January 17-18, 2014
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Boys 60m Dash High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Trentavis Friday 12 GJTC 6.83 5.47 6.29 7.86 7.45
2 Jordan Burks 12 Unattached 6.95 8.21 7.02 6.19 8.07
3 Travis Collins 12 Velocity SUNS 6.96 6.62 5.08 5.36 7.94
4 De'Ondre McClain 12 Unattached 7.00 6.02 7.35 7.35 5.60
5 Marquise Cooper 11 Velocity SUNS 7.24 7.32 7.53 6.52 5.72
6 Malik Davis 12 Star Track TC 7.26 7.70 7.41 5.59 7.41

Boys 60m Dash High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Travis Collins 12 Velocity SUNS 6.86 6.72 5.67 7.14 5.60 7.00 7.70
2 De'Ondre McClain 12 Unattached 7.37 7.66 6.11 6.39 9.06 7.02 8.92
3 Jordan Burks 12 Unattached 7.79 7.30 8.71 8.15 7.08 7.08 7.65
4 Marquise Cooper 11 Velocity SUNS 6.99 7.06 5.71 7.85 5.21 7.13 7.70
5 Malik Davis 12 Star Track TC 8.50 7.43 8.07 5.43 6.79 7.14 6.07
6 Trentavis Friday 12 GJTC 5.37 6.88 8.24 6.09 7.88 7.16 7.16
7 Carter Harlow 12 State Line Elite 6.46 6.31 6.24 8.54 5.81 7.17 8.61
8 Rashaad Pollard 9 Star Track TC 8.22 6.57 5.41 7.86 8.30 7.21 6.49
9 Malik Hardy 11 Oak Ridge TC 7.80 7.80 6.21 6.79 6.79 7.22 5.06
10 Cornelius Scott 11 DNS 8.60 5.56 5.64 6.36 8.96 7.22 5.06
11 Deven Heath 11 DNS 8.11 6.59 9.20 8.69 6.81 7.24 8.76
12 Chase Merrell 12 Chattanooga Jets Track Cl 6.76 5.74 9.08 6.47 5.88 7.26 7.05
13 Keshaun Stubbs 12 Star Track TC 5.84 8.18 6.21 8.54 9.35 7.30 7.96
14 Curtis Stone 11 Dynamic Speed Elite 8.98 5.26 5.41 9.35 5.19 7.30 8.03
15 Malcolm Walker 12 DC Express TC 8.47 5.89 8.69 7.51 6.11 7.36 5.82
16 Robert Stagmier 12 Baylor School 5.61 8.26 5.46 5.24 5.46 7.37 5.61
17 Jake Morganstern   Unattached 6.64 6.64 9.36 5.24 9.14 7.37 6.42
18 Jordon Billinglsea 10 Star Track TC 7.80 9.65 9.65 9.35 9.43 7.42 6.46
19 Seth Howell 12 Oak Ridge TC 5.20 5.87 6.68 5.35 8.31 7.42 8.69
20 Styles Corder 12 Unattached 8.74 5.38 9.49 8.97 5.61 7.47 8.15
21 Nolan Daniels 12 DNS 9.29 6.97 7.42 6.37 9.37 7.49 7.34
22 Alex Ellis 12 Velocity SUNS 6.55 9.03 7.22 9.78 8.65 7.52 9.25
23 Jordan A Thomas 15 Unattached 8.21 8.89 9.34 5.73 5.95 7.53 8.81
24 Delante' Sykes 9 GJTC 8.36 6.56 7.84 7.38 7.99 7.53 7.23
25 Christian Foster 10 Knoxville Youth Athletics 9.12 7.84 9.04 7.23 7.31 7.53 8.29
26 Brandon Bonds 11 Oak Ridge TC 7.24 5.36 5.66 7.69 7.47 7.54 5.89
27 Stefon Sampson 12 The Heat Track Club 8.83 9.81 5.81 7.92 8.37 7.54 7.92
28 Martez Davenport 12 Unattached 6.79 7.47 8.98 5.89 6.49 7.54 7.17
29 Derek Flatford 10 Anderson County Track Clu 7.86 5.59 7.03 7.33 7.25 7.55 6.72
30 Nile Simpson 10 Unattached 5.60 9.23 8.47 8.85 8.92 7.56 5.60
31 Zack Williams 12 Anderson County Track Clu 9.01 5.65 8.17 7.63 8.70 7.63 7.10
32 Henry Wilcox 12 Unattached 6.11 6.95 5.73 6.64 6.87 7.63 6.26
33 John Paul Issacs 12 KY Elite 6.65 6.50 9.98 6.03 6.57 7.73 6.42
34 Jazs Singletary 9 Dynamic Speed Elite 6.77 10.04 7.63 8.02 6.62 7.78 6.69
35 Jordan Hardy 10 Oak Ridge TC 6.86 9.51 6.86 5.61 9.98 7.79 6.47
36 Ryan Collinsworth 11 Anderson County Track Clu 5.54 7.26 9.52 6.24 7.02 7.80 9.99
37 John Mark Debro 11 Unattached 10.18 10.02 7.18 5.53 9.39 7.89 7.97
38 Cedric Harper 11 DNS 7.96 7.25 5.81 6.77 8.36 7.96 8.76
39 Irvin Reyez-Perez   KY Elite 7.82 9.82 5.67 6.31 6.63 7.98 8.86
40 Justin Stevens 10 TN Elite TC 9.89 5.71 6.11 7.00 6.60 8.04 8.20
41 Jaylen Foster 9 Knoxville Youth Athletics 9.94 10.10 7.36 8.65 6.14 8.08 6.31
42 Cale Downard 10 Oak Ridge TC 7.94 7.54 9.97 6.48 7.62 8.10 7.62
  Ryan Clark 11 Star Track TC NT NT NT NT NT NT NT
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Trentavis Friday 12 GJTC 7.16 6.88 6.88
9 Malik Hardy 11 Oak Ridge TC 7.22 8.09 5.06
12 Chase Merrell 12 Chattanooga Jets Track Cl 7.26 8.28 9.08
20 Styles Corder 12 Unattached 7.47 6.35 9.49
40 Justin Stevens 10 TN Elite TC 8.04 8.61 8.12
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Seth Howell 12 Oak Ridge TC 8.76 5.64 9.06 7.42
22 Alex Ellis 12 Velocity SUNS 5.42 8.73 7.98 7.52
25 Christian Foster 10 Knoxville Youth Athletics 6.71 7.91 6.10 7.53
27 Stefon Sampson 12 The Heat Track Club 6.94 5.73 5.66 7.54
37 John Mark Debro 11 Unattached 7.74 9.08 9.87 7.89
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Rashaad Pollard 9 Star Track TC 8.15 8.66 9.30 6.78 7.21 6.06
10 Cornelius Scott 11 DNS 6.36 7.80 8.52 6.43 7.22 9.03
13 Keshaun Stubbs 12 Star Track TC 6.50 6.36 5.99 8.62 7.30 8.54
16 Robert Stagmier 12 Baylor School 9.51 6.71 8.41 8.48 7.37 6.34
17 Jake Morganstern   Unattached 8.77 6.71 8.41 7.67 7.37 7.37
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
21 Nolan Daniels 12 DNS 5.70 7.49 7.42
24 Delante' Sykes 9 GJTC 5.65 7.53 7.08
29 Derek Flatford 10 Anderson County Track Clu 7.40 7.55 6.20
32 Henry Wilcox 12 Unattached 6.95 7.63 7.63
38 Cedric Harper 11 DNS 10.27 7.96 9.40
41 Jaylen Foster 9 Knoxville Youth Athletics 9.94 8.08 8.97
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Marquise Cooper 11 Velocity SUNS 5.57 5.07 5.64 8.56 7.13
18 Jordon Billinglsea 10 Star Track TC 8.39 8.17 6.09 8.54 7.42
26 Brandon Bonds 11 Oak Ridge TC 7.77 7.92 8.68 7.54 7.54
34 Jazs Singletary 9 Dynamic Speed Elite 6.15 6.54 8.87 8.25 7.78
  Ryan Clark 11 Star Track TC NT NT NT NT NT
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Jordan Burks 12 Unattached 7.30 6.31 7.08
5 Malik Davis 12 Star Track TC 5.29 5.64 7.14
14 Curtis Stone 11 Dynamic Speed Elite 6.21 8.33 7.30
28 Martez Davenport 12 Unattached 7.47 6.79 7.54
30 Nile Simpson 10 Unattached 8.32 9.23 7.56
31 Zack Williams 12 Anderson County Track Clu 9.39 5.96 7.63
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Deven Heath 11 DNS 9.27 8.84 6.30 7.24
15 Malcolm Walker 12 DC Express TC 6.11 5.23 7.07 7.36
23 Jordan A Thomas 15 Unattached 8.29 7.23 7.99 7.53
33 John Paul Issacs 12 KY Elite 6.65 9.20 6.88 7.73
39 Irvin Reyez-Perez   KY Elite 5.75 9.98 6.71 7.98
42 Cale Downard 10 Oak Ridge TC 8.51 10.05 5.84 8.10
Boys 60m Dash High School Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Travis Collins 12 Velocity SUNS 5.88 5.04 7.00 9.10 4.90
2 De'Ondre McClain 12 Unattached 6.88 5.69 7.02 8.78 7.30
7 Carter Harlow 12 State Line Elite 5.60 6.89 7.17 8.11 6.53
35 Jordan Hardy 10 Oak Ridge TC 7.79 5.69 7.79 6.31 7.02
36 Ryan Collinsworth 11 Anderson County Track Clu 8.35 7.96 7.80 7.34 5.78