March 22-23, 2013
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Zach Sollie   Unattached 4:45.04 4:28.90 -
0 Paul Stuart   Unattached 4:39.98 4:05.59 -
0 Timothy Rossi   Unattached 5:05.47 4:30.32 -
1 Robert Willett SR-4 Birmingham-Southern 4:37.08 3:54.81 10
2 James Rogers JR-3 Hope 4:28.15 4:03.77 8
3 Nathan Reeves SO-2 Columbus St. 4:33.68 4:04.35 6
4 Benjamin Zank SO-2 Hope 3:18.50 4:05.06 5
5 Luke Briggs SO-2 Marian (Ind.) 4:29.33 4:07.09 4
6 Jacob Law SR-4 Mercer 4:42.31 4:07.64 3
7 Kyle Anderson FR-1 Hope 4:45.02 4:07.84 2
8 Ryan James JR-3 Berry 4:05.43 4:07.91 1
9 Alex Foss SO-2 Clayton State 4:58.36 4:08.63 -
10 Charles Anderson JR-3 Clayton State 3:12.15 4:09.54 -
11 Carson Massey SO-2 Emmanuel 4:44.91 4:09.92 -
12 Brandon Davis SR-4 Berry 5:05.10 4:10.08 -
13 Sony Prosper SR-4 Mercer 3:26.17 4:11.42 -
14 Maurice Riden SO-2 Emmanuel 3:22.63 4:13.28 -
15 Ben Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 3:27.45 4:16.11 -
16 Preston Jones FR-1 Augusta State 5:30.46 4:16.17 -
17 Davis Trexler SO-2 Mercer 5:00.18 4:16.56 -
18 James Ryden FR-1 GC&SU 4:45.22 4:16.95 -
19 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 5:06.19 4:17.30 -
20 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 4:25.33 4:17.60 -
21 Ethan Alexander SO-2 Emmanuel 3:15.50 4:20.66 -
22 John White FR-1 Birmingham-Southern 4:21.42 4:21.42 -
23 Kyle Harris FR-1 Berry 5:28.18 4:22.54 -
24 Alexander Pollack JR-3 Alma 4:41.67 4:23.24 -
25 Ryne Welch SR-4 Anderson (S.C.) 3:58.68 4:25.20 -
26 Trevor McCready FR-1 Alma 3:22.02 4:25.81 -
27 Will Howell FR-1 Berry 4:55.18 4:25.92 -
28 Tyler Larson FR-1 Alma 3:33.49 4:26.86 -
29 Jesse McGowan FR-1 Emmanuel 4:19.11 4:27.12 -
30 Corbin Buckler SR-4 Trine 5:13.24 4:27.72 -
31 Matt Kretschmer FR-1 Trine 5:26.98 4:28.01 -
32 Tucker Huellmantel FR-1 Anderson (S.C.) 4:01.96 4:28.84 -
33 Scotty Wild SO-2 Birmingham-Southern 5:10.93 4:30.37 -
34 Stephen Dillon SO-2 Covenant 5:37.02 4:34.00 -
35 Zachary Caverly SR-4 Alma 3:36.81 4:34.44 -
36 Lucas Stocks SR-4 Berry 5:50.99 4:36.37 -
37 Andre Barnes JR-3 Augusta State 3:18.28 4:39.26 -
38 Dylan Price FR-1 GC&SU 5:06.36 4:41.06 -
39 George Watkins FR-1 Clark Atlanta 6:02.52 4:50.01 -
40 Moriah Johnson JR-3 Tuskegee 4:48.58 4:57.50 -
41 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 3:39.35 5:08.94 -
42 Patton Chambers JR-3 Miles 4:20.72 5:14.11 -
43 jeet budha magar SR-4 Oglethorpe 6:53.29 5:20.38 -
44 Raymond Lanphre FR-1 Tuskegee 3:50.53 5:29.32 -
Men 1500m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Paul Stuart   Unattached 4:12.96 3:28.76 4:27.70 2:59.28 4:05.59 3:09.11 -
1 Robert Willett SR-4 Birmingham-Southern 4:39.43 3:38.38 4:22.99 2:58.46 3:54.81 3:33.68 10
2 James Rogers JR-3 Hope 4:52.53 3:41.83 3:34.52 3:07.71 4:03.77 3:17.46 8
3 Nathan Reeves SO-2 Columbus St. 4:43.45 4:38.56 4:58.11 3:25.26 4:04.35 4:33.68 6
4 Benjamin Zank SO-2 Hope 4:12.42 5:13.68 2:51.55 3:40.56 4:05.06 3:11.15 5
5 Luke Briggs SO-2 Marian (Ind.) 4:21.92 4:58.98 4:39.22 4:31.80 4:07.09 4:14.51 4
6 Jacob Law SR-4 Mercer 3:47.83 2:55.83 3:40.40 3:37.93 4:07.64 5:04.60 3
10 Charles Anderson JR-3 Clayton State 4:34.50 4:02.06 4:34.50 4:07.05 4:09.54 3:49.58 -
12 Brandon Davis SR-4 Berry 5:10.10 5:12.60 3:20.07 4:20.09 4:10.08 4:57.60 -
13 Sony Prosper SR-4 Mercer 3:16.11 3:13.60 3:11.08 4:24.00 4:11.42 4:21.48 -
21 Ethan Alexander SO-2 Emmanuel 5:12.80 4:44.12 5:07.58 5:33.65 4:20.66 3:49.38 -
Men 1500m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Zach Sollie   Unattached 4:28.90 4:12.77 3:24.37 4:39.66 -
7 Kyle Anderson FR-1 Hope 4:07.84 4:17.76 3:52.97 3:38.10 2
8 Ryan James JR-3 Berry 4:07.91 3:20.81 3:18.33 3:23.29 1
9 Alex Foss SO-2 Clayton State 4:08.63 4:58.36 4:23.55 3:33.83 -
11 Carson Massey SO-2 Emmanuel 4:09.92 4:07.42 4:14.92 3:32.44 -
14 Maurice Riden SO-2 Emmanuel 4:13.28 4:46.21 4:43.68 5:14.07 -
15 Ben Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 4:16.11 4:10.99 5:30.39 3:55.63 -
16 Preston Jones FR-1 Augusta State 4:16.17 3:12.13 3:14.69 3:04.45 -
18 James Ryden FR-1 GC&SU 4:16.95 5:31.47 5:34.04 3:35.84 -
20 Ciaran Lane JR-3 Clayton State 4:17.60 4:07.30 3:59.57 4:07.30 -
30 Corbin Buckler SR-4 Trine 4:27.72 5:48.04 4:54.50 5:07.88 -
Men 1500m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
17 Davis Trexler SO-2 Mercer 4:16.56 -
19 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 4:17.30 -
22 John White FR-1 Birmingham-Southern 4:21.42 -
23 Kyle Harris FR-1 Berry 4:22.54 -
24 Alexander Pollack JR-3 Alma 4:23.24 -
25 Ryne Welch SR-4 Anderson (S.C.) 4:25.20 -
27 Will Howell FR-1 Berry 4:25.92 -
29 Jesse McGowan FR-1 Emmanuel 4:27.12 -
31 Matt Kretschmer FR-1 Trine 4:28.01 -
32 Tucker Huellmantel FR-1 Anderson (S.C.) 4:28.84 -
33 Scotty Wild SO-2 Birmingham-Southern 4:30.37 -
34 Stephen Dillon SO-2 Covenant 4:34.00 -
35 Zachary Caverly SR-4 Alma 4:34.44 -
36 Lucas Stocks SR-4 Berry 4:36.37 -
Men 1500m Run Seeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Timothy Rossi   Unattached 5:00.06 4:30.32 5:27.09 4:38.43 -
26 Trevor McCready FR-1 Alma 4:17.84 4:25.81 5:40.24 5:08.34 -
28 Tyler Larson FR-1 Alma 4:37.54 4:26.86 5:36.25 4:05.52 -
37 Andre Barnes JR-3 Augusta State 3:40.62 4:39.26 5:40.70 4:39.26 -
38 Dylan Price FR-1 GC&SU 3:25.18 4:41.06 4:29.82 3:56.09 -
39 George Watkins FR-1 Clark Atlanta 4:32.61 4:50.01 5:21.92 5:21.92 -
40 Moriah Johnson JR-3 Tuskegee 4:06.93 4:57.50 3:55.03 5:24.28 -
41 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 5:52.20 5:08.94 5:46.02 4:34.96 -
42 Patton Chambers JR-3 Miles 6:04.37 5:14.11 4:55.27 3:46.16 -
43 jeet budha magar SR-4 Oglethorpe 4:54.75 5:20.38 5:36.40 6:21.26 -
44 Raymond Lanphre FR-1 Tuskegee 4:26.75 5:29.32 4:16.87 6:45.07 -