March 29-30, 2013
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run UnSeeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Timothy Rossi   Unattached 4:37.04 4:28.97
0 Zach Sollie   Unattached 3:27.72 4:19.65
1 Paul McNeil FR-1 GC&SU 4:31.23 4:06.57
2 Jesse Prince JR-3 Valdosta State 3:05.58 4:07.44
3 Corbin Slater SR-4 Taylor 4:33.50 4:08.63
4 Lukas Mees FR-1 Emory 4:56.68 4:09.31
5 Kenneth Richardson FR-1 Alabama-Huntsville 5:24.65 4:09.73
6 Ryan McCarty SR-4 Augusta State 3:09.97 4:09.96
7 Amiel Emerson FR-1 U. of the South 3:47.61 4:10.12
8 Scott Jarvis SR-4 Emory 5:25.69 4:10.53
9 Charles Anderson JR-3 Clayton State 3:08.10 4:10.79
10 Jacob Simmons FR-1 Tennessee Wesleyan 4:38.58 4:10.97
11 Hank Ashforth JR-3 Emory 5:18.80 4:11.02
12 Clay Bond SR-4 U. of the South 3:04.39 4:12.58
13 Daniel Johnson SR-4 Oberlin 3:12.31 4:13.04
14 Tyler Cooke SO-2 Emory 4:41.33 4:13.45
15 Robert Moreton FR-1 Oberlin 4:38.27 4:15.29
16 DaCosta Smith FR-1 Alabama-Huntsville 4:51.65 4:15.83
17 pablo garcia martinez SR-4 Oglethorpe 5:02.54 4:16.39
18 Clayton Orender FR-1 Taylor 5:20.87 4:16.69
19 Bradley Thomas FR-1 Piedmont 5:36.04 4:18.49
20 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 5:13.15 4:25.38
21 Tucker Forbes JR-3 GC&SU 4:04.37 4:25.62
22 Tyler Wilcox SR-4 U. of the South 3:22.52 4:26.47
23 Ben Rawe SO-2 Cumberlands 5:12.43 4:27.03
24 Kevin Montgomery FR-1 Tennessee Wesleyan 5:13.97 4:28.35
25 Michael Ziegler FR-1 GC&SU 3:35.63 4:29.53
26 Robert Fensterer SR-4 West Georgia 5:20.36 4:31.49
27 Chase Babineaux   Atlanta Track Club 4:30.10 4:35.61
28 Jake Davidson SR-4 Montevallo 5:41.85 4:40.20
29 Moriah Johnson JR-3 Tuskegee 5:49.15 4:43.86
30 Chad Albers FR-1 Valdosta State 3:48.07 4:45.08
31 Matthew Ellwood FR-1 West Georgia 4:53.33 4:47.57
32 David Gray FR-1 West Georgia 3:45.90 4:53.37
33 Alexander Johnson SO-2 Oglethorpe 4:43.14 4:54.93
34 norman cervantes FR-1 Oglethorpe 6:03.44 5:00.36
35 TREVON STRANGE FR-1 Tuskegee 6:14.87 5:04.77
36 jeet budha magar SR-4 Oglethorpe 3:53.74 5:20.18
Men 1500m Run UnSeeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Paul McNeil FR-1 GC&SU 5:00.82 4:06.57 4:16.44 3:17.26
3 Corbin Slater SR-4 Taylor 5:10.79 4:08.63 4:21.07 3:16.42
4 Lukas Mees FR-1 Emory 4:49.20 4:09.31 3:54.36 4:09.31
5 Kenneth Richardson FR-1 Alabama-Huntsville 3:47.26 4:09.73 5:17.16 5:24.65
6 Ryan McCarty SR-4 Augusta State 4:29.96 4:09.96 4:52.46 3:59.97
7 Amiel Emerson FR-1 U. of the South 3:30.10 4:10.12 4:32.63 4:42.64
8 Scott Jarvis SR-4 Emory 3:58.01 4:10.53 4:50.62 4:38.09
9 Charles Anderson JR-3 Clayton State 4:03.27 4:10.79 2:55.56 3:03.08
10 Jacob Simmons FR-1 Tennessee Wesleyan 4:15.99 4:10.97 3:45.88 3:05.72
11 Hank Ashforth JR-3 Emory 3:45.92 4:11.02 3:05.76 4:16.04
12 Clay Bond SR-4 U. of the South 4:32.79 4:12.58 4:15.11 3:01.86
16 DaCosta Smith FR-1 Alabama-Huntsville 4:23.51 4:15.83 3:11.88 5:14.67
Men 1500m Run UnSeeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Zach Sollie   Unattached 4:19.65 5:03.79
2 Jesse Prince JR-3 Valdosta State 4:07.44 4:34.66
13 Daniel Johnson SR-4 Oberlin 4:13.04 3:32.56
14 Tyler Cooke SO-2 Emory 4:13.45 4:38.80
15 Robert Moreton FR-1 Oberlin 4:15.29 3:57.42
17 pablo garcia martinez SR-4 Oglethorpe 4:16.39 3:48.19
18 Clayton Orender FR-1 Taylor 4:16.69 3:02.25
19 Bradley Thomas FR-1 Piedmont 4:18.49 3:50.06
20 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 4:25.38 5:18.46
21 Tucker Forbes JR-3 GC&SU 4:25.62 5:05.47
22 Tyler Wilcox SR-4 U. of the South 4:26.47 5:14.44
23 Ben Rawe SO-2 Cumberlands 4:27.03 4:40.39
24 Kevin Montgomery FR-1 Tennessee Wesleyan 4:28.35 4:06.89
25 Michael Ziegler FR-1 GC&SU 4:29.53 3:41.02
27 Chase Babineaux   Atlanta Track Club 4:35.61 5:16.96
Men 1500m Run UnSeeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Timothy Rossi   Unattached 4:28.97 5:12.01 3:43.25
26 Robert Fensterer SR-4 West Georgia 4:31.49 4:17.92 3:50.77
28 Jake Davidson SR-4 Montevallo 4:40.20 4:45.81 4:23.39
29 Moriah Johnson JR-3 Tuskegee 4:43.86 5:34.96 5:51.99
30 Chad Albers FR-1 Valdosta State 4:45.08 5:13.59 3:28.11
31 Matthew Ellwood FR-1 West Georgia 4:47.57 4:36.07 5:47.96
32 David Gray FR-1 West Georgia 4:53.37 4:53.37 4:03.50
33 Alexander Johnson SO-2 Oglethorpe 4:54.93 5:12.63 5:09.68
34 norman cervantes FR-1 Oglethorpe 5:00.36 6:03.44 5:51.43
35 TREVON STRANGE FR-1 Tuskegee 5:04.77 4:16.01 6:17.92
36 jeet budha magar SR-4 Oglethorpe 5:20.18 4:35.36 6:53.04