January 18, 2014
|
Dordt College-Dordt Rec Center - Sioux Center, IA
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Garret Ehlers SR-4 Morningside 11:16.82 9:01.46 8:40.63 8:09.40 11:01.20
2 Dan Larscheid JR-3 Morningside 7:29.48 9:20.53 8:48.80 8:48.80 10:45.14
3 Mark Abrams SO-2 Morningside 6:19.26 8:29.29 9:01.79 6:30.09 9:01.79
4 Cody Herman FR-1 Sioux Falls 7:39.80 10:40.44 9:07.38 8:40.02 6:28.64
5 Michael Hoffman SR-4 Dakota State 9:07.96 9:02.42 9:13.49 9:35.63 7:56.01
6 Nick Vander Kooi FR-1 Dordt 11:19.90 7:25.84 9:17.29 6:52.40 6:52.40
7 Taylor Kube SR-4 Morningside 9:57.38 8:04.67 9:23.56 9:01.02 8:10.30
8 Jordan Pater SR-4 Mount Marty 9:30.52 11:29.15 9:24.87 9:02.28 10:27.01
9 Anthony Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 8:00.17 10:21.39 9:24.90 8:00.17 9:58.80
10 Nathan Jackson JR-3 Dordt 10:00.00 11:58.86 9:26.03 12:10.18 11:41.88
11 John-Ross Tangi SO-2 North Iowa Area CC 6:43.54 6:54.91 9:28.36 7:11.96 6:54.91
12 Skyler Giddings JR-3 Northwestern (Iowa) 12:03.42 9:28.40 9:34.14 9:34.14 12:20.64
13 Ryan McNamara SO-2 Dordt 10:37.62 7:56.78 9:34.43 10:08.90 9:45.92
14 Adam Sohl   Unattached 6:51.16 9:10.14 9:39.09 7:43.28 6:45.37
15 Sean Skillern FR-1 Morningside 8:41.44 9:21.99 9:39.37 10:43.10 8:12.47
16 Nathan Boggess SR-4 Wayne St. (Neb.) 12:28.86 8:59.88 9:40.51 6:46.36 10:09.54
17 Taylor Hauge SO-2 Dakota State 9:06.75 7:04.60 9:41.64 8:20.21 9:24.19
18 Mitchell Schleis SO-2 Briar Cliff 8:27.04 9:07.84 9:42.80 11:16.05 12:20.16
19 Blake Wooten FR-1 SW Minnesota St. 8:34.36 11:47.24 9:44.49 12:10.62 11:00.48
20 Hunter Weinert FR-1 Dordt 11:12.73 9:09.89 9:44.98 12:40.48 9:39.13
21 Jesus Iniquez SR-4 Morningside 11:56.30 6:51.00 9:47.13 11:15.20 12:31.53
22 Corbin Lehn FR-1 Wayne St. (Neb.) 11:07.96 12:01.16 9:51.11 9:21.56 7:52.89
23 Ryan Weitgenant SO-2 Northwestern (Iowa) 9:23.34 6:55.10 9:52.99 11:21.94 8:29.98
24 Michael Carson FR-1 Dakota State 8:08.33 7:56.42 9:55.52 9:37.66 8:55.97
25 Luke Galloway FR-1 Northwestern (Iowa) 7:39.05 7:45.01 9:56.16 7:15.20 8:26.74
26 Trevor Jones FR-1 Graceland 9:50.95 10:44.68 9:56.92 7:33.66 6:57.85
27 Jacob Simpson FR-1 Morningside 11:47.14 9:17.33 9:59.27 11:59.13 8:53.35
28 Jaden Lux FR-1 Morningside 9:33.27 9:21.20 10:03.44 8:38.96 12:52.41
29 Elliot Stoltz SO-2 Northwestern (Iowa) 9:29.16 10:53.93 10:05.49 12:36.87 9:11.00
30 Adam Kost FR-1 Augustana (S.D.) 9:54.72 10:00.79 10:06.85 10:06.85 11:50.02
31 Ryan Oye SO-2 Mount Marty 9:19.70 10:57.03 10:08.36 11:45.70 9:37.95
32 Joseph Tolsma FR-1 Northwestern (Iowa) 12:51.35 11:01.16 10:12.18 12:20.74 9:47.70
33 Ben Brockmueller FR-1 Dordt 10:02.56 8:54.92 10:14.85 13:07.01 7:16.55
34 David Schoenfish SO-2 Sioux Falls 11:06.44 13:03.68 10:17.07 9:21.54 10:23.24
35 Mychal Bierwagen SR-4 Mount Marty 13:04.25 7:28.15 10:22.42 12:45.58 12:26.91
36 Aaron Ward FR-1 Southwestern CC 10:22.89 11:06.50 10:22.89 8:43.23 11:31.41
37 Neshamah Breshears FR-1 Graceland 9:16.43 9:03.93 10:25.20 9:41.44 11:58.98
38 Gage Beers SO-2 Southwestern CC 10:01.48 10:51.61 10:26.54 9:42.69 8:21.24
39 David Te Krony FR-1 Dordt 8:47.73 10:09.41 10:28.25 11:37.36 11:05.95
40 Matt Koeppe JR-3 Briar Cliff 11:39.97 8:03.61 10:36.33 9:32.70 12:18.15
41 Benjamin Chee FR-1 Graceland 10:13.00 12:59.02 10:38.54 7:26.98 12:46.25
42 Jose Martinez JR-3 Northwestern (Iowa) 13:21.97 12:24.23 10:41.57 9:50.25 13:02.72
43 Caleb Hemphill FR-1 Dakota State 10:48.59 12:18.49 10:42.16 9:57.21 9:44.37
44 Jacob Holm FR-1 Northwestern (Iowa) 7:37.47 12:33.86 10:44.32 12:59.63 10:50.77
45 Cassidy Warson FR-1 Southwestern CC 11:49.43 7:35.60 10:50.85 9:45.77 8:01.63
46 Colton Graham FR-1 Graceland 7:42.11 11:29.91 10:50.85 9:19.74 13:07.53
47 Zach Groves   Briar Cliff 13:18.92 7:44.95 10:54.85 13:32.02 13:51.66
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 John-Ross Tangi SO-2 North Iowa Area CC 8:20.16 9:28.36 9:11.31 8:42.90 11:22.04 7:17.64 7:17.64
23 Ryan Weitgenant SO-2 Northwestern (Iowa) 11:10.08 9:52.99 7:54.40 7:12.89 11:57.52 7:12.89 10:10.78
25 Luke Galloway FR-1 Northwestern (Iowa) 8:20.78 9:56.16 12:07.32 7:39.05 9:38.28 10:43.86 10:55.78
27 Jacob Simpson FR-1 Morningside 7:17.47 9:59.27 7:29.46 11:47.14 11:47.14 12:23.10 9:11.33
28 Jaden Lux FR-1 Morningside 10:09.48 10:03.44 7:44.65 12:52.41 8:45.00 7:32.58 11:27.93
31 Ryan Oye SO-2 Mount Marty 13:10.87 10:08.36 7:30.19 7:18.02 11:21.37 13:10.87 9:44.03
32 Joseph Tolsma FR-1 Northwestern (Iowa) 7:51.38 10:12.18 11:07.28 10:36.67 8:58.72 8:40.36 12:32.99
34 David Schoenfish SO-2 Sioux Falls 11:49.63 10:17.07 12:01.98 8:56.85 12:20.49 7:36.64 8:19.83
36 Aaron Ward FR-1 Southwestern CC 12:46.16 10:22.89 11:50.10 8:37.00 12:15.01 12:27.47 11:00.27
38 Gage Beers SO-2 Southwestern CC 7:18.58 10:26.54 12:13.06 12:25.59 8:40.03 8:14.97 10:57.87
40 Matt Koeppe JR-3 Briar Cliff 13:21.78 10:36.33 10:17.24 11:08.15 11:27.24 11:52.69 10:49.06
42 Jose Martinez JR-3 Northwestern (Iowa) 11:00.82 10:41.57 9:18.17 11:07.24 10:54.41 8:14.01 11:32.90
43 Caleb Hemphill FR-1 Dakota State 13:16.28 10:42.16 11:07.85 7:55.20 8:53.00 11:27.12 7:35.94
44 Jacob Holm FR-1 Northwestern (Iowa) 12:53.19 10:44.32 11:03.65 9:59.22 8:22.57 9:39.89 10:12.11
45 Cassidy Warson FR-1 Southwestern CC 11:55.94 10:50.85 12:28.48 10:57.36 8:40.68 13:27.06 7:42.11
47 Zach Groves   Briar Cliff 9:49.37 10:54.85 11:21.05 13:45.12 12:19.98 10:15.56 13:12.37
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Anthony Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 8:28.41 11:17.88 8:28.41 9:24.90 8:05.82
13 Ryan McNamara SO-2 Dordt 9:22.95 10:49.11 8:31.25 9:34.43 6:53.59
14 Adam Sohl   Unattached 11:05.96 7:31.69 8:18.02 9:39.09 6:45.37
16 Nathan Boggess SR-4 Wayne St. (Neb.) 7:21.19 7:50.22 11:59.84 9:40.51 11:42.42
17 Taylor Hauge SO-2 Dakota State 10:22.36 10:28.18 12:07.05 9:41.64 8:02.77
18 Mitchell Schleis SO-2 Briar Cliff 8:09.56 9:31.15 6:59.62 9:42.80 12:25.99
20 Hunter Weinert FR-1 Dordt 8:23.09 10:37.63 7:53.84 9:44.98 7:24.59
22 Corbin Lehn FR-1 Wayne St. (Neb.) 9:15.65 10:50.23 12:36.62 9:51.11 6:53.78
24 Michael Carson FR-1 Dakota State 8:02.38 12:18.45 11:12.94 9:55.52 12:12.49
29 Elliot Stoltz SO-2 Northwestern (Iowa) 10:29.71 7:03.85 9:04.95 10:05.49 9:41.27
33 Ben Brockmueller FR-1 Dordt 11:22.49 11:40.93 8:30.33 10:14.85 8:54.92
35 Mychal Bierwagen SR-4 Mount Marty 7:28.15 13:10.48 12:39.36 10:22.42 7:40.59
39 David Te Krony FR-1 Dordt 13:30.45 11:37.36 13:30.45 10:28.25 13:24.16
41 Benjamin Chee FR-1 Graceland 9:09.15 9:02.76 10:13.00 10:38.54 12:52.64
46 Colton Graham FR-1 Graceland 12:41.50 13:53.09 12:54.52 10:50.85 8:14.65
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Garret Ehlers SR-4 Morningside 8:40.63 6:30.48 6:30.48
2 Dan Larscheid JR-3 Morningside 8:48.80 9:09.96 6:41.89
3 Mark Abrams SO-2 Morningside 9:01.79 10:01.39 10:55.57
4 Cody Herman FR-1 Sioux Falls 9:07.38 8:23.59 7:28.86
5 Michael Hoffman SR-4 Dakota State 9:13.49 9:46.70 9:57.77
6 Nick Vander Kooi FR-1 Dordt 9:17.29 10:18.60 8:27.14
7 Taylor Kube SR-4 Morningside 9:23.56 10:08.65 11:50.09
8 Jordan Pater SR-4 Mount Marty 9:24.87 10:10.06 10:04.41
10 Nathan Jackson JR-3 Dordt 9:26.03 11:58.86 7:44.15
12 Skyler Giddings JR-3 Northwestern (Iowa) 9:34.14 7:39.32 12:09.16
15 Sean Skillern FR-1 Morningside 9:39.37 10:25.72 7:02.94
19 Blake Wooten FR-1 SW Minnesota St. 9:44.49 7:06.68 11:06.32
21 Jesus Iniquez SR-4 Morningside 9:47.13 10:34.10 11:21.07
26 Trevor Jones FR-1 Graceland 9:56.92 8:57.23 8:39.32
30 Adam Kost FR-1 Augustana (S.D.) 10:06.85 9:42.58 12:08.22
37 Neshamah Breshears FR-1 Graceland 10:25.20 13:20.26 8:51.42