February 7- 8, 2014
|
Birmingham Metro CrossPlex - Birmingham, AL
|
200m (Banked)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Dusan Makevic SO-2 UL-Monroe 8:18.54 8:43.47
2 Patrick Barron SR-4 Georgia Tech 8:24.21 7:33.79
3 Harry Smithers SR-4 Chattanooga 8:26.15 9:57.26
4 Adam Jones SO-2 Samford 8:26.34 9:52.42
5 Christian Freeman FR-1 Lipscomb 8:26.64 9:22.37
6 Chris Schulist SR-4 Campbell 8:27.05 6:00.01
7 Simeon Roberts FR-1 East Tenn. St. 8:28.09 5:55.67
8 Colby Coulter SO-2 Winthrop 8:28.14 9:03.71
9 DeLohnni Samuel SR-4 Campbell 8:28.89 7:17.65
10 Luke Weishaar SO-2 Samford 8:30.70 10:17.95
11 Daniel Gardner SO-2 Lipscomb 8:31.43 7:35.18
12 Nathan Wanuch SR-4 Chattanooga 8:32.53 9:23.79
13 Karl Schreiber JR-3 Sam Houston St. 8:34.47 7:58.46
14 Jeffrey Weisheit FR-1 Stephen F. Austin 8:36.36 6:32.44
15 Michael Pienaar FR-1 South Alabama 8:36.41 6:11.82
16 Vincent Bett JR-3 Embry-Riddle 8:37.93 9:55.62
17 Daniel Jones SR-4 Sam Houston St. 8:38.11 10:11.37
18 Anders Ludvigsen JR-3 East Tenn. St. 8:39.28 8:23.71
19 Vinnie VanPuyvelde FR-1 UL-Monroe 8:39.80 8:13.81
20 Brandon Hazouri SO-2 Samford 8:41.03 8:35.82
21 Brock Moreaux JR-3 McNeese State 8:41.45 7:18.02
22 Alex Fleischhacker SR-4 Emory 8:41.76 11:02.64
23 Jared Wingerter SO-2 Lipscomb 8:42.70 10:11.56
24 Markus Pearson SR-4 Arkansas-Little Rock 8:42.80 9:24.63
25 Mark Cole SR-4 Chattanooga 8:43.69 9:57.01
26 Andrew Evans JR-3 Harding 8:44.17 11:16.18
27 Sean Duffy SR-4 East Tenn. St. 8:44.80 6:54.60
28 Paul McKenna FR-1 Embry-Riddle 8:47.86 11:05.11
29 Benjamin Gerber SR-4 Central Arkansas 8:48.27 11:26.76
30 Ryan Holroyd JR-3 McNeese State 8:49.23 8:43.94
31 John Ewing JR-3 Vanderbilt 8:51.22 6:38.42
32 Quinlin McGregor FR-1 Stephen F. Austin 8:51.44 11:14.93
33 Witt Nix FR-1 Georgia Tech 8:52.78 10:12.70
34 Joseph Aguilar SO-2 Arkansas-Little Rock 8:54.41 11:02.67
35 Nick French SO-2 Vanderbilt 8:54.83 8:38.79
36 Michael McBane FR-1 Emory 8:55.35 7:56.47
37 Cody Brown SO-2 Stephen F. Austin 8:56.60 11:26.85
38 Jake Van Geffen FR-1 Vanderbilt 8:57.02 11:00.54
39 Grant Hicks FR-1 Georgia Tech 9:01.67 8:12.92
40 Myles Scarano SO-2 Alabama-Huntsville 9:05.74 9:38.49
41 Lucio Rosas JR-3 Sam Houston St. 9:07.12 7:06.76
42 Brandon Cromer FR-1 Emory 9:08.69 9:47.10
43 Logan Green JR-3 Harding 9:11.51 10:06.67
44 Cole Stafford SO-2 UL-Lafayette 9:12.21 9:45.35
45 Damarius Lowery JR-3 Central Arkansas 9:12.56 10:02.29
46 Alex Kiptoo SR-4 McNeese State 9:14.38 10:37.54
47 Corley Webb FR-1 Trevecca Nazarene 9:15.37 8:19.84
48 George Gathuru SO-2 Arkansas-Little Rock 9:18.36 11:49.12
49 Daniel Carter FR-1 South Alabama 9:19.37 10:26.50
50 Anthony Hughes FR-1 Campbell 9:24.72 10:43.78
51 Tyree Newton FR-1 Alabama State 9:26.07 7:38.52
52 Jared Robertson SO-2 New Orleans 9:27.66 8:53.60
53 Taylor Flemming FR-1 Trevecca Nazarene 9:33.12 7:21.31
54 Abel Simie SR-4 Prairie View 9:34.16 7:50.82
55 Mario Martinez FR-1 Alcorn State 9:40.15 9:34.35
56 Clayton O'Callaghan SO-2 New Orleans 9:49.94 7:16.56
57 James Walker JR-3 Alabama State 10:03.97 10:22.09
58 Jordan Agee SO-2 Alabama State 10:36.63 7:44.74
  Hillary Kirwa JR-3 UL-Monroe NT NT
  Andrew Gathman SO-2 New Orleans NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dusan Makevic SO-2 UL-Monroe 8:18.54 7:48.63 8:33.50 9:28.34 7:58.60 8:58.43 6:18.89
2 Patrick Barron SR-4 Georgia Tech 8:24.21 10:35.31 10:45.39 6:48.41 6:58.50 8:34.30 8:49.42
3 Harry Smithers SR-4 Chattanooga 8:26.15 5:59.37 9:06.65 8:26.15 8:10.97 9:21.83 6:44.92
4 Adam Jones SO-2 Samford 8:26.34 10:43.06 7:50.90 10:37.99 5:59.51 6:24.82 7:55.96
5 Christian Freeman FR-1 Lipscomb 8:26.64 8:46.91 6:04.78 10:33.30 6:25.05 7:00.52 6:40.25
6 Chris Schulist SR-4 Campbell 8:27.05 7:56.63 6:40.57 10:18.61 8:11.84 8:42.27 6:05.08
8 Colby Coulter SO-2 Winthrop 8:28.14 9:08.80 6:00.78 8:58.63 9:24.04 6:36.35 6:10.95
9 DeLohnni Samuel SR-4 Campbell 8:28.89 7:32.92 8:03.45 8:54.34 6:47.12 8:13.63 9:09.61
10 Luke Weishaar SO-2 Samford 8:30.70 6:43.46 9:37.09 10:12.84 10:02.63 10:23.06 6:53.67
11 Daniel Gardner SO-2 Lipscomb 8:31.43 6:23.58 6:44.03 10:49.52 6:13.35 6:03.12 8:26.32
14 Jeffrey Weisheit FR-1 Stephen F. Austin 8:36.36 7:34.40 7:03.42 6:27.27 8:26.04 7:29.24 8:57.02
19 Vinnie VanPuyvelde FR-1 UL-Monroe 8:39.80 10:39.36 6:03.86 7:32.23 8:34.61 10:23.76 6:50.65
20 Brandon Hazouri SO-2 Samford 8:41.03 7:07.25 7:12.46 7:17.67 7:17.67 7:22.88 6:25.57
25 Mark Cole SR-4 Chattanooga 8:43.69 8:33.22 10:49.38 7:04.19 9:51.77 6:53.72 11:10.33
40 Myles Scarano SO-2 Alabama-Huntsville 9:05.74 9:33.03 8:05.71 10:11.23 9:00.29 9:38.49 10:11.23
  Hillary Kirwa JR-3 UL-Monroe NT NT NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Simeon Roberts FR-1 East Tenn. St. 8:28.09 8:43.34
12 Nathan Wanuch SR-4 Chattanooga 8:32.53 7:31.03
13 Karl Schreiber JR-3 Sam Houston St. 8:34.47 10:32.80
16 Vincent Bett JR-3 Embry-Riddle 8:37.93 6:23.27
17 Daniel Jones SR-4 Sam Houston St. 8:38.11 9:04.02
18 Anders Ludvigsen JR-3 East Tenn. St. 8:39.28 10:23.14
21 Brock Moreaux JR-3 McNeese State 8:41.45 9:07.53
23 Jared Wingerter SO-2 Lipscomb 8:42.70 11:03.83
24 Markus Pearson SR-4 Arkansas-Little Rock 8:42.80 7:13.93
27 Sean Duffy SR-4 East Tenn. St. 8:44.80 8:18.56
29 Benjamin Gerber SR-4 Central Arkansas 8:48.27 8:27.14
30 Ryan Holroyd JR-3 McNeese State 8:49.23 10:50.96
32 Quinlin McGregor FR-1 Stephen F. Austin 8:51.44 7:05.16
34 Joseph Aguilar SO-2 Arkansas-Little Rock 8:54.41 10:51.98
35 Nick French SO-2 Vanderbilt 8:54.83 8:28.09
48 George Gathuru SO-2 Arkansas-Little Rock 9:18.36 11:32.37
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Michael Pienaar FR-1 South Alabama 10:19.70 8:36.41
22 Alex Fleischhacker SR-4 Emory 9:23.50 8:41.76
26 Andrew Evans JR-3 Harding 6:38.37 8:44.17
28 Paul McKenna FR-1 Embry-Riddle 8:26.75 8:47.86
31 John Ewing JR-3 Vanderbilt 11:19.97 8:51.22
33 Witt Nix FR-1 Georgia Tech 6:50.24 8:52.78
36 Michael McBane FR-1 Emory 9:16.77 8:55.35
37 Cody Brown SO-2 Stephen F. Austin 10:43.92 8:56.60
38 Jake Van Geffen FR-1 Vanderbilt 6:37.40 8:57.02
39 Grant Hicks FR-1 Georgia Tech 11:33.34 9:01.67
41 Lucio Rosas JR-3 Sam Houston St. 10:18.25 9:07.12
42 Brandon Cromer FR-1 Emory 11:53.30 9:08.69
43 Logan Green JR-3 Harding 8:54.97 9:11.51
44 Cole Stafford SO-2 UL-Lafayette 10:29.52 9:12.21
46 Alex Kiptoo SR-4 McNeese State 8:24.49 9:14.38
49 Daniel Carter FR-1 South Alabama 7:05.13 9:19.37
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
45 Damarius Lowery JR-3 Central Arkansas 9:12.56 10:18.87 9:56.77 10:18.87 7:49.68 8:17.31
47 Corley Webb FR-1 Trevecca Nazarene 9:15.37 10:27.57 7:02.09 9:37.59 6:34.32 10:05.36
50 Anthony Hughes FR-1 Campbell 9:24.72 9:41.67 9:24.72 7:37.43 12:08.49 6:40.96
51 Tyree Newton FR-1 Alabama State 9:26.07 8:06.82 9:03.43 9:48.72 8:40.79 8:57.77
52 Jared Robertson SO-2 New Orleans 9:27.66 11:55.26 7:39.81 7:39.81 7:51.16 10:41.46
53 Taylor Flemming FR-1 Trevecca Nazarene 9:33.12 10:01.78 7:49.96 8:47.27 10:07.51 11:16.29
54 Abel Simie SR-4 Prairie View 9:34.16 8:59.71 8:36.75 11:34.74 7:22.11 10:02.87
55 Mario Martinez FR-1 Alcorn State 9:40.15 10:14.96 8:13.13 8:30.54 11:12.98 8:42.14
56 Clayton O'Callaghan SO-2 New Orleans 9:49.94 8:45.05 11:30.23 10:37.14 10:07.64 7:46.06
57 James Walker JR-3 Alabama State 10:03.97 11:04.37 7:20.90 12:22.89 11:04.37 12:59.13
58 Jordan Agee SO-2 Alabama State 10:36.63 11:59.40 7:25.64 11:46.66 12:24.86 7:57.48
  Andrew Gathman SO-2 New Orleans NT NT NT NT NT NT