March 1- 2, 2013
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cameron Dickerson SR-4 North Florida 3:58.97 3:06.40 3:18.35
2 Moise Joseph   Unattached 3:58.99 3:56.60 2:52.08
3 James Post SR-4 UNAT-North Florida 3:59.69 2:54.98 4:02.09
4 Sebastian Castillo Senior Unattached 4:01.39 4:54.50 3:58.98
5 Jonathan Rahaeuser JR-3 Pepperdine 4:02.90 5:01.20 4:41.77
6 Johnathan Esteban SR-4 North Florida 4:05.73 2:52.02 3:04.30
7 Grant Stromberg FR-1 Lipscomb 4:06.95 4:58.81 2:57.81
8 Martinique Sykes   Unattached 4:07.96 3:25.81 4:57.56
9 Gilbert Vazquez Senior North Florida 4:07.98 3:55.59 4:12.94
10 Tate Honaker SO-2 Lipscomb 4:09.34 5:11.68 3:54.38
11 Nathan Whitacre JR-3 West Virginia Wesleyan 4:09.80 4:29.79 5:09.76
12 Jared Wingerter FR-1 Lipscomb 4:10.14 4:52.67 4:17.65
13 Skyler McCoy SR-4 West Virginia Wesleyan 4:10.57 4:18.09 4:45.65
14 Dan Coleman SO-2 Lipscomb 4:10.68 3:28.07 4:00.66
15 Luke Finley SR-4 West Virginia Wesleyan 4:10.75 3:30.63 4:53.38
16 Isaiah Greer SR-4 Lipscomb 4:11.27 5:04.04 3:51.17
17 Shinola Agbede JR-3 Morehouse 4:12.76 4:05.18 4:17.82
18 Ben Deuling FR-1 Lake Superior State 4:12.77 4:00.14 5:15.97
19 Gary Salomon FR-1 North Florida 4:13.66 4:21.27 3:33.08
20 Geoff Musick SR-4 Lipscomb 4:13.87 3:20.56 5:17.34
21 Max McBride FR-1 Lipscomb 4:14.79 5:05.75 5:13.40
22 Daniel Gardner FR-1 Lipscomb 4:15.18 5:11.32 4:17.74
23 Ben Ashley SO-2 Lipscomb 4:15.31 4:56.16 4:17.87
24 Gerald Jones FR-1 Morehouse 4:16.29 5:20.37 3:12.22
25 Brandon Davis SR-4 Berry 4:16.41 4:06.16 3:17.44
26 Tim Wenger Senior Unattached 4:17.39 3:51.65 4:58.58
27 Jonathon Bermudez Sophomore Unattached 4:18.42 5:17.86 4:36.51
28 Stephen Cox   Unattached 4:19.09 4:42.41 3:22.09
29 Mason Shepherd FR-1 Lipscomb 4:19.29 4:19.29 4:37.44
30 Fidel Leon FR-1 Lipscomb 4:20.54 4:15.33 5:10.05
31 Nicholas Hall SO-2 Morehouse 4:20.75 4:18.15 5:18.12
32 Jesse Aston JR-3 Pepperdine 4:21.29 3:21.20 5:16.16
33 Aaron Estep JR-3 West Virginia Wesleyan 4:21.33 4:39.63 4:50.08
34 Andrew Bosket FR-1 Lipscomb 4:22.19 4:01.22 4:48.41
35 Gleb Rudenko SO-2 Florida State 4:22.51 3:27.39 3:27.39
36 Michael Wooten SO-2 Morehouse 4:22.76 3:43.35 5:41.59
37 Derrick Chaffin JR-3 West Virginia Wesleyan 4:23.17 3:04.22 4:28.44
38 Chris Wilder FR-1 Morehouse 4:23.51 4:05.07 5:18.85
39 Blake Bufford JR-3 Morehouse 4:23.82 4:34.38 4:07.99
40 Mark Vega FR-1 Pepperdine 4:25.33 4:33.29 5:36.97
41 Tyler Glenn SO-2 Lipscomb 4:27.01 4:13.66 4:45.70
42 Sean Vardy SR-4 Lake Superior State 4:27.83 3:31.59 4:09.09
43 Phillip Brasher JR-3 Lipscomb 4:28.79 3:32.35 3:10.84
44 Daniel Schultz FR-1 UNAT-Florida Tech 4:29.37 5:07.09 4:32.07
45 Alexander McMeen SR-4 Lipscomb 4:29.47 5:01.81 5:28.76
46 Will Howell FR-1 Berry 4:30.04 4:57.05 3:09.03
47 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 4:30.29 3:22.72 5:00.03
48 Stephen Mitchell   Unattached 4:30.50 3:20.17 3:49.93
49 Jorge Estrada FR-1 Lipscomb 4:31.72 5:12.48 5:12.48
50 Reginald McAfee   Unattached 4:36.59 5:42.98 5:40.21
51 David Drumm   Whale Watchers of America 4:38.43 4:24.51 5:42.47
52 Lucas Stocks SR-4 Berry 4:41.39 4:30.14 5:48.93
53 Michael Urbanski   Whale Watchers of America 4:44.79 3:25.05 4:33.40
54 Devan Daniel FR-1 Morehouse 4:46.74 3:55.13 3:29.32
55 Patrick Billings JR-3 Edward Waters 4:48.44 5:28.83 3:50.76
56 Sebastien Narcisse JR-3 Edward Waters 4:48.49 6:15.04 4:51.38
57 Ryan Mischler SR-4 West Virginia Wesleyan 4:53.02 3:30.98 4:50.09
58 Geroge Watkins FR-1 Clark Atlanta 5:02.37 3:34.69 6:02.85
59 Kevin Mason FR-1 Berry 5:05.70 5:45.45 5:27.10
60 Chris Hostetler FR-1 Pepperdine 5:09.20 5:52.49 4:50.65
61 Robert Gibase FR-1 Berry 5:10.38 6:27.98 3:52.79
62 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 5:15.40 6:50.02 4:24.94
63 Eris Mackey FR-1 Clark Atlanta 5:19.06 4:50.35 3:43.35
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Mason Shepherd FR-1 Lipscomb 3:45.59 3:17.06 3:11.88 4:19.29 3:35.21 3:45.59 3:01.51
30 Fidel Leon FR-1 Lipscomb 4:12.73 5:36.10 4:38.78 4:20.54 3:10.20 5:30.89 4:33.57
34 Andrew Bosket FR-1 Lipscomb 5:22.50 4:58.90 4:01.22 4:22.19 5:32.99 3:06.16 4:51.03
49 Jorge Estrada FR-1 Lipscomb 5:07.05 3:59.12 3:50.97 4:31.72 3:18.36 4:31.72 5:17.92
53 Michael Urbanski   Whale Watchers of America 3:36.44 3:42.14 5:01.88 4:44.79 3:19.36 4:59.03 4:02.08
54 Devan Daniel FR-1 Morehouse 4:35.27 5:32.62 4:26.67 4:46.74 4:49.61 3:55.13 4:41.01
55 Patrick Billings JR-3 Edward Waters 4:05.18 4:34.02 5:25.94 4:48.44 5:57.67 4:08.06 5:34.59
56 Sebastien Narcisse JR-3 Edward Waters 5:14.46 4:13.88 5:14.46 4:48.49 4:31.18 5:37.54 3:47.91
58 Geroge Watkins FR-1 Clark Atlanta 5:38.66 4:35.16 3:43.76 5:02.37 5:50.75 4:47.26 4:56.33
59 Kevin Mason FR-1 Berry 4:32.08 4:19.85 5:42.39 5:05.70 6:22.13 5:45.45 4:25.96
60 Chris Hostetler FR-1 Pepperdine 4:22.82 4:25.92 3:58.09 5:09.20 3:36.44 4:47.56 5:27.76
61 Robert Gibase FR-1 Berry 5:10.38 5:16.59 3:43.48 5:10.38 4:45.55 4:26.93 4:39.35
62 Shavar Nelson FR-1 Clark Atlanta 5:59.56 6:18.48 5:56.41 5:15.40 6:21.64 4:50.17 5:15.40
63 Eris Mackey FR-1 Clark Atlanta 5:44.59 4:56.73 6:10.11 5:19.06 6:26.07 5:50.97 4:08.87
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Ben Ashley SO-2 Lipscomb 4:15.31
28 Stephen Cox   Unattached 4:19.09
31 Nicholas Hall SO-2 Morehouse 4:20.75
37 Derrick Chaffin JR-3 West Virginia Wesleyan 4:23.17
40 Mark Vega FR-1 Pepperdine 4:25.33
41 Tyler Glenn SO-2 Lipscomb 4:27.01
43 Phillip Brasher JR-3 Lipscomb 4:28.79
44 Daniel Schultz FR-1 UNAT-Florida Tech 4:29.37
45 Alexander McMeen SR-4 Lipscomb 4:29.47
46 Will Howell FR-1 Berry 4:30.04
51 David Drumm   Whale Watchers of America 4:38.43
52 Lucas Stocks SR-4 Berry 4:41.39
57 Ryan Mischler SR-4 West Virginia Wesleyan 4:53.02
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Dan Coleman SO-2 Lipscomb 5:13.35 4:30.74 4:10.68 4:13.19
17 Shinola Agbede JR-3 Morehouse 4:48.15 5:26.06 4:12.76 5:23.54
21 Max McBride FR-1 Lipscomb 4:09.70 4:07.15 4:14.79 4:04.60
24 Gerald Jones FR-1 Morehouse 4:54.74 4:11.17 4:16.29 3:58.35
25 Brandon Davis SR-4 Berry 5:28.21 3:48.21 4:16.41 4:34.36
26 Tim Wenger Senior Unattached 4:12.25 5:03.72 4:17.39 5:08.87
27 Jonathon Bermudez Sophomore Unattached 3:37.08 5:20.44 4:18.42 3:06.07
32 Jesse Aston JR-3 Pepperdine 4:57.87 3:52.55 4:21.29 5:00.49
36 Michael Wooten SO-2 Morehouse 4:43.78 4:01.74 4:22.76 4:04.37
39 Blake Bufford JR-3 Morehouse 5:27.14 3:33.70 4:23.82 3:28.42
42 Sean Vardy SR-4 Lake Superior State 4:03.73 5:05.33 4:27.83 4:03.73
47 Juan Cartledge JR-3 Clark Atlanta 4:05.97 4:19.48 4:30.29 4:33.00
50 Reginald McAfee   Unattached 4:53.19 3:49.57 4:36.59 4:14.47
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Tate Honaker SO-2 Lipscomb 3:36.93 4:41.76 4:59.21 4:14.33 3:41.92 4:09.34 4:31.78
11 Nathan Whitacre JR-3 West Virginia Wesleyan 4:42.28 4:34.78 3:14.85 4:14.80 4:12.30 4:09.80 4:54.77
12 Jared Wingerter FR-1 Lipscomb 3:15.11 4:22.65 3:45.13 5:07.68 3:57.64 4:10.14 3:25.12
13 Skyler McCoy SR-4 West Virginia Wesleyan 5:13.22 3:38.00 4:43.15 3:32.99 3:58.05 4:10.57 3:55.54
15 Luke Finley SR-4 West Virginia Wesleyan 3:23.11 3:03.05 3:43.17 3:20.60 3:55.71 4:10.75 4:45.86
20 Geoff Musick SR-4 Lipscomb 4:51.95 3:53.56 4:46.88 4:13.87 4:26.57 4:13.87 3:00.25
22 Daniel Gardner FR-1 Lipscomb 3:16.49 3:08.84 5:08.77 4:45.81 5:13.88 4:15.18 3:29.25
33 Aaron Estep JR-3 West Virginia Wesleyan 4:42.24 3:02.93 3:31.68 5:03.15 5:18.83 4:21.33 5:31.89
38 Chris Wilder FR-1 Morehouse 5:10.95 5:05.68 3:25.54 3:15.00 4:36.69 4:23.51 5:05.68
48 Stephen Mitchell   Unattached 5:38.13 4:25.09 5:48.95 5:32.72 5:38.13 4:30.50 3:30.99
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cameron Dickerson SR-4 North Florida 3:58.97 4:56.33 4:20.48 4:37.21 4:44.38 3:13.57 3:13.57
2 Moise Joseph   Unattached 3:58.99 4:49.18 4:27.67 2:56.86 2:59.25 2:56.86 3:11.20
3 James Post SR-4 UNAT-North Florida 3:59.69 2:54.98 4:04.49 4:09.28 2:54.98 4:45.24 4:30.85
4 Sebastian Castillo Senior Unattached 4:01.39 4:23.12 3:37.26 3:03.46 3:42.08 3:37.26 3:34.84
5 Jonathan Rahaeuser JR-3 Pepperdine 4:02.90 4:39.34 3:11.90 3:33.76 2:59.75 3:11.90 3:16.75
6 Johnathan Esteban SR-4 North Florida 4:05.73 3:38.70 3:53.45 3:19.05 3:11.67 5:14.54 5:09.62
7 Grant Stromberg FR-1 Lipscomb 4:06.95 5:16.10 4:58.81 4:24.24 3:12.63 4:19.30 3:17.56
8 Martinique Sykes   Unattached 4:07.96 4:00.53 3:55.57 3:28.29 3:28.29 4:55.08 3:25.81
9 Gilbert Vazquez Senior North Florida 4:07.98 3:53.11 5:19.90 4:22.86 5:22.38 3:01.03 5:09.98
16 Isaiah Greer SR-4 Lipscomb 4:11.27 4:43.94 4:01.22 3:10.97 4:01.22 4:56.50 5:24.14
18 Ben Deuling FR-1 Lake Superior State 4:12.77 3:19.69 4:10.25 4:25.41 4:35.52 4:15.30 3:27.28
19 Gary Salomon FR-1 North Florida 4:13.66 5:09.47 4:39.03 5:27.23 5:17.08 4:16.20 3:53.37
35 Gleb Rudenko SO-2 Florida State 4:22.51 4:40.89 5:30.77 5:09.77 3:16.89 4:06.76 4:27.76