February 15-16, 2014
|
Ithaca-Athletics & Events Center - Ithaca, NY
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Brendan Wortner SO-2 Geneseo St. 6:05.57 10:31.91 8:42.24 6:26.46
2 Tom Hopkins SR-4 Cortland St. 8:27.36 11:04.28 8:43.05 8:48.28
3 Adam Pacheck SR-4 Rochester 7:20.28 8:23.18 8:44.14 8:44.14
4 Steve Pungello JR-3 Cortland St. 9:16.76 6:54.94 8:45.24 7:05.45
5 Kyle Collins SO-2 Fredonia 8:09.17 7:53.39 8:45.98 10:31.18
6 Stephen Gomez FR-1 Ithaca 7:42.50 10:27.30 8:51.61 7:26.56
7 Charles Remillard JR-3 Oneonta 7:23.42 10:09.04 8:54.24 10:41.09
8 Andrew Zeccola JR-3 Rochester 7:29.62 8:07.09 8:55.26 8:44.56
9 Joelsen Resimo JR-3 Mansfield 9:18.22 6:26.46 8:56.75 11:32.41
10 Mark Rollfs JR-3 Rochester 9:39.77 9:39.77 8:56.82 9:23.67
11 Tyler Eustance JR-3 Cornell 6:31.88 9:07.56 8:56.82 10:54.92
12 Chaz Abad JR-3 Geneseo St. 8:47.75 10:13.92 8:58.52 7:48.52
13 Jarred Iacovelli JR-3 Cortland St. 10:20.74 7:38.81 8:59.77 6:44.83
14 Tim Lee SR-4 Cortland St. 7:33.76 7:49.97 9:00.19 6:39.74
15 Chris Shartrand JR-3 Fredonia 6:23.70 9:00.42 9:00.42 11:04.72
16 John Bernstein JR-3 Rochester 9:50.45 10:28.36 9:01.69 11:22.53
17 Sawyer Hitchcock SO-2 Ithaca 8:13.99 10:29.70 9:02.84 6:36.28
18 Bobby Swick   Unattached 11:08.15 11:29.88 9:03.21 11:19.02
19 David Busby FR-1 Oneonta 8:27.20 7:27.21 9:05.37 7:49.02
20 Arturo Salas JR-3 Cortland St. 8:27.24 11:43.60 9:05.42 6:27.25
21 Jon Cyganik SR-4 Rochester 9:01.36 11:12.59 9:06.82 11:45.40
22 Anthony Lupia FR-1 Oneonta 9:57.45 8:07.83 9:08.12 9:08.12
23 Sam Horwath SR-4 Ithaca 9:41.03 9:02.66 9:08.14 6:34.66
24 John Panus FR-1 Geneseo St. 8:59.67 9:38.22 9:10.68 10:33.29
25 Chris Christoff   UNAT-Cornell 8:04.67 11:22.95 9:10.76 10:27.87
26 David DeLong SR-4 Rochester 10:22.48 10:16.97 9:10.86 9:32.90
27 Jed Kovalovsky JR-3 Fredonia 9:55.13 6:42.26 9:11.04 9:22.06
28 Jon Phillips JR-3 Cornell 8:05.39 8:38.48 9:11.57 7:32.29
29 Justin Roncaioli SR-4 Rochester 7:49.34 6:59.65 9:12.16 9:01.12
30 Nick Montesano JR-3 Oswego State 10:08.95 11:59.67 9:13.59 8:56.99
31 Dan Nolte FR-1 Rochester 12:00.24 8:02.01 9:14.03 8:07.55
32 Chris D'Antona SO-2 Rochester 10:14.99 7:01.07 9:14.04 6:49.99
33 Frankie Pfeil   Unattached 7:01.40 6:33.68 9:14.47 8:30.12
34 Matt Fedrizzi SR-4 Nazareth 6:54.51 6:32.11 9:20.15 9:36.96
35 Austin Coneys   Unattached 8:58.51 8:47.29 9:20.94 7:45.58
36 Gary Murano FR-1 Cortland St. 7:01.14 8:42.21 9:21.51 8:42.21
37 Tyler Morris FR-1 Oswego State 11:49.83 10:25.32 9:23.35 6:39.98
38 Kyle Gilyard SR-4 Oswego State 9:41.68 10:21.21 9:24.73 9:36.03
39 Daniel Fields SO-2 Cobleskill 8:28.81 11:18.41 9:25.34 7:09.66
40 Matt Prohaska FR-1 Rochester 10:22.23 9:31.32 9:25.66 10:56.17
41 Ryan Perry SR-4 Cortland St. 11:19.83 11:14.16 9:26.52 6:36.57
42 Anthony Galvan FR-1 Cortland St. 11:18.43 8:55.91 9:30.11 9:41.52
43 Shai Ben-Dor SO-2 Ithaca 8:20.57 7:17.28 9:35.36 10:55.91
44 Austin Groff JR-3 Houghton 9:42.80 12:30.14 9:37.03 9:42.80
45 Etienne Dumas FR-1 Ithaca 11:22.33 8:34.64 9:38.24 7:31.03
46 Tim Mateer JR-3 Geneseo St. 11:40.55 10:48.44 9:38.96 7:25.80
47 Sam Kwak JR-3 Rochester 8:20.92 11:56.43 9:42.46 11:04.01
48 Alex Hall FR-1 Cortland St. 10:19.54 10:42.92 9:44.47 7:47.58
49 Kyle Smith FR-1 Rochester 7:19.32 10:03.34 9:45.76 12:18.06
50 Zach Penzabene FR-1 Brockport St. 9:18.88 10:35.36 9:48.29 11:51.83
51 Patrick Neureuter SO-2 Nazareth 12:41.53 8:15.88 9:50.33 10:37.56
52 Jose Ramos SR-4 St. John Fisher 9:53.21 9:11.69 9:53.21 12:09.65
53 Michael Larkin FR-1 Plattsburgh St. 7:54.62 12:27.52 9:53.27 12:27.52
54 Daniel Cleary FR-1 St. John Fisher 8:00.92 12:10.28 9:53.72 11:22.78
55 Sam Harbol SO-2 St. John Fisher 8:24.03 10:48.04 10:00.03 10:06.03
56 Grant Barney SO-2 Brockport St. 9:26.25 12:32.99 10:02.39 8:50.11
57 Jake Greenberg FR-1 Rochester 11:15.53 8:08.56 10:03.15 10:45.37
58 Zach Hilt JR-3 St. John Fisher 7:17.62 10:32.12 10:07.80 11:14.66
59 Luke Deboer SO-2 Houghton 8:38.24 10:10.78 10:16.95 11:37.16
60 Farris Ramada FR-1 Delhi 12:17.59 12:54.78 10:19.82 10:50.82
61 Tommy Lannon FR-1 Nazareth 9:05.68 10:20.94 10:27.21 10:02.13
  Connor Herr SO-2 Cornell NT NT NT NT
  Mike Didas JR-3 Oneonta NT NT NT NT
  Mathew Pidgeon FR-1 Brockport St. NT NT NT NT
  Martin Leff   Unattached NT NT NT NT
  Tom Haskins SR-4 Oneonta NT NT NT NT
  Andrew Bohunicky JR-3 Oneonta NT NT NT NT
  Steve Whittemore SR-4 Fredonia NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brendan Wortner SO-2 Geneseo St. 10:26.69 7:13.46 9:44.91 10:52.80 8:42.24
2 Tom Hopkins SR-4 Cortland St. 11:14.74 9:24.90 6:58.44 10:06.74 8:43.05
3 Adam Pacheck SR-4 Rochester 7:51.73 10:28.97 11:16.14 7:36.01 8:44.14
4 Steve Pungello JR-3 Cortland St. 7:00.20 10:30.29 9:01.00 8:08.48 8:45.24
5 Kyle Collins SO-2 Fredonia 10:41.70 6:18.71 11:08.00 9:54.36 8:45.98
6 Stephen Gomez FR-1 Ithaca 10:16.67 6:54.66 11:09.83 9:55.41 8:51.61
7 Charles Remillard JR-3 Oneonta 10:35.75 6:24.66 8:38.22 10:46.43 8:54.24
11 Tyler Eustance JR-3 Cornell 9:18.30 7:36.30 9:12.93 7:30.93 8:56.82
12 Chaz Abad JR-3 Geneseo St. 10:24.69 11:23.92 8:58.52 11:23.92 8:58.52
13 Jarred Iacovelli JR-3 Cortland St. 6:23.24 8:48.98 8:59.77 8:05.80 8:59.77
14 Tim Lee SR-4 Cortland St. 10:59.04 8:49.39 11:15.24 9:00.19 9:00.19
15 Chris Shartrand JR-3 Fredonia 10:53.91 6:56.13 6:29.11 7:06.94 9:00.42
17 Sawyer Hitchcock SO-2 Ithaca 9:24.56 11:29.41 7:08.85 9:02.84 9:02.84
19 David Busby FR-1 Oneonta 7:21.75 8:54.47 9:05.37 9:27.19 9:05.37
20 Arturo Salas JR-3 Cortland St. 7:59.97 8:43.61 8:32.70 7:49.07 9:05.42
23 Sam Horwath SR-4 Ithaca 9:13.63 11:08.73 10:46.81 7:56.89 9:08.14
25 Chris Christoff   UNAT-Cornell 6:42.06 11:22.95 9:21.78 10:11.35 9:10.76
35 Austin Coneys   Unattached 11:41.18 7:11.93 11:18.74 10:05.82 9:20.94
  Tom Haskins SR-4 Oneonta NT NT NT NT NT
  Andrew Bohunicky JR-3 Oneonta NT NT NT NT NT
  Mike Didas JR-3 Oneonta NT NT NT NT NT
  Steve Whittemore SR-4 Fredonia NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Andrew Zeccola JR-3 Rochester 8:55.26
9 Joelsen Resimo JR-3 Mansfield 8:56.75
10 Mark Rollfs JR-3 Rochester 8:56.82
16 John Bernstein JR-3 Rochester 9:01.69
18 Bobby Swick   Unattached 9:03.21
21 Jon Cyganik SR-4 Rochester 9:06.82
22 Anthony Lupia FR-1 Oneonta 9:08.12
24 John Panus FR-1 Geneseo St. 9:10.68
26 David DeLong SR-4 Rochester 9:10.86
27 Jed Kovalovsky JR-3 Fredonia 9:11.04
28 Jon Phillips JR-3 Cornell 9:11.57
29 Justin Roncaioli SR-4 Rochester 9:12.16
30 Nick Montesano JR-3 Oswego State 9:13.59
32 Chris D'Antona SO-2 Rochester 9:14.04
33 Frankie Pfeil   Unattached 9:14.47
34 Matt Fedrizzi SR-4 Nazareth 9:20.15
37 Tyler Morris FR-1 Oswego State 9:23.35
41 Ryan Perry SR-4 Cortland St. 9:26.52
42 Anthony Galvan FR-1 Cortland St. 9:30.11
46 Tim Mateer JR-3 Geneseo St. 9:38.96
48 Alex Hall FR-1 Cortland St. 9:44.47
  Connor Herr SO-2 Cornell NT
  Martin Leff   Unattached NT
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
31 Dan Nolte FR-1 Rochester 11:43.62 11:21.46 9:14.03 8:40.79 7:39.85
36 Gary Murano FR-1 Cortland St. 6:38.68 11:47.51 9:21.51 7:29.21 9:55.20
38 Kyle Gilyard SR-4 Oswego State 6:52.26 11:12.03 9:24.73 11:28.97 8:11.32
39 Daniel Fields SO-2 Cobleskill 6:58.36 10:04.92 9:25.34 10:50.15 7:04.01
40 Matt Prohaska FR-1 Rochester 9:14.35 9:59.60 9:25.66 9:48.29 9:59.60
43 Shai Ben-Dor SO-2 Ithaca 9:12.35 8:55.09 9:35.36 9:35.36 12:27.97
44 Austin Groff JR-3 Houghton 12:24.37 8:39.33 9:37.03 11:26.67 7:30.09
45 Etienne Dumas FR-1 Ithaca 9:20.90 7:48.38 9:38.24 8:17.29 11:28.11
47 Sam Kwak JR-3 Rochester 9:19.17 11:44.78 9:42.46 6:59.38 12:19.73
49 Kyle Smith FR-1 Rochester 11:31.20 10:50.20 9:45.76 9:28.19 11:37.06
50 Zach Penzabene FR-1 Brockport St. 10:23.59 9:24.76 9:48.29 6:57.69 6:57.69
51 Patrick Neureuter SO-2 Nazareth 12:17.92 12:23.82 9:50.33 7:34.56 9:26.72
52 Jose Ramos SR-4 St. John Fisher 9:47.28 10:05.08 9:53.21 10:46.60 10:52.54
53 Michael Larkin FR-1 Plattsburgh St. 9:05.81 10:52.60 9:53.27 10:22.94 8:30.22
54 Daniel Cleary FR-1 St. John Fisher 9:24.04 11:16.84 9:53.72 8:30.60 7:01.55
55 Sam Harbol SO-2 St. John Fisher 10:36.04 9:36.03 10:00.03 8:36.03 11:42.04
56 Grant Barney SO-2 Brockport St. 11:14.68 10:02.39 10:02.39 9:02.16 9:26.25
57 Jake Greenberg FR-1 Rochester 10:39.34 11:15.53 10:03.15 10:57.44 11:57.75
58 Zach Hilt JR-3 St. John Fisher 7:54.09 12:57.99 10:07.80 8:18.40 10:50.35
59 Luke Deboer SO-2 Houghton 7:24.21 13:03.53 10:16.95 12:01.84 9:33.77
60 Farris Ramada FR-1 Delhi 10:32.22 12:48.58 10:19.82 9:55.03 11:40.40
61 Tommy Lannon FR-1 Nazareth 11:36.21 9:24.49 10:27.21 8:34.32 8:28.04
  Mathew Pidgeon FR-1 Brockport St. NT NT NT NT NT