April 13, 2013
|
MIT Henry G. Steinbrenner Track - Cambridge, MA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brooke Johnson JR-3 MIT 4:20.68 3:14.13 5:07.83 4:40.10 4:29.00 3:39.09 4:37.32 9
2 Elizabeth Arens SR-4 Bates 3:26.40 5:29.13 3:34.77 4:44.50 3:51.51 5:31.92 4:38.92 7
3 Louise van den Heuvel JR-3 MIT 3:27.72 4:13.24 3:50.48 5:21.53 6:01.37 4:18.94 4:44.54 6
4 Chrissy Larrabee SO-2 Husson 4:25.80 4:46.24 5:18.37 5:32.98 6:13.87 3:41.98 4:52.08 5
5 Morgan Lingar SR-4 Colby 5:17.37 3:31.58 3:31.58 6:04.39 5:46.76 4:06.85 4:53.86 4
6 Lisa Reedich SR-4 Bates 3:57.90 4:18.98 3:36.82 5:43.29 5:25.22 3:45.85 5:01.13 3
7 Erica Gagnon SO-2 Bates 6:15.24 5:44.98 3:56.04 5:02.61 5:02.61 4:08.14 5:02.61 2
8 Elena Jay SO-2 Bates 4:41.67 5:48.30 6:27.68 4:56.82 6:30.71 3:53.21 5:02.87 1
9 Alicia Fannon SR-4 Bates 5:43.38 5:03.87 6:25.92 4:18.29 5:12.99 4:21.33 5:03.87 -
10 Hannah Zeltner FR-1 Bates 4:09.93 4:25.17 6:11.85 5:16.99 6:17.94 5:16.99 5:04.79 -
11 Emily Panciera SO-2 Southern Maine 5:02.46 4:34.96 6:03.56 4:10.52 4:34.96 5:23.84 5:05.51 -
12 Caitlin Miller JR-3 Southern Maine 6:09.06 4:55.25 4:21.42 5:50.61 6:05.99 5:26.01 5:07.55 -
13 Gabrielle Naranja SO-2 Bates 6:32.97 4:50.05 4:18.86 5:08.77 6:01.78 6:14.26 5:11.88 -
14 Alecia Palmer SO-2 Husson 4:06.99 5:22.99 6:23.15 6:26.32 6:35.82 6:04.15 5:16.65 -
15 Mikka Kei Macdonald FR-1 Bates 4:28.22 3:53.10 6:39.14 5:51.25 4:47.38 4:47.38 5:19.31 -
16 Sarah Higgins FR-1 Colby 6:49.82 4:12.94 4:06.53 4:32.15 6:08.20 5:55.39 5:20.17 -
17 Sarah Carrigan FR-1 Colby 3:45.63 4:17.86 6:13.90 5:09.43 6:55.80 6:49.35 5:22.32 -
18 Chelsie Oldfield FR-1 Southern Maine 6:06.36 3:59.92 5:37.18 3:59.92 4:25.86 3:50.19 5:24.21 -
19 Hallie Jester FR-1 Colby 4:10.75 5:45.19 6:14.50 5:02.86 4:59.60 5:12.63 5:25.65 -
20 Katherine Courtney FR-1 Bates 7:04.50 4:03.52 4:43.00 5:52.11 6:31.60 4:39.71 5:29.07 -
21 Tayla Robbins SO-2 Southern Maine 6:33.98 5:57.56 4:48.03 4:01.69 6:47.22 6:00.87 5:31.07 -
22 Teika Carlson SO-2 Bates 6:40.01 6:56.82 4:45.72 4:02.02 6:56.82 4:15.47 5:36.14 -
23 Nina Sevilla FR-1 Bates 4:18.66 6:14.38 6:04.17 5:36.94 6:58.62 5:43.75 5:40.34 -
24 Jacqui Black FR-1 Southern Maine 4:26.0 7:02.9 4:29.4 5:00.1 4:15.8 7:09.7 5:41.1 -
25 Lindsey Merrill SO-2 Southern Maine 6:46.30 6:56.72 6:56.72 6:28.94 6:21.99 7:31.44 5:47.26 -
26 Ellen Schneider SR-4 Bates 4:24.51 4:24.51 4:35.09 7:27.91 7:38.49 7:24.38 5:52.68 -
  Brooke Davis FR-1 Southern Maine NT NT NT NT NT NT NT   
  Layne Schwab SR-4 Colby NT NT NT NT NT NT NT   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
6 Lisa Reedich SR-4 Bates 5:01.13 5:16.19 4:28.01 5:52.33 3
15 Mikka Kei Macdonald FR-1 Bates 5:19.31 4:05.87 5:44.86 6:13.60 -
16 Sarah Higgins FR-1 Colby 5:20.17 5:16.97 4:09.74 3:56.93 -
17 Sarah Carrigan FR-1 Colby 5:22.32 5:38.44 5:31.99 5:06.21 -
18 Chelsie Oldfield FR-1 Southern Maine 5:24.21 4:29.10 4:58.28 4:16.13 -
19 Hallie Jester FR-1 Colby 5:25.65 4:36.81 4:20.52 6:53.58 -
20 Katherine Courtney FR-1 Bates 5:29.07 3:50.35 6:48.05 3:53.64 -
21 Tayla Robbins SO-2 Southern Maine 5:31.07 6:53.84 5:31.07 6:53.84 -
22 Teika Carlson SO-2 Bates 5:36.14 4:12.11 6:43.37 5:12.61 -
23 Nina Sevilla FR-1 Bates 5:40.34 4:59.50 6:38.20 4:08.45 -
24 Jacqui Black FR-1 Southern Maine 5:41.1 4:19.2 4:43.1 6:28.8 -
25 Lindsey Merrill SO-2 Southern Maine 5:47.26 5:12.54 4:48.23 7:10.61 -
26 Ellen Schneider SR-4 Bates 5:52.68 6:59.69 5:24.47 6:06.79 -
  Brooke Davis FR-1 Southern Maine NT NT NT NT   
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brooke Johnson JR-3 MIT 4:42.87 5:46.65 4:37.32 4:06.82 3:22.45 4:23.46 9
2 Elizabeth Arens SR-4 Bates 3:57.09 3:59.88 4:38.92 5:04.03 4:27.77 3:43.14 7
3 Louise van den Heuvel JR-3 MIT 3:36.25 5:47.14 4:44.54 5:49.99 6:04.22 3:53.33 6
4 Chrissy Larrabee SO-2 Husson 5:35.90 5:03.77 4:52.08 5:15.45 5:12.53 6:10.95 5
5 Morgan Lingar SR-4 Colby 3:34.52 4:47.99 4:53.86 5:05.62 3:49.21 3:40.40 4
7 Erica Gagnon SO-2 Bates 3:59.07 5:44.98 5:02.61 3:59.07 4:41.43 5:29.85 2
8 Elena Jay SO-2 Bates 5:18.02 3:47.16 5:02.87 4:02.30 5:45.28 3:47.16 1
9 Alicia Fannon SR-4 Bates 5:34.26 4:57.80 5:03.87 6:25.92 5:55.53 6:07.69 -
10 Hannah Zeltner FR-1 Bates 3:57.74 5:23.08 5:04.79 6:08.80 4:37.36 4:43.46 -
11 Emily Panciera SO-2 Southern Maine 6:24.95 6:28.00 5:05.51 4:59.40 6:03.56 4:07.47 -
12 Caitlin Miller JR-3 Southern Maine 3:44.52 6:21.37 5:07.55 3:38.36 4:46.03 6:21.37 -
13 Gabrielle Naranja SO-2 Bates 5:02.53 3:44.56 5:11.88 6:14.26 3:44.56 5:11.88 -
14 Alecia Palmer SO-2 Husson 6:10.48 4:54.49 5:16.65 4:32.32 4:25.99 6:13.65 -
  Layne Schwab SR-4 Colby NT NT NT NT NT NT