May 23-25, 2013
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Women's 3000 Steeplechase Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alyssa Smith SR-4 Geneseo St. 7:36.87 8:57.12 10:17.38 10:35.91 8:57.12 11:31.47 10
2 Sammi Bruett JR-3 Wartburg 7:49.95 8:15.02 10:26.60 8:33.82 10:20.34 10:14.07 8
3 Keri Lambert SR-4 Amherst 12:26.30 10:02.06 10:27.14 7:31.54 12:26.30 8:53.07 6
4 Michaela Freeby SO-2 Willamette 10:20.68 11:49.34 10:33.34 11:43.01 10:46.01 12:27.35 5
5 Ashlyn Mauer SR-4 Wis.-Eau Claire 7:49.79 8:21.53 10:34.84 11:44.68 12:54.51 13:19.90 4
6 Caroline Raue SR-4 St. Lawrence 9:52.15 12:44.07 10:36.72 10:43.09 8:10.28 8:16.65 3
7 Emma McCarron SR-4 Capital 13:39.11 11:18.33 10:39.93 12:15.92 8:38.35 11:05.53 2
8 Alyssa Sybilrud SR-4 Wis.-Eau Claire 8:27.23 12:31.21 10:42.06 13:48.26 11:07.75 10:42.06 1
9 Emily Mapes SO-2 John Carroll 8:52.28 12:45.97 10:49.12 12:58.95 10:10.18 13:37.90 -
10 Allison Barnwell JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 9:55.77 11:14.33 10:54.69 11:14.33 13:18.73 10:41.60 -
11 Perry Scheetz SR-4 Bard 14:01.53 11:43.46 10:57.44 9:12.25 7:40.21 8:06.51 -
12 Alyssa Penning SR-4 Calvin 8:08.54 7:42.14 11:00.19 12:06.21 11:46.41 8:48.16 -
13 Kallie Nixon JR-3 Bates 13:11.80 11:23.52 11:16.75 11:03.22 11:43.82 8:34.33 -
  Brianne Mirecki JR-3 Williams NT NT NT NT NT NT -

Women's 3000 Steeplechase Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Keri Lambert SR-4 Amherst 10:37.13 8:04.22 8:36.08
2 Alyssa Smith SR-4 Geneseo St. 10:38.47 9:21.86 11:29.55
3 Michaela Freeby SO-2 Willamette 10:37.36 11:15.61 11:47.47
4 Emily Mapes SO-2 John Carroll 10:42.69 13:04.09 12:57.66
5 Sammi Bruett JR-3 Wartburg 10:42.12 11:33.49 13:41.92
6 Brianne Mirecki JR-3 Williams 10:43.83 13:05.48 9:58.77
7 Ashlyn Mauer SR-4 Wis.-Eau Claire 10:42.87 9:38.59 12:19.30
8 Caroline Raue SR-4 St. Lawrence 10:44.14 11:03.47 10:57.03
9 Alyssa Sybilrud SR-4 Wis.-Eau Claire 10:44.26 9:01.18 11:42.25
10 Emma McCarron SR-4 Capital 10:46.39 12:55.67 7:58.33
11 Alyssa Penning SR-4 Calvin 10:46.67 9:42.01 9:29.07
12 Allison Barnwell JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 10:47.08 13:41.80 8:18.26
13 Kallie Nixon JR-3 Bates 10:51.20 11:49.81 8:08.40
14 Perry Scheetz SR-4 Bard 10:54.82 9:29.70 8:56.96
15 Annie Shults SR-4 Wheaton (Ill.) 10:55.21 11:34.53 8:37.62
16 Beth Gollin SO-2 Coast Guard 11:01.15 10:41.32 13:00.16
17 Erin Plews-Ogan SR-4 Wooster 11:05.85 8:59.34 12:45.73
18 Michelle Matter SR-4 Ripon 11:08.39 12:08.55 10:48.34
19 Martina de Geus JR-3 MIT 11:12.12 11:05.40 10:11.63
20 Alyssa Oram JR-3 Calvin 11:13.15 12:40.66 12:00.27
21 Christina Storlie SR-4 Luther 11:16.86 10:02.41 10:56.56
22 Taylor Ostrander FR-1 Willamette 11:22.31 8:45.38 11:22.31
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Alyssa Smith SR-4 Geneseo St. 10:38.47
4 Emily Mapes SO-2 John Carroll 10:42.69
6 Brianne Mirecki JR-3 Williams 10:43.83
8 Caroline Raue SR-4 St. Lawrence 10:44.14
9 Alyssa Sybilrud SR-4 Wis.-Eau Claire 10:44.26
11 Alyssa Penning SR-4 Calvin 10:46.67
14 Perry Scheetz SR-4 Bard 10:54.82
15 Annie Shults SR-4 Wheaton (Ill.) 10:55.21
16 Beth Gollin SO-2 Coast Guard 11:01.15
19 Martina de Geus JR-3 MIT 11:12.12
21 Christina Storlie SR-4 Luther 11:16.86
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Keri Lambert SR-4 Amherst 7:32.37 10:37.13 13:48.27 9:52.53
3 Michaela Freeby SO-2 Willamette 12:38.46 10:37.36 7:26.16 12:19.34
5 Sammi Bruett JR-3 Wartburg 13:03.39 10:42.12 13:09.81 7:42.33
7 Ashlyn Mauer SR-4 Wis.-Eau Claire 7:49.30 10:42.87 10:10.73 10:42.87
10 Emma McCarron SR-4 Capital 13:34.46 10:46.39 12:16.89 13:34.46
12 Allison Barnwell JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 8:11.78 10:47.08 12:37.09 10:01.79
13 Kallie Nixon JR-3 Bates 12:28.88 10:51.20 10:38.18 12:28.88
17 Erin Plews-Ogan SR-4 Wooster 14:18.95 11:05.85 10:52.54 12:19.10
18 Michelle Matter SR-4 Ripon 11:28.45 11:08.39 11:28.45 8:21.30
20 Alyssa Oram JR-3 Calvin 11:26.62 11:13.15 11:26.62 10:05.84
22 Taylor Ostrander FR-1 Willamette 13:45.60 11:22.31 8:45.38 9:53.61