January 24, 2014
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jacob Cook SR-4 Ashland 48.26 -
2 Ethan Snyder SR-4 Lake Erie 48.46 -
3 Lamar Hargrove FR-1 Tiffin 48.54 -
4 Reginald Mortel SR-4 Tiffin 49.09 -
5 Hunter Williams JR-3 Slippery Rock 49.33 -
6 Keith Hemphill SO-2 Lake Erie 49.41 -
7 Ishan Garrett SR-4 Tiffin 49.65 -
8 Robin Hall FR-1 Youngstown St. 49.76 10
9 Dustin Fuller SO-2 Pittsburgh 50.06 8
10 John Helms FR-1 Youngstown St. 50.07 6
11 Sherman Kortze FR-1 Walsh 50.10 -
12 Josh McDonald FR-1 Pittsburgh 50.58 5
13 Paul Sonego FR-1 Walsh 50.62 -
14 Jacob VanHouten FR-1 Slippery Rock 50.66 -
15 Troy Zangaro JR-3 Indiana (Pa.) 50.82 -
16 Dallas Taylor SO-2 Buffalo State 50.85 -
17 Jordan Bailey JR-3 Va. Military Institute 50.87 4
18 Aron Long SO-2 Va. Military Institute 51.06 3
19 Austin Davis FR-1 Tiffin 51.20 -
20 Frank Dallago SO-2 Duquesne 51.21 2
21 Macerio Clark SO-2 Tiffin 51.26 -
22 Trevor Foley SR-4 Slippery Rock 51.29 -
23 Nathaniel Helfferich SR-4 Slippery Rock 51.33 -
24 David Yoder JR-3 Cedarville 51.54 -
25 mcneal stewart Freshman Unattached 51.61 -
26 Shamaal Sheppard FR-1 Pittsburgh 51.67 1
27 Brandon Hartman JR-3 Va. Military Institute 51.72 -
28 Marc Megenhardt SO-2 Malone 51.83 -
29 Philip Palmer SR-4 Malone 51.92 -
30 Shaun Borland SR-4 Tiffin 52.21 -
31 Eric Barto JR-3 Malone 52.23 -
32 Matthew Bird FR-1 Cedarville 52.33 -
33 Nicholas Glowacki FR-1 Lake Erie 52.49 -
34 Marquis Williamson SO-2 Youngstown St. 52.53 -
35 Andrew Kemer SO-2 Lake Erie 52.55 -
36 Brian Havrilla SO-2 Lake Erie 52.81 -
37 Antonio Casterlow SO-2 California (Pa.) 52.86 -
38 Columbus Millet FR-1 Ashland 53.25 -
39 Aidan Ball FR-1 Va. Military Institute 53.52 -
40 Frank Adamo FR-1 Washington and Jefferson 53.71 -
41 Brandon Vanderbrook FR-1 Slippery Rock 53.94 -
42 Robert Brooks SR-4 Westminster (Pa.) 54.15 -
43 Sean Leahy   UNAT-Unattached 54.32 -
44 Logan Mooney FR-1 Slippery Rock 54.32 -
45 Derick Fiedler SR-4 Slippery Rock 54.42 -
46 Brett Wilson   Unattached 54.63 -
47 Nick Long SR-4 Lock Haven 54.64 -
48 Erick Lee Freshman Unattached 54.65 -
49 Matt Harvey SR-4 Va. Military Institute 54.89 -
50 Phillip Lehman FR-1 Cedarville 54.93 -
51 Nathan Zigler SO-2 Slippery Rock 54.96 -
52 John-Scott Somora FR-1 Westminster (Pa.) 55.05 -
53 Nicholas Cooksey SO-2 California (Pa.) 55.10 -
54 Darnell Coles SR-4 Indiana (Pa.) 57.21 -
55 Kyle Dougherty SO-2 Thiel 57.40 -
56 Aaron Harkness JR-3 Cedarville 1:00.21 -
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jacob Cook SR-4 Ashland 48.26 54.54 50.68 -
2 Ethan Snyder SR-4 Lake Erie 48.46 46.53 45.07 -
4 Reginald Mortel SR-4 Tiffin 49.09 59.40 47.62 -
5 Hunter Williams JR-3 Slippery Rock 49.33 56.24 46.87 -
6 Keith Hemphill SO-2 Lake Erie 49.41 37.06 37.56 -
7 Ishan Garrett SR-4 Tiffin 49.65 48.66 45.19 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
3 Lamar Hargrove FR-1 Tiffin 1:02.62 33.98 39.32 54.37 48.54 46.60 49.03 -
8 Robin Hall FR-1 Youngstown St. 57.73 53.25 39.31 36.83 49.76 35.33 53.74 10
15 Troy Zangaro JR-3 Indiana (Pa.) 37.61 47.27 1:06.07 1:05.05 50.82 1:00.48 49.81 -
34 Marquis Williamson SO-2 Youngstown St. 37.30 59.36 59.89 37.30 52.53 53.58 40.98 -
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 Dustin Fuller SO-2 Pittsburgh 50.06 1:02.58 8
12 Josh McDonald FR-1 Pittsburgh 50.58 1:00.19 5
22 Trevor Foley SR-4 Slippery Rock 51.29 53.86 -
23 Nathaniel Helfferich SR-4 Slippery Rock 51.33 54.93 -
26 Shamaal Sheppard FR-1 Pittsburgh 51.67 52.71 1
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 John Helms FR-1 Youngstown St. 50.07 1:00.59 1:00.09 49.07 58.09 41.56 41.06 6
11 Sherman Kortze FR-1 Walsh 50.10 1:01.63 57.12 40.08 57.62 54.11 44.59 -
13 Paul Sonego FR-1 Walsh 50.62 1:01.25 40.50 38.48 59.23 35.94 57.71 -
14 Jacob VanHouten FR-1 Slippery Rock 50.66 42.56 41.04 55.73 40.03 1:02.82 44.08 -
17 Jordan Bailey JR-3 Va. Military Institute 50.87 49.86 50.37 42.23 48.84 52.91 1:05.63 4
27 Brandon Hartman JR-3 Va. Military Institute 51.72 52.76 46.03 54.31 37.24 54.83 1:04.14 -
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
16 Dallas Taylor SO-2 Buffalo State 44.24 51.87 50.85 -
18 Aron Long SO-2 Va. Military Institute 39.83 50.04 51.06 3
28 Marc Megenhardt SO-2 Malone 48.72 45.61 51.83 -
31 Eric Barto JR-3 Malone 52.76 59.55 52.23 -
35 Andrew Kemer SO-2 Lake Erie 57.81 1:05.69 52.55 -
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Austin Davis FR-1 Tiffin 51.20 1:05.54 1:06.05 37.38 47.11 -
21 Macerio Clark SO-2 Tiffin 51.26 45.11 1:06.64 51.78 42.04 -
24 David Yoder JR-3 Cedarville 51.54 1:03.91 1:06.49 1:02.37 43.81 -
25 mcneal stewart Freshman Unattached 51.61 37.16 42.32 48.52 37.68 -
30 Shaun Borland SR-4 Tiffin 52.21 55.35 37.60 45.95 48.56 -
36 Brian Havrilla SO-2 Lake Erie 52.81 39.61 1:03.38 1:04.96 50.17 -
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
20 Frank Dallago SO-2 Duquesne 56.85 43.53 58.38 51.21 47.12 1:03.50 57.87 2
29 Philip Palmer SR-4 Malone 59.19 57.64 38.94 51.92 55.56 41.54 39.46 -
32 Matthew Bird FR-1 Cedarville 1:02.28 53.90 1:05.42 52.33 37.68 53.38 52.86 -
33 Nicholas Glowacki FR-1 Lake Erie 43.57 37.27 51.44 52.49 38.32 36.75 48.82 -
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
38 Columbus Millet FR-1 Ashland 1:06.57 53.25 39.94 51.12 -
41 Brandon Vanderbrook FR-1 Slippery Rock 1:08.51 53.94 1:06.35 1:03.11 -
43 Sean Leahy   UNAT-Unattached 44.00 54.32 52.69 46.18 -
44 Logan Mooney FR-1 Slippery Rock 53.78 54.32 58.67 57.58 -
47 Nick Long SR-4 Lock Haven 52.46 54.64 53.00 40.98 -
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
37 Antonio Casterlow SO-2 California (Pa.) 1:01.32 57.09 48.64 1:03.96 53.92 1:07.66 52.86 -
40 Frank Adamo FR-1 Washington and Jefferson 57.47 46.19 55.33 40.29 57.47 42.43 53.71 -
49 Matt Harvey SR-4 Va. Military Institute 53.25 58.19 1:02.58 52.70 57.09 56.54 54.89 -
54 Darnell Coles SR-4 Indiana (Pa.) 1:13.80 44.06 53.78 1:06.37 1:01.22 50.35 57.21 -
Men's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
39 Aidan Ball FR-1 Va. Military Institute 51.92 1:09.58 52.99 53.52 52.99 -
42 Robert Brooks SR-4 Westminster (Pa.) 55.24 48.74 44.95 54.15 1:02.28 -
45 Derick Fiedler SR-4 Slippery Rock 47.35 52.79 46.81 54.42 51.16 -
46 Brett Wilson   Unattached 57.37 44.25 56.82 54.63 43.16 -
50 Phillip Lehman FR-1 Cedarville 1:06.47 1:08.67 51.09 54.93 40.10 -
Men's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
48 Erick Lee Freshman Unattached 54.65 -
51 Nathan Zigler SO-2 Slippery Rock 54.96 -
52 John-Scott Somora FR-1 Westminster (Pa.) 55.05 -
53 Nicholas Cooksey SO-2 California (Pa.) 55.10 -
Men's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
55 Kyle Dougherty SO-2 Thiel 57.40 41.33 58.55 1:08.31 -
56 Aaron Harkness JR-3 Cedarville 1:00.21 1:08.04 57.20 1:02.62 -