March 13-14, 2014
|
South Florida - Tampa, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 JJ Webber SO-2 Northern Kentucky 3:21.29 4:27.60 3:56.81 2:45.77 4:58.38 4:20.50
2 Nicholas Palermo Sophomore Unattached 4:59.04 3:05.12 3:57.33 4:37.68 2:48.51 4:49.55
3 Joseph Loyack Freshman Unattached 4:49.07 4:22.57 4:00.89 3:00.67 3:46.44 4:32.21
4 Niclas Bez FR-1 Saint Leo 2:49.93 3:33.62 4:02.75 2:59.64 5:10.72 3:33.62
5 Justin Mcmaster JR-3 Florida Tech 4:31.21 3:15.47 4:04.33 3:00.81 5:07.86 5:17.63
6 Mark Cole SR-4 Chattanooga 4:20.91 3:14.45 4:06.14 3:56.30 3:46.45 4:18.45
7 Andrew Carpenter FR-1 Embry-Riddle 3:52.40 3:40.04 4:07.23 4:51.74 5:13.99 4:56.68
8 Gilbert Vazquez SR-4 Florida Southern 5:09.38 2:55.73 4:07.50 5:06.90 5:14.33 3:50.18
9 Paul Stuart FR-1 Chattanooga 5:11.87 4:05.04 4:07.51 3:35.34 3:45.24 4:37.22
10 Geremy DeWitt JR-3 Tampa 4:05.18 4:02.70 4:07.65 3:47.84 5:07.09 4:00.22
11 John Gilpin JR-3 Chattanooga 2:58.58 3:20.90 4:08.02 4:03.06 4:27.87 3:18.42
12 Bobby Ormsby FR-1 Florida Southern 4:30.49 3:58.23 4:08.15 4:45.38 3:33.41 3:18.52
13 Andrew Smith FR-1 Flagler 5:21.06 3:39.02 4:08.88 4:41.24 5:21.06 4:56.17
14 Kyler Kathman SO-2 Southeastern U. 4:26.58 4:24.09 4:09.14 4:41.53 4:39.04 4:41.53
15 David Tomchinsky SR-4 Florida Southern 4:31.89 4:19.42 4:09.44 4:11.94 4:39.38 3:27.04
16 Chris Trebilcock SR-4 Florida Southern 2:57.18 5:21.92 4:09.55 4:54.47 2:59.68 4:17.04
17 Nick Culbertson JR-3 Wayne St. 2:57.43 3:39.92 4:09.90 3:27.42 3:09.93 3:47.41
18 Marquis Carter SO-2 Chattanooga 3:10.16 3:15.17 4:10.21 4:00.21 3:32.68 3:17.67
19 Ryan Larson SO-2 Embry-Riddle 4:02.87 3:27.82 4:10.38 3:50.35 3:40.34 3:47.85
20 Nathan Kandie   Florida Gulf Coast 3:30.70 3:25.68 4:10.83 3:13.14 3:33.21 3:23.18
21 Alec Hernandez JR-3 Embry-Riddle 5:03.68 4:15.99 4:10.97 3:50.90 4:56.15 3:45.88
22 Nick Buliga   UNAT-South Florida 3:40.93 4:31.14 4:11.05 3:18.33 3:33.40 3:40.93
23 Timo Kilp SR-4 Nova Southeastern 4:26.45 5:21.74 4:11.36 3:16.06 4:28.96 3:33.66
24 Avonte Boykin FR-1 Northwood (Fla.) 4:09.04 3:08.67 4:11.55 4:39.22 3:08.67 4:29.16
25 Jonathan Nusbaum SR-4 Warner 3:39.08 4:26.92 4:11.81 4:11.81 4:11.81 4:52.10
26 Edward Barreto SO-2 Warner 3:19.04 3:34.15 4:11.94 5:17.45 5:27.53 4:11.94
27 Erik Hartley JR-3 Flagler 4:04.49 3:01.48 4:12.05 5:07.51 4:24.66 3:56.93
28 Jon Moses FR-1 Florida Southern 3:21.65 3:41.82 4:12.06 3:24.17 3:14.09 3:51.90
29 Zac Holtkamp JR-3 Northern Kentucky 3:46.88 3:49.40 4:12.08 3:06.54 4:42.33 4:24.69
29 Dillon Hodge SO-2 Flagler 4:39.81 4:59.98 4:12.08 5:05.02 2:56.46 3:56.96
31 Daniel Schultz SO-2 Florida Tech 5:10.25 3:11.70 4:12.23 4:02.14 2:59.09 5:25.38
32 Jake Bagwell FR-1 Troy 3:42.10 5:28.10 4:12.38 3:09.29 4:17.43 4:19.96
33 Brennen Schmick FR-1 Webber 4:09.90 4:07.38 4:12.42 4:09.90 5:00.38 4:09.90
34 Valentin Lenz SO-2 Saint Leo 4:58.23 4:30.43 4:12.73 4:32.95 4:40.53 3:01.97
35 Steven Brown SO-2 Saint Leo 4:33.81 4:43.95 4:13.52 3:05.07 5:09.30 2:57.47
36 Ray Spradlin Junior Florida Running Club 4:16.38 3:53.54 4:13.84 4:16.38 5:19.84 3:58.61
37 Carl Dunne SO-2 Saint Leo 3:28.41 3:46.20 4:14.15 4:52.28 4:47.19 4:29.40
38 Matthew Hoffman FR-1 Tampa 4:40.61 5:21.43 4:15.10 3:18.98 2:58.57 4:27.86
39 Eli Monzon SO-2 Florida Int'l 3:34.56 3:24.34 4:15.42 3:26.89 3:26.89 4:00.10
40 Kyle Butler JR-3 Florida Southern 4:30.78 4:28.23 4:15.45 5:21.87 3:57.57 5:24.43
41 Tim Wenger Senior Unattached 4:08.35 5:27.72 4:16.03 3:58.11 4:23.71 3:55.55
42 Cody Van Natter FR-1 Florida Southern 5:06.23 3:33.59 4:17.33 4:25.05 3:49.03 4:12.19
43 Brandon Kempton FR-1 Warner 4:04.84 5:14.42 4:17.72 5:17.00 3:10.72 3:23.60
44 Aaron Rojas   Florida Gulf Coast 3:16.05 4:36.01 4:17.95 3:21.21 4:56.65 4:33.43
45 Tyler Jowers FR-1 Flagler 3:16.11 4:18.04 4:18.04 4:33.53 4:41.27 4:23.20
46 Charles Bengston   Florida Gulf Coast 5:02.50 3:29.42 4:18.54 3:11.32 5:05.08 4:10.79
47 Palmer Lintz SO-2 Embry-Riddle 4:41.85 4:28.92 4:18.57 5:28.39 4:10.82 3:13.93
48 Jordan Halleib SO-2 Florida Tech 3:14.19 3:21.95 4:18.91 4:29.27 5:23.64 3:27.13
49 Jessie Boria FR-1 Tampa 4:24.39 5:03.27 4:19.20 4:42.53 4:34.76 5:11.04
50 Joey Gerow SO-2 Wayne St. 3:38.74 3:46.55 4:20.40 4:41.24 4:36.03 5:09.88
51 Scott Billings FR-1 Tampa 5:26.94 4:37.25 4:21.55 4:26.79 3:18.78 3:34.48
52 Zach Hall SO-2 Florida Southern 4:32.98 3:56.24 4:22.48 3:14.24 4:30.36 3:08.99
53 Ryan Stafford Sophomore Unattached 4:12.58 5:42.03 4:23.10 5:07.83 3:04.17 4:09.95
54 Lucas Shannon FR-1 Southeastern U. 3:25.24 4:44.17 4:23.12 3:22.61 4:31.02 3:27.87
55 Lucas Cotter SR-4 Chattanooga 4:20.56 3:27.92 4:23.19 3:51.61 3:25.29 4:04.77
56 Ezekiel Zauner JR-3 Florida Tech 3:17.52 3:54.39 4:23.35 3:09.62 4:31.25 5:10.76
57 Sawyer Smith FR-1 Wayne St. 3:09.90 4:55.39 4:23.74 5:21.77 3:57.37 5:42.87
58 Matt Graves FR-1 Embry-Riddle 5:23.29 3:50.55 4:24.99 5:20.64 3:16.10 3:55.85
59 Andrew Nelson FR-1 Wayne St. 4:41.49 5:21.32 4:25.55 4:46.80 5:31.94 3:40.41
60 Andre Ernest FR-1 Northwood (Fla.) 4:32.27 4:40.28 4:26.93 5:20.32 3:36.22 4:37.61
61 Brady Holmer SO-2 Northern Kentucky 3:17.58 4:56.36 4:26.99 3:38.94 4:13.64 3:52.29
62 Jameson Wren FR-1 Florida Tech 5:37.44 5:02.63 4:27.81 5:18.70 4:38.53 4:06.39
63 Erick Medina Freshman Unattached 4:25.98 4:55.53 4:28.66 4:58.22 4:17.92 4:39.41
64 Jan Carlo Vicens FR-1 Webber 3:51.15 4:42.22 4:28.78 5:41.35 4:12.66 4:58.35
65 Jose Perez SO-2 Florida Southern 5:28.09 4:07.41 4:28.92 4:58.51 3:45.90 5:20.02
66 Bryan Garcia Senior Unattached 4:08.39 4:19.18 4:29.98 4:38.08 5:05.08 5:37.48
67 Matthew Pogorelec FR-1 Florida Tech 4:43.58 5:07.88 4:30.07 4:03.07 4:08.47 3:54.96
68 Pedro Fonseca FR-1 Northwood (Fla.) 5:43.96 3:20.42 4:30.83 4:06.46 5:43.96 5:49.37
69 Robert Post FR-1 Webber 5:48.19 4:29.30 4:32.02 4:37.46 5:20.99 5:34.59
70 Deion Cossio JR-3 Southeastern U. 5:02.17 3:32.34 4:32.22 5:37.56 5:32.11 5:29.39
71 Andrew Coull JR-3 Florida Southern 4:18.95 4:57.12 4:32.58 5:40.73 5:38.00 4:16.23
72 Logan Selzer JR-3 Florida Southern 5:11.42 5:05.95 4:33.17 5:22.34 5:27.81 3:38.54
73 Brian Harris SR-4 Southeastern U. 5:39.36 5:09.01 4:35.90 4:49.70 5:06.25 3:24.17
74 David Wright FR-1 Webber 5:36.76 5:45.04 4:36.03 4:44.31 3:54.63 3:57.39
75 Patrick Miller JR-3 Wayne St. 5:15.14 5:37.45 4:38.88 4:24.94 4:33.31 4:41.67
76 Dan Hyde FR-1 Edgewood 6:00.60 3:54.81 4:39.53 3:21.27 4:11.58 3:24.06
77 Corey De Leon JR-3 Nova Southeastern 3:32.51 5:32.74 4:39.61 3:29.71 5:10.37 5:38.33
78 Pedro Cuervo FR-1 Florida Southern 3:38.37 4:20.37 4:39.96 3:52.37 3:27.17 3:46.77
79 Drew Smith FR-1 Southeastern U. 5:58.36 4:04.60 4:44.41 6:06.89 5:55.52 3:44.69
80 Sam Haberland SO-2 Edgewood 3:41.41 4:53.29 4:47.54 5:16.30 5:50.80 3:47.16
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 JJ Webber SO-2 Northern Kentucky 3:56.81 5:05.49 5:00.75
2 Nicholas Palermo Sophomore Unattached 3:57.33 3:12.24 4:21.07
3 Joseph Loyack Freshman Unattached 4:00.89 3:24.76 5:03.53
5 Justin Mcmaster JR-3 Florida Tech 4:04.33 5:15.19 3:54.56
7 Andrew Carpenter FR-1 Embry-Riddle 4:07.23 3:54.87 5:21.40
8 Gilbert Vazquez SR-4 Florida Southern 4:07.50 4:37.20 3:50.18
9 Paul Stuart FR-1 Chattanooga 4:07.51 3:57.61 5:16.82
17 Nick Culbertson JR-3 Wayne St. 4:09.90 3:12.43 3:27.42
21 Alec Hernandez JR-3 Embry-Riddle 4:10.97 4:21.01 3:23.29
22 Nick Buliga   UNAT-South Florida 4:11.05 3:30.89 4:53.73
27 Erik Hartley JR-3 Flagler 4:12.05 5:17.59 4:59.94
29 Dillon Hodge SO-2 Flagler 4:12.08 5:10.06 3:24.19
32 Jake Bagwell FR-1 Troy 4:12.38 4:50.24 3:39.57
49 Jessie Boria FR-1 Tampa 4:19.20 4:52.90 5:26.60
53 Ryan Stafford Sophomore Unattached 4:23.10 3:06.81 3:56.79
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Niclas Bez FR-1 Saint Leo 4:02.75 4:17.32 3:28.77 3:45.76 4:58.59 4:36.74 3:09.35
6 Mark Cole SR-4 Chattanooga 4:06.14 3:19.38 3:43.99 4:11.07 5:10.14 4:40.60 3:31.68
11 John Gilpin JR-3 Chattanooga 4:08.02 4:40.27 2:56.10 5:19.95 5:07.55 3:40.74 5:02.59
12 Bobby Ormsby FR-1 Florida Southern 4:08.15 4:30.49 3:21.01 3:03.64 3:35.89 4:50.34 4:28.01
13 Andrew Smith FR-1 Flagler 4:08.88 4:31.28 3:21.60 3:11.64 4:18.84 4:23.82 2:59.20
14 Kyler Kathman SO-2 Southeastern U. 4:09.14 3:41.74 4:49.01 4:26.58 3:06.86 4:56.48 3:59.18
15 David Tomchinsky SR-4 Florida Southern 4:09.44 3:12.07 3:46.99 4:59.33 4:46.86 2:54.61 4:19.42
16 Chris Trebilcock SR-4 Florida Southern 4:09.55 5:04.46 3:09.66 4:27.02 4:34.51 4:54.47 3:39.61
18 Marquis Carter SO-2 Chattanooga 4:10.21 4:57.75 3:37.69 3:12.67 3:22.67 3:32.68 4:12.72
19 Ryan Larson SO-2 Embry-Riddle 4:10.38 4:15.39 4:35.42 4:00.37 4:07.88 3:05.29 4:57.96
23 Timo Kilp SR-4 Nova Southeastern 4:11.36 3:38.69 3:08.52 2:55.96 3:03.50 3:58.80 3:53.77
28 Jon Moses FR-1 Florida Southern 4:12.06 4:14.58 5:10.04 3:26.69 4:29.71 4:19.63 5:02.48
29 Zac Holtkamp JR-3 Northern Kentucky 4:12.08 4:19.65 4:07.04 3:41.83 4:59.98 5:25.19 4:34.77
31 Daniel Schultz SO-2 Florida Tech 4:12.23 4:24.85 4:50.07 4:52.59 3:26.83 3:59.62 5:15.29
34 Valentin Lenz SO-2 Saint Leo 4:12.73 3:07.02 4:05.15 3:39.88 3:04.50 4:55.70 4:50.64
36 Ray Spradlin Junior Florida Running Club 4:13.84 3:20.54 3:40.84 4:39.23 4:13.84 5:27.46 5:09.69
37 Carl Dunne SO-2 Saint Leo 4:14.15 3:51.28 5:17.69 3:18.24 4:47.19 4:49.74 3:51.28
38 Matthew Hoffman FR-1 Tampa 4:15.10 3:52.15 3:31.74 3:01.12 3:57.25 4:22.76 5:26.53
40 Kyle Butler JR-3 Florida Southern 4:15.45 3:47.35 5:03.99 5:09.10 4:23.12 3:47.35 3:09.04
41 Tim Wenger Senior Unattached 4:16.03 3:14.59 4:51.88 4:18.59 3:14.59 3:58.11 3:58.11
45 Tyler Jowers FR-1 Flagler 4:18.04 3:10.95 4:41.27 4:12.88 4:38.69 3:31.60 5:04.49
56 Ezekiel Zauner JR-3 Florida Tech 4:23.35 5:02.86 4:41.79 4:28.62 3:33.32 5:10.76 4:12.82
65 Jose Perez SO-2 Florida Southern 4:28.92 4:50.44 4:23.55 4:20.86 4:26.23 5:03.88 5:25.40
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Geremy DeWitt JR-3 Tampa 4:07.65 4:39.85 3:05.74 4:54.71 3:18.12 4:49.75
24 Avonte Boykin FR-1 Northwood (Fla.) 4:11.55 4:11.55 3:48.91 4:41.74 4:29.16 4:44.26
26 Edward Barreto SO-2 Warner 4:11.94 5:14.93 3:41.71 2:58.88 4:32.10 3:49.27
33 Brennen Schmick FR-1 Webber 4:12.42 4:04.85 3:29.51 3:39.61 4:07.38 4:52.81
35 Steven Brown SO-2 Saint Leo 4:13.52 3:12.68 4:08.45 3:50.71 4:54.09 4:00.85
42 Cody Van Natter FR-1 Florida Southern 4:17.33 4:27.63 5:06.23 4:40.49 3:49.03 4:09.61
44 Aaron Rojas   Florida Gulf Coast 4:17.95 5:17.28 3:54.74 5:27.60 5:09.54 5:35.34
47 Palmer Lintz SO-2 Embry-Riddle 4:18.57 3:19.10 4:36.67 4:39.26 4:39.26 4:41.85
48 Jordan Halleib SO-2 Florida Tech 4:18.91 4:42.22 3:14.19 3:19.36 3:03.83 4:05.97
51 Scott Billings FR-1 Tampa 4:21.55 5:06.02 3:31.86 5:40.02 3:42.32 3:50.17
52 Zach Hall SO-2 Florida Southern 4:22.48 3:50.99 4:35.61 4:19.86 4:56.61 4:09.36
54 Lucas Shannon FR-1 Southeastern U. 4:23.12 4:02.07 3:27.87 4:31.02 5:02.59 3:59.44
58 Matt Graves FR-1 Embry-Riddle 4:24.99 4:32.94 4:22.34 4:24.99 4:24.99 4:38.24
60 Andre Ernest FR-1 Northwood (Fla.) 4:26.93 5:25.66 3:49.56 4:58.97 4:58.97 5:25.66
61 Brady Holmer SO-2 Northern Kentucky 4:26.99 4:00.30 3:14.91 4:59.03 3:22.92 4:16.31
63 Erick Medina Freshman Unattached 4:28.66 3:18.81 4:28.66 5:22.40 4:01.80 4:34.04
66 Bryan Garcia Senior Unattached 4:29.98 3:27.89 5:23.98 4:13.79 5:45.58 3:27.89
70 Deion Cossio JR-3 Southeastern U. 4:32.22 4:59.45 3:51.39 4:54.00 3:16.00 5:53.89
72 Logan Selzer JR-3 Florida Southern 4:33.17 3:57.66 4:46.83 4:35.91 5:19.61 5:22.34
77 Corey De Leon JR-3 Nova Southeastern 4:39.61 3:52.08 3:15.73 3:54.88 5:21.56 5:10.37
79 Drew Smith FR-1 Southeastern U. 4:44.41 3:41.84 4:04.60 5:29.92 5:35.61 4:38.73
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
20 Nathan Kandie   Florida Gulf Coast 4:10.83 4:35.92 5:01.00 4:55.98 5:23.57
25 Jonathan Nusbaum SR-4 Warner 4:11.81 3:18.93 4:26.92 4:57.14 3:18.93
39 Eli Monzon SO-2 Florida Int'l 4:15.42 5:03.95 3:54.99 4:33.30 3:52.44
43 Brandon Kempton FR-1 Warner 4:17.72 4:38.34 3:02.99 5:32.46 3:18.45
46 Charles Bengston   Florida Gulf Coast 4:18.54 4:41.81 4:26.30 4:00.45 4:36.64
50 Joey Gerow SO-2 Wayne St. 4:20.40 5:17.69 3:04.89 4:25.61 3:28.32
55 Lucas Cotter SR-4 Chattanooga 4:23.19 5:05.30 4:28.46 5:26.36 4:07.40
57 Sawyer Smith FR-1 Wayne St. 4:23.74 3:36.27 4:36.93 4:58.03 3:07.26
59 Andrew Nelson FR-1 Wayne St. 4:25.55 4:54.76 3:56.34 4:25.55 4:20.24
62 Jameson Wren FR-1 Florida Tech 4:27.81 4:09.07 5:34.77 3:36.93 5:24.05
64 Jan Carlo Vicens FR-1 Webber 4:28.78 4:28.78 3:10.84 5:19.85 4:42.22
67 Matthew Pogorelec FR-1 Florida Tech 4:30.07 5:02.48 5:48.39 4:00.37 3:54.96
68 Pedro Fonseca FR-1 Northwood (Fla.) 4:30.83 4:47.08 5:27.71 5:16.88 3:55.63
69 Robert Post FR-1 Webber 4:32.02 4:59.23 5:01.95 3:29.46 3:13.14
71 Andrew Coull JR-3 Florida Southern 4:32.58 4:40.76 3:46.25 3:40.79 5:24.37
73 Brian Harris SR-4 Southeastern U. 4:35.90 3:26.93 3:24.17 3:26.93 5:28.32
74 David Wright FR-1 Webber 4:36.03 4:38.79 4:58.12 3:54.63 5:31.24
75 Patrick Miller JR-3 Wayne St. 4:38.88 5:45.82 3:40.32 4:30.52 5:56.97
76 Dan Hyde FR-1 Edgewood 4:39.53 4:17.17 4:42.33 3:26.86 4:33.94
78 Pedro Cuervo FR-1 Florida Southern 4:39.96 3:21.58 5:16.36 5:58.35 4:11.97
80 Sam Haberland SO-2 Edgewood 4:47.54 4:07.29 6:05.18 4:38.92 3:41.41