April 19-20, 2013
|
Widener - Chester, PA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Christopher Fitzsimons SO-2 Villanova 1:31.79 1:50.58 1:57.22 2:21.55
2 Josh Lampron Freshman Unattached 1:33.80 1:51.66 2:09.53 1:32.68
3 Andrew Golato SR-4 Villanova 2:08.13 1:52.39 1:33.29 2:26.11
4 Michael Harnish SO-2 Lebanon Valley 1:18.72 1:52.45 1:27.72 2:21.69
5 Mato Bekelja SO-2 Penn 1:44.04 1:54.32 1:54.32 1:52.04
6 Andrew Carey SR-4 Johns Hopkins 1:24.70 1:54.45 2:12.77 1:30.42
7 Nick Crits SR-4 La Salle 2:28.68 1:55.25 1:59.86 1:44.88
8 Mike Ciavarelli SO-2 Widener 2:09.21 1:55.36 2:23.05 1:32.29
9 Kieran Brennan Freshman Unattached 1:35.94 1:55.58 2:24.48 1:52.12
10 Trevor Holmgren FR-1 Johns Hopkins 1:45.22 1:55.62 2:07.19 1:51.00
11 William Kellar JR-3 Temple 2:06.38 1:55.94 1:31.60 1:38.55
12 Kai Hinton FR-1 Navy 2:28.98 1:56.39 1:21.48 1:47.08
13 Nicholas Palermo FR-1 Navy 2:15.21 1:56.56 2:09.39 1:42.58
14 Erick White SO-2 Swarthmore 2:18.98 1:56.79 1:25.26 2:29.50
15 Robert Downs Jr.   Mt. Airy Track Club 2:12.17 1:56.96 1:24.22 2:11.00
16 Brad Risser SR-4 Elizabethtown 1:27.74 1:56.98 1:31.25 1:24.23
17 Ben Press SR-4 Johns Hopkins 1:38.32 1:57.04 1:31.30 1:35.98
18 Gebby Keny JR-3 Haverford 2:22.88 1:57.11 1:41.89 2:29.90
19 Kevin Grosso SO-2 La Salle 1:45.70 1:57.44 2:13.89 2:13.89
20 Chris Trimble FR-1 La Salle 1:52.78 1:57.47 2:15.09 1:46.90
21 Steve Hyland JR-3 Johns Hopkins 2:19.09 1:57.87 1:37.84 2:10.84
22 Steven Flynn FR-1 Temple 2:33.53 1:59.01 1:47.11 2:22.82
23 Frank Segreto FR-1 Fairfield 2:30.21 1:59.21 2:15.90 1:30.60
24 Ryan Trexler SR-4 Juniata 1:42.60 1:59.30 2:11.23 2:08.85
25 Sam Brooks FR-1 Elizabethtown 2:12.44 1:59.31 2:23.18 2:12.44
26 Nick Kisley SR-4 Johns Hopkins 2:00.70 1:59.50 1:59.50 1:41.58
27 Ryan Vance FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:50.05 1:59.62 2:13.98 2:06.80
28 Ricky Sturz SO-2 Elizabethtown 1:56.04 1:59.62 2:17.57 1:30.92
29 Ross Staudt FR-1 Widener 2:10.40 1:59.63 1:35.71 1:42.89
30 Brendan Robertson FR-1 La Salle 1:49.66 2:00.50 1:25.56 2:28.22
31 Ben Saunders   Georgetown Running Club 1:52.32 2:00.77 1:31.79 1:35.41
32 Richard Scott JR-3 Swarthmore 2:33.53 2:00.89 2:34.74 2:21.45
33 Nathan Emanuel FR-1 Temple 2:13.18 2:01.07 2:22.87 1:30.81
34 Pat McCurry FR-1 Gloucester CC 1:52.84 2:01.33 1:52.84 2:31.67
35 Wil Bailey FR-1 Keystone 1:35.86 2:01.34 2:32.89 1:28.58
36 Jake Blanton SR-4 Elizabethtown 1:56.57 2:01.42 2:30.56 1:27.43
37 John Ruggiero JR-3 Widener 1:48.34 2:01.73 2:06.60 1:38.61
38 Abdul Hamid JR-3 Keystone 2:00.68 2:01.89 1:57.02 1:59.46
39 Liam Murphy FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:26.64 2:02.02 2:00.80 2:11.79
40 Sam Gottuso FR-1 Johns Hopkins 1:40.86 2:03.00 2:34.98 1:49.47
41 Ryan Gooding FR-1 Haverford 1:56.10 2:03.51 2:26.98 1:49.93
42 Bryan Baldwin SO-2 Elizabethtown 2:35.70 2:03.57 1:41.33 2:22.11
43 Kevin Day JR-3 La Salle 2:28.72 2:03.93 2:06.41 2:36.16
44 Leo Harmon FR-1 Widener 2:36.50 2:04.20 2:19.11 2:30.29
45 Dan Polanco SO-2 Keystone 1:38.18 2:04.27 2:17.94 1:31.96
46 Ian Hamilton JR-3 Elizabethtown 1:45.67 2:04.31 2:40.36 2:17.99
47 Tyler Knabb SR-4 Johns Hopkins 2:22.06 2:04.61 2:15.83 1:55.89
48 Peter Wilke FR-1 Johns Hopkins 1:43.45 2:04.63 2:09.62 2:39.53
49 Tarik Floyd FR-1 Keystone 1:42.46 2:04.95 2:33.69 2:33.69
50 Garret Kratina SO-2 Juniata 1:43.79 2:05.04 1:33.78 2:02.54
51 Edwin Noyes FR-1 Widener 2:07.59 2:05.08 2:35.10 1:52.58
52 Justin Fortney FR-1 Elizabethtown 2:39.30 2:05.43 1:36.59 1:31.57
53 Gregory Wright FR-1 La Salle 2:20.91 2:05.81 1:43.17 2:29.72
54 Ian Wilkes SO-2 Johns Hopkins 1:31.93 2:05.92 1:33.18 2:22.29
55 Ryan Bogdan FR-1 Juniata 2:34.19 2:06.38 2:19.02 1:43.64
56 Chukwumereije Otuonye   ISAA 2:06.59 2:06.59 1:45.07 1:31.15
57 Joe Sacco FR-1 Gloucester CC 2:23.06 2:06.60 2:43.32 2:00.27
58 Niall Mulvenna Sophomore Unattached 2:27.01 2:06.73 2:37.15 2:32.08
59 Tolulope Oladele SR-4 Haverford 2:45.32 2:08.15 2:10.72 1:42.52
60 Grant Shaffer FR-1 Widener 2:12.20 2:08.35 2:12.20 2:04.50
61 Jacob Krott FR-1 Juniata 2:35.60 2:08.59 2:07.31 2:06.02
62 Dan Russo   Terp Runners 2:25.81 2:09.03 2:18.07 2:36.13
63 Zach Smith SR-4 Haverford 1:43.83 2:09.78 2:09.78 1:50.32
64 Josh Jessell JR-3 Juniata 2:17.67 2:09.87 2:44.94 1:33.51
65 Nick Stavely   Terp Runners 2:38.65 2:10.04 1:51.84 2:20.45
66 Justin Gervasi FR-1 Gloucester CC 2:43.80 2:12.09 1:41.71 2:51.72
67 Spencer Hantula FR-1 Juniata 2:09.94 2:15.35 1:56.41 2:54.61
68 Frank Miklosey FR-1 Gloucester CC 2:43.01 2:15.84 1:55.47 1:52.75
69 Hussein Kobeissi SO-2 Gloucester CC 1:58.41 2:17.68 2:43.84 1:55.66
70 Scott Roman   Terp Runners 2:33.11 2:23.09 3:06.02 2:57.44
71 Sam McCaffrey FR-1 Delaware Valley 2:11.67 2:26.29 2:33.61 2:49.70
72 Joseph Cook JR-3 Juniata 1:57.03 2:28.13 2:20.73 2:53.32
  Jamie Gentile SO-2 St. Joseph's (Pa.) NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christopher Fitzsimons SO-2 Villanova 1:50.58
3 Andrew Golato SR-4 Villanova 1:52.39
4 Michael Harnish SO-2 Lebanon Valley 1:52.45
6 Andrew Carey SR-4 Johns Hopkins 1:54.45
7 Nick Crits SR-4 La Salle 1:55.25
8 Mike Ciavarelli SO-2 Widener 1:55.36
11 William Kellar JR-3 Temple 1:55.94
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Josh Lampron Freshman Unattached 1:51.66 1:32.68
5 Mato Bekelja SO-2 Penn 1:54.32 1:21.17
10 Trevor Holmgren FR-1 Johns Hopkins 1:55.62 2:12.97
13 Nicholas Palermo FR-1 Navy 1:56.56 1:32.09
17 Ben Press SR-4 Johns Hopkins 1:57.04 1:26.61
43 Kevin Day JR-3 La Salle 2:03.93 1:34.19
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Kieran Brennan Freshman Unattached 1:55.58 1:44.03 2:12.92 2:04.83 2:12.92
12 Kai Hinton FR-1 Navy 1:56.39 1:40.10 1:33.12 1:35.44 1:55.23
14 Erick White SO-2 Swarthmore 1:56.79 1:21.76 1:25.26 2:30.66 2:07.31
16 Brad Risser SR-4 Elizabethtown 1:56.98 2:14.53 1:37.10 2:21.55 1:49.97
18 Gebby Keny JR-3 Haverford 1:57.11 1:33.69 1:36.03 2:11.17 2:14.68
34 Pat McCurry FR-1 Gloucester CC 2:01.33 2:34.09 2:08.61 1:51.63 1:27.36
  Jamie Gentile SO-2 St. Joseph's (Pa.) NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Kevin Grosso SO-2 La Salle 1:32.78 1:57.44 2:13.89 1:44.53 1:22.21
20 Chris Trimble FR-1 La Salle 2:08.05 1:57.47 1:43.38 2:28.02 1:55.12
21 Steve Hyland JR-3 Johns Hopkins 1:36.66 1:57.87 2:26.16 2:17.91 2:12.02
23 Frank Segreto FR-1 Fairfield 1:55.64 1:59.21 1:52.06 1:43.72 2:17.10
24 Ryan Trexler SR-4 Juniata 2:17.20 1:59.30 2:29.13 1:37.83 1:56.92
25 Sam Brooks FR-1 Elizabethtown 1:27.10 1:59.31 1:40.22 2:13.63 1:36.65
30 Brendan Robertson FR-1 La Salle 1:46.04 2:00.50 1:49.66 1:48.45 1:36.40
35 Wil Bailey FR-1 Keystone 2:08.62 2:01.34 2:02.56 1:33.44 1:37.08
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Robert Downs Jr.   Mt. Airy Track Club 1:56.96 1:55.79 1:40.59 1:47.61 2:27.37
27 Ryan Vance FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:59.62 2:35.51 1:50.05 2:33.12 1:59.62
28 Ricky Sturz SO-2 Elizabethtown 1:59.62 1:41.68 2:08.00 2:33.12 1:47.66
32 Richard Scott JR-3 Swarthmore 2:00.89 2:12.98 2:15.40 1:51.22 2:25.07
37 John Ruggiero JR-3 Widener 2:01.73 2:02.95 1:39.82 2:10.26 1:50.78
42 Bryan Baldwin SO-2 Elizabethtown 2:03.57 2:29.52 2:03.57 2:09.75 1:37.62
46 Ian Hamilton JR-3 Elizabethtown 2:04.31 1:46.91 2:15.50 2:29.18 1:46.91
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
33 Nathan Emanuel FR-1 Temple 1:59.86 2:15.60 2:01.07 2:32.55 1:47.76
36 Jake Blanton SR-4 Elizabethtown 2:34.21 1:44.43 2:01.42 2:02.64 1:31.07
38 Abdul Hamid JR-3 Keystone 1:43.61 1:26.55 2:01.89 2:16.52 1:42.39
40 Sam Gottuso FR-1 Johns Hopkins 1:42.09 2:01.77 2:03.00 1:59.31 1:50.70
44 Leo Harmon FR-1 Widener 1:26.94 2:16.62 2:04.20 2:15.38 1:43.09
49 Tarik Floyd FR-1 Keystone 1:36.22 2:42.44 2:04.95 1:56.21 2:41.19
52 Justin Fortney FR-1 Elizabethtown 2:20.49 2:22.99 2:05.43 2:14.21 1:30.31
53 Gregory Wright FR-1 La Salle 1:59.52 2:14.62 2:05.81 2:41.04 1:35.62
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
26 Nick Kisley SR-4 Johns Hopkins 2:22.21 1:59.50 2:29.38 1:54.72 1:54.72
29 Ross Staudt FR-1 Widener 1:42.89 1:59.63 2:12.79 1:39.30 1:44.08
31 Ben Saunders   Georgetown Running Club 2:21.30 2:00.77 2:28.55 2:21.30 2:01.98
39 Liam Murphy FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:58.36 2:02.02 2:28.87 1:26.64 1:53.48
41 Ryan Gooding FR-1 Haverford 1:26.46 2:03.51 2:05.98 1:40.05 1:49.93
45 Dan Polanco SO-2 Keystone 2:08.00 2:04.27 2:10.49 1:55.58 1:38.18
47 Tyler Knabb SR-4 Johns Hopkins 1:57.14 2:04.61 2:42.00 1:35.95 1:32.22
54 Ian Wilkes SO-2 Johns Hopkins 1:36.96 2:05.92 2:03.41 2:10.96 2:26.07
55 Ryan Bogdan FR-1 Juniata 1:47.43 2:06.38 2:17.76 2:36.72 2:39.24
60 Grant Shaffer FR-1 Widener 2:25.04 2:08.35 1:45.25 1:52.95 1:59.37
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Steven Flynn FR-1 Temple 1:32.83 2:21.63 1:50.68 1:24.50 1:59.01
48 Peter Wilke FR-1 Johns Hopkins 1:42.20 1:27.24 1:42.20 2:09.62 2:04.63
50 Garret Kratina SO-2 Juniata 2:25.05 2:40.06 2:12.55 2:26.30 2:05.04
51 Edwin Noyes FR-1 Widener 2:06.33 2:05.08 2:11.34 2:31.35 2:05.08
56 Chukwumereije Otuonye   ISAA 1:31.15 1:29.88 2:29.38 1:50.14 2:06.59
58 Niall Mulvenna Sophomore Unattached 1:54.06 1:55.33 1:38.85 1:29.98 2:06.73
59 Tolulope Oladele SR-4 Haverford 2:19.69 1:54.06 2:45.32 2:03.03 2:08.15
62 Dan Russo   Terp Runners 2:28.39 2:25.81 1:53.55 1:32.91 2:09.03
66 Justin Gervasi FR-1 Gloucester CC 2:13.41 2:49.08 2:08.13 2:42.47 2:12.09
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
57 Joe Sacco FR-1 Gloucester CC 2:06.60 2:34.46
61 Jacob Krott FR-1 Juniata 2:08.59 1:54.45
63 Zach Smith SR-4 Haverford 2:09.78 2:05.89
64 Josh Jessell JR-3 Juniata 2:09.87 1:47.80
65 Nick Stavely   Terp Runners 2:10.04 2:02.24
67 Spencer Hantula FR-1 Juniata 2:15.35 2:19.41
68 Frank Miklosey FR-1 Gloucester CC 2:15.84 2:25.35
69 Hussein Kobeissi SO-2 Gloucester CC 2:17.68 2:24.57
70 Scott Roman   Terp Runners 2:23.09 2:45.99
71 Sam McCaffrey FR-1 Delaware Valley 2:26.29 2:32.15
72 Joseph Cook JR-3 Juniata 2:28.13 2:10.36