March 2, 2013
|
UW-Stevens Point-Multi Activity Center - Stevens Point, WI
|
200m (Flat)

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dionte Hackler JR-3 North Central (Ill.) 44.89 48.83 50.31 36.01 42.91 49.32
2 James Wilson SO-2 Monmouth (Ill.) 42.44 54.28 40.96 45.89 1:03.65 49.34
3 David Voland SO-2 Augustana (Ill.) 43.46 45.43 1:01.24 41.48 48.40 49.38
4 Jared Denu SO-2 Wis.-Whitewater 37.58 35.60 1:01.31 1:04.28 38.57 49.44
5 Greg Patton SR-4 Augustana (Ill.) 48.11 53.56 57.03 43.64 52.07 49.59
6 Josh Goerdt JR-3 Loras 50.14 1:02.55 48.65 54.11 54.11 49.64
7 Cyrus Mason FR-1 Wis.-La Crosse 52.53 1:02.64 59.10 52.53 1:01.12 50.51
8 Matthew Ziegler SR-4 Wis.-Platteville 39.57 40.08 51.24 40.08 40.08 50.73
9 Frank O'Neal SR-4 Wis.-Oshkosh 45.28 1:00.03 57.49 49.35 59.52 50.87
10 Nick Clark SR-4 Luther 53.46 49.39 56.01 1:01.61 37.17 50.91
11 Jacob Meier SR-4 Principia 1:05.74 51.98 56.06 47.40 42.81 50.96
12 Taylor Pasterski SO-2 St. Norbert 35.88 46.13 46.64 52.28 1:00.99 51.25
13 Joseph Miggins   Unattached 57.54 59.08 57.02 39.56 1:02.16 51.37
14 Tim Warren FR-1 Wis.-Stevens Point 50.95 50.95 1:04.84 1:01.76 1:02.79 51.46
15 Zach Yindra JR-3 Wis.-Stevens Point 46.84 53.53 51.47 48.90 56.62 51.47
16 Anthony Sumnicht JR-3 Wis.-River Falls 58.29 45.91 52.10 49.01 50.55 51.58
17 Dallas Koppes SO-2 Wartburg 1:06.57 44.38 1:01.92 37.16 1:04.50 51.60
18 Georard Mitchell SR-4 Franklin 51.74 38.81 39.33 59.51 37.26 51.74
19 Brian Huebner FR-1 Wis.-Oshkosh 54.92 57.51 51.30 58.03 58.55 51.81
20 Tony Kennedy JR-3 North Central (Ill.) 57.67 55.07 1:06.50 51.43 52.47 51.95
21 Davivorn Dowe   Unattached 37.02 44.84 36.50 46.40 38.06 52.13
22 Taylor Koss   Greater Milwaukee TC 46.41 54.23 1:01.01 1:04.14 59.44 52.14
23 Nicholas Kielpinski FR-1 Wis.-Stevens Point 39.24 48.66 39.24 46.57 39.24 52.32
24 Randal Ellison SR-4 North Central (Ill.) 55.53 42.43 1:00.76 49.77 41.91 52.38
25 Samuel Smith JR-3 North Central (Ill.) 45.74 1:07.82 48.89 36.80 37.33 52.57
26 Alex Adkinson SR-4 Wis.-Eau Claire 55.73 1:07.29 1:04.67 44.16 1:06.77 52.57
27 DJ Meagher FR-1 Wis.-Eau Claire 55.35 56.93 48.50 43.23 1:03.78 52.71
28 Andrew Fricke FR-1 Wis.-Oshkosh 58.98 43.04 1:08.01 1:02.17 41.98 53.13
29 Patrick Swanson SR-4 Wis.-Eau Claire 44.24 56.50 55.44 41.58 1:02.36 53.30
30 Ben Anderson SR-4 Northwestern (Minn.) 1:01.23 1:02.84 1:04.46 1:06.07 1:02.31 53.71
31 Ben Bard FR-1 Lawrence 47.53 55.63 1:06.44 43.21 47.53 54.01
32 Tyler Cran FR-1 Wis.-Eau Claire 1:04.92 38.42 53.02 47.07 45.99 54.10
33 Ian Hall FR-1 Ripon 58.82 53.37 1:08.62 54.46 57.19 54.46
34 Jesse Stanzel   Unattached 57.31 1:09.87 1:06.05 43.12 38.76 54.58
35 Collin Sinnott   Wisconsin Track Club 1:11.48 1:05.90 41.88 58.64 1:07.01 55.84
36 Zach Fischer FR-1 Wis.-Eau Claire 45.28 58.70 58.14 1:10.44 1:11.56 55.90
37 Thomas Beal SO-2 Ripon 1:04.86 42.87 1:00.35 52.46 47.94 56.40
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dionte Hackler JR-3 North Central (Ill.) 49.32
3 David Voland SO-2 Augustana (Ill.) 49.38
5 Greg Patton SR-4 Augustana (Ill.) 49.59
6 Josh Goerdt JR-3 Loras 49.64
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 James Wilson SO-2 Monmouth (Ill.) 49.34 1:01.68 53.29 35.53
4 Jared Denu SO-2 Wis.-Whitewater 49.44 1:01.31 40.05 1:02.79
11 Jacob Meier SR-4 Principia 50.96 39.24 42.30 1:06.25
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Cyrus Mason FR-1 Wis.-La Crosse 39.40 50.51
8 Matthew Ziegler SR-4 Wis.-Platteville 53.27 50.73
12 Taylor Pasterski SO-2 St. Norbert 1:02.02 51.25
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Frank O'Neal SR-4 Wis.-Oshkosh 42.23 45.28 41.21 50.87 1:02.57
17 Dallas Koppes SO-2 Wartburg 50.57 42.32 47.99 51.60 1:03.99
21 Davivorn Dowe   Unattached 42.75 1:07.25 1:07.77 52.13 1:01.00
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Joseph Miggins   Unattached 49.83 59.59 46.24 50.35 51.37 50.35
16 Anthony Sumnicht JR-3 Wis.-River Falls 59.84 57.77 54.68 59.32 51.58 42.82
18 Georard Mitchell SR-4 Franklin 57.44 48.12 55.37 38.29 51.74 1:01.06
20 Tony Kennedy JR-3 North Central (Ill.) 1:06.50 54.03 51.43 40.01 51.95 53.51
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Nick Clark SR-4 Luther 53.46 50.91
19 Brian Huebner FR-1 Wis.-Oshkosh 39.90 51.81
24 Randal Ellison SR-4 North Central (Ill.) 49.77 52.38
25 Samuel Smith JR-3 North Central (Ill.) 40.48 52.57
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Tim Warren FR-1 Wis.-Stevens Point 51.46
15 Zach Yindra JR-3 Wis.-Stevens Point 51.47
26 Alex Adkinson SR-4 Wis.-Eau Claire 52.57
28 Andrew Fricke FR-1 Wis.-Oshkosh 53.13
31 Ben Bard FR-1 Lawrence 54.01
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Taylor Koss   Greater Milwaukee TC 1:05.70 52.14 52.14 1:01.01 59.97 50.06 56.84
23 Nicholas Kielpinski FR-1 Wis.-Stevens Point 46.05 1:02.26 52.32 1:07.50 45.52 1:00.17 58.08
27 DJ Meagher FR-1 Wis.-Eau Claire 1:06.95 1:08.00 52.71 45.33 42.17 1:01.67 1:03.26
33 Ian Hall FR-1 Ripon 52.83 1:09.71 54.46 52.83 39.22 1:10.26 56.10
34 Jesse Stanzel   Unattached 53.49 43.67 54.58 1:09.32 38.76 42.03 1:05.50
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
30 Ben Anderson SR-4 Northwestern (Minn.) 1:07.14 53.71
32 Tyler Cran FR-1 Wis.-Eau Claire 1:04.38 54.10
35 Collin Sinnott   Wisconsin Track Club 1:12.60 55.84
37 Thomas Beal SO-2 Ripon 49.64 56.40
Men's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Patrick Swanson SR-4 Wis.-Eau Claire 1:06.63 53.30 51.70 40.51
36 Zach Fischer FR-1 Wis.-Eau Claire 50.31 55.90 50.87 40.81