April 5, 2014
|
Texas Tech - Lubbock, TX
|
3281 ft. elevation

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Weaver FR-1 Colorado Mines 1:21.84 1:18.48 1:34.18 2:13.41 2:03.33 1:36.42 1:52.11
2 Bennett Harris JR-3 Oral Roberts 1:37.91 1:40.16 1:26.65 1:34.53 2:00.41 1:54.78 1:52.53
3 Daniel Tarango SO-2 UTEP 1:40.41 1:28.00 1:32.52 2:21.03 1:56.21 2:05.23 1:52.82
4 Daniel Block JR-3 Abilene Christian 1:19.21 2:06.73 1:32.79 2:05.60 2:12.39 2:21.44 1:53.15
5 Tommy Brinn SR-4 Texas Tech 1:34.08 1:39.74 1:40.88 1:25.01 1:49.94 1:20.48 1:53.34
6 Mike Waller SO-2 South Plains 2:19.63 1:41.04 1:43.31 1:42.17 1:33.09 1:54.66 1:53.52
7 Garrett Hoch SO-2 Colorado Mines 1:53.55 1:33.11 1:39.93 2:11.72 2:21.94 1:28.57 1:53.55
8 Kendall McVey JR-3 Texas Tech 1:55.08 2:14.45 2:05.34 1:52.80 1:36.85 1:51.67 1:53.94
9 Kennedy Chumba FR-1 South Plains 1:50.24 2:17.80 2:25.84 2:02.87 1:52.54 1:34.16 1:54.83
10 De'Vion Simpson FR-1 Wayland Baptist 1:56.21 2:20.62 1:24.84 1:21.35 1:43.43 1:38.78 1:56.21
11 Nick Cagle FR-1 Oklahoma Baptist 1:24.20 2:20.33 2:21.50 1:56.94 1:39.40 1:42.91 1:56.94
12 Alex Foster JR-3 Texas Tech 1:44.34 2:23.02 2:14.82 1:53.72 1:50.20 1:22.06 1:57.23
13 Lucius Lopez   Unattached 2:26.83 2:05.69 1:55.11 1:46.89 2:09.21 2:17.43 1:57.46
14 Anderson Charles SO-2 South Plains 1:52.15 1:43.89 1:53.33 1:59.23 1:30.90 1:32.08 1:58.05
15 Chenier Gardner SO-2 South Plains 1:48.94 1:59.60 1:30.00 1:37.10 1:39.47 2:11.44 1:58.41
16 John Bradford JR-3 Oral Roberts 1:26.49 2:32.83 2:11.51 2:31.65 2:32.83 1:30.04 1:58.47
17 Darrell Truitt FR-1 South Plains 1:41.11 1:50.63 2:06.09 2:21.55 2:14.42 2:28.69 1:58.95
18 Tommy Uglean FR-1 Oklahoma Baptist 1:51.40 2:34.52 2:33.32 2:34.52 1:52.60 1:26.25 1:59.78
19 Sirron Warren JR-3 Texas Tech 2:09.59 2:03.59 2:29.99 2:23.99 1:48.00 2:13.19 1:59.99
20 Sam Smith FR-1 Oklahoma Baptist 1:26.42 2:25.23 2:28.83 1:52.82 1:40.82 2:07.23 2:00.02
21 Matt Dominguez JR-3 Eastern New Mexico 1:30.09 1:51.71 2:25.34 2:30.14 2:33.74 2:19.33 2:00.11
22 Mason Thomas FR-1 Eastern New Mexico 2:00.91 2:28.72 2:04.54 1:25.85 2:34.77 2:29.93 2:00.91
23 Austin Price SO-2 Oklahoma Baptist 2:31.48 2:01.18 1:51.49 2:20.57 2:02.40 2:37.54 2:01.18
24 Darius Thompson SO-2 Oklahoma Baptist 2:25.68 1:27.41 1:24.98 1:52.91 1:27.41 2:02.62 2:01.40
25 Cameron Woodberry FR-1 Wayland Baptist 2:37.24 2:09.21 1:37.52 1:49.71 1:52.14 2:07.99 2:01.89
26 Matt Bannon FR-1 Oral Roberts 2:05.57 2:14.11 2:06.79 2:36.05 1:39.97 1:42.41 2:01.91
27 Jimmy Brooks FR-1 Western Texas College 2:20.84 2:01.25 2:39.22 1:37.98 2:00.02 2:35.54 2:02.47
28 Taylor Ochs SO-2 Abilene Christian 2:09.99 2:00.18 2:02.63 1:46.69 2:01.41 2:19.80 2:02.63
29 Andrew Thomsen SO-2 Oklahoma Baptist 2:21.89 2:20.66 2:10.79 2:13.25 1:43.64 2:13.25 2:03.38
30 Scott Wesselink FR-1 Eastern New Mexico 2:37.05 2:17.11 1:54.67 2:03.40 1:59.66 2:24.59 2:04.64
31 Cordaryl Whitehead SO-2 South Plains 2:29.82 1:39.88 2:42.31 2:23.58 2:21.08 2:01.11 2:04.85
32 Baron Barber JR-3 Eastern New Mexico 2:32.88 2:41.65 1:57.80 2:02.81 1:37.75 1:31.48 2:05.31
33 Malcolm Baker JR-3 Oklahoma Baptist 2:12.06 1:34.33 1:54.45 1:39.36 2:14.58 2:29.67 2:05.77
34 richard dotaona   Unattached 2:41.82 2:26.65 2:22.86 2:32.97 1:32.29 1:43.67 2:06.42
35 Jeffrey Sainah FR-1 South Plains 2:31.94 2:02.82 2:26.87 2:39.53 2:31.94 2:15.48 2:06.61
36 Zach Walling JR-3 Eastern New Mexico 1:51.99 2:04.72 2:22.54 2:39.08 1:45.63 2:18.72 2:07.26
37 Don Garnsey FR-1 Odessa 2:32.48 2:47.73 3:04.50 2:34.01 2:56.88 3:13.65 2:32.48
  Blayne Hisquierdo FR-1 Oral Roberts DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Patrick Weaver FR-1 Colorado Mines 1:52.11 2:17.90
2 Bennett Harris JR-3 Oral Roberts 1:52.53 1:44.66
4 Daniel Block JR-3 Abilene Christian 1:53.15 1:19.21
5 Tommy Brinn SR-4 Texas Tech 1:53.34 1:27.28
7 Garrett Hoch SO-2 Colorado Mines 1:53.55 2:23.08
12 Alex Foster JR-3 Texas Tech 1:57.23 2:15.99
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Daniel Tarango SO-2 UTEP 2:15.39 2:00.72 2:21.03 2:05.23 1:49.44 1:52.82 1:43.80
6 Mike Waller SO-2 South Plains 2:11.69 1:48.98 2:13.96 2:11.69 1:31.96 1:53.52 2:00.34
8 Kendall McVey JR-3 Texas Tech 1:59.64 1:43.69 2:14.45 1:19.76 1:25.46 1:53.94 1:51.67
9 Kennedy Chumba FR-1 South Plains 1:42.20 2:23.54 1:57.13 2:15.50 1:21.53 1:54.83 2:14.36
14 Anderson Charles SO-2 South Plains 2:22.84 1:59.23 2:18.12 1:40.35 2:20.48 1:58.05 2:01.60
19 Sirron Warren JR-3 Texas Tech 1:57.59 1:28.80 1:57.59 2:28.79 2:15.59 1:59.99 1:44.40
27 Jimmy Brooks FR-1 Western Texas College 1:58.80 1:34.31 1:33.08 1:53.90 2:33.09 2:02.47 1:52.68
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 De'Vion Simpson FR-1 Wayland Baptist 1:29.49 2:02.02 1:56.21 1:23.68 1:22.51 1:56.21 2:09.00
11 Nick Cagle FR-1 Oklahoma Baptist 1:54.61 1:41.74 1:56.94 1:46.42 1:45.25 2:28.52 2:10.98
13 Lucius Lopez   Unattached 1:33.97 1:42.19 1:57.46 2:12.73 1:52.77 2:16.26 2:02.16
15 Chenier Gardner SO-2 South Plains 2:13.81 1:57.23 1:58.41 1:28.81 1:24.08 1:44.20 2:04.33
16 John Bradford JR-3 Oral Roberts 2:18.61 1:28.86 1:58.47 1:38.33 1:59.66 1:26.49 2:02.03
21 Matt Dominguez JR-3 Eastern New Mexico 1:43.30 2:01.32 2:00.11 2:07.32 1:39.70 2:04.92 2:18.13
25 Cameron Woodberry FR-1 Wayland Baptist 2:36.02 1:58.24 2:01.89 2:14.08 1:36.30 2:00.68 1:46.05
33 Malcolm Baker JR-3 Oklahoma Baptist 2:00.74 2:25.90 2:05.77 1:35.59 2:30.93 1:58.23 2:43.51
  Blayne Hisquierdo FR-1 Oral Roberts DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Darrell Truitt FR-1 South Plains 1:33.97 1:58.95 2:34.64 1:49.44 1:23.27
18 Tommy Uglean FR-1 Oklahoma Baptist 1:45.41 1:59.78 2:14.16 1:35.83 2:35.72
20 Sam Smith FR-1 Oklahoma Baptist 2:07.23 2:00.02 1:45.62 2:06.03 2:12.03
22 Mason Thomas FR-1 Eastern New Mexico 2:05.75 2:00.91 1:53.66 2:19.05 2:19.05
23 Austin Price SO-2 Oklahoma Baptist 2:04.82 2:01.18 2:14.51 2:36.33 1:40.58
24 Darius Thompson SO-2 Oklahoma Baptist 1:44.41 2:01.40 2:37.82 1:50.48 2:30.54
26 Matt Bannon FR-1 Oral Roberts 1:48.50 2:01.91 1:31.44 1:37.53 2:12.89
28 Taylor Ochs SO-2 Abilene Christian 1:49.14 2:02.63 2:21.03 1:29.52 2:08.77
30 Scott Wesselink FR-1 Eastern New Mexico 2:40.79 2:04.64 2:03.40 2:25.83 1:45.95
31 Cordaryl Whitehead SO-2 South Plains 1:42.38 2:04.85 2:33.57 1:33.64 2:27.33
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Andrew Thomsen SO-2 Oklahoma Baptist 2:10.79 2:03.38 1:38.71 2:02.15 2:03.38 2:36.70 1:32.54
32 Baron Barber JR-3 Eastern New Mexico 1:40.25 2:00.30 2:14.09 1:49.02 2:05.31 2:36.64 1:54.04
34 richard dotaona   Unattached 2:38.03 1:44.93 2:39.29 2:01.37 2:06.42 2:19.07 2:24.12
35 Jeffrey Sainah FR-1 South Plains 2:07.88 1:45.09 2:06.61 1:53.95 2:06.61 2:10.41 2:25.61
36 Zach Walling JR-3 Eastern New Mexico 2:36.53 2:28.90 1:59.63 1:55.81 2:07.26 1:36.72 1:55.81
37 Don Garnsey FR-1 Odessa 3:16.70 3:12.13 2:26.38 2:37.06 2:32.48 1:46.74 3:18.23