May 23-25, 2013
|
N. Carolina A&T - Greensboro, NC

Men's 1500 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jeremy Rae SR-4 Notre Dame 4:10.71 3:44.32 3:39.92 2:44.94 3:00.34
2 Matt Hillenbrand JR-3 Kentucky 3:06.73 4:53.76 3:47.72 2:50.79 3:40.89
3 Andrew Bayer SR-4 Indiana 3:49.25 4:15.70 3:40.43 2:43.12 2:36.51
4 Ryan Hill SR-4 North Carolina St. 3:13.61 3:02.22 3:47.77 3:38.66 3:43.22
5 Grant Pollock JR-3 Virginia Tech 3:18.70 4:20.51 3:40.77 3:07.66 4:40.38
6 Christopher Fallon SR-4 Ohio State 3:38.88 4:03.96 3:48.00 3:25.20 4:10.80
7 Robby Creese SO-2 Penn State 4:36.29 3:29.98 3:41.03 2:50.20 2:45.78
8 Sam McEntee SO-2 Villanova 4:47.36 2:57.89 3:48.06 4:29.11 3:11.57
9 James Shirvell JR-3 Yale 4:31.94 3:03.51 3:41.09 2:34.77 4:03.20
10 Rich Peters SR-4 Boston U. 3:52.69 3:23.03 3:48.12 4:42.87 4:56.56
11 Robert Denault FR-1 Villanova 3:23.86 4:05.96 3:41.58 4:01.53 3:34.94
12 Isaac Wendland SR-4 Liberty 4:21.98 3:01.37 3:43.91 4:46.61 2:50.18
13 Jesse Garn SO-2 Binghamton 4:17.58 4:44.46 3:43.98 4:13.10 3:08.15
14 Bobby Peavey JR-3 Georgetown 3:35.45 4:41.22 3:46.79 4:25.35 3:28.65
15 Adam Behnke SR-4 Indiana 3:31.47 2:48.27 3:47.38 3:56.48 4:30.59
16 Jordan Williamsz FR-1 Villanova 2:51.12 3:09.37 3:48.15 2:44.27 3:27.62
17 Taylor Gilland SR-4 Virginia 3:21.64 3:12.47 3:49.13 3:51.43 4:05.17
18 Kyle Graves SO-2 Wake Forest 4:16.64 4:16.64 3:49.14 2:54.15 4:12.06
19 Ryan Hagen SR-4 Virginia Tech 3:46.23 3:53.15 3:50.84 3:41.61 4:00.08
20 Jarrod Eick SR-4 Miami (Ohio) 4:07.79 4:19.37 3:51.58 2:51.37 3:51.58
21 Tom Curr SO-2 Butler 4:23.70 4:02.70 3:53.36 3:46.36 2:57.36
22 Tyler Corkedale SR-4 Penn State 3:02.28 3:25.65 3:53.69 3:04.62 3:23.31
23 Andrey Dmitriev JR-3 Va. Military Institute 3:28.42 3:19.05 3:54.17 3:09.68 4:05.88
  Ross Clarke JR-3 Butler NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jeremy Rae SR-4 Notre Dame 4:12.91 3:39.92
3 Andrew Bayer SR-4 Indiana 2:54.14 3:40.43
5 Grant Pollock JR-3 Virginia Tech 3:27.53 3:40.77
7 Robby Creese SO-2 Penn State 4:00.93 3:41.03
9 James Shirvell JR-3 Yale 4:47.42 3:41.09
11 Robert Denault FR-1 Villanova 3:19.43 3:41.58
12 Isaac Wendland SR-4 Liberty 2:59.13 3:43.91
13 Jesse Garn SO-2 Binghamton 4:35.50 3:43.98
14 Bobby Peavey JR-3 Georgetown 3:42.26 3:46.79
15 Adam Behnke SR-4 Indiana 2:57.36 3:47.38
20 Jarrod Eick SR-4 Miami (Ohio) 3:23.79 3:51.58
  Ross Clarke JR-3 Butler NT NT
Men's 1500 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Matt Hillenbrand JR-3 Kentucky 3:47.72
4 Ryan Hill SR-4 North Carolina St. 3:47.77
6 Christopher Fallon SR-4 Ohio State 3:48.00
8 Sam McEntee SO-2 Villanova 3:48.06
10 Rich Peters SR-4 Boston U. 3:48.12
16 Jordan Williamsz FR-1 Villanova 3:48.15
17 Taylor Gilland SR-4 Virginia 3:49.13
18 Kyle Graves SO-2 Wake Forest 3:49.14
19 Ryan Hagen SR-4 Virginia Tech 3:50.84
21 Tom Curr SO-2 Butler 3:53.36
22 Tyler Corkedale SR-4 Penn State 3:53.69
23 Andrey Dmitriev JR-3 Va. Military Institute 3:54.17

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jeremy Rae SR-4 Notre Dame 4:25.77 3:43.33 2:43.03 2:51.97
2 Sam McEntee SO-2 Villanova 3:04.17 3:47.37 2:59.63 4:53.31
3 Ryan Hill SR-4 North Carolina St. 4:35.40 3:47.60 4:35.40 4:12.64
4 Robby Creese SO-2 Penn State 2:49.78 3:49.43 3:35.67 4:35.32
5 James Shirvell JR-3 Yale 2:49.81 3:43.43 4:19.18 3:47.90
6 Matt Hillenbrand JR-3 Kentucky 3:02.28 3:47.85 4:08.36 3:52.41
7 Jordan Williamsz FR-1 Villanova 3:59.35 3:47.95 3:25.16 4:35.82
8 Robert Denault FR-1 Villanova 4:03.71 3:49.91 3:49.91 3:26.92
9 Grant Pollock JR-3 Virginia Tech 3:03.24 3:43.46 2:47.60 3:21.12
10 Rich Peters SR-4 Boston U. 4:42.58 3:47.88 3:06.87 4:51.69
11 Ryan Hagen SR-4 Virginia Tech 2:42.01 3:48.18 4:01.87 3:13.96
12 Bobby Peavey JR-3 Georgetown 3:29.51 3:50.23 2:45.77 4:15.56
13 Andrew Bayer SR-4 Indiana 3:34.54 3:43.47 3:47.94 4:16.99
14 Andrey Dmitriev JR-3 Va. Military Institute 4:20.24 3:48.28 3:43.72 3:59.70
15 Christopher Fallon SR-4 Ohio State 2:58.11 3:48.34 3:02.68 2:53.54
16 Jesse Garn SO-2 Binghamton 3:20.42 3:50.36 3:22.72 4:41.04
17 Isaac Wendland SR-4 Liberty 4:15.43 3:44.06 3:53.03 4:08.71
18 Tyler Corkedale SR-4 Penn State 3:27.77 3:48.31 3:18.63 4:15.71
19 Tom Curr SO-2 Butler 4:27.26 3:48.42 3:57.56 4:13.55
20 Adam Behnke SR-4 Indiana 4:31.85 3:50.38 3:11.22 4:54.89
21 Jarrod Eick SR-4 Miami (Ohio) 3:06.02 3:44.12 2:39.13 4:22.22
22 Kyle Graves SO-2 Wake Forest 4:15.61 3:44.22 2:59.38 4:13.37
23 Taylor Gilland SR-4 Virginia 4:40.44 3:44.35 4:49.42 4:18.01
24 Ross Clarke JR-3 Butler 4:16.20 3:44.73 3:49.23 3:29.00
25 Grzegorz Kalinowski JR-3 Eastern Michigan 4:10.41 3:45.59 4:19.43 4:30.71
26 Mark Feigen SR-4 Columbia 4:34.00 3:48.33 4:38.57 3:41.48
27 Rorey Hunter SO-2 Indiana 3:02.83 3:48.53 3:25.68 3:50.82
28 Isaac Presson JR-3 North Carolina 3:28.00 3:48.57 3:07.43 3:16.57
29 Erik Berg SR-4 Brown 3:05.18 3:48.61 3:18.89 4:48.05
30 Silas Talbot SO-2 Dartmouth 3:28.39 3:49.00 4:55.41 4:23.35
31 Robbie Farnham-Rose FR-1 Alabama 4:14.58 3:49.35 3:37.89 4:10.00
32 Josh McAlary SR-4 Michigan State 4:17.41 3:49.83 2:43.18 3:24.55
33 Chris Schulist JR-3 Campbell 4:03.67 3:49.87 3:03.90 4:54.24
34 Niklas Buhner JR-3 Auburn 3:50.02 3:50.02 4:17.63 4:01.53
35 Graham Crawford FR-1 North Carolina St. 4:18.61 3:50.90 2:53.18 4:00.14
36 Jeremy Greenwald SO-2 Georgia Tech 4:09.43 3:50.95 3:20.93 3:30.17
37 Adam Kahleifeh JR-3 Kentucky 3:41.74 3:50.97 4:46.41 2:48.61
38 Patrick Peterson JR-3 Sacred Heart 3:14.49 3:51.53 4:10.06 3:23.75
39 Jarrett LeBlanc SR-4 McNeese State 3:29.06 3:52.28 3:33.70 3:24.41
40 Alexander Rose JR-3 Wake Forest 3:47.72 3:52.36 3:29.13 3:40.75
41 John Spencer Wolfe SO-2 North Carolina St. 2:48.56 3:54.10 3:02.60 4:43.26
42 John Muller SR-4 William and Mary 3:45.16 3:54.54 3:47.51 4:10.96
43 Keffri Neal SO-2 Kentucky 4:16.57 3:55.38 4:40.11 3:22.43
44 Alex Taylor SR-4 Appalachian State 3:50.77 3:55.48 4:02.55 3:36.65
45 Nate McClafferty SO-2 Duke 3:11.31 3:56.18 4:50.51 4:31.61
46 Ford Palmer SR-4 Monmouth 3:56.49 4:01.31 5:08.88 3:10.64
47 Juan Campos SO-2 Virginia Tech 4:57.64 4:01.98 4:50.38 3:57.14
48 Steve Mangan JR-3 Dartmouth 5:02.16 4:25.05 3:53.25 4:22.40
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Robby Creese SO-2 Penn State 3:49.43
8 Robert Denault FR-1 Villanova 3:49.91
12 Bobby Peavey JR-3 Georgetown 3:50.23
16 Jesse Garn SO-2 Binghamton 3:50.36
20 Adam Behnke SR-4 Indiana 3:50.38
35 Graham Crawford FR-1 North Carolina St. 3:50.90
36 Jeremy Greenwald SO-2 Georgia Tech 3:50.95
38 Patrick Peterson JR-3 Sacred Heart 3:51.53
40 Alexander Rose JR-3 Wake Forest 3:52.36
42 John Muller SR-4 William and Mary 3:54.54
44 Alex Taylor SR-4 Appalachian State 3:55.48
45 Nate McClafferty SO-2 Duke 3:56.18
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Sam McEntee SO-2 Villanova 3:47.37
6 Matt Hillenbrand JR-3 Kentucky 3:47.85
10 Rich Peters SR-4 Boston U. 3:47.88
14 Andrey Dmitriev JR-3 Va. Military Institute 3:48.28
18 Tyler Corkedale SR-4 Penn State 3:48.31
26 Mark Feigen SR-4 Columbia 3:48.33
28 Isaac Presson JR-3 North Carolina 3:48.57
30 Silas Talbot SO-2 Dartmouth 3:49.00
31 Robbie Farnham-Rose FR-1 Alabama 3:49.35
32 Josh McAlary SR-4 Michigan State 3:49.83
37 Adam Kahleifeh JR-3 Kentucky 3:50.97
47 Juan Campos SO-2 Virginia Tech 4:01.98
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Ryan Hill SR-4 North Carolina St. 3:47.60
7 Jordan Williamsz FR-1 Villanova 3:47.95
11 Ryan Hagen SR-4 Virginia Tech 3:48.18
15 Christopher Fallon SR-4 Ohio State 3:48.34
19 Tom Curr SO-2 Butler 3:48.42
29 Erik Berg SR-4 Brown 3:48.61
33 Chris Schulist JR-3 Campbell 3:49.87
34 Niklas Buhner JR-3 Auburn 3:50.02
39 Jarrett LeBlanc SR-4 McNeese State 3:52.28
41 John Spencer Wolfe SO-2 North Carolina St. 3:54.10
43 Keffri Neal SO-2 Kentucky 3:55.38
48 Steve Mangan JR-3 Dartmouth 4:25.05
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jeremy Rae SR-4 Notre Dame 3:43.33 4:19.07
5 James Shirvell JR-3 Yale 3:43.43 4:37.06
9 Grant Pollock JR-3 Virginia Tech 3:43.46 4:16.98
13 Andrew Bayer SR-4 Indiana 3:43.47 4:01.35
17 Isaac Wendland SR-4 Liberty 3:44.06 4:17.67
21 Jarrod Eick SR-4 Miami (Ohio) 3:44.12 2:59.30
22 Kyle Graves SO-2 Wake Forest 3:44.22 2:52.65
23 Taylor Gilland SR-4 Virginia 3:44.35 3:28.65
24 Ross Clarke JR-3 Butler 3:44.73 4:49.91
25 Grzegorz Kalinowski JR-3 Eastern Michigan 3:45.59 3:23.04
27 Rorey Hunter SO-2 Indiana 3:48.53 3:39.39
46 Ford Palmer SR-4 Monmouth 4:01.31 3:13.05