March 16, 2013
|
Morehouse - Atlanta, GA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Albert Murrey JR-3 Albany State 4:08.12 3:25.94 4:32.94 3:40.83 4:40.38 3:48.27
2 Nathan Reeves SO-2 Columbus St. 4:08.31 4:20.73 4:20.73 3:11.20 4:28.18 4:38.11
3 Shinaola Agbede Sophomore Morehouse 4:12.78 5:28.62 3:50.03 5:28.62 5:18.51 5:23.56
4 Dan Creem FR-1 Swarthmore 4:12.88 3:57.71 3:12.19 3:40.01 5:08.52 4:53.34
5 Kieren Broussard SO-2 Kentucky State 4:17.36 3:54.20 3:15.60 3:25.89 3:13.02 4:55.97
6 Nicholas Hall SO-2 Morehouse 4:17.88 4:46.25 4:59.14 4:35.94 4:23.04 4:43.67
7 Gregory Mathis SO-2 Albany State 4:18.04 3:59.98 3:26.44 4:25.79 3:39.34 3:59.98
8 Richard Scott JR-3 Swarthmore 4:18.50 4:31.43 4:46.94 4:59.86 3:44.90 4:39.18
9 Paul Green FR-1 Swarthmore 4:18.92 5:26.24 5:00.35 5:28.83 4:37.05 3:14.19
10 Spencer Friske FR-1 Swarthmore 4:20.31 5:17.58 3:10.03 4:02.09 5:01.96 4:54.15
11 Robert Fain JR-3 Swarthmore 4:20.68 5:15.43 4:33.72 4:28.50 3:38.98 3:23.33
12 Dominic Castro-Wehr FR-1 Swarthmore 4:22.38 4:04.02 3:08.92 4:17.14 5:35.85 3:14.17
13 Terry Orange JR-3 Albany State 4:26.37 5:16.98 3:19.78 4:15.72 3:41.09 4:21.05
14 George Watkins   Clark Atlanta 4:26.55 3:14.59 3:30.58 5:46.52 5:06.54 4:58.54
15 Montgomery Tavares   Unattached 4:27.50 4:54.25 5:07.63 5:29.03 4:03.43 4:51.58
16 Jervon Pack SO-2 Albany State 4:27.82 3:26.23 4:11.75 4:03.72 3:42.29 3:47.65
17 Alec Toro SO-2 Swarthmore 4:32.23 5:40.29 5:26.68 4:15.90 3:40.51 4:07.73
18 john hyer SR-4 Paine 4:32.75 3:19.11 3:49.11 4:00.02 5:46.40 4:46.39
19 Jordan Jones   03-Peachtree City Flash Y 4:40.44 5:19.71 3:21.92 5:11.29 3:33.14 5:58.97
20 Ean Crawford   Darton State TC 4:41.33 5:01.03 4:49.77 4:58.21 4:44.15 3:39.44
21 Mark Olson SR-4 Swarthmore 4:49.27 6:16.06 4:00.10 5:32.66 4:52.17 4:11.67
22 Bennett Thompson FR-1 Swarthmore 4:49.56 4:00.34 4:40.88 4:06.13 5:18.52 4:55.36
23 Mylon Wright SO-2 Kentucky State 4:50.01 3:49.11 5:07.41 4:06.51 4:21.01 4:50.01
24 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 4:53.87 5:40.89 3:55.10 5:43.83 4:00.98 3:37.47
25 Rosevelt Allen FR-1 Kentucky State 4:57.44 4:39.60 6:26.68 4:18.78 4:45.55 4:00.93
26 TREVON STRANGE FR-1 Tuskegee 4:58.77 6:07.49 5:07.74 6:16.45 5:49.56 5:34.63
27 Will James   03-Peachtree City Flash Y 4:59.71 3:44.79 5:50.66 5:29.69 3:38.79 6:08.65
28 Eris Mackey FR-1 Clark Atlanta 5:07.32 3:38.20 5:38.06 6:27.23 4:48.88 3:53.57
29 Michael Fleischmann SR-4 Swarthmore 5:09.11 3:36.38 6:23.30 5:49.30 5:40.03 4:25.84
30 Johnny Danial   Darton State TC 5:10.70 5:44.88 4:14.78 5:38.67 4:42.74 5:01.38
31 Dorian Ford   Darton State TC 5:17.42 6:52.65 4:29.81 5:58.69 4:32.99 5:20.60
32 Gerald Jones FR-1 Morehouse 5:20.48 5:36.51 5:49.33 4:00.36 4:29.21 6:56.63
33 Adam Silver Junior Swarthmore 5:24.87 6:13.60 5:21.63 6:55.84 5:54.11 4:10.15
  Alexander Jimenez FR-1 Swarthmore NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 George Watkins   Clark Atlanta 4:26.55 3:11.92 5:11.87 5:19.86 4:39.88
18 john hyer SR-4 Paine 4:32.75 4:57.30 4:21.84 4:46.39 4:46.39
19 Jordan Jones   03-Peachtree City Flash Y 4:40.44 5:33.73 5:05.68 3:19.12 5:33.73
21 Mark Olson SR-4 Swarthmore 4:49.27 5:35.56 4:05.88 5:35.56 5:35.56
23 Mylon Wright SO-2 Kentucky State 4:50.01 3:31.71 6:05.42 5:27.72 4:50.01
24 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 4:53.87 4:00.98 4:36.24 4:09.79 5:49.71
25 Rosevelt Allen FR-1 Kentucky State 4:57.44 3:49.03 4:33.65 6:02.88 4:27.70
26 TREVON STRANGE FR-1 Tuskegee 4:58.77 5:49.56 6:01.52 4:55.79 3:41.09
27 Will James   03-Peachtree City Flash Y 4:59.71 5:08.71 3:53.78 3:41.79 5:20.69
28 Eris Mackey FR-1 Clark Atlanta 5:07.32 4:33.52 4:48.88 5:19.62 5:04.25
29 Michael Fleischmann SR-4 Swarthmore 5:09.11 4:32.02 3:58.02 5:15.30 5:24.57
30 Johnny Danial   Darton State TC 5:10.70 4:24.10 5:13.81 6:03.52 4:24.10
31 Dorian Ford   Darton State TC 5:17.42 3:51.72 3:54.89 5:45.99 6:33.60
32 Gerald Jones FR-1 Morehouse 5:20.48 4:32.41 3:44.34 6:56.63 4:35.62
33 Adam Silver Junior Swarthmore 5:24.87 4:03.66 4:00.41 4:39.39 3:50.66
  Alexander Jimenez FR-1 Swarthmore NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Albert Murrey JR-3 Albany State 4:18.05 4:08.12 4:52.79
2 Nathan Reeves SO-2 Columbus St. 3:43.48 4:08.31 4:28.18
3 Shinaola Agbede Sophomore Morehouse 3:07.06 4:12.78 3:34.87
4 Dan Creem FR-1 Swarthmore 5:23.69 4:12.88 3:32.42
5 Kieren Broussard SO-2 Kentucky State 4:01.92 4:17.36 3:46.48
6 Nicholas Hall SO-2 Morehouse 3:15.99 4:17.88 4:59.14
7 Gregory Mathis SO-2 Albany State 5:22.55 4:18.04 3:05.79
8 Richard Scott JR-3 Swarthmore 5:25.71 4:18.50 3:29.39
9 Paul Green FR-1 Swarthmore 3:47.85 4:18.92 3:55.62
10 Spencer Friske FR-1 Swarthmore 5:30.60 4:20.31 3:59.49
11 Robert Fain JR-3 Swarthmore 4:54.57 4:20.68 4:18.08
12 Dominic Castro-Wehr FR-1 Swarthmore 3:32.53 4:22.38 3:32.53
13 Terry Orange JR-3 Albany State 4:53.01 4:26.37 4:13.06
15 Montgomery Tavares   Unattached 4:38.20 4:27.50 3:58.08
16 Jervon Pack SO-2 Albany State 4:19.79 4:27.82 5:42.81
17 Alec Toro SO-2 Swarthmore 3:56.84 4:32.23 3:35.07
20 Ean Crawford   Darton State TC 3:39.44 4:41.33 5:17.91
22 Bennett Thompson FR-1 Swarthmore 4:32.19 4:49.56 3:40.07