April 13, 2013
|
Benedictine University - Lisle, IL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Aaron Silver   Illinois Track Club 11:25.90 15:26.89 16:03.97 -
2 Aaron King SR-4 Roosevelt 14:56.02 15:33.35 18:30.69 10
3 Patrick Tharp FR-1 Millikin 16:36.38 15:39.98 13:28.39 8
4 Grady Schroeder FR-1 Aurora 18:42.14 15:42.97 19:10.43 6
5 Sean Ryan JR-3 Illinois Wesleyan 20:16.58 15:50.45 11:43.34 5
6 Griffin Kelly   Northwestern Track Club 19:56.13 15:56.90 16:25.61 -
7 Michael Johnson   Northwestern Track Club 19:48.11 15:58.15 17:53.13 -
8 Axel Munoz SO-2 Elmhurst 20:19.74 16:00.42 20:48.55 4
9 Mark Giannis JR-3 Illinois Wesleyan 12:51.28 16:04.09 19:16.91 3
10 Ben Becker JR-3 Illinois Wesleyan 17:31.47 16:04.65 19:46.52 2
11 Eric Hickok SO-2 Valparaiso 16:50.14 16:11.28 13:55.30 1
12 Michael Lifson   Illinois Track Club 17:42.31 16:14.59 13:48.41 -
13 Brandon Miller SO-2 Aurora 14:08.38 16:15.15 16:44.41 -
14 Jose Garcia FR-1 DuPage 14:35.01 16:23.15 14:35.01 -
15 Jacob Griffith FR-1 Millikin 19:07.87 16:29.54 19:57.35 -
16 Daniel Woldesilassie Sophomore UNAT-DuPage 16:42.71 16:32.78 15:33.22 -
17 Colin Losey FR-1 U. of Chicago 13:34.51 16:33.30 20:31.70 -
18 Mark Doss SR-4 U. of Chicago 16:29.04 16:39.03 18:28.93 -
19 Morgan Goetschel SR-4 Aurora 20:40.30 16:40.24 11:50.17 -
20 Jordan Guenther JR-3 Concordia (Wis.) 14:23.06 16:43.55 18:23.91 -
21 Caleb Jenks FR-1 Carthage 14:34.75 16:45.45 13:04.26 -
22 Nick Quiroz FR-1 Aurora 15:55.36 16:45.64 15:45.31 -
23 Shaun Majumdar FR-1 U. of Chicago 18:56.99 16:46.18 13:14.89 -
24 Doug Vrchota JR-3 Elmhurst 20:59.32 16:47.45 12:05.37 -
25 Jordan Atkins SO-2 Illinois Wesleyan 12:26.97 16:49.41 19:51.11 -
26 Jason Hantak SR-4 Benedictine (Ill.) 15:30.92 16:51.87 12:49.03 -
27 Pete Jaros SO-2 Aurora 13:09.34 16:51.97 13:39.70 -
28 Tim Lydy SO-2 Rockford 14:50.70 16:52.15 12:08.75 -
29 Robert Meilbeck SO-2 Concordia (Wis.) 14:20.98 16:52.91 19:34.98 -
30 Michel Alexis   Northwestern Track Club 18:56.57 16:54.79 19:06.72 -
31 Allen Worth FR-1 U. of Chicago 14:43.25 16:55.23 17:15.54 -
32 Jon Hootman SO-2 DuPage 19:56.13 17:02.33 16:11.22 -
33 Sean Leaf JR-3 Aurora 14:39.72 17:02.93 13:38.35 -
34 Eric Hofmann   Unattached 17:27.18 17:06.64 18:39.04 -
35 Aaron Boyer FR-1 Concordia (Ill.) 13:31.10 17:06.71 16:05.11 -
36 Jesse Stanford JR-3 Olivet Nazarene 22:07.56 17:09.11 12:51.84 -
37 Jalen Isabell FR-1 Benedictine (Ill.) 19:26.62 17:12.40 12:02.68 -
38 Pablo Herrejon SR-4 Roosevelt 13:28.90 17:17.04 18:19.27 -
39 Ben White SR-4 Illinois Wesleyan 20:07.30 17:20.77 22:01.78 -
40 Brandon Dluzen FR-1 DuPage 16:51.14 17:22.41 18:35.38 -
41 Mitch Mallary FR-1 Judson 17:22.75 17:22.75 14:04.63 -
42 Kenneth Albin FR-1 Millikin 22:45.71 17:30.54 18:23.07 -
43 Thomas Woods FR-1 Roosevelt 15:57.01 17:31.65 21:54.57 -
44 Daniel Pitts JR-3 Olivet Nazarene 13:00.84 17:35.19 19:31.26 -
45 Adam Morello SO-2 DuPage 14:15.36 17:36.00 22:42.24 -
46 Frank Wen SR-4 U. of Chicago 20:16.69 17:37.99 21:30.75 -
47 Andrew Schroeder Junior UNAT-Benedictine (Ill.) 12:35.12 17:43.54 21:37.52 -
48 Sam Cooper FR-1 Olivet Nazarene 18:03.07 17:52.34 14:28.60 -
49 Luis Rubio SO-2 Elmhurst 15:48.37 17:57.69 15:26.82 -
50 Khusrav Mahkamov   Beloit 19:21.54 18:05.55 17:22.13 -
51 Mark Martinez SO-2 Benedictine (Ill.) 18:42.66 18:09.96 17:59.06 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Brandon Miller SO-2 Aurora 15:55.65 16:15.15 -
28 Tim Lydy SO-2 Rockford 17:42.76 16:52.15 -
30 Michel Alexis   Northwestern Track Club 17:45.53 16:54.79 -
31 Allen Worth FR-1 U. of Chicago 14:22.95 16:55.23 -
33 Sean Leaf JR-3 Aurora 21:49.35 17:02.93 -
35 Aaron Boyer FR-1 Concordia (Ill.) 15:44.58 17:06.71 -
39 Ben White SR-4 Illinois Wesleyan 12:39.77 17:20.77 -
40 Brandon Dluzen FR-1 DuPage 13:53.93 17:22.41 -
41 Mitch Mallary FR-1 Judson 18:56.60 17:22.75 -
43 Thomas Woods FR-1 Roosevelt 17:00.10 17:31.65 -
44 Daniel Pitts JR-3 Olivet Nazarene 17:03.54 17:35.19 -
46 Frank Wen SR-4 U. of Chicago 14:38.14 17:37.99 -
47 Andrew Schroeder Junior UNAT-Benedictine (Ill.) 20:54.98 17:43.54 -
48 Sam Cooper FR-1 Olivet Nazarene 22:31.15 17:52.34 -
49 Luis Rubio SO-2 Elmhurst 18:51.58 17:57.69 -
50 Khusrav Mahkamov   Beloit 13:23.31 18:05.55 -
51 Mark Martinez SO-2 Benedictine (Ill.) 22:42.45 18:09.96 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
11 Eric Hickok SO-2 Valparaiso 16:11.28 14:05.02 1
14 Jose Garcia FR-1 DuPage 16:23.15 17:51.64 -
15 Jacob Griffith FR-1 Millikin 16:29.54 18:57.97 -
16 Daniel Woldesilassie Sophomore UNAT-DuPage 16:32.78 13:04.30 -
17 Colin Losey FR-1 U. of Chicago 16:33.30 18:52.37 -
18 Mark Doss SR-4 U. of Chicago 16:39.03 15:59.07 -
19 Morgan Goetschel SR-4 Aurora 16:40.24 12:40.19 -
20 Jordan Guenther JR-3 Concordia (Wis.) 16:43.55 13:12.81 -
21 Caleb Jenks FR-1 Carthage 16:45.45 16:35.40 -
23 Shaun Majumdar FR-1 U. of Chicago 16:46.18 12:24.58 -
24 Doug Vrchota JR-3 Elmhurst 16:47.45 12:15.44 -
25 Jordan Atkins SO-2 Illinois Wesleyan 16:49.41 12:57.25 -
26 Jason Hantak SR-4 Benedictine (Ill.) 16:51.87 15:51.16 -
27 Pete Jaros SO-2 Aurora 16:51.97 14:30.30 -
29 Robert Meilbeck SO-2 Concordia (Wis.) 16:52.91 20:56.01 -
32 Jon Hootman SO-2 DuPage 17:02.33 12:56.97 -
34 Eric Hofmann   Unattached 17:06.64 13:31.05 -
36 Jesse Stanford JR-3 Olivet Nazarene 17:09.11 14:14.17 -
37 Jalen Isabell FR-1 Benedictine (Ill.) 17:12.40 18:24.67 -
38 Pablo Herrejon SR-4 Roosevelt 17:17.04 14:20.75 -
42 Kenneth Albin FR-1 Millikin 17:30.54 19:36.61 -
45 Adam Morello SO-2 DuPage 17:36.00 21:17.76 -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Aaron Silver   Illinois Track Club 15:26.89 17:08.85 13:17.13 -
2 Aaron King SR-4 Roosevelt 15:33.35 12:54.68 10:53.35 10
3 Patrick Tharp FR-1 Millikin 15:39.98 11:44.99 16:55.18 8
4 Grady Schroeder FR-1 Aurora 15:42.97 17:26.70 20:07.01 6
5 Sean Ryan JR-3 Illinois Wesleyan 15:50.45 14:34.42 16:47.48 5
6 Griffin Kelly   Northwestern Track Club 15:56.90 14:21.21 12:55.09 -
7 Michael Johnson   Northwestern Track Club 15:58.15 16:26.90 17:24.39 -
8 Axel Munoz SO-2 Elmhurst 16:00.42 19:02.90 13:36.36 4
9 Mark Giannis JR-3 Illinois Wesleyan 16:04.09 18:57.63 20:14.76 3
10 Ben Becker JR-3 Illinois Wesleyan 16:04.65 18:58.29 18:48.64 2
12 Michael Lifson   Illinois Track Club 16:14.59 13:38.66 14:56.63 -
22 Nick Quiroz FR-1 Aurora 16:45.64 14:04.74 19:06.43 -