March 22-23, 2013
|
Florida State-Mike Long Track - Tallahassee, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jimmy Clark FR-1 Florida 2:41.97 3:48.12 2:48.81 4:17.78 3:16.19
2 Darrin Gibson SR-4 Florida State 3:57.13 3:50.22 3:59.43 4:50.08 2:43.46
3 Aaron Ramirez JR-3 Clemson 4:34.31 3:50.51 4:55.06 4:41.23 3:11.33
4 Nathan Karr SO-2 Michigan 4:36.63 3:50.52 3:39.00 3:55.13 2:41.37
5 Marty Maloney SR-4 Clemson 2:44.20 3:51.26 3:48.95 3:23.51 4:49.08
6 Mark Parrish JR-3 Florida 3:38.59 3:52.54 3:50.22 4:39.05 2:59.06
7 Ryan Schnulle FR-1 Florida 3:50.79 3:53.12 3:32.14 4:04.78 3:32.14
8 Matt Mizereck SO-2 Florida 4:49.46 3:53.43 3:04.41 3:13.75 3:53.43
9 Otniel Teixeira FR-1 South Florida 3:30.54 3:53.93 3:16.51 3:28.20 3:23.52
10 Jean Otero-Nieves SR-4 P.R.-Bayamon 4:15.17 3:54.10 2:46.21 4:15.17 3:30.69
11 Josh Izewski SR-4 Florida 4:36.80 3:54.57 3:05.31 3:24.08 4:32.11
12 James Dwyer SO-2 Clemson 3:54.61 3:54.61 4:29.81 4:39.19 4:36.84
13 Daniel Wehunt SR-4 Florida 3:12.65 3:54.93 4:56.02 4:41.92 2:46.80
14 James Post   Unattached 4:02.56 3:57.80 4:07.32 4:38.23 3:34.02
15 Mickey Sanders Sophomore Jacksonville St. 3:25.30 4:01.52 2:49.07 3:22.88 2:58.73
16 Albert Murrey JR-3 Albany State 5:12.16 4:01.98 5:09.74 4:33.44 3:30.53
17 Elliot Clemente FR-1 Florida 4:21.83 4:02.43 4:31.53 4:14.56 3:06.68
18 Gary Salomon FR-1 North Florida 3:29.08 4:03.11 3:48.53 4:34.72 4:37.15
19 Luc Lawrence JR-3 Florida 4:24.25 4:04.67 4:21.80 4:07.12 4:12.01
20 Martinique Sykes JR-3 West Florida 5:01.42 4:05.05 3:01.34 4:44.26 4:36.91
21 Gleb Rudenko Sophomore UNAT-Florida State 2:54.63 4:05.95 5:02.52 4:30.55 4:47.77
22 Billy Naylor   Unattached 3:51.39 4:06.15 4:08.62 4:13.54 4:06.15
23 Roland Hakes FR-1 Clemson 3:22.41 4:06.84 2:52.79 4:26.59 3:47.10
24 Alex Hoffman FR-1 South Florida 4:44.01 4:06.96 4:21.78 2:52.88 5:08.70
25 Mark Mutz FR-1 Florida 4:52.28 4:07.69 4:32.46 3:45.40 4:27.51
26 Andrew Kereszetes FR-1 UMBC 5:12.58 4:08.08 4:45.30 3:15.99 4:20.49
27 Jordan Cummins Sophomore Jacksonville St. 3:16.61 4:08.87 5:18.56 4:23.81 4:26.29
28 Jeffrey Surran JR-3 Webber 3:55.52 4:10.55 4:50.64 4:20.58 3:58.03
29 Roman Kowalski SO-2 West Florida 3:28.38 4:11.05 3:05.78 4:56.24 4:16.08
30 Jean Deceus   Florida Gulf Coast 5:21.82 4:11.42 4:24.00 4:08.91 3:58.85
31 Justin Dodson   Unattached 3:31.40 4:11.66 4:19.21 2:56.17 4:14.18
32 Aaron Rojas   Florida Gulf Coast 4:37.52 4:12.29 5:02.75 5:15.37 3:39.50
33 Tyler Salmons FR-1 Marshall 3:42.99 4:13.39 5:29.41 3:20.18 5:14.21
34 Jake Burton   UNAT-Florida State 5:10.01 4:14.10 3:48.69 5:20.17 3:10.58
35 Steven Brown FR-1 Saint Leo 4:42.80 4:14.77 4:47.89 4:12.23 4:58.08
36 Stephen Cox   Unattached 3:04.68 4:16.50 4:52.41 4:42.15 3:22.64
37 Ray Spradlin   Unattached 4:14.74 4:17.31 5:26.79 3:07.84 3:10.41
38 Brendan Shearman   Unattached 4:26.51 4:21.28 5:37.06 4:08.22 4:08.22
39 Jervon Pack SO-2 Albany State 5:41.11 4:24.42 4:11.20 4:53.51 3:57.98
40 Terry Orange JR-3 Albany State 4:32.42 4:24.48 4:27.13 3:05.14 3:58.04
41 Chris Duncan   Unattached 5:45.80 4:28.06 4:20.02 3:15.69 4:06.62
42 Gregory Mathis SO-2 Albany State 4:05.11 4:29.35 5:09.76 5:44.77 3:32.79
43 Spencer Mathis FR-1 Saint Leo 5:50.11 4:31.40 3:45.27 4:25.98 5:33.83
44 Andrew Jones   Unattached 5:31.88 4:34.28 4:34.28 4:17.83 5:15.43
45 Michael Walker FR-1 Saint Leo 4:26.55 4:43.56 4:06.70 4:20.88 4:26.55
46 Jeff Van Natter SO-2 Saint Leo 4:59.78 4:56.81 4:33.07 5:53.21 3:42.61
  T Bone   Unattached NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jimmy Clark FR-1 Florida 3:48.12 4:38.31 4:36.03
2 Darrin Gibson SR-4 Florida State 3:50.22 3:50.22 4:45.48
3 Aaron Ramirez JR-3 Clemson 3:50.51 4:25.09 3:11.33
4 Nathan Karr SO-2 Michigan 3:50.52 4:48.15 3:39.00
5 Marty Maloney SR-4 Clemson 3:51.26 3:44.33 3:07.32
6 Mark Parrish JR-3 Florida 3:52.54 4:32.08 3:52.54
7 Ryan Schnulle FR-1 Florida 3:53.12 4:53.74 4:53.74
8 Matt Mizereck SO-2 Florida 3:53.43 3:34.76 2:43.40
9 Otniel Teixeira FR-1 South Florida 3:53.93 3:46.92 3:49.26
10 Jean Otero-Nieves SR-4 P.R.-Bayamon 3:54.10 4:12.83 3:54.10
11 Josh Izewski SR-4 Florida 3:54.57 3:19.39 2:58.28
12 James Dwyer SO-2 Clemson 3:54.61 3:24.11 2:44.23
13 Daniel Wehunt SR-4 Florida 3:54.93 4:39.57 4:23.13
14 James Post   Unattached 3:57.80 4:23.96 3:26.89
20 Martinique Sykes JR-3 West Florida 4:05.05 4:09.96 5:01.42
23 Roland Hakes FR-1 Clemson 4:06.84 4:43.87 2:57.73
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Mickey Sanders Sophomore Jacksonville St. 4:45.00 4:01.52 3:15.64 3:20.47 4:18.43
16 Albert Murrey JR-3 Albany State 5:04.90 4:01.98 4:21.34 3:03.91 4:23.76
17 Elliot Clemente FR-1 Florida 3:57.59 4:02.43 4:09.71 3:55.16 4:02.43
18 Gary Salomon FR-1 North Florida 3:58.25 4:03.11 4:42.01 3:24.22 4:22.56
19 Luc Lawrence JR-3 Florida 3:37.76 4:04.67 3:23.08 3:18.19 4:48.71
21 Gleb Rudenko Sophomore UNAT-Florida State 5:02.52 4:05.95 4:47.77 3:51.20 4:20.71
22 Billy Naylor   Unattached 2:59.69 4:06.15 4:50.46 3:58.77 2:52.31
24 Alex Hoffman FR-1 South Florida 2:52.88 4:06.96 4:44.01 3:17.57 5:01.30
25 Mark Mutz FR-1 Florida 4:17.60 4:07.69 5:02.19 4:52.28 3:23.11
26 Andrew Kereszetes FR-1 UMBC 5:05.14 4:08.08 2:56.14 3:40.80 4:35.37
27 Jordan Cummins Sophomore Jacksonville St. 5:13.58 4:08.87 3:34.03 4:36.25 3:14.12
29 Roman Kowalski SO-2 West Florida 3:48.46 4:11.05 3:33.40 3:00.76 3:58.50
31 Justin Dodson   Unattached 3:38.95 4:11.66 3:06.23 3:56.56 4:16.70
34 Jake Burton   UNAT-Florida State 3:28.37 4:14.10 3:02.96 3:25.83 4:52.22
38 Brendan Shearman   Unattached 4:34.35 4:21.28 3:44.70 3:18.58 4:52.64
39 Jervon Pack SO-2 Albany State 3:42.12 4:24.42 5:14.66 3:52.69 5:30.53
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
28 Jeffrey Surran JR-3 Webber 5:05.68 4:38.11 3:02.91 3:50.51 4:28.09 4:10.55 4:18.07
30 Jean Deceus   Florida Gulf Coast 4:39.08 4:06.40 4:56.68 5:16.79 4:06.40 4:11.42 4:16.45
32 Aaron Rojas   Florida Gulf Coast 3:54.63 2:59.13 4:19.86 3:04.18 4:17.34 4:12.29 3:36.97
33 Tyler Salmons FR-1 Marshall 3:55.66 3:17.65 3:45.52 3:45.52 5:01.54 4:13.39 4:26.06
35 Steven Brown FR-1 Saint Leo 3:16.18 3:11.08 5:28.66 3:36.56 4:50.44 4:14.77 3:39.11
36 Stephen Cox   Unattached 4:37.02 5:05.24 4:37.02 3:14.94 3:43.16 4:16.50 3:14.94
37 Ray Spradlin   Unattached 3:23.28 5:29.36 3:05.27 5:13.92 3:54.16 4:17.31 3:43.86
40 Terry Orange JR-3 Albany State 4:45.64 4:11.26 3:10.43 3:34.23 5:01.51 4:24.48 3:10.43
41 Chris Duncan   Unattached 4:46.83 5:21.68 3:23.73 4:28.06 4:22.70 4:28.06 5:45.80
42 Gregory Mathis SO-2 Albany State 5:31.30 4:40.13 5:01.68 3:30.10 3:59.73 4:29.35 5:17.84
43 Spencer Mathis FR-1 Saint Leo 3:09.98 3:42.55 4:44.97 3:26.27 4:55.83 4:31.40 4:01.55
44 Andrew Jones   Unattached 5:18.17 3:20.23 5:26.40 3:39.43 5:42.85 4:34.28 3:22.97
45 Michael Walker FR-1 Saint Leo 5:31.77 3:32.67 3:32.67 4:35.06 5:14.76 4:43.56 5:51.62
46 Jeff Van Natter SO-2 Saint Leo 5:17.59 3:54.48 5:35.40 5:41.34 3:45.58 4:56.81 4:18.23
  T Bone   Unattached NT NT NT NT NT NT NT