February 8, 2014
|
Lauren McCluskey Track in Idaho - Moscow, ID
|
290m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Forrest Shaffer SO-2 Washington St. 8:28.14 7:41.48 7:57.03 10:11.85 8:38.51 10:01.48
2 Stephen Bottoms FR-1 Eastern Washington 10:41.76 6:11.27 10:15.24 7:46.74 8:50.38 9:59.33
3 Joe Berger SR-4 Saint Martin's 11:31.26 8:45.15 9:22.66 7:35.49 8:55.86 7:40.84
4 Joshua Seekatz JR-3 Puget Sound 8:21.44 6:54.23 10:32.25 8:59.59 9:05.04 7:43.29
5 Jace Kalbfleisch FR-1 Great Falls 11:49.23 11:38.32 10:43.76 10:49.22 9:05.56 8:05.55
6 Nik Taylor FR-1 Eastern Washington 7:00.99 7:28.32 6:44.58 9:23.14 9:06.73 9:45.01
7 Nathan Morgan SO-2 Saint Martin's 9:35.60 9:13.68 7:18.56 8:35.30 9:08.19 10:41.39
8 Skyler Larson FR-1 Saint Martin's 7:08.43 10:42.65 9:09.27 9:36.74 9:09.27 6:40.97
9 Seth Deal FR-1 Lewis-Clark 9:14.70 9:42.44 6:56.03 12:01.11 9:14.70 9:53.53
10 Zeb Klemke Freshman Spokane CC 6:57.12 8:09.42 10:22.90 6:51.56 9:16.16 9:10.60
11 Austin Frostad FR-1 Eastern Washington 6:54.75 11:06.96 7:33.98 12:08.62 9:20.47 11:29.38
12 Colton Berry SO-2 Whitworth 11:17.51 12:02.68 10:43.64 10:21.05 9:24.59 8:45.07
13 Josiah Shelman SO-2 Saint Martin's 11:07.19 7:26.68 6:41.45 7:26.68 9:25.41 6:35.79
14 Justin Higa JR-3 Puget Sound 7:33.02 10:39.89 11:08.20 9:48.92 9:26.27 8:07.00
15 Jon Bennett Sophomore Spokane CC 9:19.95 9:59.94 12:17.07 10:28.51 9:31.37 9:37.09
16 Sylas Schutt   Unattached 8:46.48 8:17.87 8:23.59 11:49.61 9:32.26 9:32.26
17 David Santillan SO-2 Puget Sound 7:29.99 9:59.98 10:11.52 7:35.76 9:36.90 8:21.91
18 Alex Nelson JR-3 Saint Martin's 10:00.04 10:57.74 11:20.82 8:16.19 9:36.96 7:06.95
19 Jonathan Lafferty Junior Unattached 9:17.43 10:04.37 10:16.10 8:12.88 9:46.76 7:43.54
20 Trent Dudley JR-3 Whitworth 9:17.43 8:07.01 10:51.31 12:19.32 9:46.76 12:36.92
21 zach skalstad Junior Unattached 11:03.63 11:21.25 10:22.52 9:29.67 9:47.28 10:10.78
22 Matt Dunford FR-1 Saint Martin's 9:44.84 11:25.26 12:06.61 12:00.71 9:50.74 8:45.76
23 Liam Taylor   Unattached 9:35.24 11:59.04 10:05.20 8:17.34 9:59.20 10:41.15
24 Andrew Langtry FR-1 Puget Sound 8:12.73 7:48.70 12:37.13 9:48.88 10:00.89 10:06.90
25 Hank Knight Freshman Unattached 7:07.81 10:20.62 12:21.13 11:57.03 10:02.54 11:20.87
26 Matt Robb FR-1 Great Falls 10:40.57 8:45.75 11:22.87 9:58.27 10:04.31 10:40.57
27 Caydon Keller FR-1 Great Falls 11:38.72 7:27.43 10:55.82 9:17.75 10:12.91 13:04.53
28 Ben Miller Freshman North Central High School 8:18.87 8:00.16 13:24.42 7:47.69 10:23.58 8:18.87
29 Brady McKay Junior Unattached 11:51.79 7:20.93 7:27.23 9:01.72 10:29.90 13:01.08
30 Mica Jones Sophomore Unattached 13:28.65 8:39.85 8:14.17 11:20.29 10:41.78 13:54.32
31 Cameron Connelly Freshman North Central High School 8:03.24 13:44.72 11:16.53 10:31.43 10:44.31 7:56.79
  Rico Gutierrez SR-4 Great Falls NT NT NT NT NT NT
  Andrew Gonzales SR-4 Washington St. NT NT NT NT NT NT
  Connor Johnsen FR-1 Washington St. NT NT NT NT NT NT
  Marshall Morton Freshman North Central NT NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Forrest Shaffer SO-2 Washington St. 6:28.89 8:38.51 6:23.70 8:17.77
2 Stephen Bottoms FR-1 Eastern Washington 8:13.26 8:50.38 6:32.49 9:43.42
3 Joe Berger SR-4 Saint Martin's 9:33.37 8:55.86 10:59.11 6:52.62
4 Joshua Seekatz JR-3 Puget Sound 7:59.64 9:05.04 11:48.56 11:21.30
5 Jace Kalbfleisch FR-1 Great Falls 11:05.59 9:05.56 10:00.12 9:21.93
6 Nik Taylor FR-1 Eastern Washington 7:11.92 9:06.73 11:28.88 8:17.53
7 Nathan Morgan SO-2 Saint Martin's 6:51.15 9:08.19 6:40.18 11:30.72
9 Seth Deal FR-1 Lewis-Clark 8:58.06 9:14.70 9:59.08 8:08.14
10 Zeb Klemke Freshman Spokane CC 10:00.66 9:16.16 9:55.10 10:45.15
11 Austin Frostad FR-1 Eastern Washington 9:20.47 9:20.47 11:01.36 9:31.68
12 Colton Berry SO-2 Whitworth 9:24.59 9:24.59 11:40.10 10:15.41
13 Josiah Shelman SO-2 Saint Martin's 7:15.37 9:25.41 9:31.07 7:15.37
15 Jon Bennett Sophomore Spokane CC 11:42.79 9:31.37 10:11.37 6:51.39
17 David Santillan SO-2 Puget Sound 9:59.98 9:36.90 6:43.83 9:31.14
22 Matt Dunford FR-1 Saint Martin's 8:39.86 9:50.74 11:01.63 8:45.76
  Andrew Gonzales SR-4 Washington St. NT NT NT NT
  Rico Gutierrez SR-4 Great Falls NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Skyler Larson FR-1 Saint Martin's 9:53.22 10:31.66 9:09.27
14 Justin Higa JR-3 Puget Sound 6:36.39 8:18.32 9:26.27
16 Sylas Schutt   Unattached 11:15.27 9:49.43 9:32.26
18 Alex Nelson JR-3 Saint Martin's 8:16.19 10:17.35 9:36.96
19 Jonathan Lafferty Junior Unattached 9:11.56 12:19.32 9:46.76
20 Trent Dudley JR-3 Whitworth 10:16.10 11:38.25 9:46.76
21 zach skalstad Junior Unattached 7:49.83 7:08.72 9:47.28
23 Liam Taylor   Unattached 7:05.44 10:59.12 9:59.20
24 Andrew Langtry FR-1 Puget Sound 8:12.73 7:24.66 10:00.89
25 Hank Knight Freshman Unattached 8:14.09 11:02.80 10:02.54
26 Matt Robb FR-1 Great Falls 9:52.23 13:05.61 10:04.31
27 Caydon Keller FR-1 Great Falls 9:36.14 8:10.33 10:12.91
28 Ben Miller Freshman North Central High School 7:28.98 10:23.58 10:23.58
29 Brady McKay Junior Unattached 11:26.60 7:27.23 10:29.90
30 Mica Jones Sophomore Unattached 13:28.65 8:27.01 10:41.78
31 Cameron Connelly Freshman North Central High School 7:43.91 11:16.53 10:44.31
  Marshall Morton Freshman North Central NT NT NT
  Connor Johnsen FR-1 Washington St. NT NT NT