February 14, 2014
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
|
200m (Banked)

Men 3000m Run Invitational

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tim Cousins SR-4 Columbia 8:11.24 8:21.07 7:46.68 10:09.14 10:04.23 10:09.14 7:02.47
2 Paul Ross JR-3 Columbia 8:12.15 10:20.11 7:18.02 6:33.72 8:02.31 7:27.86 9:16.13
3 Clark Shurtleff SO-2 Penn 8:13.99 7:29.53 8:13.99 10:22.43 10:37.25 6:25.32 7:29.53
4 Aubry Myjer SO-2 Columbia 8:16.30 7:26.67 9:40.67 6:22.16 5:47.41 7:51.49 9:00.97
5 Nick Tuck FR-1 Penn 8:17.84 9:17.58 7:43.00 7:38.02 6:58.19 10:32.26 7:47.97
6 Tait Rutherford SO-2 Columbia 8:19.08 7:39.16 6:34.28 9:58.90 7:29.18 6:24.30 9:18.97
7 Jake Sienko SR-4 Columbia 8:20.50 5:50.35 8:00.48 7:40.46 8:20.50 9:45.59 6:40.40
8 Joe Kotran SR-4 Columbia 8:23.18 8:53.37 9:43.69 10:13.88 6:27.45 7:42.93 6:07.33
9 Brendan Smith SO-2 Penn 8:24.92 7:44.53 5:53.45 9:50.76 7:59.68 8:14.83 10:05.91
10 Carlos Jamieson   CPTC New Balance 8:25.32 7:09.53 7:29.74 9:41.12 6:18.99 9:15.86 7:24.69
11 Ben Golestan SO-2 Columbia 8:26.23 8:16.11 6:44.99 7:05.24 9:42.17 8:26.23 6:19.68
12 Ryan Gousse SO-2 William and Mary 8:27.69 9:33.69 10:54.92 9:13.39 9:28.62 10:29.54 8:53.08
13 Edward Donnelly SO-2 Penn 8:30.63 10:28.08 8:30.63 9:37.02 6:07.66 6:53.61 9:42.12
14 Marc Violone SO-2 Columbia 8:32.21 7:15.38 6:29.28 5:58.55 9:54.17 6:29.28 10:14.66
15 Jack Macauley FR-1 Columbia 8:35.02 8:45.32 6:52.02 9:52.28 8:50.47 10:59.23 7:33.22
16 Keenan Piper FR-1 Columbia 8:35.94 7:23.71 10:39.77 6:32.12 7:18.55 9:48.18 9:37.86
17 Lyle Wistar FR-1 Penn 8:36.71 8:26.38 8:05.71 9:28.39 7:24.37 10:30.39 10:09.72
18 Cavender Salvadori FR-1 William and Mary 8:39.58 9:00.37 6:34.88 8:55.17 9:36.74 10:28.70 7:47.63
19 AJ Tucker FR-1 William and Mary 8:41.77 7:02.64 10:36.56 8:10.47 6:41.77 7:23.51 6:05.24
20 Victor Allen JR-3 Penn 8:42.17 10:21.39 11:08.38 6:57.74 6:21.19 7:02.96 7:49.96
21 Chris Banafato JR-3 Rutgers 8:42.48 7:55.46 9:19.06 8:52.93 6:52.76 7:13.66 8:52.93
22 James Tarsnane SR-4 Iona 8:44.10 10:34.17 10:23.68 6:22.60 11:05.61 6:54.04 7:46.45
23 David Pennesi SO-2 William and Mary 8:46.95 7:43.72 6:56.29 10:00.73 7:12.10 6:51.03 10:11.27
24 Anthony Horten JR-3 Rutgers 8:47.83 10:22.84 10:07.01 8:42.56 7:33.94 11:26.18 7:44.49
25 Tim Flanagan SO-2 La Salle 8:53.69 6:50.95 7:28.30 9:52.40 7:06.96 10:08.41 7:28.30
26 Connor Fuller SO-2 Monmouth 8:56.85 10:06.64 9:34.43 10:44.22 9:55.91 10:49.59 8:35.38
27 Sam Habib FR-1 Rutgers 8:57.04 6:48.15 6:21.30 8:24.82 8:35.56 10:06.86 7:25.75
28 Sean Staltari SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:57.09 7:15.05 7:52.64 6:37.45 9:02.46 6:15.97 10:17.66
29 Jaimin Vekaria SO-2 Rutgers 8:58.82 6:49.51 7:00.28 8:15.72 11:02.75 11:08.14 7:00.28
30 Max Margiotta SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:59.48 7:43.96 9:48.04 11:14.35 10:20.41 10:04.22 7:43.96
31 Pat McLaughlin   Unattached 9:00.97 9:33.43 6:29.50 10:05.89 7:50.65 8:28.52 8:55.56
32 Kevin Smith FR-1 Lafayette 9:08.72 10:58.47 10:20.06 7:08.01 11:14.93 10:58.47 7:40.93
33 Andrew Haff JR-3 Lafayette 9:08.75 9:41.68 7:57.42 7:51.93 7:29.98 9:41.68 6:24.13
34 Tommy Darlington JR-3 Monmouth 9:11.57 7:10.23 10:23.28 9:39.15 7:59.87 10:06.73 8:16.42
35 Michael Cassidy FR-1 St. Joseph's (Pa.) 9:12.52 8:17.27 9:01.47 7:49.65 8:55.95 6:48.87 11:25.13
36 Jon Knipper SO-2 Rider 9:12.81 8:06.48 8:39.65 9:29.40 9:34.93 9:45.98 9:07.29
37 Connor Szwetkowski FR-1 Rider 9:13.58 8:51.44 7:50.55 9:35.73 8:51.44 9:08.05 7:28.40
38 Jason Bender FR-1 Rhode Island 9:21.75 7:51.87 8:31.20 7:06.93 10:29.16 6:44.46 7:29.40
39 Trent Mangold FR-1 La Salle 9:30.67 12:21.88 7:53.66 6:50.89 7:25.13 9:07.85 9:24.97
40 Chris Bencivengo FR-1 St. Joseph's (Pa.) 9:45.56 11:54.39 6:49.90 9:57.28 11:13.40 11:30.96 12:06.10
41 Brian Wells JR-3 Rutgers 10:34.49 13:38.50 7:55.87 10:21.80 13:19.46 7:49.53 9:12.01
  Max Norris FR-1 Columbia NT NT NT NT NT NT NT
  Casey Adams JR-3 Columbia NT NT NT NT NT NT NT
  Byron Jones   UNAT-Columbia NT NT NT NT NT NT NT
Men 3000m Run Invitational Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tim Cousins SR-4 Columbia 8:11.24 10:23.88 9:00.37 9:05.28 9:15.11 8:06.33
2 Paul Ross JR-3 Columbia 8:12.15 6:23.88 7:42.62 9:25.98 8:41.68 10:34.88
3 Clark Shurtleff SO-2 Penn 8:13.99 8:23.87 10:22.43 7:49.29 6:45.08 10:37.25
4 Aubry Myjer SO-2 Columbia 8:16.30 8:26.23 6:46.97 6:27.12 10:05.49 6:22.16
5 Nick Tuck FR-1 Penn 8:17.84 7:52.95 5:53.47 9:17.58 6:33.30 8:32.78
6 Tait Rutherford SO-2 Columbia 8:19.08 10:48.81 8:24.07 8:49.03 10:03.89 7:54.13
7 Jake Sienko SR-4 Columbia 8:20.50 5:50.35 6:50.41 8:55.54 8:35.52 10:10.61
8 Joe Kotran SR-4 Columbia 8:23.18 8:58.41 10:28.98 6:42.55 10:34.01 6:27.45
9 Brendan Smith SO-2 Penn 8:24.92 7:19.28 9:45.71 6:59.09 8:35.02 10:46.30
11 Ben Golestan SO-2 Columbia 8:26.23 8:31.30 6:50.05 9:06.73 9:57.36 10:12.54
12 Ryan Gousse SO-2 William and Mary 8:27.69 8:22.62 8:12.46 8:27.69 6:56.31 9:18.46
  Max Norris FR-1 Columbia NT NT NT NT NT NT
  Byron Jones   UNAT-Columbia NT NT NT NT NT NT
Men 3000m Run Invitational Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Carlos Jamieson   CPTC New Balance 8:00.06 9:46.18 8:25.32 10:26.60 5:58.78 9:41.12
13 Edward Donnelly SO-2 Penn 7:44.68 10:33.19 8:30.63 7:39.57 6:07.66 9:21.70
14 Marc Violone SO-2 Columbia 10:40.27 10:24.90 8:32.21 9:54.17 10:24.90 9:13.19
15 Jack Macauley FR-1 Columbia 7:17.77 6:05.67 8:35.02 8:24.72 10:12.88 6:57.17
16 Keenan Piper FR-1 Columbia 10:55.25 8:20.47 8:35.94 7:49.51 9:06.90 6:11.48
17 Lyle Wistar FR-1 Penn 7:39.88 7:55.38 8:36.71 10:40.72 6:22.37 7:50.21
18 Cavender Salvadori FR-1 William and Mary 9:15.95 9:15.95 8:39.58 7:58.02 9:26.35 10:44.28
19 AJ Tucker FR-1 William and Mary 9:49.60 7:13.07 8:41.77 10:47.00 7:18.29 7:54.81
20 Victor Allen JR-3 Penn 6:31.63 7:44.74 8:42.17 8:05.62 6:10.74 10:57.94
21 Chris Banafato JR-3 Rutgers 9:55.63 6:31.86 8:42.48 6:31.86 8:58.16 8:32.03
22 James Tarsnane SR-4 Iona 8:02.18 8:17.90 8:44.10 6:27.84 7:09.77 8:17.90
23 David Pennesi SO-2 William and Mary 8:52.22 8:15.34 8:46.95 7:33.18 11:14.50 11:03.96
24 Anthony Horten JR-3 Rutgers 10:59.79 7:23.38 8:47.83 7:02.27 7:12.82 11:05.07
29 Jaimin Vekaria SO-2 Rutgers 8:10.33 10:41.20 8:58.82 9:25.77 9:36.54 11:40.47
31 Pat McLaughlin   Unattached 9:55.07 7:18.19 9:00.97 9:33.43 11:21.63 9:33.43
  Casey Adams JR-3 Columbia NT NT NT NT NT NT
Men 3000m Run Invitational Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
25 Tim Flanagan SO-2 La Salle 10:13.75 6:24.26 9:04.37 8:53.69 10:40.43
26 Connor Fuller SO-2 Monmouth 9:12.96 10:28.12 6:26.54 8:56.85 6:15.80
27 Sam Habib FR-1 Rutgers 7:36.49 7:41.86 11:38.16 8:57.04 8:14.08
28 Sean Staltari SR-4 St. Joseph's (Pa.) 8:19.50 9:13.21 6:37.45 8:57.09 8:35.61
30 Max Margiotta SR-4 St. Joseph's (Pa.) 7:00.80 11:19.75 8:37.90 8:59.48 9:31.85
32 Kevin Smith FR-1 Lafayette 11:14.93 11:42.37 11:09.44 9:08.72 11:09.44
33 Andrew Haff JR-3 Lafayette 7:08.03 11:36.92 9:14.24 9:08.75 10:47.53
34 Tommy Darlington JR-3 Monmouth 8:38.48 7:59.87 7:43.32 9:11.57 6:48.17
35 Michael Cassidy FR-1 St. Joseph's (Pa.) 9:01.47 10:46.45 10:46.45 9:12.52 6:54.39
36 Jon Knipper SO-2 Rider 9:40.45 9:51.51 10:30.21 9:12.81 7:49.89
37 Connor Szwetkowski FR-1 Rider 7:22.87 11:54.12 10:25.55 9:13.58 8:18.23
38 Jason Bender FR-1 Rhode Island 7:46.26 8:42.43 7:18.17 9:21.75 7:23.79
39 Trent Mangold FR-1 La Salle 12:21.88 6:39.47 12:10.46 9:30.67 8:50.73
40 Chris Bencivengo FR-1 St. Joseph's (Pa.) 7:07.46 11:54.39 9:10.43 9:45.56 12:06.10
41 Brian Wells JR-3 Rutgers 12:47.74 9:50.08 8:46.63 10:34.49 11:31.60