1:00.55 1:17.51 1:05.40 2
6 Chelsea Young SR-4 Hood 1:03.73 50.38 1:00.69 48.56 44.91 1

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Cynthia Adams JR-3 Lebanon Valley 1:36.16 2:17.37 1:54.02 1:43.03 10
2 Alexis Groce FR-1 Elizabethtown 3:02.95 2:21.82 2:11.90 2:27.50 8
3 Julie Heisey FR-1 Messiah 2:37.72 2:22.09 2:53.35 2:00.78 6
4 Amelia Tearnan JR-3 Elizabethtown 2:50.95 2:23.65 2:50.95 2:20.78 4
5 Emily Senning SO-2 Messiah 2:22.28 2:23.71 1:47.79 1:53.53 2
6 Taylor Englert SO-2 Widener 3:09.30 2:27.89 2:30.85 2:07.19 1
7 Michelle Churchman JR-3 DeSales 2:46.12 2:29.65 2:56.59 3:11.56 -
8 Jacquelyn Bamberski FR-1 Misericordia 2:04.25 2:29.69 2:16.22 2:26.70 -
9 Bianca Bolton SO-2 Misericordia 3:12.27 2:31.39 3:04.70 2:35.94 -
10 Lydia Dearie SO-2 Elizabethtown 3:07.90 2:34.01 1:52.43 1:58.59 -
11 Caroline Vazzana SR-4 Albright 2:57.73 2:35.90 1:56.93 3:14.88 -
12 Kassy Kozel FR-1 Misericordia 2:42.87 2:36.60 3:09.49 2:11.55 -
13 Nicole Sunderland SR-4 Messiah 2:15.16 2:37.16 3:24.31 1:59.45 -
14 Christanna Brown FR-1 Alvernia 3:17.69 2:40.72 2:39.12 2:32.69 -
15 Natala Balla SO-2 DeSales 2:31.46 2:54.09 2:10.57 2:24.50 -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Michelle Churchman JR-3 DeSales 1:52.24 3:01.08 2:29.65 2:02.72 3:10.06 3:14.55 -
10 Lydia Dearie SO-2 Elizabethtown 2:58.66 2:21.69 2:34.01 2:12.45 2:21.69 1:57.05 -
11 Caroline Vazzana SR-4 Albright 2:21.87 1:53.81 2:35.90 2:04.72 2:43.70 2:40.58 -
12 Kassy Kozel FR-1 Misericordia 3:01.66 2:38.17 2:36.60 2:25.64 1:54.32 2:14.68 -
13 Nicole Sunderland SR-4 Messiah 2:48.17 3:21.17 2:37.16 1:53.16 2:12.02 2:07.30 -
14 Christanna Brown FR-1 Alvernia 2:45.55 2:55.19 2:40.72 3:24.12 2:26.26 2:53.58 -
15 Natala Balla SO-2 DeSales 2:38.43 2:43.65 2:54.09 3:11.50 2:10.57 2:41.91 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Cynthia Adams JR-3 Lebanon Valley 2:43.47 2:54.46 1:48.53 2:40.73 2:17.37 2:11.88 10
2 Alexis Groce FR-1 Elizabethtown 2:23.24 2:07.64 2:54.44 1:57.71 2:21.82 1:52.04 8
3 Julie Heisey FR-1 Messiah 2:41.99 2:30.62 2:37.72 1:56.52 2:22.09 2:09.31 6
4 Amelia Tearnan JR-3 Elizabethtown 2:59.57 2:15.04 1:43.43 2:13.60 2:23.65 1:54.92 4
5 Emily Senning SO-2 Messiah 2:03.59 3:03.95 2:19.40 2:03.59 2:23.71 2:43.83 2
6 Taylor Englert SO-2 Widener 2:14.58 2:35.29 2:11.63 2:26.42 2:27.89 1:47.96 1
8 Jacquelyn Bamberski FR-1 Misericordia 1:49.28 3:14.60 2:58.14 2:43.17 2:29.69 2:59.63 -
9 Bianca Bolton SO-2 Misericordia 2:14.74 1:52.03 2:19.28 2:55.62 2:31.39 3:12.27 -

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Traci Tempone SR-4 Elizabethtown 6:33.06 6:20.58 5:27.55 4:06.44 5:11.95 5:43.15 3:57.09 10
2 Kelsey Patrick SO-2 Lebanon Valley 4:25.68 3:54.42 5:43.82 3:57.55 5:12.56 4:06.93 4:56.94 8
3 Bianca Bolton SO-2 Misericordia 5:32.70 5:32.70 3:52.26 3:39.71 5:13.86 5:48.39 3:58.54 6
4 Amelia Tearnan JR-3 Elizabethtown 4:03.43 5:25.63 3:50.79 5:54.08 5:16.14 5:50.92 4:12.92 4
5 Jessica Curry SO-2 DeSales 6:50.16 5:04.31 6:40.24 6:46.85 5:30.77 5:17.54 6:40.24 2
6 Bethany Killmon FR-1 Misericordia 5:56.12 4:31.33 4:58.46 5:35.77 5:39.16 7:17.52 7:14.13 1
7 stephanie Churchman SO-2 DeSales 6:56.94 5:21.25 4:47.07 4:36.82 5:41.75 4:06.06 6:29.60 -
8 Brittany Rees SO-2 Lebanon Valley 7:25.17 4:53.33 6:57.56 7:07.92 5:45.09 5:03.68 6:05.80 -
9 Alyssa Keich JR-3 Lebanon Valley 7:23.28 5:49.78 4:05.88 7:26.74 5:46.31 7:16.35 5:15.15 -
10 Rachael Harding JR-3 Misericordia 6:29.56 5:20.00 4:20.87 5:33.91 5:47.82 6:15.65 4:34.78 -
11 Nicolette Siermine FR-1 Elizabethtown 7:03.44 4:25.97 7:34.94 4:46.96 5:49.95 5:25.46 4:36.46 -
12 Tamahra Sheard SO-2 Albright 7:01.30 5:44.06 7:11.83 7:15.34 5:51.08 6:43.75 5:26.51 -
13 Leah Novak JR-3 Messiah 4:57.63 6:19.13 4:22.20 5:18.89 5:54.32 5:18.89 5:47.24 -
14 Nicole Crossey SO-2 Widener 7:42.28 6:13.38 5:34.27 7:03.17 5:55.60 4:12.48 5:27.16 -
15 Gabrielle Yankelevich SO-2 Elizabethtown 6:00.29 5:31.75 7:15.20 5:24.62 5:56.72 6:14.56 6:53.80 -
16 Hannah Jones SO-2 Lebanon Valley 7:01.44 5:14.30 6:36.44 6:04.30 5:57.15 4:42.15 7:12.16 -
17 Nicole Vasiliu SO-2 Lebanon Valley 5:46.41 5:46.41 4:52.28 7:23.84 6:00.84 4:34.24 5:42.80 -
18 Sarah Black SR-4 Lebanon Valley 7:41.20 7:41.20 5:11.13 4:23.55 6:06.03 6:17.01 7:22.90 -
19 Emily White SO-2 Lebanon Valley 7:15.79 7:19.55 7:57.12 8:00.87 6:15.68 5:08.06 4:30.49 -
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
8 Brittany Rees SO-2 Lebanon Valley 4:49.88 7:04.46 5:45.09 4:42.98 -
9 Alyssa Keich JR-3 Lebanon Valley 6:59.04 6:20.95 5:46.31 6:07.09 -
10 Rachael Harding JR-3 Misericordia 5:58.26 6:57.39 5:47.82 6:50.43 -
11 Nicolette Siermine FR-1 Elizabethtown 6:56.44 4:36.46 5:49.95 6:59.94 -
12 Tamahra Sheard SO-2 Albright 4:30.34 4:23.31 5:51.08 7:01.30 -
13 Leah Novak JR-3 Messiah 5:11.81 6:15.58 5:54.32 6:19.13 -
14 Nicole Crossey SO-2 Widener 5:30.71 5:48.49 5:55.60 5:16.49 -
15 Gabrielle Yankelevich SO-2 Elizabethtown 6:00.29 4:34.68 5:56.72 5:42.46 -
17 Nicole Vasiliu SO-2 Lebanon Valley 6:00.84 7:27.45 6:00.84 5:57.24 -
18 Sarah Black SR-4 Lebanon Valley 5:33.09 7:22.90 6:06.03 4:30.87 -
19 Emily White SO-2 Lebanon Valley 7:34.58 7:38.33 6:15.68 6:30.71 -
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Traci Tempone SR-4 Elizabethtown 3:38.37 4:22.04 4:31.40 4:59.48 5:11.95 10
2 Kelsey Patrick SO-2 Lebanon Valley 4:19.43 5:28.19 3:38.80 4:06.93 5:12.56 8
3 Bianca Bolton SO-2 Misericordia 5:01.31 5:38.97 5:51.53 5:57.80 5:13.86 6
4 Amelia Tearnan JR-3 Elizabethtown 6:19.37 4:12.92 5:35.11 5:44.60 5:16.14 4
5 Jessica Curry SO-2 DeSales 4:41.16 7:00.08 3:54.85 4:41.16 5:30.77 2
6 Bethany Killmon FR-1 Misericordia 6:43.60 6:26.65 6:19.86 4:58.46 5:39.16 1
7 stephanie Churchman SO-2 DeSales 3:59.23 5:34.92 4:33.40 7:17.44 5:41.75 -
16 Hannah Jones SO-2 Lebanon Valley 5:07.15 5:53.58 6:11.44 6:04.30 5:57.15 -

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Kelsey Patrick SO-2 Lebanon Valley 10:27.16 10:08.89 10
2 Traci Tempone SR-4 Elizabethtown 10:30.26 10:11.90 8
3 Megan Tursi SR-4 Elizabethtown 12:29.85 10:30.12 6
4 Jessica Curry SO-2 DeSales 10:23.05 10:49.01 4
5 stephanie Churchman SO-2 DeSales 10:17.02 10:49.49 2
6 Alexandra Dystant JR-3 Hood 8:40.48 10:50.60 1
7 Tasha Becker SO-2 Messiah 10:33.84 11:07.20 -
8 Samantha Gehly FR-1 Elizabethtown 9:46.40 11:21.85 -
9 Elaina Nellis SR-4 Elizabethtown 12:53.14 11:24.19 -
10 Shae Spicer FR-1 Widener 10:06.53 11:37.16 -
11 Rachel Labatt FR-1 Elizabethtown 15:07.09 11:48.66 -
12 Emma Kemmerer SO-2 DeSales 9:57.21 11:50.96 -

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Traci Tempone SR-4 Elizabethtown 13:59.67 18:21.39 18:10.48 10
2 Megan Tursi SR-4 Elizabethtown 16:30.92 16:42.06 18:33.39 8
3 Amanda Kerno SR-4 Elizabethtown 15:49.60 15:49.60 18:37.17 6
4 Cara Guth SR-4 DeSales 14:30.81 21:34.76 19:05.80 4
5 Elizabeth Wedekind FR-1 Elizabethtown 14:00.91 14:23.94 19:11.92 2
6 Tasha Becker SO-2 Messiah 15:10.10 20:21.15 19:12.02 1
7 Alyssa Peterson SR-4 Hood 20:45.09 15:54.18 19:23.63 -
8 Kellie Medendorp SR-4 Widener 19:28.01 17:42.89 19:28.01 -
9 Jennifer Bove SR-4 Messiah 17:57.77 24:24.37 19:31.49 -
10 Polin Petkova FR-1 Manhattanville 21:40.41 15:22.11 19:42.19 -
11 Emma Barbagallo SO-2 Messiah 20:03.99 25:49.70 19:52.07 -
12 Eileen Cody JR-3 Elizabethtown 14:18.59 22:39.43 19:52.48 -
13 Elaina Nellis SR-4 Elizabethtown 16:33.66 23:32.68 19:57.18 -
14 Alexandria Miller SO-2 Misericordia 15:37.34 22:49.95 20:01.71 -
15 Samantha Gehly FR-1 Elizabethtown 22:14.81 18:50.38 20:02.53 -
16 Andrea Stevko SO-2 Alvernia 24:15.38 15:50.21 20:02.79 -
17 Amy Gessler FR-1 Elizabethtown 15:40.68 17:18.42 20:21.66 -
18 Rachel Eyler JR-3 Lebanon Valley 22:27.47 16:04.25 20:36.21 -
  Alissa Rogers FR-1 Messiah DNF DNF DNF -

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Hilari Norris SO-2 Misericordia 9.10 6.46 7.38 10.01 8.01 11.56 11.47 10
2 Liz Martin SR-4 Messiah 9.33 8.59 11.48 10.36 7.09 7.65 6.54 8
3 Heather Silveira SR-4 Hood 9.67 12.48 11.70 11.03 8.13 10.93 8.90 6
4 Janette Berger FR-1 DeSales 9.67 7.64 11.03 6.97 10.83 12.58 7.64 4
5 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 9.68 9.59 11.52 8.43 7.75 10.26 12.39 2
6 Briana McKnight FR-1 Widener 10.03 12.94 12.54 7.33 10.54 9.43 11.74 1

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hilari Norris SO-2 Misericordia 9.58 6.89 8.00 6.51 7.44 6.79 9.30
2 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 9.91 11.13 9.62 11.41 9.06 10.75 9.43
3 Liz Martin SR-4 Messiah 11.78 10.74 10.64 11.02 9.69 10.17 9.50
4 Janette Berger FR-1 DeSales 10.92 7.90 7.80 9.36 7.02 10.73 9.75
5 Heather Silveira SR-4 Hood 10.08 12.42 7.73 6.95 12.42 8.02 9.78
6 Briana McKnight FR-1 Widener 11.74 9.96 9.77 7.30 7.89 9.77 9.86
7 Lyndsay Feather SO-2 Messiah 12.27 7.44 9.75 10.36 10.86 9.75 10.05
8 Laura Calderone JR-3 Lebanon Valley 12.29 7.58 12.70 8.50 12.91 13.01 10.24
9 Katherine Steffney JR-3 Misericordia 11.47 7.48 9.53 10.14 11.58 11.98 10.24
10 Chelsea Young SR-4 Hood 8.22 9.47 7.39 9.05 12.07 13.21 10.40
11 Jillian Heymann FR-1 Hood 8.10 10.62 11.57 12.51 12.41 10.72 10.51
12 Kate Michael SO-2 Misericordia 7.90 10.75 12.07 14.16 12.84 10.86 10.97
13 Jazmine McSwain SO-2 Stevenson 8.30 13.34 14.24 12.11 11.21 10.21 11.21
14 Katlynn Kuhns SO-2 Albright 8.13 9.14 13.31 14.67 11.17 14.10 11.28
15 Rebekah Ireland FR-1 Lebanon Valley 10.00 9.77 8.52 10.80 13.75 10.91 11.36
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Liz Martin SR-4 Messiah 9.50 9.79
4 Janette Berger FR-1 DeSales 9.75 12.19
9 Katherine Steffney JR-3 Misericordia 10.24 10.14
11 Jillian Heymann FR-1 Hood 10.51 7.78
15 Rebekah Ireland FR-1 Lebanon Valley 11.36 8.86
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Hilari Norris SO-2 Misericordia 8.37 11.16 9.30
5 Heather Silveira SR-4 Hood 7.73 9.98 9.78
7 Lyndsay Feather SO-2 Messiah 9.05 10.36 10.05
8 Laura Calderone JR-3 Lebanon Valley 8.30 13.32 10.24
14 Katlynn Kuhns SO-2 Albright 11.85 8.01 11.28
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Kristin Fitti-Hafer SR-4 Lebanon Valley 9.43
6 Briana McKnight FR-1 Widener 9.86
10 Chelsea Young SR-4 Hood 10.40
12 Kate Michael SO-2 Misericordia 10.97
13 Jazmine McSwain SO-2 Stevenson 11.21

Women's 4 x 200 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Misericordia Hilari Norris, Mary Fairchild, Amy Viti, Stacey Perrins 1:59.60 1:36.11 1:46.78 1:30.77 10
2 Widener Brittany Diehl, Danielle Azzollini, Briana McKnight, Shakeira Fowler 1:18.30 1:46.19 1:47.26 1:31.18 8
3 DeSales Emily Rogan, Amanda Miller, Janette Berger, Katlyn Diffenderfer 1:33.59 1:19.44 1:48.82 1:47.74 6
4 Lebanon Valley Kristin Fitti-Hafer, Taylor Gerchak, Alexa Muffly, Ashley Braungard 1:36.58 1:43.17 1:49.75 1:49.75 4
5 Elizabethtown Kelsey Detweiler, Ashley Underkofler, Jackie Zylka, Dee Slater 2:06.03 1:25.16 1:53.54 2:06.03 2
6 Albright Shea Olcheski, Ronya Nassar, Katlynn Kuhns, Danisha Higgs 2:05.48 1:52.93 1:54.07 2:11.18 1
7 Alvernia Heather Wanner, Erin Verdon, Bridget Verdel, Shelby Hontz 2:07.44 1:41.95 1:55.85 2:12.07 -
8 Hood Maya Jackson, Ashley Barnes, Jayda Blount, Helena Hammond-DoDoo 1:58.67 2:24.52 1:57.49 1:38.70 -
9 Messiah Rachel Bowser, Lyndsay Feather, Sarah Goodman, Natalie Booz 1:46.61 1:23.85 1:59.78 1:33.43 -
10 Stevenson Jazmine McSwain, Denese Samuels, Jami Tiller, Monee Hill 2:02.46 2:12.16 2:01.24 2:27.92 -
Women's 4 x 200 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Alvernia Wanner, Verdon, Verdel, Hontz 1:44.27 1:21.10 1:21.10 2:07.44 1:45.43 1:55.85 1:52.38 -
8 Hood Jackson, Barnes, Blount, Hammond-DoDoo 1:36.35 1:46.92 1:22.25 2:02.19 2:16.29 1:57.49 1:55.14 -
9 Messiah Bowser, Feather, Goodman, Booz 1:46.61 2:03.38 1:35.83 1:57.39 2:04.58 1:59.78 1:35.83 -
10 Stevenson McSwain, Samuels, Tiller, Hill 1:57.61 1:35.78 1:37.00 2:35.19 1:57.61 2:01.24 1:29.72 -
Women's 4 x 200 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME SC
1 Misericordia Norris, Fairchild, Viti, Perrins 1:46.78 10
2 Widener Diehl, Azzollini, McKnight, Fowler 1:47.26 8
3 DeSales Rogan, Miller, Berger, Diffenderfer 1:48.82 6
4 Lebanon Valley Fitti-Hafer, Gerchak, Muffly, Braungard 1:49.75 4
5 Elizabethtown Detweiler, Underkofler, Zylka, Slater 1:53.54 2
6 Albright Olcheski, Nassar, Kuhns, Higgs 1:54.07 1

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Misericordia Mary Fairchild, Stacey Perrins, Kelty Fairchild, Amy Viti 4:06.7 3:22.2 4:46.1 4:19.0 3:00.0 4:09.1 3:51.8 10
2 Lebanon Valley Kristin Fitti-Hafer, Jamielyn Samper, Alexa Muffly, Ashley Braungard 4:11.34 3:13.54 4:54.07 5:24.23 5:19.21 4:08.83 5:21.72 8
3 Widener Brittany Diehl, Danielle Azzollini, Briana McKnight, Shakeira Fowler 4:12.32 4:17.37 3:59.71 3:26.91 4:47.65 3:42.05 4:19.89 6
4 DeSales Janette Berger, Katie cappuccino, Katlyn Diffenderfer, Amanda Miller 4:12.7 4:17.7 3:39.8 5:08.2 3:37.3 3:09.5 4:02.5 4
5 Hood Alexandra Dystant, Sophie Grizzle, Heather Silveira, Chelsea Young 4:15.06 3:39.36 4:17.61 3:49.56 4:07.41 3:21.50 4:48.22 2
6 Elizabethtown Ashley Underkofler, Alexandra Christ, Kelsey Detweiler, Brianna Earnshaw 4:16.4 4:16.4 4:44.6 5:23.0 4:42.0 4:26.6 5:23.0 1
7 Messiah Liz Martin, Rachel Bowser, Ersikha Eugene, Julie Heisey 4:16.5 3:40.5 3:32.8 3:43.1 4:54.9 4:01.1 4:24.1 -
8 Alvernia Erin Verdon, Bridget Verdel, Christanna Brown, Heather Wanner 4:41.14 4:04.60 3:16.80 4:01.78 3:39.29 5:40.18 3:36.48 -
9 Albright Danisha Higgs, Ronya Nassar, Shea Olcheski, Caroline Vazzana 4:43.47 5:48.67 5:54.34 4:09.46 4:17.96 5:11.82 4:03.79 -
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
3 Widener Diehl, Azzollini, McKnight, Fowler 4:24.94 3:04.20 4:52.70 4:12.32 5:15.40 3:11.77 3:44.57 6
8 Alvernia Verdon, Verdel, Brown, Wanner 4:04.60 4:35.52 5:06.45 4:41.14 4:27.09 4:55.20 5:26.13 -
9 Albright Higgs, Nassar, Olcheski, Vazzana 3:43.95 4:20.80 4:43.47 4:43.47 4:34.97 4:09.46 3:49.61 -
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Misericordia Fairchild, Perrins, Fairchild, Viti 4:06.7 3:17.3 2:52.6 5:05.9 10
2 Lebanon Valley Fitti-Hafer, Samper, Muffly, Braungard 4:11.34 4:38.99 4:01.29 5:14.18 8
4 DeSales Berger, cappuccino, Diffenderfer, Miller 4:12.7 4:48.0 4:48.0 3:06.9 4
5 Hood Dystant, Grizzle, Silveira, Young 4:15.06 5:11.18 4:07.41 5:00.97 2
6 Elizabethtown Underkofler, Christ, Detweiler, Earnshaw 4:16.4 3:58.4 4:16.4 3:43.0 1
7 Messiah Martin, Bowser, Eugene, Heisey 4:16.5 4:08.8 2:59.5 3:25.2 -

Women's 4 x 800 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Elizabethtown Laurie Jones, Casey Quinto, Alexis Groce, Amelia Tearnan 10:39.09 9:11.14 12:24.63 9:46.32 10
2 Lebanon Valley Lauren Decker, Dana Stockdale, Kelsey Patrick, Cynthia Adams 10:04.21 11:21.97 10:04.21 9:58.22 8
3 Messiah Julie Heisey, Jacquelyn Young, Victoria Scrima, Emily Senning 12:07.53 11:31.45 11:31.45 10:01.26 6
4 Misericordia Bethany Killmon, Jill Eberly, Bianca Bolton, Jacquelyn Bamberski 7:18.97 12:25.65 11:49.57 10:01.33 4
5 DeSales Katie Downing, Beth Dauer, Jessica Curry, Abby Labar 11:53. 10:29. 7:15. 10:05. 2
6 Widener Brianna Englert, Erica Trofa, Emily Creighton, Taylor Englert 10:55.29 11:01.53 12:03.94 10:24.08 1
7 Alvernia Liane Riley, Jamie Cappiello, Mylen Ruppert, Tina Marie Streleckis 10:00.83 10:00.83 11:59.60 11:38.64 -

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Ashlee Ward SR-4 Misericordia 1.70m 5' 7" 10
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    P
  • 1.57
    O
  • 1.62
    O
  • 1.70
    XO
  • 1.75
    XXX
2 Marie Johnson FR-1 Messiah 1.57m 5' 1.75" 8
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    O
  • 1.57
    O
  • 1.62
    XXX
3 Anna Nole JR-3 Misericordia 1.57m 5' 1.75" 6
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XO
  • 1.62
    XXX
4 Olivia Jendrezewski FR-1 Lebanon Valley 1.57m 5' 1.75" 4
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXO
  • 1.62
    XXX
5 Hadlee Coker FR-1 Messiah 1.57m 5' 1.75" 2
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    XO
  • 1.57
    XXO
  • 1.62
    XXX
6 Monica Loranger SR-4 Elizabethtown 1.52m 4' 11.75" 0.5
  • 1.32
    P
  • 1.39
    P
  • 1.42
    P
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
6 Lindsey Stitzer SO-2 Misericordia 1.52m 4' 11.75" 0.5
  • 1.32
    P
  • 1.39
    O
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXX
8 Shaye Smith FR-1 Misericordia 1.47m 4' 9.75" -
  • 1.32
    O
  • 1.39
    XO
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    XXX
9 Savannah Schools FR-1 Misericordia 1.42m 4' 7.75" -
  • 1.32
    O
  • 1.39
    O
  • 1.42
    O
  • 1.47
    XXX
10 Delaney Reynolds FR-1 Alvernia 1.39m 4' 6.75" -
  • 1.32
    O
  • 1.39
    O
  • 1.42
    XXX
10 Angelica Hull JR-3 Albright 1.39m 4' 6.75" -
  • 1.32
    P
  • 1.39
    O
  • 1.42
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Rachel Robison SO-2 Messiah 2.71m 3.76m 3.47m 3.30m 3.89m 2.71m 2.67m 10' 10" 10
  • 2.55
    P
  • 2.70
    P
  • 2.85
    P
  • 3.00
    P
  • 3.15
    O
  • 3.30
    XXO
  • 3.45
    XXX
2 Monica Loranger SR-4 Elizabethtown 3.06m 2.87m 3.12m 3.15m 2.65m 3.02m 2.74m 10' 4" 8
  • 2.55
    P
  • 2.70
    P
  • 2.85
    P
  • 3.00
    P
  • 3.15
    O
  • 3.30
    XXX
3 Amber Char JR-3 Widener 2.10m 3.42m 2.55m 3.00m 3.12m 3.54m 2.40m 9' 10" 6
  • 2.55
    P
  • 2.70
    O
  • 2.85
    O
  • 3.00
    O
  • 3.15
    XXX
4 Brittany Wilson SO-2 Lebanon Valley 2.25m 3.30m 3.18m 3.00m 3.69m 2.16m 3.12m 9' 10" 4
  • 2.55
    P
  • 2.70
    O
  • 2.85
    O
  • 3.00
    XO
  • 3.15
    XXX
5 Shauna Harris SO-2 Widener 3.25m 3.08m 2.17m 2.85m 2.11m 2.65m 2.99m 9' 4.25" 1.5
  • 2.55
    O
  • 2.70
    O
  • 2.85
    O
  • 3.00
    XXX
5 Miranda Broussard FR-1 Widener 2.02m 3.08m 2.11m 2.85m 2.25m 2.71m 3.53m 9' 4.25" 1.5
  • 2.55
    O
  • 2.70
    O
  • 2.85
    O
  • 3.00
    XXX
7 Bridget Verdel SR-4 Alvernia 2.19m 3.08m 3.31m 2.85m 3.05m 3.33m 3.42m 9' 4.25" -
  • 2.55
    P
  • 2.70
    O
  • 2.85
    XXO
  • 3.00
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Olivia Jendrezewski FR-1 Lebanon Valley 6.62m 5.13m 6.21m 5.18m 4.46m 16' 10" 10
  • 4.91  
  • 4.98  
  • 5.07  
  • 5.03  
  • 4.96  
  • 5.13  
2 Kaitlyn Hostetler FR-1 Messiah 5.10m 5.10m 4.03m 5.00m 4.18m 16' 8.75" 8
  • FOUL  
  • 4.99  
  • 4.89  
  • 5.10  
  • FOUL  
  • 4.57  
3 Sarah Ostroski FR-1 Misericordia 4.77m 5.02m 4.22m 6.07m 4.97m 16' 5.75" 6
  • 4.71  
  • 4.99  
  • 5.02  
  • 4.87  
  • 4.75  
  • 5.00  
4 Ersikha Eugene SR-4 Messiah 5.84m 4.91m 5.84m 5.60m 4.71m 16' 1.5" 4
  • 4.57  
  • 4.70  
  • FOUL  
  • 4.91  
  • 4.75  
  • FOUL  
5 Annese Mauer JR-3 Lebanon Valley 4.25m 4.88m 4.93m 6.10m 3.90m 16' 0.25" 2
  • 4.83  
  • 4.82  
  • 4.86  
  • 4.49  
  • 4.88  
  • 4.75  
6 Emily Rogan FR-1 DeSales 5.96m 4.81m 5.19m 3.90m 5.82m 15' 9.5" 1
  • 4.70  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.76  
  • 4.81  
  • 4.68  
7 Ronya Nassar JR-3 Albright 5.91m 4.58m 3.21m 5.54m 3.21m 15' 0.5" -
  • 4.58  
  • 4.58  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.35  
  • FOUL  
8 Ashley Barnes SO-2 Hood 4.66m 4.48m 5.47m 4.66m 3.27m 14' 8.5" -
  • FOUL  
  • 4.48  
  • FOUL  
9 Tori Stramara SO-2 Lebanon Valley 3.43m 4.45m 4.90m 4.76m 3.25m 14' 7.25" -
  • FOUL  
  • 4.45  
  • FOUL  
10 Melissa Greulich SR-4 Delaware Valley 4.14m 4.36m 5.58m 5.23m 5.14m 14' 3.75" -
  • FOUL  
  • 4.36  
  • 4.19  

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Olivia Jendrezewski FR-1 Lebanon Valley 10.95m 8.43m 35' 11.25" 10
  • 10.86  
  • PASS  
  • PASS  
  • 10.75  
  • 10.74  
  • 10.95  
2 Savannah Schools FR-1 Misericordia 10.38m 13.29m 34' 0.75" 8
  • 9.96  
  • 10.04  
  • FOUL  
  • 10.03  
  • FOUL  
  • 10.38  
3 Taylor Gerchak JR-3 Lebanon Valley 10.33m 12.50m 33' 10.75" 6
  • 9.75  
  • FOUL  
  • 10.19  
  • 9.91  
  • 9.99  
  • 10.33  
4 Kaitlyn Hostetler FR-1 Messiah 10.26m 9.64m 33' 8" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.88  
  • 10.26  
  • FOUL  
  • 9.76  
5 Marie Johnson FR-1 Messiah 10.25m 12.92m 33' 7.5" 2
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.91  
  • 10.25  
  • FOUL  
  • 10.22  
6 Tori Stramara SO-2 Lebanon Valley 9.93m 9.33m 32' 7" 1
  • 9.49  
  • 9.71  
  • 9.93  
  • 9.62  
  • 9.86  
  • FOUL  
7 Ronya Nassar JR-3 Albright 9.78m 9.00m 32' 1" -
  • 9.02  
  • 9.67  
  • 9.78  
  • 8.67  
  • 8.66  
  • FOUL  
8 Ersikha Eugene SR-4 Messiah 9.75m 11.31m 32' 0" -
  • FOUL  
  • 9.75  
  • 9.64  
9 Jillian Heymann FR-1 Hood 9.55m 10.51m 31' 4" -
  • 9.31  
  • 9.50  
  • 9.55  
10 Erin Verdon JR-3 Alvernia 9.45m 8.41m 31' 0" -
  • 9.30  
  • 9.45  
  • 9.35  
11 Bridget Verdel SR-4 Alvernia 9.36m 6.65m 30' 8.5" -
  • 9.14  
  • 9.36  
  • 9.34  
12 Lauren Grauer JR-3 Lebanon Valley 9.29m 6.60m 30' 5.75" -
  • 9.25  
  • FOUL  
  • 9.29  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Erica Szpynda SR-4 Widener 13.40m 43' 11.75" 10
  • 13.26  
  • 12.97  
  • FOUL  
  • 12.50  
  • 13.40  
  • FOUL  
2 Mariah Smolka JR-3 Lebanon Valley 12.61m 41' 4.5" 8
  • 11.10  
  • 12.24  
  • 12.61  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.61  
3 Tia Thomas SO-2 Alvernia 11.71m 38' 5" 6
  • 10.97  
  • 10.96  
  • 11.03  
  • 11.28  
  • 11.71  
  • 11.20  
4 Caitlin Yakas FR-1 Widener 11.60m 38' 0.75" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.40  
  • 11.11  
  • FOUL  
  • 11.60  
5 Taylor Seiber JR-3 Lebanon Valley 11.54m 37' 10.5" 2
  • 10.32  
  • 11.54  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.83  
6 Chelsea Hall SO-2 Misericordia 11.27m 36' 11.75" 1
  • 10.18  
  • 10.88  
  • 10.84  
  • 11.27  
  • 11.08  
  • FOUL  
7 Eileen Kroszner SR-4 Elizabethtown 10.98m 36' 0.25" -
  • 10.68  
  • 10.98  
  • 10.31  
  • 10.35  
  • 9.82  
  • 10.97  
8 Amanda Searle SR-4 Alvernia 10.81m 35' 5.75" -
  • FOUL  
  • 10.64  
  • 10.81  
9 Amanda Porter FR-1 Elizabethtown 10.79m 35' 5" -
  • 9.95  
  • FOUL  
  • 10.79  
10 Meghan Rose SR-4 Hood 10.60m 34' 9.5" -
  • 10.42  
  • 10.60  
  • 10.44  
11 Sarah Wigg SO-2 Misericordia 10.37m 34' 0.25" -
  • 10.37  
  • FOUL  
  • 10.10  
12 Ashlee Ward SR-4 Misericordia 10.31m 33' 10" -
  • 10.31  
  • 9.77  
  • 10.24  
13 Adrienne Phelps FR-1 Widener 10.04m 32' 11.25" -
  • 10.04  
  • 9.60  
  • 9.86  
14 Sherrie Wallace SO-2 Stevenson 9.77m 32' 0.75" -
  • 9.77  
  • 9.25  
  • 9.63  
15 Nicole Schwartz SO-2 Misericordia 9.67m 31' 8.75" -
  • 8.96  
  • 9.02  
  • 9.67  
16 Teagan McCardle JR-3 Delaware Valley 9.60m 31' 6" -
  • 9.60  
  • 8.64  
  • 9.06  
17 Rebecca Korsen FR-1 Elizabethtown 9.45m 31' 0" -
  • 8.98  
  • 8.84  
  • 9.45  
18 Christine Pallas SR-4 Albright 9.06m 29' 8.75" -
  • 8.66  
  • 9.06  
  • 8.88  
19 Samantha Wise FR-1 Misericordia 9.01m 29' 6.75" -
  • 8.61  
  • 9.01  
  • 8.55  
20 Angelica Hull JR-3 Albright 8.91m 29' 2.75" -
  • 7.36  
  • 8.77  
  • 8.91  
21 Natalie Booz FR-1 Messiah 8.41m 27' 7.25" -
  • FOUL  
  • 8.41  
  • 8.38  
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
11 Sarah Wigg SO-2 Misericordia 10.37m 8.92m 8.50m 8.40m 8.71m 34' 0.25" -
13 Adrienne Phelps FR-1 Widener 10.04m 8.63m 11.24m 11.85m 8.63m 32' 11.25" -
14 Sherrie Wallace SO-2 Stevenson 9.77m 9.38m 7.13m 7.72m 9.28m 32' 0.75" -
15 Nicole Schwartz SO-2 Misericordia 9.67m 8.70m 6.87m 10.93m 7.93m 31' 8.75" -
16 Teagan McCardle JR-3 Delaware Valley 9.60m 8.54m 10.94m 9.79m 8.64m 31' 6" -
17 Rebecca Korsen FR-1 Elizabethtown 9.45m 8.79m 8.69m 11.72m 7.18m 31' 0" -
18 Christine Pallas SR-4 Albright 9.06m 9.51m 9.51m 11.78m 9.69m 29' 8.75" -
19 Samantha Wise FR-1 Misericordia 9.01m 9.91m 11.62m 10.18m 9.91m 29' 6.75" -
20 Angelica Hull JR-3 Albright 8.91m 6.42m 10.16m 9.00m 6.33m 29' 2.75" -
21 Natalie Booz FR-1 Messiah 8.41m 6.90m 10.85m 8.33m 7.48m 27' 7.25" -
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Erica Szpynda SR-4 Widener 13.40m 16.35m 12.46m 9.38m 14.74m 43' 11.75" 10
2 Mariah Smolka JR-3 Lebanon Valley 12.61m 14.25m 9.21m 10.34m 10.21m 41' 4.5" 8
3 Tia Thomas SO-2 Alvernia 11.71m 9.13m 9.84m 12.53m 12.65m 38' 5" 6
4 Caitlin Yakas FR-1 Widener 11.60m 9.98m 10.67m 11.83m 13.34m 38' 0.75" 4
5 Taylor Seiber JR-3 Lebanon Valley 11.54m 15.00m 13.04m 12.58m 13.96m 37' 10.5" 2
6 Chelsea Hall SO-2 Misericordia 11.27m 13.75m 9.92m 11.27m 14.09m 36' 11.75" 1
7 Eileen Kroszner SR-4 Elizabethtown 10.98m 10.98m 9.33m 11.09m 9.55m 36' 0.25" -
8 Amanda Searle SR-4 Alvernia 10.81m 13.84m 11.67m 13.40m 13.62m 35' 5.75" -
9 Amanda Porter FR-1 Elizabethtown 10.79m 10.68m 8.96m 13.16m 8.74m 35' 5" -
10 Meghan Rose SR-4 Hood 10.60m 10.81m 9.01m 11.98m 12.93m 34' 9.5" -
12 Ashlee Ward SR-4 Misericordia 10.31m 9.59m 10.62m 12.37m 7.84m 33' 10" -

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Rachel Heisler JR-3 Widener 15.45m 14.21m 15.45m 50' 8.25" 10
  • 14.86  
  • FOUL  
  • 15.45  
  • 14.94  
  • 14.90  
  • FOUL  
2 Sarah Wigg SO-2 Misericordia 15.12m 17.24m 11.04m 49' 7.25" 8
  • FOUL  
  • 15.12  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Mariah Smolka JR-3 Lebanon Valley 14.93m 13.88m 16.72m 48' 11.75" 6
  • 13.98  
  • 14.93  
  • FOUL  
  • 14.84  
  • 14.71  
  • 14.43  
4 Meghan Rose SR-4 Hood 14.29m 12.29m 15.00m 46' 10.75" 4
  • 13.02  
  • 13.95  
  • 14.29  
  • 13.24  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Megan Warner SO-2 DeSales 13.02m 15.75m 10.81m 42' 8.75" 2
  • 12.08  
  • 11.10  
  • 13.02  
  • 13.02  
  • 12.54  
  • 12.53  
6 Caitlin Yakas FR-1 Widener 12.68m 15.98m 11.29m 41' 7.25" 1
  • 12.68  
  • 11.13  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.01  
  • 12.12  
7 Eileen Kroszner SR-4 Elizabethtown 12.45m 12.08m 11.08m 40' 10.25" -
  • 11.90  
  • 12.24  
  • 12.19  
  • 12.13  
  • FOUL  
  • 12.45  
8 Morgan Yealy FR-1 Lebanon Valley 12.02m 13.22m 10.46m 39' 5.25" -
  • 11.58  
  • 12.02  
  • 10.98  
9 Amanda Searle SR-4 Alvernia 11.93m 12.41m 14.91m 39' 1.75" -
  • 11.93  
  • FOUL  
  • 11.88  
10 Teagan McCardle JR-3 Delaware Valley 11.81m 13.23m 12.05m 38' 9" -
  • 11.77  
  • 11.39  
  • 11.81  
11 Taylor Seiber JR-3 Lebanon Valley 11.73m 12.08m 9.38m 38' 6" -
  • 11.30  
  • 10.92  
  • 11.73  
12 Amanda Porter FR-1 Elizabethtown 11.22m 13.58m 10.77m 36' 9.75" -
  • FOUL  
  • 11.22  
  • FOUL  
13 Nicole Schwartz SO-2 Misericordia 10.64m 7.66m 7.45m 34' 11" -
  • FOUL  
  • 10.64  
  • FOUL  
14 Kayla Guerrieri SO-2 Alvernia 10.38m 9.86m 10.59m 34' 0.75" -
  • 10.38  
  • 9.87  
  • FOUL  
15 Christine Pallas SR-4 Albright 9.79m 7.05m 9.79m 32' 1.5" -
  • 9.29  
  • 9.27  
  • 9.79  
16 Adrienne Phelps FR-1 Widener 8.71m 7.75m 8.80m 28' 7" -
  • 8.68  
  • 7.64  
  • 8.71  
Women's Weight Throw Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
8 Morgan Yealy FR-1 Lebanon Valley 12.86m 8.65m 12.02m 9.26m 14.78m 39' 5.25" -
11 Taylor Seiber JR-3 Lebanon Valley 10.21m 10.67m 11.73m 15.13m 14.90m 38' 6" -
12 Amanda Porter FR-1 Elizabethtown 9.09m 10.66m 11.22m 12.57m 12.01m 36' 9.75" -
13 Nicole Schwartz SO-2 Misericordia 11.17m 10.11m 10.64m 9.90m 10.64m 34' 11" -
14 Kayla Guerrieri SO-2 Alvernia 8.30m 7.27m 10.38m 9.55m 8.20m 34' 0.75" -
15 Christine Pallas SR-4 Albright 9.79m 10.57m 9.79m 7.24m 8.52m 32' 1.5" -
16 Adrienne Phelps FR-1 Widener 7.40m 9.67m 8.71m 10.80m 9.32m 28' 7" -
Women's Weight Throw Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Rachel Heisler JR-3 Widener 15.45m 17.92m 12.67m 16.53m 12.98m 11.43m 15.14m 50' 8.25" 10
2 Sarah Wigg SO-2 Misericordia 15.12m 16.33m 15.12m 14.67m 16.18m 11.94m 12.10m 49' 7.25" 8
3 Mariah Smolka JR-3 Lebanon Valley 14.93m 18.07m 18.96m 19.41m 17.77m 19.11m 16.27m 48' 11.75" 6
4 Meghan Rose SR-4 Hood 14.29m 13.00m 13.58m 16.00m 12.86m 11.43m 17.29m 46' 10.75" 4
5 Megan Warner SO-2 DeSales 13.02m 9.90m 16.54m 12.63m 12.11m 16.41m 14.06m 42' 8.75" 2
6 Caitlin Yakas FR-1 Widener 12.68m 13.57m 13.06m 12.81m 13.69m 15.47m 9.51m 41' 7.25" 1
7 Eileen Kroszner SR-4 Elizabethtown 12.45m 10.08m 13.07m 8.71m 15.06m 13.20m 14.44m 40' 10.25" -
9 Amanda Searle SR-4 Alvernia 11.93m 8.83m 9.78m 10.26m 12.05m 12.88m 8.47m 39' 1.75" -
10 Teagan McCardle JR-3 Delaware Valley 11.81m 12.64m 14.88m 12.64m 13.82m 12.16m 14.53m 38' 9" -

Women's Pentathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS SC
1 Alexis Maylor SR-4 Delaware Valley 3191 3318 3573 3350 3095 2967 10
2 Sophie Grizzle SR-4 Hood 2787 2145 2842 3149 2982 3232 8
3 Rebecca Querfeld FR-1 Messiah 2652 2572 3023 3447 2360 1962 6
4 Alyssa Mills JR-3 Messiah 2574 2728 2162 1981 2393 2702 4
5 Georgia Cleary FR-1 Misericordia 2536 1927 2637 1825 3195 2891 2
6 Taylor Gerchak JR-3 Lebanon Valley 2374 2801 3086 2943 2279 2730 1
7 Brooke Maneval FR-1 Messiah 2273 2909 2932 2727 2954 1863 -
8 Annese Mauer JR-3 Lebanon Valley 2060 2533 2039 1627 2410 1874 -
9 Stephanie Monico SR-4 Lebanon Valley 1802 1675 1567 1928 2252 2000 -
10 Andrea Fogelsanger SO-2 Messiah 1677 1844 1308 1458 1173 1358 -