February 8, 2014
|
Lauren McCluskey Track in Idaho - Moscow, ID
|
290m (Flat)

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Austin Oser FR-1 Eastern Washington 4:38.13 5:37.54 4:30.03 4:21.93 3:19.83
2 Daniel Scholfield Freshman Spokane CC 5:08.13 3:22.72 4:30.29 4:05.97 4:57.32
3 Steve Morley   Unattached 4:41.44 4:17.08 4:30.61 5:24.74 4:17.08
4 Rico Gutierrez SR-4 Great Falls 4:33.63 3:42.16 4:30.92 4:49.89 5:52.20
5 Sam Levora Senior UNAT-Sandpoint 5:50.74 4:01.99 4:31.89 3:59.27 3:59.27
6 Nehemiah Barrett FR-1 Lewis-Clark 4:13.83 4:41.12 4:32.93 4:54.77 5:41.17
7 Cayle Turpen SR-4 Idaho 3:46.91 4:52.52 4:33.38 3:52.38 4:47.05
8 Cameron Glade Junior Unattached 4:48.51 4:37.52 4:34.77 4:04.55 3:50.81
9 Christopher MacMurray SO-2 Whitworth 4:02.27 5:22.11 4:35.30 3:56.76 5:13.85
10 Nathan Morgan SO-2 Saint Martin's 4:44.68 4:41.91 4:36.38 5:06.79 4:17.04
11 Alex Simpson FR-1 Washington St. 5:20.76 4:06.10 4:36.51 4:30.98 5:29.05
12 Antonio Fuentes Senior Unattached 5:36.26 4:37.90 4:37.90 5:14.03 5:00.14
13 Jace Kalbfleisch FR-1 Great Falls 5:22.81 3:50.98 4:38.28 4:35.50 5:56.20
14 Matthew Ferris JR-3 Whitworth 5:34.83 5:34.83 4:41.37 5:20.77 3:16.96
15 Christopher Black FR-1 Idaho 4:36.31 5:01.68 4:41.94 3:23.00 4:13.75
16 Jerry Cook-Gallardo Senior Moscow Track 3:28.77 4:53.40 4:42.11 3:17.48 5:18.79
17 Colin Kubik   Unattached 5:55.69 4:39.47 4:42.29 4:16.89 4:02.77
18 Aaron Gaecke FR-1 Great Falls 5:46.31 4:06.96 4:43.86 5:17.93 3:21.54
19 Jakob Finney JR Unattached 5:55.87 3:44.91 4:44.69 5:35.94 3:27.83
20 Isaac Barville   Unattached 3:22.30 5:50.47 4:44.93 5:24.82 5:27.67
21 Richard Torres   Coastal Track Club 4:11.16 5:25.37 4:45.41 3:31.21 5:53.91
22 Brent Christianson Senior Unattached 3:54.22 4:28.50 4:45.63 5:11.34 5:02.77
23 James Markin FR-1 Puget Sound 5:01.00 5:03.86 4:46.66 4:09.40 4:15.13
24 Sean Tyree SR-4 Puget Sound 5:05.25 5:59.97 4:47.97 6:14.37 5:39.81
25 Logan Morley SO Unattached 3:59.11 5:08.25 4:48.08 3:44.71 4:50.96
26 Drew Keller JR-3 Great Falls 3:52.25 3:55.16 4:50.31 5:04.83 5:25.15
27 Chance Kittle   Unattached 5:39.05 5:12.74 4:52.28 3:42.14 4:05.52
28 Kyle Paulson Sophomore Unattached 5:10.37 5:10.37 4:52.80 3:51.32 4:00.10
29 Cameron Slovic Sophomore Unattached 5:04.97 4:35.65 4:53.24 5:04.97 6:09.49
30 Chris O'Donnell Senior Unattached 4:29.93 6:06.75 4:53.40 4:50.47 4:27.00
31 Sylas Schutt   Unattached 3:27.19 3:33.11 4:55.98 4:35.27 6:18.86
32 Jonathan Lafferty Junior Unattached 5:05.71 4:03.38 4:56.80 3:54.48 5:59.13
33 Ross Hamilton Sophomore Unattached 3:34.78 5:49.01 4:58.30 5:22.17 5:28.13
34 Phillip Fishburn Sophomore Unattached 4:20.46 6:08.24 4:59.38 4:17.47 3:38.55
35 Patrick Miranne Junior Unattached 4:25.12 6:04.54 5:01.27 3:42.94 3:39.93
36 Matt Robb FR-1 Great Falls 4:35.79 6:30.95 5:03.06 6:03.68 4:53.97
37 Duncan Forsman Junior Unattached 5:27.58 5:12.41 5:03.31 3:41.42 4:54.21
38 Andrew Miranne Sophomore Unattached 6:38.23 5:58.41 5:06.33 4:32.64 4:35.70
39 Jacob Graham Sophomore UNAT-Sandpoint 5:01.16 5:26.00 5:10.47 5:22.89 5:47.73
40 Caydon Keller FR-1 Great Falls 5:56.45 5:28.31 5:12.67 5:00.17 6:18.33
41 Alan Orr Senior UNAT-Sandpoint 4:36.17 5:55.53 5:17.43 6:43.14 3:54.90
42 Travis Crumpler Sophomore Unattached 4:20.46 6:37.04 5:17.63 4:20.46 4:33.17
43 Jacob Malone Senior Lewis and Clark highschoo 3:57.96 3:57.96 5:21.56 3:51.53 6:19.44
44 Sam Adewale Sophomore Unattached 4:13.81 6:22.36 5:29.62 5:32.92 3:50.74
45 Kristian Slater JR-3 Great Falls 6:50.59 6:15.50 5:50.93 5:50.93 7:08.14
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Austin Oser FR-1 Eastern Washington 4:30.03 5:18.64
2 Daniel Scholfield Freshman Spokane CC 4:30.29 5:21.65
3 Steve Morley   Unattached 4:30.61 5:30.15
4 Rico Gutierrez SR-4 Great Falls 4:30.92 5:06.14
5 Sam Levora Senior UNAT-Sandpoint 4:31.89 3:18.48
7 Cayle Turpen SR-4 Idaho 4:33.38 4:06.05
12 Antonio Fuentes Senior Unattached 4:37.90 4:07.34
14 Matthew Ferris JR-3 Whitworth 4:41.37 5:40.46
16 Jerry Cook-Gallardo Senior Moscow Track 4:42.11 5:44.18
19 Jakob Finney JR Unattached 4:44.69 4:04.84
21 Richard Torres   Coastal Track Club 4:45.41 5:56.77
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Nehemiah Barrett FR-1 Lewis-Clark 3:27.43 4:32.93 3:27.43 3:16.51 5:05.69 5:38.44
8 Cameron Glade Junior Unattached 3:48.06 4:34.77 4:43.02 4:48.51 4:15.54 3:34.32
9 Christopher MacMurray SO-2 Whitworth 3:51.26 4:35.30 5:35.87 5:13.85 5:02.83 3:18.22
10 Nathan Morgan SO-2 Saint Martin's 5:09.55 4:36.38 3:41.11 4:30.86 5:42.72 4:08.75
11 Alex Simpson FR-1 Washington St. 5:01.40 4:36.51 4:55.87 3:57.80 4:17.16 3:30.15
13 Jace Kalbfleisch FR-1 Great Falls 3:28.71 4:38.28 5:25.59 5:50.64 5:20.03 3:56.54
15 Christopher Black FR-1 Idaho 3:23.00 4:41.94 5:35.51 4:33.49 4:08.11 4:25.03
20 Isaac Barville   Unattached 3:42.25 4:44.93 4:36.39 5:36.22 6:04.71 5:50.47
23 James Markin FR-1 Puget Sound 4:00.80 4:46.66 4:15.13 5:09.60 4:29.46 5:15.33
24 Sean Tyree SR-4 Puget Sound 5:11.01 4:47.97 5:59.97 5:11.01 6:11.49 5:59.97
26 Drew Keller JR-3 Great Falls 4:38.70 4:50.31 5:25.15 3:55.16 3:23.22 3:55.16
29 Cameron Slovic Sophomore Unattached 3:34.07 4:53.24 6:12.42 4:59.11 5:07.91 6:12.42
33 Ross Hamilton Sophomore Unattached 4:25.49 4:58.30 4:58.30 3:49.70 4:52.34 6:12.88
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Colin Kubik   Unattached 4:42.29 4:42.29 4:50.76 4:59.23 4:47.94
18 Aaron Gaecke FR-1 Great Falls 4:43.86 4:15.48 4:23.99 5:00.90 5:54.83
22 Brent Christianson Senior Unattached 4:45.63 4:59.92 4:08.50 5:28.48 5:19.91
25 Logan Morley SO Unattached 4:48.08 5:48.58 3:53.35 3:38.94 4:16.40
27 Chance Kittle   Unattached 4:52.28 6:19.97 5:41.97 6:02.43 3:50.91
28 Kyle Paulson Sophomore Unattached 4:52.80 3:54.24 5:54.29 4:55.73 3:33.75
30 Chris O'Donnell Senior Unattached 4:53.40 4:18.20 6:15.56 3:31.25 5:49.15
37 Duncan Forsman Junior Unattached 5:03.31 5:21.51 4:26.92 4:14.78 5:24.55
38 Andrew Miranne Sophomore Unattached 5:06.33 5:40.03 5:21.65 5:33.90 5:46.16
43 Jacob Malone Senior Lewis and Clark highschoo 5:21.56 4:04.39 3:54.74 6:29.09 4:07.61
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
31 Sylas Schutt   Unattached 4:29.35 4:55.98 5:19.66 3:39.03
32 Jonathan Lafferty Junior Unattached 6:25.84 4:56.80 5:50.23 4:56.80
34 Phillip Fishburn Sophomore Unattached 6:17.22 4:59.38 4:44.42 6:11.24
35 Patrick Miranne Junior Unattached 4:19.10 5:01.27 3:42.94 4:49.22
36 Matt Robb FR-1 Great Falls 4:11.54 5:03.06 6:24.89 5:30.34
39 Jacob Graham Sophomore UNAT-Sandpoint 5:19.79 5:10.47 5:50.84 5:26.00
40 Caydon Keller FR-1 Great Falls 4:57.04 5:12.67 5:40.81 5:00.17
41 Alan Orr Senior UNAT-Sandpoint 6:43.14 5:17.43 4:23.47 5:55.53
42 Travis Crumpler Sophomore Unattached 4:07.76 5:17.63 4:52.22 6:40.22
44 Sam Adewale Sophomore Unattached 4:00.63 5:29.62 5:06.55 6:42.14
45 Kristian Slater JR-3 Great Falls 6:50.59 5:50.93 5:26.37 5:33.39