April 17-20, 2013
|
Kansas Outdoor (Retired) - Lawrence, KS

Men 800m Run Unseeded College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Matthew Schaefer JR-3 Truman State 1:54.67
2 Brandon Sherier JR-3 McPherson 1:54.81
3 Nolan Border FR-1 Nebraska 1:55.21
4 Logan Smith SO-2 Kansas State 1:56.64
5 Ricy Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:56.73
6 Nick Seckfort JR-3 Kansas 1:56.81
7 James Carter JR-3 Pittsburg St. 1:57.00
7 Nathan Vogel JR-3 Tabor 1:57.00
9 Dominque Manley JR-3 Kansas 1:57.04
10 Phillip Magos JR-3 Tabor 1:57.05
11 Ben Brownlee FR-1 Kansas 1:57.31
12 Alex Schroeder SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:57.34
13 Louis Tribble SO-2 Southwest Baptist 1:57.44
14 Jordan Peters SO-2 Pittsburg St. 1:57.60
15 Gabriel Johnson FR-1 Colby CC 1:57.62
16 Aaron Potter SO-2 St. Mary (Kan.) 1:57.65
17 Josh Quiroga FR-1 Colby CC 1:57.86
18 Robert Monticone FR-1 Colby CC 1:57.92
19 Dalen Fink JR-3 Kansas 1:57.96
20 Evan Adams SO-2 Allen County CC 1:58.00
21 Brett Grieb JR-3 Nebraska 1:58.06
22 Tegan Michael SO-2 Allen County CC 1:58.20
23 Conner Drendel SR-4 Southwestern (Kan.) 1:58.49
24 Blake Stevensen JR-3 Sioux Falls 1:58.59
25 Alex Lugo SO-2 North Iowa Area CC 1:58.69
26 Patrich Bravo FR-1 Fort Hays St. 1:58.81
27 Cody Miller JR-3 Emporia St. 1:58.82
28 Randy Wasinger   Kansas City Smoke TC 1:59.16
29 Kevin Jantsch   UNAT-Kansas State 1:59.36
30 Ethan Ward SR-4 Southwest Baptist 1:59.42
31 Andy Wendroth SR-4 Nebraska 1:59.49
32 Blaze Killian JR-3 Sioux Falls 1:59.89
33 Anthony Yates FR-1 Pittsburg St. 1:59.96
34 Ben Grant FR-1 Coffeyville CC 2:00.04
35 Vincente Estrella FR-1 Dodge City CC 2:00.12
36 Bob Bartush FR-1 Benedictine (Kan.) 2:00.38
37 James Farris SO-2 Bethany (Kan.) 2:00.53
38 Zach Vos JR-3 Grand View 2:00.55
39 Kellum Schneider JR-3 Kansas 2:00.62
40 Sam McDaniel JR-3 Southwestern (Kan.) 2:00.63
41 Josh Whittaker SO-2 Allen County CC 2:00.86
42 Cole Allison JR-3 Southern Illinois 2:00.92
43 Cody Martus SR-4 Kansas Wesleyan 2:01.09
44 Scott Nannen SR-4 Nebraska-Kearney 2:01.10
45 Aaron Yoder   Kansas City Smoke TC 2:01.23
46 OJ Ojullu FR-1 North Iowa Area CC 2:01.40
47 Justin Bond SR-4 Grand View 2:01.87
48 Neville Daley JR-3 Lincoln (Mo.) 2:01.88
49 Nick Warnke SO-2 Southwestern (Kan.) 2:01.99
50 Doug Mueller SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:02.01
51 Tanner Staab FR-1 Fort Hays St. 2:02.10
52 Connor Shoemaker SO-2 Fort Hays St. 2:02.16
53 Paris Carson FR-1 Butler County CC 2:02.22
54 Sam Jones SR-4 Kansas 2:02.30
55 John Bedsworth SO-2 Hannibal-LaGrange 2:02.41
56 Christian Wacker FR-1 Southwestern (Kan.) 2:02.60
57 Austin Ward SR-4 Grand View 2:02.62
58 Blake Stoppel JR-3 Fort Hays St. 2:02.91
59 Alex Bloomquist SO-2 North Iowa Area CC 2:03.02
60 Tariq White SR-4 Grand View 2:03.41
61 Michael Mudukuti FR-1 Oral Roberts 2:03.68
62 Travis Sipe SO-2 Emporia St. 2:03.97
63 Xavier Ramon JR-3 Missouri Valley 2:04.03
64 Bret Mueller FR-1 Tabor 2:04.22
65 Chris Musgrove SR-4 Pittsburg St. 2:04.81
66 Jordan Dahlke JR-3 Bethany (Kan.) 2:05.16
67 Aaron Williams SR-4 Southwest Baptist 2:05.42
68 Seth Harjes FR-1 Grand View 2:06.32
69 John Bradford SO-2 Oral Roberts 2:07.09
70 Conner Barragree SO-2 Southwestern (Kan.) 2:07.11
71 Jonny Worley FR-1 North Iowa Area CC 2:07.91
72 Brandon Hatch SO-2 Southwestern (Kan.) 2:08.10
73 Matt Bowman SO-2 North Iowa Area CC 2:08.51
74 Tyler Sternhagen SO-2 South Dakota 2:08.54
75 Caleb Jackson FR-1 Southwestern (Kan.) 2:10.00
76 Jordan Caudill FR-1 Allen County CC 2:13.30
77 Spencer Gardner FR-1 Grand View 2:18.37
78 Nigel Christianson   UNAT-Gillette 2:18.75
  Carlton Sheppard SO-2 Coffeyville CC NT
  Ashley Riley FR-1 Colby CC NT
Men 800m Run Unseeded College Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Matthew Schaefer JR-3 Truman State 1:47.79 1:54.67 2:10.73 1:36.33 1:24.86 1:42.06 1:37.47
2 Brandon Sherier JR-3 McPherson 1:36.44 1:54.81 2:16.63 2:14.33 2:17.78 2:16.63 1:23.82
3 Nolan Border FR-1 Nebraska 2:12.50 1:55.21 2:24.02 1:56.37 2:04.43 1:39.08 2:03.28
4 Logan Smith SO-2 Kansas State 1:30.98 1:56.64 1:36.82 1:25.15 1:36.82 1:51.98 2:00.14
5 Ricy Brown SO-2 Bethune-Cookman 2:02.57 1:56.73 2:29.42 1:54.40 2:09.57 1:52.06 1:46.23
6 Nick Seckfort JR-3 Kansas 1:24.11 1:56.81 2:27.18 1:42.80 1:26.44 1:35.79 2:09.66
9 Dominque Manley JR-3 Kansas 1:39.49 1:57.04 1:58.21 1:41.83 1:37.15 2:08.75 1:43.00
19 Dalen Fink JR-3 Kansas 2:27.45 1:57.96 1:39.09 1:54.43 1:59.14 1:40.27 2:08.58
27 Cody Miller JR-3 Emporia St. 2:23.78 1:58.82 2:22.59 1:33.87 2:32.09 1:39.81 1:52.88
35 Vincente Estrella FR-1 Dodge City CC 2:06.13 2:00.12 1:39.70 1:39.70 2:14.54 1:45.71 1:33.70
  Ashley Riley FR-1 Colby CC NT NT NT NT NT NT NT
Men 800m Run Unseeded College Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 James Carter JR-3 Pittsburg St. 2:19.23 1:57.00
11 Ben Brownlee FR-1 Kansas 2:21.95 1:57.31
12 Alex Schroeder SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.95 1:57.34
14 Jordan Peters SO-2 Pittsburg St. 2:23.48 1:57.60
22 Tegan Michael SO-2 Allen County CC 1:35.75 1:58.20
24 Blake Stevensen JR-3 Sioux Falls 2:24.68 1:58.59
26 Patrich Bravo FR-1 Fort Hays St. 2:20.20 1:58.81
30 Ethan Ward SR-4 Southwest Baptist 1:34.35 1:59.42
37 James Farris SO-2 Bethany (Kan.) 2:35.49 2:00.53
44 Scott Nannen SR-4 Nebraska-Kearney 2:14.43 2:01.10
45 Aaron Yoder   Kansas City Smoke TC 1:45.47 2:01.23
50 Doug Mueller SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:08.11 2:02.01
54 Sam Jones SR-4 Kansas 1:52.52 2:02.30
  Carlton Sheppard SO-2 Coffeyville CC NT NT
Men 800m Run Unseeded College Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Nathan Vogel JR-3 Tabor 2:28.59 1:25.41 1:57.00 1:53.49
16 Aaron Potter SO-2 St. Mary (Kan.) 2:32.95 1:24.71 1:57.65 1:35.30
17 Josh Quiroga FR-1 Colby CC 2:06.11 1:40.19 1:57.86 2:15.54
18 Robert Monticone FR-1 Colby CC 2:05.00 2:10.90 1:57.92 2:21.51
20 Evan Adams SO-2 Allen County CC 1:30.86 1:40.30 1:58.00 1:52.10
21 Brett Grieb JR-3 Nebraska 2:08.69 1:27.37 1:58.06 1:52.16
31 Andy Wendroth SR-4 Nebraska 2:28.17 1:52.32 1:59.49 2:15.03
39 Kellum Schneider JR-3 Kansas 2:31.99 2:34.40 2:00.62 1:34.09
40 Sam McDaniel JR-3 Southwestern (Kan.) 2:30.79 2:06.67 2:00.63 1:58.22
48 Neville Daley JR-3 Lincoln (Mo.) 2:27.48 1:54.57 2:01.88 2:06.76
69 John Bradford SO-2 Oral Roberts 2:18.53 1:54.39 2:07.09 2:23.62
74 Tyler Sternhagen SO-2 South Dakota 2:14.97 2:09.83 2:08.54 2:30.40
Men 800m Run Unseeded College Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Phillip Magos JR-3 Tabor 1:38.33 1:51.20 1:21.94 1:57.05 2:21.63 1:46.52 2:26.32
13 Louis Tribble SO-2 Southwest Baptist 1:52.75 1:33.96 1:36.30 1:57.44 2:02.14 1:35.13 1:46.87
15 Gabriel Johnson FR-1 Colby CC 1:30.57 1:29.40 1:45.86 1:57.62 2:07.03 1:24.69 1:52.92
23 Conner Drendel SR-4 Southwestern (Kan.) 2:25.75 2:25.75 2:22.19 1:58.49 1:50.20 2:19.82 1:53.75
28 Randy Wasinger   Kansas City Smoke TC 1:29.37 1:32.95 1:53.21 1:59.16 2:33.72 1:52.01 1:23.42
29 Kevin Jantsch   UNAT-Kansas State 1:24.75 1:53.40 2:08.91 1:59.36 1:45.04 1:54.59 1:47.43
32 Blaze Killian JR-3 Sioux Falls 2:11.88 2:04.69 2:25.07 1:59.89 2:20.28 2:34.66 2:22.67
33 Anthony Yates FR-1 Pittsburg St. 2:05.96 1:43.17 2:25.16 1:59.96 2:20.36 1:53.97 2:04.76
34 Ben Grant FR-1 Coffeyville CC 2:30.05 2:19.25 1:36.04 2:00.04 2:08.45 1:27.63 1:36.04
41 Josh Whittaker SO-2 Allen County CC 2:23.83 1:58.45 1:59.66 2:00.86 2:32.29 1:48.78 2:02.07
46 OJ Ojullu FR-1 North Iowa Area CC 1:48.05 2:25.68 2:24.47 2:01.40 1:26.20 2:24.47 1:44.41
47 Justin Bond SR-4 Grand View 2:34.78 1:30.19 1:50.91 2:01.87 2:16.50 1:57.00 2:23.81
53 Paris Carson FR-1 Butler County CC 1:48.78 2:16.89 1:57.34 2:02.22 2:31.56 2:38.89 2:32.78
56 Christian Wacker FR-1 Southwestern (Kan.) 1:56.47 2:11.19 1:29.50 2:02.60 1:57.70 1:28.28 2:24.67
60 Tariq White SR-4 Grand View 2:09.58 2:13.29 2:20.69 2:03.41 1:43.67 1:54.78 1:58.48
Men 800m Run Unseeded College Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
25 Alex Lugo SO-2 North Iowa Area CC 1:58.69 2:24.81 1:38.52 1:48.01
38 Zach Vos JR-3 Grand View 2:00.55 2:11.40 1:56.94 1:37.65
42 Cole Allison JR-3 Southern Illinois 2:00.92 1:27.07 2:17.85 2:11.81
43 Cody Martus SR-4 Kansas Wesleyan 2:01.09 1:50.20 2:21.68 1:25.98
49 Nick Warnke SO-2 Southwestern (Kan.) 2:01.99 2:04.43 1:46.14 2:37.37
57 Austin Ward SR-4 Grand View 2:02.62 1:28.29 1:47.91 1:29.52
61 Michael Mudukuti FR-1 Oral Roberts 2:03.68 2:34.60 2:13.58 2:07.39
62 Travis Sipe SO-2 Emporia St. 2:03.97 1:39.18 1:26.78 1:57.78
67 Aaron Williams SR-4 Southwest Baptist 2:05.42 1:42.85 1:42.85 2:31.76
71 Jonny Worley FR-1 North Iowa Area CC 2:07.91 2:15.59 2:02.80 1:52.56
77 Spencer Gardner FR-1 Grand View 2:18.37 2:58.50 1:54.85 2:10.07
78 Nigel Christianson   UNAT-Gillette 2:18.75 1:38.52 2:34.02 1:51.00
Men 800m Run Unseeded College Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
36 Bob Bartush FR-1 Benedictine (Kan.) 2:10.01 2:00.38
51 Tanner Staab FR-1 Fort Hays St. 1:56.00 2:02.10
52 Connor Shoemaker SO-2 Fort Hays St. 1:34.07 2:02.16
55 John Bedsworth SO-2 Hannibal-LaGrange 2:14.66 2:02.41
58 Blake Stoppel JR-3 Fort Hays St. 2:18.89 2:02.91
59 Alex Bloomquist SO-2 North Iowa Area CC 2:33.78 2:03.02
63 Xavier Ramon JR-3 Missouri Valley 2:21.40 2:04.03
64 Bret Mueller FR-1 Tabor 2:06.71 2:04.22
65 Chris Musgrove SR-4 Pittsburg St. 1:39.85 2:04.81
66 Jordan Dahlke JR-3 Bethany (Kan.) 2:36.45 2:05.16
68 Seth Harjes FR-1 Grand View 1:43.59 2:06.32
70 Conner Barragree SO-2 Southwestern (Kan.) 2:10.93 2:07.11
72 Brandon Hatch SO-2 Southwestern (Kan.) 2:22.20 2:08.10
73 Matt Bowman SO-2 North Iowa Area CC 1:35.10 2:08.51
75 Caleb Jackson FR-1 Southwestern (Kan.) 2:02.20 2:10.00
76 Jordan Caudill FR-1 Allen County CC 1:47.98 2:13.30