February 22-23, 2013
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Joshua Mellman SR-4 Minnesota State 2:10.04 2:31.20 10
2 Robert Brockmueller SO-2 Sioux Falls 3:04.57 2:31.28 8
3 Tyler Stevens JR-3 Minnesota-Duluth 2:35.79 2:32.73 6
4 Nic Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 3:16.70 2:33.67 5
5 Jordan Slusser JR-3 Augustana (S.D.) 3:06.24 2:33.91 4
6 Spencer Ruebke JR-3 MSU-Moorhead 2:30.85 2:33.92 3
7 Jason Coffin   Minnesota-Duluth 2:49.68 2:34.25 2
8 Alexander Schoneberger SO-2 Minnesota State 2:24.99 2:35.90 1
9 Austin Hogie FR-1 Sioux Falls 2:36.84 2:41.69 -

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Brockmueller SO-2 Sioux Falls 2:47.24 2:36.50 2:25.76 2:33.43 2:22.69 2:25.76
2 Joshua Mellman SR-4 Minnesota State 3:18.24 2:47.50 2:36.75 2:33.67 2:25.99 2:45.97
3 Jordan Slusser JR-3 Augustana (S.D.) 2:44.54 2:24.55 2:49.15 2:33.77 2:41.46 1:53.79
4 Alexander Schoneberger SO-2 Minnesota State 2:45.21 2:51.39 2:12.79 2:34.40 1:48.08 3:16.09
5 Tyler Stevens JR-3 Minnesota-Duluth 1:58.46 2:29.23 3:18.46 2:33.84 3:04.61 3:04.61
6 Jason Coffin   Minnesota-Duluth 3:00.69 1:51.19 2:00.46 2:34.43 2:42.16 3:14.59
7 Spencer Ruebke JR-3 MSU-Moorhead 3:17.78 1:55.89 2:45.33 2:34.51 3:17.78 2:05.16
8 Nic Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 2:54.14 1:59.72 2:27.71 2:35.48 2:30.82 2:24.60
9 Austin Hogie FR-1 Sioux Falls 3:16.15 1:58.31 3:14.59 2:35.67 2:04.54 2:26.33
10 Shane McCallum SO-2 Augustana (S.D.) 3:14.94 2:59.35 2:15.68 2:35.95 2:25.04 2:17.24
11 Jacob Arechigo SR-4 Northern State 2:33.01 2:26.77 1:49.30 2:36.13 2:26.77 2:11.15
12 Jack Peterson SO-2 MSU-Moorhead 3:02.76 2:39.13 3:09.06 2:37.55 2:53.31 2:13.92
13 Joey Erickson FR-1 Minnesota-Duluth 2:42.53 2:37.79 3:25.13 2:37.79 2:59.88 2:01.50
14 Clay Armstrong JR-3 Minot State 3:18.88 2:31.15 3:25.24 2:39.10 2:12.06 2:05.69
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Joshua Mellman SR-4 Minnesota State 1:59.87 2:33.67 2:38.28
4 Alexander Schoneberger SO-2 Minnesota State 2:03.52 2:34.40 2:25.14
7 Spencer Ruebke JR-3 MSU-Moorhead 2:56.15 2:34.51 1:52.80
8 Nic Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 2:49.48 2:35.48 2:29.26
10 Shane McCallum SO-2 Augustana (S.D.) 2:42.19 2:35.95 1:55.41
11 Jacob Arechigo SR-4 Northern State 2:36.13 2:36.13 3:22.97
13 Joey Erickson FR-1 Minnesota-Duluth 2:12.55 2:37.79 2:37.79
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Robert Brockmueller SO-2 Sioux Falls 2:33.43
3 Jordan Slusser JR-3 Augustana (S.D.) 2:33.77
5 Tyler Stevens JR-3 Minnesota-Duluth 2:33.84
6 Jason Coffin   Minnesota-Duluth 2:34.43
9 Austin Hogie FR-1 Sioux Falls 2:35.67
12 Jack Peterson SO-2 MSU-Moorhead 2:37.55
14 Clay Armstrong JR-3 Minot State 2:39.10