January 18, 2014
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
|
200m (Banked)

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Gregory Perrier JR-3 Manhattan 2:50.49 2:51.97 2:28.25 1:43.78 10
1 Ryan Gilmore SR-4 NYU 3:21.30 3:21.30 2:34.84 2:06.97 -
2 Hans Zanger Freshman Unattached 2:18.48 2:13.81 2:35.59 2:13.81 -
2 Eddison Gulama FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:46.09 2:14.88 2:31.55 2:16.40 8
3 Dominic Castro-Wehr SO-2 Swarthmore 2:58.05 2:37.75 2:36.18 1:54.02 -
3 Steve Butenewicz JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:12.62 3:10.54 2:32.43 2:15.67 6
4 Victor Palumbo Junior CPTC New Balance 2:15.97 2:00.34 2:36.28 3:04.41 -
4 Nick Salek SR-4 Marist 2:54.59 3:14.50 2:33.15 1:57.93 5
5 Brian Walter SR-4 Fordham 2:56.29 3:08.55 2:33.29 2:19.50 4
5 Michael Kraus SR-4 St. Thomas Aquinas 2:18.25 2:11.82 2:40.75 3:06.47 -
6 Jonathan Greenwood FR-1 Essex CC 3:03.84 3:11.90 2:41.26 3:13.52 -
6 Brady Deckert JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:32.29 2:49.21 2:33.82 2:03.06 3
7 Sam Kimmey SR-4 Stony Brook 3:03.80 2:21.75 2:35.76 3:10.03 2
7 John Gagnon FR-1 Swarthmore 3:31.65 2:13.32 2:46.65 2:29.99 -
8 James Snak SR-4 Stony Brook 3:22.53 2:15.54 2:35.79 2:35.79 1
8 Richard Scott SR-4 Swarthmore 1:59.43 3:38.38 2:50.61 3:26.44 -
9 Robert Festa SO-2 Adelphi 2:21.73 2:21.73 2:52.84 3:10.13 -
9 Michael Belgiovine SR-4 Fordham 3:08.66 2:05.77 2:37.21 2:15.20 -
10 Nate Lungarini FR-1 Marist 2:15.35 2:18.50 2:37.38 2:37.38 -
10 Justin Fortney SO-2 Elizabethtown 2:21.91 2:18.45 2:53.06 2:06.34 -
11 Sean Mulqueen SO-2 Rider 3:10.91 2:48.07 2:43.17 1:54.22 -
12 Dayron Brown FR-1 Fairleigh Dickinson 2:12.85 3:24.38 2:50.31 2:43.50 -
13 Cody Shave JR-3 Fairleigh Dickinson 2:33.94 2:07.09 2:59.00 2:30.36 -
14 Scott Baker FR-1 Lafayette 3:17.18 3:33.31 2:59.25 2:53.88 -
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Gregory Perrier JR-3 Manhattan 2:28.25 10
2 Eddison Gulama FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:31.55 8
3 Steve Butenewicz JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:32.43 6
4 Nick Salek SR-4 Marist 2:33.15 5
6 Jonathan Greenwood FR-1 Essex CC 2:41.26 -
8 James Snak SR-4 Stony Brook 2:35.79 1
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Ryan Gilmore SR-4 NYU 2:34.84 -
5 Brian Walter SR-4 Fordham 2:33.29 4
6 Brady Deckert JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:33.82 3
7 Sam Kimmey SR-4 Stony Brook 2:35.76 2
9 Michael Belgiovine SR-4 Fordham 2:37.21 -
10 Nate Lungarini FR-1 Marist 2:37.38 -
12 Dayron Brown FR-1 Fairleigh Dickinson 2:50.31 -
13 Cody Shave JR-3 Fairleigh Dickinson 2:59.00 -
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Hans Zanger Freshman Unattached 2:34.04 2:06.03 2:34.04 3:05.16 3:14.49 3:16.05 2:35.59 -
3 Dominic Castro-Wehr SO-2 Swarthmore 2:39.31 3:23.04 2:48.68 2:40.87 2:17.44 2:06.51 2:36.18 -
4 Victor Palumbo Junior CPTC New Balance 2:26.91 3:02.85 2:15.97 1:52.53 3:05.98 2:01.90 2:36.28 -
5 Michael Kraus SR-4 St. Thomas Aquinas 3:17.73 2:48.79 2:02.17 3:03.26 2:27.89 3:09.69 2:40.75 -
7 John Gagnon FR-1 Swarthmore 2:44.99 2:09.99 3:18.32 2:54.99 1:56.66 2:58.32 2:46.65 -
8 Richard Scott SR-4 Swarthmore 2:59.14 2:36.97 2:13.08 3:14.50 3:36.68 2:50.61 2:50.61 -
9 Robert Festa SO-2 Adelphi 2:28.65 3:42.97 3:22.23 3:34.33 2:49.39 2:42.47 2:52.84 -
10 Justin Fortney SO-2 Elizabethtown 3:12.10 2:25.37 3:25.95 2:08.07 3:41.52 3:05.18 2:53.06 -
11 Sean Mulqueen SO-2 Rider 2:20.33 2:41.54 3:01.12 2:30.12 3:01.12 2:30.12 2:43.17 -
14 Scott Baker FR-1 Lafayette 2:28.78 3:24.35 2:18.03 3:04.63 3:15.39 3:17.18 2:59.25 -