April 25-26, 2014
|
Lees-McRae College - Banner Elk, NC
|
3683 ft. elevation

Women's 100 Meters Finals

W: -0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 12.17 10
2 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 12.54 8
3 Kenadi Killings FR-1 Limestone 12.59 6
4 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 12.69 4
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 12.83 2
6 Georgia Delts JR-3 North Greenville 12.94 1
7 Brandie Sharber FR-1 Limestone 13.06 -
  Alexis Robinson JR-3 King DNF -

Women's 100 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 8.80 15.52 12.22 15.89 10.88 9.66 1.7
2 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 13.82 9.63 12.34 10.74 10.62 10.99 1.8
3 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 15.74 10.70 12.29 13.52 11.93 13.15 1.7
4 Alexis Robinson JR-3 King 16.12 12.65 12.40 14.14 12.28 16.12 1.7
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 12.76 14.02 12.63 14.78 13.90 9.22 1.7
6 Kenadi Killings FR-1 Limestone 10.77 11.90 12.66 13.55 9.25 15.58 1.8
7 Georgia Delts JR-3 North Greenville 11.44 15.81 12.85 16.07 14.52 9.77 1.7
8 Brandie Sharber FR-1 Limestone 14.15 13.64 12.86 13.89 12.99 10.55 1.8
9 Aerostata Brown JR-3 Mount Olive 14.30 14.69 12.88 14.56 10.57 12.37 1.8
10 Alainah Taylor FR-1 Barton 10.97 14.97 12.90 15.74 10.45 11.23 1.8
11 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 10.61 14.74 12.93 12.55 14.49 15.39 1.8
12 Tia Nelson SO-2 King 16.60 16.60 13.07 11.51 14.64 9.15 1.8
13 Madison Fulford FR-1 Limestone 12.73 9.32 13.12 9.84 9.71 15.09 1.8
14 Mercedes Cunningham JR-3 North Greenville 10.97 17.04 13.21 12.95 10.70 12.95 1.7
15 Miesha Thompson JR-3 Lees-McRae 13.94 13.35 14.83 12.76 10.68 10.83 1.7
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 1
W: 1.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 13.69 8.80 14.91 12.22
3 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 14.63 14.75 13.15 12.29
4 Alexis Robinson JR-3 King 12.53 10.92 15.13 12.40
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 13.39 10.74 12.89 12.63
7 Georgia Delts JR-3 North Greenville 14.65 12.21 9.38 12.85
14 Mercedes Cunningham JR-3 North Greenville 13.21 9.78 14.01 13.21
15 Miesha Thompson JR-3 Lees-McRae 10.39 18.84 13.80 14.83
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 2
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 13.95 12.96 12.34
6 Kenadi Killings FR-1 Limestone 11.02 15.70 12.66
8 Brandie Sharber FR-1 Limestone 9.52 16.08 12.86
9 Aerostata Brown JR-3 Mount Olive 13.27 11.98 12.88
10 Alainah Taylor FR-1 Barton 12.78 13.94 12.90
11 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 15.39 10.99 12.93
12 Tia Nelson SO-2 King 12.29 10.46 13.07
13 Madison Fulford FR-1 Limestone 9.71 16.80 13.12

Women's 200 Meters Finals

W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 25.00 10
2 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 25.35 8
3 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 25.63 6
4 Chelsea van Dijk FR-1 Mount Olive 26.04 4
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 26.51 2
6 Tia Nelson SO-2 King 26.81 1
7 Alainah Taylor FR-1 Barton 27.02 -
8 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 28.08 -

Women's 200 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 24.30 24.30 25.30 25.05 24.55 28.31 4.9
2 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 20.80 33.13 31.08 25.68 22.35 25.94 1.2
3 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 25.94 26.20 21.02 25.94 23.35 25.43 0.3
4 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 21.93 25.58 28.98 26.10 24.54 22.97 4.9
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 24.02 19.27 31.67 26.39 22.17 20.85 0.3
6 Chelsea van Dijk FR-1 Mount Olive 20.66 20.13 19.60 26.48 25.16 19.07 1.2
7 Tia Nelson SO-2 King 23.60 22.54 32.61 26.51 26.25 21.48 4.9
8 Alainah Taylor FR-1 Barton 27.52 24.84 24.04 26.71 28.32 26.18 0.3
9 Kenadi Killings FR-1 Limestone 22.78 34.30 19.56 26.79 32.69 20.63 4.9
10 Tikycia Young JR-3 Barton 23.13 26.36 25.55 26.89 27.16 22.59 1.2
11 Georgia Delts JR-3 North Greenville 23.88 27.68 23.88 27.13 19.00 24.42 1.2
12 Alexis Robinson JR-3 King 22.27 34.76 30.41 27.15 33.13 28.51 0.3
13 Mercedes Cunningham JR-3 North Greenville 33.69 32.32 31.23 27.39 23.83 27.94 4.9
14 Brandie Sharber FR-1 Limestone 23.15 19.29 20.67 27.55 26.45 23.97 0.3
15 Alexis Ward JR-3 Limestone 32.84 27.32 25.39 27.59 26.21 34.22 0.3
16 Lindsey Burnett FR-1 King 21.91 28.66 32.03 28.09 34.27 33.71 1.2
17 Jackia Whetsone JR-3 North Greenville 22.66 30.21 22.06 30.21 34.44 34.14 1.2
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 1
W: 4.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 18.79 32.07 25.05 31.07 27.81 29.81
4 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 21.93 24.80 26.10 19.32 33.93 22.45
7 Tia Nelson SO-2 King 25.98 18.83 26.51 30.23 33.41 30.76
9 Kenadi Killings FR-1 Limestone 31.88 27.87 26.79 19.02 29.47 22.24
13 Mercedes Cunningham JR-3 North Greenville 28.22 35.61 27.39 27.94 29.31 28.49
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 2
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 23.12 26.45 25.68 26.71
6 Chelsea van Dijk FR-1 Mount Olive 33.63 30.19 26.48 31.52
10 Tikycia Young JR-3 Barton 21.78 22.05 26.89 21.78
11 Georgia Delts JR-3 North Greenville 28.76 28.22 27.13 33.37
16 Lindsey Burnett FR-1 King 28.37 24.72 28.09 23.32
17 Jackia Whetsone JR-3 North Greenville 29.31 30.52 30.21 37.77
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 3
W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 22.05 25.94 28.28
5 Lauren Smith SR-4 Belmont Abbey 28.77 26.39 21.64
8 Alainah Taylor FR-1 Barton 27.78 26.71 24.84
12 Alexis Robinson JR-3 King 27.70 27.15 28.51
14 Brandie Sharber FR-1 Limestone 26.18 27.55 31.14
15 Alexis Ward JR-3 Limestone 21.52 27.59 25.39

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 52.77 1:08.48 56.13 44.91 52.77 10
2 Alexandria Robinson SO-2 Barton 40.36 55.35 57.65 42.09 1:10.34 8
3 Chelsea van Dijk FR-1 Mount Olive 1:00.32 49.19 58.56 43.34 1:03.25 6
4 Brionna Simmons SO-2 Mount Olive 1:00.18 53.10 59.00 1:16.11 1:02.54 4
5 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 1:00.77 53.62 59.57 43.49 43.49 2
6 Brien Crisci SO-2 Belmont Abbey 55.55 1:01.59 1:00.38 53.14 1:05.21 1
7 Cimone Barbour JR-3 Barton 1:16.71 1:04.63 1:00.40 1:16.11 54.36 -
8 Tikycia Young JR-3 Barton 1:08.77 1:21.27 1:02.51 1:08.77 1:05.01 -
9 Alexis Ward JR-3 Limestone 54.20 1:02.49 1:03.76 44.64 50.37 -
10 Ambria Shaw SO-2 North Greenville 52.44 48.56 1:04.74 56.98 1:18.99 -
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
7 Cimone Barbour JR-3 Barton 1:00.40 -
8 Tikycia Young JR-3 Barton 1:02.51 -
9 Alexis Ward JR-3 Limestone 1:03.76 -
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Breyuana Kittrell JR-3 Barton 48.84 44.35 1:12.97 58.94 51.08 56.13 10
2 Alexandria Robinson SO-2 Barton 43.82 46.70 58.81 43.82 1:09.76 57.65 8
3 Chelsea van Dijk FR-1 Mount Olive 58.56 48.02 1:12.62 1:06.18 50.37 58.56 6
4 Brionna Simmons SO-2 Mount Olive 1:09.62 1:11.98 1:04.31 1:03.72 1:12.57 59.00 4
5 Alexis McNeil FR-1 Mount Olive 1:01.36 1:14.47 1:12.08 57.19 57.19 59.57 2
6 Brien Crisci SO-2 Belmont Abbey 1:13.06 1:16.69 56.16 58.57 1:07.03 1:00.38 1
10 Ambria Shaw SO-2 North Greenville 1:15.75 45.32 1:00.21 1:06.04 1:03.45 1:04.74 -

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ashly Sutherland FR-1 Converse 2:17.46 2:13.34 10
2 Cimone Barbour JR-3 Barton 2:23.73 2:39.54 8
3 Bailee Henry FR-1 Mount Olive 2:24.29 1:53.99 6
4 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 2:25.65 3:09.35 4
5 Zoe Engwall SO-2 North Greenville 2:28.32 2:34.26 2
6 Carly Griffith JR-3 King 2:29.84 2:53.82 1
7 April Thomas SO-2 King 2:30.86 1:48.62 -
8 Lauren Morris FR-1 Converse 2:34.34 2:42.06 -
9 Heather Cuddington FR-1 Barton 2:38.92 2:29.39 -
10 Angelica Del Real JR-3 Barton 2:39.03 2:29.49 -
11 Paige Mathias SO-2 Limestone 2:40.77 2:10.23 -
12 Brionna Simmons SO-2 Mount Olive 2:49.79 3:03.38 -
13 Kat Neill FR-1 Belmont Abbey 2:50.46 3:04.10 -
14 Maureen Collins FR-1 Converse 3:10.56 3:16.28 -
  Flonasia Neals FR-1 Converse DQ DQ -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
7 April Thomas SO-2 King 3:11.60 2:30.86 -
8 Lauren Morris FR-1 Converse 1:55.76 2:34.34 -
9 Heather Cuddington FR-1 Barton 2:03.96 2:38.92 -
11 Paige Mathias SO-2 Limestone 1:52.54 2:40.77 -
12 Brionna Simmons SO-2 Mount Olive 3:32.24 2:49.79 -
13 Kat Neill FR-1 Belmont Abbey 2:23.19 2:50.46 -
14 Maureen Collins FR-1 Converse 2:13.40 3:10.56 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ashly Sutherland FR-1 Converse 2:25.71 2:17.46 10
2 Cimone Barbour JR-3 Barton 2:25.17 2:23.73 8
3 Bailee Henry FR-1 Mount Olive 1:45.34 2:24.29 6
4 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 2:54.78 2:25.65 4
5 Zoe Engwall SO-2 North Greenville 2:59.47 2:28.32 2
6 Carly Griffith JR-3 King 2:05.87 2:29.84 1
10 Angelica Del Real JR-3 Barton 3:09.25 2:39.03 -
  Flonasia Neals FR-1 Converse DQ DQ -

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ashly Sutherland FR-1 Converse 6:11.77 4:07.85 4:34.40 4:25.55 4:55.05 4:28.50 10
2 Bailee Henry FR-1 Mount Olive 4:20.68 5:44.58 3:38.73 4:08.70 4:59.63 4:53.64 8
3 Flonasia Neals FR-1 Converse 5:55.83 5:37.43 4:02.34 4:42.21 5:06.75 4:08.47 6
4 Kelsey Valentine FR-1 Mount Olive 5:50.65 5:00.11 6:03.29 5:47.49 5:15.90 6:50.67 4
5 Heather Cuddington FR-1 Barton 4:16.17 4:32.18 3:44.15 3:50.56 5:20.21 5:49.03 2
6 Amanda Ward SO-2 North Greenville 6:43.54 6:53.15 5:49.10 6:01.91 5:20.27 6:05.11 1
7 Angelica Del Real JR-3 Barton 5:43.91 5:14.71 5:40.67 4:35.78 5:24.44 4:22.80 -
8 Ally Craven SR-4 Belmont Abbey 3:52.54 4:48.22 6:16.65 4:38.40 5:27.52 6:39.58 -
9 Corinne Schmidt SR-4 North Greenville 6:46.89 4:27.87 5:18.73 7:20.80 5:39.07 6:19.76 -
10 Lauren Andreola JR-3 Barton 7:03.81 4:32.21 5:41.12 5:23.89 5:44.56 4:45.99 -
11 Lauren Yoho JR-3 Barton 6:15.75 5:02.69 6:43.58 5:06.16 5:47.91 6:50.54 -
12 Andrea Roca JR-3 Barton 7:03.78 4:26.18 4:29.68 6:04.24 5:50.23 4:54.20 -
13 Michelle Lackey SO-2 Limestone 6:31.91 7:21.79 6:21.22 5:42.03 5:56.28 6:56.85 -

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ashly Sutherland FR-1 Converse 19:10.09 22:48.61 10
2 Eliza Parker SR-4 King 19:27.15 14:00.35 8
3 Monae Boyles SO-2 North Greenville 19:55.95 22:19.47 6
4 Evan Ferrell SR-4 King 20:01.02 22:49.17 4
5 Tabby Arwood SO-2 King 20:09.70 18:08.73 2
6 Ally Craven SR-4 Belmont Abbey 20:11.81 21:48.76 1
7 Angelica Del Real JR-3 Barton 20:35.07 14:24.55 -
8 Kelsey Valentine FR-1 Mount Olive 20:39.24 20:02.07 -
9 Alaina Norman FR-1 Limestone 20:49.51 16:14.62 -
10 Lauren Andreola JR-3 Barton 21:01.80 16:11.59 -
11 Bailee Henry FR-1 Mount Olive 21:29.63 27:17.83 -
12 Courtney Siefert SR-4 Mount Olive 21:51.20 19:53.20 -
13 Morgan Buchanan SR-4 North Greenville 21:56.95 27:52.53 -
14 Jessica Buckley SR-4 Limestone 22:19.79 23:13.39 -
15 Emily Montgomery SO-2 Limestone 22:57.23 23:38.55 -

Women's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Tabby Arwood SO-2 King 55:55.35 46:04.81 44:44.28 10
2 Evan Ferrell SR-4 King 38:33.56 52:27.51 44:50.18 8
3 Melanie Martin JR-3 Converse 34:05.19 45:44.85 44:51.03 6
4 Courtney Siefert SR-4 Mount Olive 48:31.72 45:22.99 44:56.03 4
5 Emily Shaw SO-2 Mount Olive 49:43.13 32:59.71 45:11.93 2
6 Clarissa Petro SR-4 Mount Olive 39:31.46 55:25.49 45:25.81 1
  Christina Jordan SR-4 Mount Olive DNF DNF DNF -

Women's 100 Hurdles Finals

W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Erin Bingham FR-1 Lees-McRae 14.81 10
2 Andreina Paige SR-4 Limestone 15.00 8
3 Qwaneshia Matthews JR-3 Limestone 15.15 6
4 Meagan Thorton JR-3 Lees-McRae 15.16 4
5 Zoey Cook JR-3 Barton 15.60 2
6 Saralee Martelly SO-2 Belmont Abbey 15.81 1
7 Andreini Paige SR-4 Limestone 15.91 -
8 Dez Cubero FR-1 Converse 16.08 -

Women's 100 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Meagan Thorton JR-3 Lees-McRae 14.95 3.5
2 Erin Bingham FR-1 Lees-McRae 14.96 7.0
3 Andreina Paige SR-4 Limestone 15.36 3.5
4 Dez Cubero FR-1 Converse 15.45 3.5
5 Saralee Martelly SO-2 Belmont Abbey 15.53 7.0
6 Zoey Cook JR-3 Barton 15.68 7.0
7 Qwaneshia Matthews JR-3 Limestone 16.17 7.0
8 Andreini Paige SR-4 Limestone 16.18 3.5
9 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 17.22 7.0
10 Miesha Thompson JR-3 Lees-McRae 18.70 3.5
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: 7.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Erin Bingham FR-1 Lees-McRae 18.26 14.96 16.76 14.96 11.82 18.85
5 Saralee Martelly SO-2 Belmont Abbey 19.26 15.53 15.38 12.89 18.48 18.48
6 Zoey Cook JR-3 Barton 18.19 15.68 19.76 13.33 17.41 11.61
7 Qwaneshia Matthews JR-3 Limestone 20.38 16.17 19.57 14.07 11.81 11.81
9 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 21.36 17.22 21.18 17.05 16.71 14.99
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: 3.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Meagan Thorton JR-3 Lees-McRae 14.95
3 Andreina Paige SR-4 Limestone 15.36
4 Dez Cubero FR-1 Converse 15.45
8 Andreini Paige SR-4 Limestone 16.18
10 Miesha Thompson JR-3 Lees-McRae 18.70

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alexandria Robinson SO-2 Barton 1:03.14 10
2 Meagan Thorton JR-3 Lees-McRae 1:03.97 8
3 Andreini Paige SR-4 Limestone 1:05.28 6
4 Qwaneshia Matthews JR-3 Limestone 1:06.86 4
5 Andreina Paige SR-4 Limestone 1:07.73 2
6 Erin Bingham FR-1 Lees-McRae 1:08.41 1
7 Devin Heath FR-1 Barton 1:09.67 -
8 Madison Fulford FR-1 Limestone 1:09.78 -
9 Shelbie Burchfield JR-3 King 1:10.86 -
10 Zoey Cook JR-3 Barton 1:11.75 -
11 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 1:20.91 -
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
7 Devin Heath FR-1 Barton 1:09.67 1:27.79 53.65 -
9 Shelbie Burchfield JR-3 King 1:10.86 55.27 57.40 -
10 Zoey Cook JR-3 Barton 1:11.75 1:13.19 1:33.28 -
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alexandria Robinson SO-2 Barton 1:03.14 10
2 Meagan Thorton JR-3 Lees-McRae 1:03.97 8
3 Andreini Paige SR-4 Limestone 1:05.28 6
4 Qwaneshia Matthews JR-3 Limestone 1:06.86 4
5 Andreina Paige SR-4 Limestone 1:07.73 2
6 Erin Bingham FR-1 Lees-McRae 1:08.41 1
8 Madison Fulford FR-1 Limestone 1:09.78 -
11 Wislande Maxy SR-4 Mount Olive 1:20.91 -

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Eliza Parker SR-4 King 12:41.63 14:13.03 9:54.08 10
2 Evan Ferrell SR-4 King 12:56.37 12:48.61 9:34.52 8
3 Kelsey Valentine FR-1 Mount Olive 13:00.46 10:55.59 10:08.76 6
4 Alaina Norman FR-1 Limestone 13:20.49 13:04.48 15:20.57 4
5 Andrea Roca JR-3 Barton 13:24.37 16:13.29 13:32.42 2
6 Jessica Buckley SR-4 Limestone 13:47.09 17:05.60 12:24.39 1
7 Grace Popek JR-3 Converse 14:15.04 14:57.80 18:31.56 -
8 Daisy Thomas SO-2 Mount Olive 14:24.79 14:24.79 11:05.89 -
9 Logan Shirley JR-3 Mount Olive 14:25.00 13:15.80 16:26.10 -

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Limestone Kenadi Killings, Brandie Sharber, Madison Fulford, Ajanai Edwards 37.90 59.28 58.80 48.59 43.25 10
2 King Alexis Robinson, Tia Nelson, Whitney Roberts, Lindsey Burnett 35.58 59.79 47.93 49.41 1:02.26 8
3 North Greenville Mercedes Cunningham, Georgia Delts, Shiobhan Fraser, Ambria Shaw 1:04.41 1:02.90 46.80 50.32 1:03.91 6
4 Barton Alainah Taylor, Stephanie Stewart, Zorayda Rodriguez, Zoey Cook 43.58 59.29 41.05 50.67 57.26 4
5 Belmont Abbey Brien Crisci, Saralee Martelly, Lauren Smith, Leondra Pridgen 1:07.7 46.2 40.4 52.5 50.9 2
6 Mount Olive Kanesha Jones, Tunisia Prince, Wislande Maxy, Alexis McNeil 1:06.08 52.34 1:06.08 52.86 41.76 1

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Kortnie Curry SR-4 Lees-McRae 1.60m 1.68m 1.25m 1.87m 5' 3" 10
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    PPP
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    O
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XXX
2 Makayla Boswell FR-1 Lees-McRae 1.60m 1.12m 1.41m 1.20m 5' 3" 7
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    PPP
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XO
  • 1.65
    XXX
2 Shelbie Burchfield JR-3 King 1.60m 1.38m 1.15m 2.05m 5' 3" 7
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    PPP
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XO
  • 1.65
    XXX
4 Persephanie Mcrae SR-4 Lees-McRae 1.50m 1.61m 1.65m 1.14m 4' 11" 4
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    PPP
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XO
  • 1.55
    XXX
5 Shiobhan Fraser JR-3 North Greenville 1.50m 1.46m 1.53m 1.23m 4' 11" 2
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    PPP
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
6 Jada Harris FR-1 Limestone 1.45m 1.29m 1.83m 1.12m 4' 9" 1
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    XXX
7 Bree Cassidy FR-1 King 1.40m 1.60m 1.82m 1.78m 4' 7" -
  • 1.35
    PPP
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XXX
8 Alexandria Robinson SO-2 Barton 1.40m 1.81m 1.62m 1.51m 4' 7" -
  • 1.35
    XO
  • 1.40
    XXO
  • 1.45
    XXX
  Ashley Jansen SO-2 Mount Olive NH NH NH NH NH -
  • 1.35
    XXX
  Maureen Collins FR-1 Converse NH NH NH NH NH -
  • 1.35
    XXX
  Stephanie Stewart SR-4 Barton NH NH NH NH NH -
  • 1.35
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Megan Goodson FR-1 North Greenville 3.39m 3.20m 3.36m 2.56m 10' 6" 10
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    PPP
  • 2.90
    XO
  • 3.05
    O
  • 3.20
    O
  • 3.35
    XXX
2 Zoe Engwall SO-2 North Greenville 3.54m 2.90m 3.48m 3.02m 9' 6.25" 8
  • 2.60
    PPP
  • 2.75
    O
  • 2.90
    O
  • 3.05
    XXX
3 Anne-Laure Davy FR-1 Limestone 2.47m 2.60m 2.29m 3.33m 8' 6.25" 6
  • 2.60
    O

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC WIND
1 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 5.88m 5.29m 5.94m 19' 3.5" 10 0.5
  • 5.43 (+0.0)
  • 5.30 (+0.0)
  • 5.88 (0.5)
  • 5.45 (1.4)
  • 5.51 (-0.3)
  • 5.58 (1.5)
2 Zorayda Rodriguez JR-3 Barton 5.72m 6.64m 4.35m 18' 9.25" 8 -0.4
  • 5.72 (-0.4)
  • 5.62 (1.1)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.17 (-1.9)
  • FOUL  
3 Ajanai Edwards FR-1 Limestone 5.72m 5.55m 6.18m 18' 9.25" 6 2.1
  • 5.60 (1.1)
  • 5.72 (2.1)
  • 5.56 (1.4)
  • 5.37 (+0.0)
  • 5.24 (-1.5)
  • 5.56 (1.6)
4 Aerostata Brown JR-3 Mount Olive 5.33m 3.89m 5.49m 17' 6" 4 1.2
  • FOUL  
  • 4.16 (+0.0)
  • 4.95 (0.4)
  • 5.33 (1.2)
  • 5.18 (+0.0)
  • FOUL  
5 Whitney Taylor SO-2 Limestone 5.09m 6.16m 6.16m 16' 8.5" 2 0.2
  • FOUL  
  • 5.09 (0.2)
  • 4.82 (0.7)
  • 4.73 (+0.0)
  • 4.50 (-1.2)
  • 5.09 (-1.7)
6 Megan Goodson FR-1 North Greenville 5.02m 5.42m 5.72m 16' 5.75" 1 -0.1
  • FOUL  
  • 4.86 (-1.1)
  • 5.02 (-0.1)
  • FOUL  
  • 5.00 (+0.0)
  • FOUL  
7 Jada Harris FR-1 Limestone 5.02m 5.17m 4.82m 16' 5.75" - 2.0
  • 5.02 (2.0)
  • 4.85 (0.2)
  • FOUL  
  • 4.80 (-0.3)
  • 4.71 (-0.2)
  • 4.78 (0.7)
8 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 4.99m 4.29m 5.79m 16' 4.5" - 1.4
  • 4.93 (-0.9)
  • 4.99 (1.4)
  • 4.87 (+0.0)
  • 4.96 (1.4)
  • 4.99 (+0.0)
  • 4.71 (0.3)
9 Kanesha Jones JR-3 Mount Olive 4.89m 4.60m 4.65m 16' 0.5" - 1.7
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.89 (1.7)
10 Tikycia Young JR-3 Barton 4.84m 4.07m 3.58m 15' 10.5" - +0.0
  • 4.74 (1.1)
  • 4.84 (+0.0)
  • 4.65 (-0.8)
11 Jaleessa Kennedy FR-1 King 4.83m 5.80m 3.82m 15' 10.25" - 1.4
  • 4.57 (1.2)
  • FOUL  
  • 4.83 (1.4)
12 Lindsey Burnett FR-1 King 4.81m 5.48m 5.96m 15' 9.5" - +0.0
  • 4.74 (2.9)
  • 4.63 (+0.0)
  • 4.81 (+0.0)
13 Kiera Murray JR-3 Mount Olive 4.80m 5.90m 3.65m 15' 9" - 0.5
  • 4.80 (0.5)
  • 4.72 (0.7)
  • 4.66 (1.2)
14 Gillian Brown SR-4 Belmont Abbey 4.60m 5.15m 4.42m 15' 1.25" - 1.6
  • 4.60 (1.6)
  • 4.25 (-1.8)
  • 4.23 (2.5)
15 Bree Cassidy FR-1 King 4.57m 4.52m 4.07m 15' 0" - -0.1
  • 3.87 (0.4)
  • 4.57 (-0.1)
  • 4.43 (-2.7)
16 Whitney Roberts FR-1 King 4.43m 5.40m 4.92m 14' 6.5" - +0.0
  • 4.43 (+0.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
17 Kortnie Curry SR-4 Lees-McRae 4.40m 4.71m 5.46m 14' 5.25" - -0.6
  • 3.90 (2.6)
  • 2.70 (1.4)
  • 4.40 (-0.6)
  Shiobhan Fraser JR-3 North Greenville FOUL FOUL FOUL NM - -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Long Jump Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH SC WIND
6 Megan Goodson FR-1 North Greenville 5.02m 16' 5.75" 1 -0.1
8 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 4.99m 16' 4.5" - 1.4
10 Tikycia Young JR-3 Barton 4.84m 15' 10.5" - +0.0
13 Kiera Murray JR-3 Mount Olive 4.80m 15' 9" - 0.5
14 Gillian Brown SR-4 Belmont Abbey 4.60m 15' 1.25" - 1.6
15 Bree Cassidy FR-1 King 4.57m 15' 0" - -0.1
16 Whitney Roberts FR-1 King 4.43m 14' 6.5" - +0.0
17 Kortnie Curry SR-4 Lees-McRae 4.40m 14' 5.25" - -0.6
  Shiobhan Fraser JR-3 North Greenville FOUL NM - -
Women's Long Jump Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC WIND
1 Tunisia Prince FR-1 Mount Olive 7.23m 5.88m 6.12m 7.53m 4.82m 5.17m 19' 3.5" 10 0.5
2 Zorayda Rodriguez JR-3 Barton 6.69m 5.72m 5.15m 6.92m 4.00m 6.35m 18' 9.25" 8 -0.4
3 Ajanai Edwards FR-1 Limestone 6.01m 5.72m 5.43m 5.26m 6.75m 5.21m 18' 9.25" 6 2.1
4 Aerostata Brown JR-3 Mount Olive 4.85m 5.33m 5.49m 5.92m 6.45m 4.42m 17' 6" 4 1.2
5 Whitney Taylor SO-2 Limestone 6.57m 5.09m 5.24m 3.82m 6.16m 3.87m 16' 8.5" 2 0.2
7 Jada Harris FR-1 Limestone 4.82m 5.02m 5.62m 5.57m 5.67m 5.92m 16' 5.75" - 2.0
9 Kanesha Jones JR-3 Mount Olive 4.69m 4.89m 4.11m 4.65m 3.47m 6.36m 16' 0.5" - 1.7
11 Jaleessa Kennedy FR-1 King 4.40m 4.83m 4.93m 3.82m 3.82m 5.55m 15' 10.25" - 1.4
12 Lindsey Burnett FR-1 King 3.85m 4.81m 5.24m 3.70m 4.95m 5.87m 15' 9.5" - +0.0

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Aerostata Brown JR-3 Mount Olive 11.56m 37' 11.25" 10
  • 11.34 (+0.0)
  • 11.27 (-0.8)
  • FOUL  
  • 11.37 (2.6)
  • 11.56 (+0.0)
  • 11.30 (-0.9)
2 Zorayda Rodriguez JR-3 Barton 11.54m 37' 10.5" 8
  • 11.07 (+0.0)
  • 11.23 (+0.0)
  • 11.41 (-0.9)
  • 11.46 (3.1)
  • 11.54 (-2.7)
  • FOUL  
3 Shiobhan Fraser JR-3 North Greenville 11.45m 37' 6.75" 6
  • 11.08 (-0.3)
  • 10.49 (-2.0)
  • 11.29 (0.8)
  • 10.05 (0.7)
  • 11.45 (1.7)
  • FOUL  
4 Ajanai Edwards FR-1 Limestone 11.30m 37' 1" 4
  • FOUL  
  • 11.30 (+0.0)
  • FOUL  
  • 10.80 (1.2)
  • FOUL  
  • 11.13 (-0.9)
5 Saralee Martelly SO-2 Belmont Abbey 10.92m 35' 10" 2
  • 10.81 (2.4)
  • 10.74 (0.8)
  • 10.70 (-0.9)
  • 10.33 (2.2)
  • 10.92 (2.5)
  • 9.42 (0.2)
6 Kanesha Jones JR-3 Mount Olive 10.65m 34' 11.25" 1
  • 10.62 (0.1)
  • 10.65 (1.6)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Kiera Murray JR-3 Mount Olive 10.57m 34' 8.25" -
  • 9.55 (+0.0)
  • 10.17 (0.2)
  • 10.52 (1.6)
  • 10.44 (+0.0)
  • 10.57 (+0.0)
  • 10.39 (1.9)
8 Jaleessa Kennedy FR-1 King 9.94m 32' 7.5" -
  • 9.94 (-0.2)
  • FOUL  
  • 9.81 (1.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
9 Gillian Brown SR-4 Belmont Abbey 9.19m 30' 2" -
  • 9.19 (+0.0)
  • 9.10 (+0.0)
  • FOUL  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Maegan Henry JR-3 King 13.34m 14.04m 46' 0.75" 10
2 Kayla Powell FR-1 Lees-McRae 11.42m 11.90m 39' 0.5" 8
3 Char'De Washington JR-3 Mount Olive 8.99m 11.52m 37' 9.5" 6
4 Christina Atkinson FR-1 King 10.16m 11.17m 36' 7.75" 4
5 Amber Cunningham JR-3 Limestone 9.30m 11.07m 36' 4" 2
6 Nichole Poppe FR-1 Mount Olive 8.66m 10.82m 35' 6" 1
7 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 9.69m 10.42m 34' 2.25" -
8 Kia Funderburk JR-3 Barton 8.91m 9.48m 31' 1.25" -
9 Talita Rocha JR-3 Mount Olive 10.42m 8.54m 28' 0.25" -
10 Amber Wilson JR-3 Barton 8.69m 6.79m 22' 3.5" -
11 Ayana Payden FR-1 Converse 8.18m 6.60m 21' 8" -
12 Jaleessa Kennedy FR-1 King 1.58m 1.40m 4' 7.25" -

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Amber Cunningham JR-3 Limestone 45.11m 37.91m 124' 4" 10
  • FOUL  
  • 37.91  
  • 33.83  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 33.48  
2 Anne-Laure Davy FR-1 Limestone 39.32m 36.41m 119' 5" 8
  • 36.41  
  • FOUL  
  • 29.47  
  • 35.71  
  • 35.70  
  • 34.61  
3 Nichole Poppe FR-1 Mount Olive 43.16m 36.27m 119' 0" 6
  • 36.27  
  • 31.36  
  • 31.10  
  • 30.66  
  • 30.38  
  • 32.73  
4 Kayla Powell FR-1 Lees-McRae 33.76m 35.91m 117' 10" 4
  • 32.90  
  • FOUL  
  • 35.91  
  • 32.79  
  • 32.88  
  • FOUL  
5 Maegan Henry JR-3 King 41.80m 35.73m 117' 3" 2
  • 34.76  
  • 33.02  
  • 35.73  
  • FOUL  
  • 33.89  
  • 33.34  
6 Jaterra Hurst JR-3 Belmont Abbey 25.84m 34.45m 113' 0" 1
  • 32.89  
  • 32.53  
  • FOUL  
  • 34.45  
  • 25.52  
  • FOUL  
7 Christina Atkinson FR-1 King 34.96m 32.98m 108' 2" -
  • 32.16  
  • 32.98  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 31.76  
  • FOUL  
8 Char'De Washington JR-3 Mount Olive 31.09m 32.05m 105' 2" -
  • 31.84  
  • 27.25  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 32.05  
  • 31.03  
9 Ariel Greene FR-1 Converse 22.44m 31.61m 103' 8" -
  • 31.20  
  • 27.84  
  • 31.61  
  • 31.27  
  • 31.27  
  • FOUL  
10 Kia Funderburk JR-3 Barton 27.10m 31.15m 102' 2" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 31.15  
11 Kaitlyn Skinner FR-1 Converse 34.68m 30.96m 101' 7" -
  • 30.96  
  • FOUL  
  • FOUL  
12 Melissa Arnold SO-2 King 35.68m 30.50m 100' 1" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 30.50  
13 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 37.61m 29.38m 96' 5" -
  • 26.85  
  • 27.60  
  • 29.38  
14 Talita Rocha JR-3 Mount Olive 27.83m 27.83m 91' 4" -
  • 25.72  
  • 27.05  
  • 27.83  
15 Ashley Simmons-Wilson FR-1 Limestone 17.14m 23.80m 78' 1" -
  • 21.64  
  • 21.51  
  • 23.80  
16 Ayana Payden FR-1 Converse 20.81m 18.42m 60' 5" -
  • 16.47  
  • 18.42  
  • 16.93  
Women's Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
2 Anne-Laure Davy FR-1 Limestone 36.41m 32.40m 42.96m 34.23m 119' 5" 8
5 Maegan Henry JR-3 King 35.73m 36.44m 33.23m 40.02m 117' 3" 2
7 Christina Atkinson FR-1 King 32.98m 27.70m 27.37m 32.32m 108' 2" -
8 Char'De Washington JR-3 Mount Olive 32.05m 29.81m 39.74m 24.36m 105' 2" -
13 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 29.38m 22.62m 29.38m 32.02m 96' 5" -
14 Talita Rocha JR-3 Mount Olive 27.83m 27.83m 25.05m 34.23m 91' 4" -
15 Ashley Simmons-Wilson FR-1 Limestone 23.80m 24.04m 19.04m 25.70m 78' 1" -
16 Ayana Payden FR-1 Converse 18.42m 13.45m 17.13m 16.95m 60' 5" -
Women's Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Amber Cunningham JR-3 Limestone 45.49m 43.22m 48.90m 38.67m 32.22m 37.91m 124' 4" 10
3 Nichole Poppe FR-1 Mount Olive 43.52m 38.81m 26.48m 36.27m 35.54m 36.27m 119' 0" 6
4 Kayla Powell FR-1 Lees-McRae 40.94m 28.73m 28.01m 36.27m 41.66m 35.91m 117' 10" 4
6 Jaterra Hurst JR-3 Belmont Abbey 24.80m 38.58m 30.32m 43.41m 43.41m 34.45m 113' 0" 1
9 Ariel Greene FR-1 Converse 22.13m 35.40m 22.44m 22.44m 27.18m 31.61m 103' 8" -
10 Kia Funderburk JR-3 Barton 26.17m 37.38m 32.40m 37.38m 39.56m 31.15m 102' 2" -
11 Kaitlyn Skinner FR-1 Converse 30.96m 28.79m 35.91m 28.17m 38.08m 30.96m 101' 7" -
12 Melissa Arnold SO-2 King 34.46m 25.93m 39.65m 28.06m 24.40m 30.50m 100' 1" -

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Maegan Henry JR-3 King 41.32m 51.54m 44.43m 145' 9" 10
2 Amber Cunningham JR-3 Limestone 34.74m 34.33m 41.86m 137' 4" 8
3 Jerilynn Turenne SR-4 Limestone 37.66m 49.19m 38.43m 126' 1" 6
4 Melissa Arnold SO-2 King 41.73m 30.57m 35.97m 118' 0" 4
5 Char'De Washington JR-3 Mount Olive 36.58m 46.26m 35.86m 117' 8" 2
6 Jaleessa Kennedy FR-1 King 33.77m 39.94m 32.47m 106' 6" 1
7 Nichole Poppe FR-1 Mount Olive 26.65m 22.31m 30.99m 101' 8" -
8 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 35.35m 26.36m 29.96m 98' 3" -
9 Christina Atkinson FR-1 King 26.07m 23.17m 26.33m 86' 5" -
10 Kaitlyn Skinner FR-1 Converse 29.12m 20.18m 25.54m 83' 9" -
11 Kia Funderburk JR-3 Barton 24.26m 22.30m 24.51m 80' 5" -
12 Kayla Powell FR-1 Lees-McRae 22.03m 16.64m 23.44m 76' 11" -

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 35.10m 34.75m 37.53m 27.80m 34.40m 114' 0" 10
2 Madison Fulford FR-1 Limestone 30.58m 33.60m 27.55m 28.22m 25.87m 110' 3" 8
3 Maegan Henry JR-3 King 20.90m 29.85m 34.33m 30.45m 27.16m 97' 11" 6
4 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 30.06m 28.63m 31.78m 36.07m 37.22m 93' 11" 4
5 Jessica Hattabaugh FR-1 Lees-McRae 32.94m 26.78m 21.42m 29.19m 28.12m 87' 10" 2
6 Kanesha Jones JR-3 Mount Olive 23.63m 26.55m 18.59m 33.45m 30.80m 87' 1" 1
7 Amber Wilson JR-3 Barton 28.17m 23.28m 18.39m 24.68m 18.86m 76' 4" -
8 Talita Rocha JR-3 Mount Olive 26.07m 22.87m 21.27m 27.67m 17.84m 75' 0" -
9 Jaleessa Kennedy FR-1 King 16.63m 22.78m 25.06m 20.27m 24.37m 74' 9" -
10 Ariel Greene FR-1 Converse 24.19m 22.19m 22.41m 18.86m 16.64m 72' 10" -
11 Kaitlyn Skinner FR-1 Converse 16.41m 21.88m 21.22m 17.72m 22.10m 71' 9" -
12 Stephanie Stewart SR-4 Barton 17.71m 15.67m 13.95m 16.92m 20.37m 51' 5" -
13 Anne-Laure Davy FR-1 Limestone 9.24m 13.02m 10.94m 15.75m 12.24m 42' 8" -
14 Alainah Taylor FR-1 Barton 9.37m 11.02m 13.66m 10.03m 14.33m 36' 2" -
  Ayana Payden FR-1 Converse NM NM NM NM NM NM -
Women's Javelin Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH SC
8 Talita Rocha JR-3 Mount Olive 22.87m 24.70m 75' 0" -
10 Ariel Greene FR-1 Converse 22.19m 16.86m 72' 10" -
11 Kaitlyn Skinner FR-1 Converse 21.88m 21.88m 71' 9" -
12 Stephanie Stewart SR-4 Barton 15.67m 19.12m 51' 5" -
13 Anne-Laure Davy FR-1 Limestone 13.02m 16.93m 42' 8" -
14 Alainah Taylor FR-1 Barton 11.02m 9.37m 36' 2" -
  Ayana Payden FR-1 Converse NM NM NM -
Women's Javelin Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Rachelle Cleveland JR-3 Lees-McRae 30.23m 25.37m 34.75m 114' 0" 10
2 Madison Fulford FR-1 Limestone 25.54m 41.33m 33.60m 110' 3" 8
3 Maegan Henry JR-3 King 28.66m 22.69m 29.85m 97' 11" 6
4 Leondra Pridgen SR-4 Belmont Abbey 29.78m 24.34m 28.63m 93' 11" 4
5 Jessica Hattabaugh FR-1 Lees-McRae 34.55m 19.28m 26.78m 87' 10" 2
6 Kanesha Jones JR-3 Mount Olive 31.59m 20.44m 26.55m 87' 1" 1
7 Amber Wilson JR-3 Barton 26.77m 22.12m 23.28m 76' 4" -
9 Jaleessa Kennedy FR-1 King 18.68m 26.42m 22.78m 74' 9" -